Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya için 2 kritik senaryo

Kriz günlerinde Rusya, ekonomik kurumların dayanıklılığını ölçmek için iki senaryolu bir stres testi yapmaya hazırlanıyor. Kötümser senaryoda karantina koşullarının eylül ayına kadar devam edeceği, petrol fiyatının 10 dolar, dolar kurunun da 89 ruble seviyesine seyredeceği varsayıldı.

Senaryoda yer alan diğer varsayımlar, şehirler arası nakliye iletişiminin kopması, Güney Kore ve Çin'de koronavirüs salgınında ikinci dalganın yaşanması da yer aldı.
Ekonomik Kalkınma Bakanlığı yetkililerine göre, bu durumda Avrupa ve Çin ekonomileri ancak 2020'nin son ya da 2021'nin ilk çeyreğinde toparlanmaya başlayacak. İki yıl boyunca dolar kuru 82 ruble seviyesinde seyredecek, petrolün varil fiyatı ise ancak 2022 sonuna doğru 30 dolara yükselecek.

İyimser senaryoda ise Avrupa ve Çin ekonomilerinin ikinci ya da üçüncü çeyrekte toparlanmaya başlayacağı varsayılıyor. Buna göre, Rus Ural petrolünün varil fiyatı 2020 sonuna doğru 20 dolar, 2022 sonuna doğru ise 35 dolara çıkacak. Dolar kuru ise 80 ruble olarak gerçekleşecek.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı bu iki senaryo temelinde hazırladığı stres testini 646 işletmede uygulayacak. Test sonucunda işletmelerin karşılaşacağı somut risklerin belirlenmesi hedefleniyor. Yetkililer söz konusu rakamların tahmin değil test değeri olduğuna dikkat çekiyor.

6 Nisan itibarıyla Ural marka petrolün varil fiyatı 16,5 dolar, dolar kuru ise 76,5 ruble.

7.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi