Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya ekonomisinde karantina kayıpları hesabı: 5 haftalık tatil neye mal olur?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının ekonomiye olumsuz etkileri Rusya’da da kaygıları artırıyor. Sert tedbirlerin sürmesi halinde ülkenin uğrayacağı olası kayıplarla ilgili tahminler gündemde. Mart ayından sanayi üretiminde yüzde 1,2 düşüş bekleniyor.


RBC'nin konuştuğu uzmanlar, geçen hafta resmi tatil yapılan 5 çalışma gününe 4 haftanın daha eklenmesyile  GSYİH'ye yıllık bazda yüzde 2 ila 2,5 arasında kayıp yazdırılacağı görüşünde. Ancak salgın kısa zamanda kontrol altına alınabilirse yeniden büyümeye dönülebileceği umudu yüksek. Alfa Bank Rusya ekonomisi için, ninsan yüzde 20, durumun düzelmesi ihtimaliyle yıllık bazda ise yüzde 1-2 küçülme hesabı yapıyor.  Bank of America ise Rusya için daha kötümser: Yıllık yüzde 5,6 küçülme.

Bu arada Novıye İzvestiya gazetesinin görüşlerini aldığı gazeteci Pavel Pryannikov, günlük hayatı ve ekonomi felç eden önlemler devam ederse Rusya’nın 2-3 hafta, en fazla 1 ay dayanabileceğini öngördü. 

1 aylık karantinanın Rusya ekonomisinde yüzde 5 küçülmeye yol açacağını tahmin eden gazeteci, “Rusya GSYH’sinin yüzde 62’sini hizmet sektörü oluşturuyor. Bugün bu sektördeki işletmeler büyük ölçüde kapandı. Yiyecek içecek sektörünün resmi yıllık cirosı 170-180 milyar ruble” dedi.

Rusya’da devletin ekonomiyi kurtarmak için 5 trilyon ruble kaynak ayırması gerektiğini belirterek, ancak şimdilik bu rakamın 300 milyar ruble (GSYH’nin yüzde 0,3’ü) seviyesinde olmasını eleştiren Pryannikov, “Uzun süreli karantina önlemlerine yalnızca birinci dünya ülkeleri dayanabilir. Diğerlerinin bu şansı yok. Rusya 2-3 hafta, en fazla 1 ay bu rejimde yaşayabilir. Halkın yüzde 70-80’inin, ev hapsinde geçinmelerini sağlayacak birikimleri yok” değerlendirmelerinde bulundu

3.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi