Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da çoğunluk krize birikimsiz yakalandı: "En fazla 6 ay dayanabilirim"

Koronavirüs salgını nedeniyle gündelik yaşamın sekteye uğradığı Rusya'da halkın büyük bölümünün geçimini sağlayacak birikime sahip olmaması kaygı yaratıyor. Sigorta şirketi Rosgosstrah Jizn ve kredi kuruluşu Otkritiye'nin siparişi üzerine yapılan ankete göre, Rusya vatandaşlarının yüzde 64'ünün bugün maddi birikimi bulunmuyor. Birikimi olanların ellerindeki para miktarı işlerini kaybetmeleri durumunda en fazla 6 ay yetecek seviyede.

Bu grupta "Birikimlerim en fazla 1 ay yeter" diyenlerin oranı yüzde 21, "İki ile altı ay kadar dayanabilirim" diyenlerin oranı yüzde 45. Yüzde 16'lık bir kesim ise sahip oldukları birikimler ile 6 ila 12 ay arasında bir süre hayatlarını idame ettirebileceklerini söyledi. 

Ankete katılanların yüzde 65'i, aldıkları maaşın (ya da bursun) bir sonraki ay gelmeden tükendiğini belirtiyor. Konuyu haberleştiren RBC gazetesine konuşan derecelendirme kuruluşu Ekspert RA Başekonomisti ve MGU Ekonomi Fakültesi Doçenti Anton Tabah, anketin acı bir gerçeğe işaret ettiğini belirtiyor: "Rusya oldukça yoksul bir ülke ve nüfusun çoğunluğu para biriktirme olanağından yoksun".

Gazete, salgın nedeniyle hayatın durma noktasına geldiği bir dönemde şirketlerin önemli bir bölümünün maaşlarda kesintiye gitmeye hazırlandığını hatırlatıyor.

1.4.2020


 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi