Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Türkiye'nin kaybı uçak krizini aratır..."

Suriye’nin İdlib kentinden gelen şehit haberleri Rusya’da nasıl yankı buldu? İşte Rus medyasında konuyla ilgili çıkan yorumlar ve haber başlıkları: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Rusya'nın desteği olmasa Esed'in ayakta durması mümkün değil” sözüne dikkat çeken Moskovski Komsomolets gazetesi, Rus askeri uzmanların görüşlerine yer verdi:

 
Aleksey Leonkov (Askeri uzman): "Türkiye'nin kaybı uçak krizinden fazla olur" 

Rusya ile Türkiye arasında doğrudan silahlı çatışma yaşanması mümkün değil. İdlib’den gelen bilgi akışı ise bunun tersini söylüyor. Eğer Rusya ile nükleer boyutta bir çatışma yaşanırsa, Türkiye’nin kaybı çok daha fazla olur. Kayıplar uçak krizinde yaşanana göre çok daha ciddi olur. 

Türkiye bugün ekonomik ve siyasi olarak çok iyi bir durumda değil. Erdoğan’ın oturduğu sandalye sallanıyor. Batı basınının bahsettiği savaş, onun tamamen sonunu getirebilir. Neticede Ankara, Rusya ile müzakerelere devam etmeye mecbur. 
 
Yuriy Lyamin (Askeri uzman): "Erdoğan kendini zor duruma soktu" 

İdlib’de gerilim çok yüksek ve yaşanacak gelişmeleri öngörmek çok zor. Rusya ve Türkiye aslında doğrudan çatışmadan kaçınıyorlar. Ancak Türkiye’nin bölgede çok fazla askeri ve mühimmatı var. Üstelik Erdoğan açıklamalarıyla kendisini zor bir duruma soktu. Gözlem noktalarının denetimini ele geçirmeyi vadetti. Şubat sonuna akdar bunu yapma sözü verdi. Sözünü tutmaması halinde, seçmenlerine karşı zor durumda kalacak. 

Eğer askeri hareketlilik sürerse, tabii ki, bunun Türkiye ile Rusya arasında çatışma haline yol açma ihtimali var. Durumun nasıl gelişeceğini kestirmek şu an için zor. 

Gazeta.ru: "Eğer Ankara sözlerini eyleme geçirirse..." 

Rusya ile Türkiye Suriye konusunda anlaşamıyor, iki ülke arasında açık bir savaş ihtimali var. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Mart'ta Vladimir Putin ile görüşeceğini defalarca söyledi. Ancak Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, o tarihte Putin'in başka planları olduğunu açıkladı.

Erdoğan, Türkiye'nin ve İdlib'in güvenliğini sağlamak için her türlü bedeli ödemeye hazır olduklarını açıkladı. Eğer Ankara sözlerini eyleme geçirirse, açık bir savaş yaşanması konusu, Moskova'nın Suriye'yi sonuna kadar destekleyip desteklemeyeceğine bağlı olacak. 
 Rus medyasında konuyla ilgili yer alan haber başlıkları şöyle:

NEZAVİSİMAYA GAZETA

 “2015’teki uçak krizi devam edebilirdi”

Nordic Research Monitoring raporuna göre, 2015 yılında yaşanan Rusya-Türkiye uçak krizi Moskova için çok daha fazla kayıpla sonuçlanabilirdi. Türk birlikleri beş yıl önce başka Rus uçaklarını da vurmaya hazırdı. 

RİA NOVOSTİ

“İdlib’de hayatını kaybeden Türk askerlerinin sayısı 33’e yükseldi.”

“ABD Suriye konusunda Türkiye’yi destekliyor”

KOMSOMOLSKAYA PRAVDA

“Rusya Savunma Bakanlığı: ‘Ateş altında kalan Türk askerleri militanların arasındaydı”

28.2.2020

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi