Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da halk faizsiz kaldı, cari hesaplarda bekleyen para rekor kırdı

Rusya’da faizlerin de iyice düşmesiyle halkın bankalarda mevduat hesaplarında değil, özel cari hesaplarında tuttukları birikimlerinin miktarı son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Uzmanlara göre bunun nedeni mevduat hesaplarından yüksek miktarlarda para çekilmesi ve bankaların euro cinsinden mevduat taleplerini artık geri çevirmesi.

RBK’nın Alfa Bank’ın verilerine dayanan haberine göre, Rusya vatandaşlarının bankalardaki özel cari hesaplarında tuttukları birikimlerinin toplamı 8 trilyon rubleye (120 milyar dolar) yükseldi. Bu rakam gerek kişilerin bankalardaki toplam birikimlerinin yüzde 26’sına eşit. 

Rusya vatandaşlarının bankalarda özel cari hesaplarında 2017’de 5,5 trilyon, 2018’de 6,7 trilyon ruble bulunuyordu.

Cari hesaplardaki birikimlerde yaşanan rekor artışı değerlendiren Alfa-Bank Başekonomisti Nataliya Orlova, “Halkın bir bölümü yoksullaştı. Bu müşteriler daha fazla birikimde bulunamıyorlar, mevcudu da mecburen süreki harcadıkları için cari hesaplarda tutuyorlar. Diğer yandan, düşük faizler yüksek birikimleri olan müşterileri alternatif enstrümanlar aramaya yöneltiyor, cari hesaplar, yeni yatırım kararı almadan önce geçiş aracı olarak kullanılabiliyor” dedi.

Ekspert adlı kredi derecelendirme şirketinin yöneticisi Yekaterina Şurihina ise, bankaların cari hesaplar için sunduğu cazip tekliflerin müşterileri bu hesaplara yönelttiği görüşünü dile getirdi. 

29.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi