Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rönesans'tan Özbekistan atağı

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyovev'in geçen hafta Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaretin ardından, yeni büyük yatırımö ve inşaat projeleri gündemde. Gelişmeleri kaleme alan Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, "Rönesans 8 milyar dolarlık yatırıma imza atacak" diye yazdı. Bunlar arasında  sanayi yatırımlarından hastane ve ticaret merkezleri inşaatına kadar çok sayıda yatırım bulunuyor.

Ülker'in yazısı şöyle:

"Geçtiğimiz hafta Ankara, önemli bir konuğunu ağırladı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyovev, 19- 20 Şubat tarihleri arasında Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Mirziyovev, Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi görüşmelerine katıldı. Konuk cumhurbaşkanının ziyareti sadece siyasi kanatta değil, ekonomi alanında da bazı görüşmelere sahne oldu. Ancak Türk basınında yer almayan bu görüşmeler Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi tarafından açıklandı. Ankara’da düzenlenen görüşmelere TOBB, TİKA, Ziraat Bankası, Zorlu Holding, Coşkunöz Holding, Eczacıbaşı Holding, Baykar, Savunma, Dünyagöz Grubu, HAVELSAN gibi şirketlerin üst yöneticileri katıldı.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi, Türk iş çevreleri temsilcilerinin geçen yıl Özbekistan'ı ziyaret ettiklerini hatırlatarak, Özbekistan pazarına girme arzusunu ve gelecek vaat eden projelere ortak girme kararı arzusunda olduklarını ifade etti.

Maden, metal ve inşaat

Ofisten yapılan açıklamada öne çıkan firma ise Türkiye’nin en önemli müteahhitlik şirketi Rönesans Holding oldu. Basın Ofisi’nin “Türk şirket Rönesans, Özbekistan'da çeşitli projelerin uygulanması için yaklaşık 8 milyar dolar yatırım yapacak” başlığı ile duyurduğu açıklamada Rönesans’ın 3 farklı proje ile bu çalışmaları hayata geçireceği vurgulandı. Rönesans’ın yaptığı ilk anlaşma Özbekistan metal şirketi Uzmetkombinat JSC'nin 630 milyon euroluk projeyle modernizasyonu ve geliştirilmesi oldu. Basın ofisinden yapılan açıklamada Rönesans Holding ayrıca Özbekistan Devleti’ne ait Almalyk Mining and Metallurgical JSC ile 4.1 milyar dolarlık işbirliği yapma hedefinde olduğu, 3 milyar dolarlık bütçe ile de başkent Taşkent başta olmak üzere bazı kentlerde hastane ve ticaret merkezleri inşaatında yer alacağını ifade edildi.

Türkiye, Körfez başta olmak üzere bazı Orta Doğu ülkeleri ile limoni sayılabilecek ilişkilere sahip. Kuzey Afrika’da Arap Baharı’nın etkileri hala sürüyor. Rusya ile de Suriye ve Libya nedeniyle siyasi ilişkiler kopma noktasında. Orta Asya’daki Türki Cumhuriyetler ile yapılacak her türlü görüşmeler Türk siyasetine olduğu gibi ekonomisine de olumlu yansıyacak. Özbekistan ile yapılan görüşmeler bunun en dikkat çeken örneği… "

25.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi