Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya vatandaşlığı için yeni kolaylık

Yabancı ülke pasaportu taşıyanların Rusya vatandaşlığına geçişini kolaylaştıran yasa tasarısı hükümet tarafından son şekli verilerek parlamentonun alt kanadı Duma’ya yollandı. Tasarı, hem Rusya vatandaşı ile evli olanlara süre kolaylığı getiriyor, hem de Rusya vatandaşı olmak için mevcut vatandaşlıktan çıkma şartını kaldırıyor. 

Duma BDT, Avrasya ile Entegrasyon ve Yurt Dışındaki Vatandaşlar İletişim Komitesi Başkanı Leonid Kalaşnikov’un verdiği bilgiye göre, yeni yasa ile Ukrayna, Belarus, Moldova ve Kazakistan vatandaşlarına 5 yıl ülkede yaşama şartı ve finansal durumunun uygun olması gibi şartlar aranmaksızın vatandaşlık verilecek.

Diğer yandan Rusya vatandaşı ile evli olan yabancılar artık 5 yıl değil, evlilikten 1 yıl sonra vatandaşlık başvurusu yapabilecek. Böylece geçici ve daimi oturma izni sürelerini tamamlamak gerekmeyecek. Ancak uzmanlar evlilik sonrası en az 1 yıl Rusya'da yaşama şartı gerekip gereköeyeceğinin metin açıklandığında anlaşılacağını vurguluyor. 

Bir başka önemli nokta ise Rusya vatandaşlığı almak için mevcut vatandaşlıktan çıkma şartı da aranmayacak.

Rusya’da yaşayan ya da Rusya vatandaşı ile evli olan çok sayıda Türk vatandaşını da ilgilendiren yasanın ay sonuna kadar Duma gündeminde kabul edilmesi bekleniyor.

21.2.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi