Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Yandaş savaşçılar değil, Türkiye’nin kendisi etkili olursa Rusya bunu anlar"

"Türkiye'nin, İdlib'i devlet içinde devlete dönüştüremeyeceğini anlaması gerekiyor." Bu yorum Rus uzman Vladimir Bruter'e ait. Türk ve Rus heyetlerinin İdlib'de yaşanan gelişmelerle ilgili bugün Moskova'da yapacakları görüşme öncesi Rus basınında yer alan yorumlardan bazıları şöyle:

Vladimir Bruter (Beşeri-Siyasi Araştırmalar Enstitüsü uzmanı)

“Türkiye, davet edilmediği bir ülkenin topraklarında askeri operasyon yürütüyor. Türkiye’nin askeri varlığını artırması, tüm anlaşmalara tamamen aykırı. Rusya buna hoşgörülü bakıyor, çünkü Türkiye’nin Suriye’de etkisini sürdürmek istediğini anlıyor. Tek konu, bu etkinin Türkiye yanlısı savaşçılara değil, Türkiye’nin kendisine ait olması gerektiği. Türkiye’nin bu farkı anlaması gerekiyor. Birincisi, Suriye’nin teröristlere yönelik askeri operasyonlarına karşı çıkamayacaklarını anlamalılar. İkincisi, Türkiye kendi yerine Türk yanlısı bazı silahlı grupları geçiremez. Üçüncüsü, İdlib’i devlet içinde devlete dönüştüremez. Dördüncüsü, varılan anlaşmaları yerine getirmeli. Anlaşmalara büyük ölçüde uymayan Suriye değil, Türkiye. Otoyollar açılmadı, savaşçılar silahsızlandırılmadı. Tüm bunlar tabii büyük endişe yaratıyor.”

Aleksey Malaşenko (Uygarlıklar Diyaloğu Enstitüsü Bilimsel Araştırmalar Bölümü Müdürü)

“Burada iki nokta var. Birincisi, Suriye’de iç siyasi güçlerin nasıl davranacağı. Bu güçlerin ortak hareket etmeleri mümkün değil. Kim ne derse desin, yeni hiçbir şey görmeyeceğiz. Bu durum Suriye’deki farklı gruplar arasında çözülecek. Ayrıca çözüm, Rusya-Türkiye, Türkiye-Katar, Türkiye-Suudi Arabistan iişkilerinin nasıl ilerleyeceğine de bağlı.” 17.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi