Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

TL'nin değer kaybı yurt dışı emlakta İspanya'yı tahtından etmek üzere

Rusya vatandaşlarının Türk emlak pazarına ilgisi giderek artıyor. Birkaç yıl öncesine kadar İspanya'dan emlak alan küçük bütçeli yatırımcılar, liranın değer kaybetmesiyle birlikte yüzünü Türkiye'ye çevirdi. Daha büyük yatırımcılar ise İngiltere pazarına geri döndü.

Kommersant gazetesinin Prian.ru acentesinin verilerine dayandırdığı habere göre, 2019'da İspanya'dan emlak alan Rusların sayısı yüzde 16,7 oranında geriledi. Buna rağmen, Rusya vatandaşlarının ülke dışında satın aldığı emlak arasında İspanya'nın oranı hala yüzde 18,4.

Emlağı Türkiye'den almayı tercih edenlerin sayısı ise 2018'e göre, iki katın üzerinde bir artış sergilerken, Rusya kaynaklı alımlarda Türkiye'nin payı yüzde 18'e yükseldi.

Gazete Türkiye İstatistik Kurumunu kaynak göstererek, 2019'da Rusya vatandaşlarının ülkede 2 bin 900 civarında emlak satın aldığını yazdı. Böylece Ruslar, Irak ve İran vatandaşlarından sonra Türkiye'de en çok emlak satın alan millet oldu.

Küçük bütçeli Rus yatırımcıların ilgisinin arttığı diğer ülkeler İtalya, Finlandiya ve Karadağ. Büyük yatırımcılar ise eski gözdeleri İngiltere emlak piyasasına geri dönmüş görünüyor. Knight Frank verilerine göre, Londra'da emlak almak isteyen Rusya vatandaşlarının sayısı 2019'da iki kat arttı.

28.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi