Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'ya yabancı yatırımda rekor

Batı yaptırımlarının Rusya karşısındaki başarısızlığının yeni kanıtı: Rusya Merkez Bankası 2019'da ülkeye yapılan yabancı sermaye yatırım miktarının 22,2 milyar düzeyinde olduğunu açıkladı. Bu Rusya tarihinde kaydedilen en yüksek yabancı yatırım miktarı oldu.

Konuyu haberleştiren RBC gazetesi, yatırımların 15 milyar dolarlık kısmının OFZ tabir edilen federal borçlanma tahvil alımı şeklinde gerçekleştiğini yazıyor. Habere göre, kalan miktar Rus eurbond alımlarında kullanıldı.

Rusya'da yabancı yatırımlar en son 2012 yılında 17,1 milyar dolar ile rekor kırmıştı. 2018 yılında ise tam tersi bir eğilim sonucu, ülkeden 5,3 milyar dolar sermaye çıkışı yaşanmıştı.

Gazetenin görüşüne başvurduğu uzmanlar 2019'da yabancı sermaye yatırımlarının artmasını, ABD'nin yaptırım politikasındaki yumuşamanın yanı sıra yüksek faizlerin korunmasına ve enflasyonun yavaşlamasına bağladı. Ancak diğer yandan Rusya'ya doğrudan yatırımlarda, trende bağlı olarak kısa vadede girip çıkmayı hedefleyen fon yatırımlar kadar kayda değer bir başarı gözlenmiyor. 

22.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi