Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

2019'da öne çıkan Rusça kitaplar

Rus edebiyatı 2019'da da aktif biçimde diğer dillere çevrilmeye devam etti. Peki hangi kitaplar öne çıkıyor? Russia Beyond, bu yıl İngilizceye çevrilen ve Türk okurların da ilgisini çekeceğini düşündüğümüz 10 önemli edebiyat eserini sıraladı.

1. Zuleikha (Züleyha). Güzel Yakina.

Rusya'da anında çok satar haline gelen, ardından da dizisi çekilen Züleyha, Stalin döneminde gulaglara gönderilen bir Tatar kızının hikayesini işliyor. Tatar yazar Yakina son dönemde Rusya'da çok popüler.

2. Jacob's Ladder (Yakov'un merdiveni).

Ludmila Ulitskaya. Ünlü Rus yazarın kendi hayatından kesitleri sayfalara döktüğü son romanı, yine Stalin döneminin baskı dolu yıllarında ailesinin sırt çevirdiği bir adamın hikayesini anlatıyor.

3. Solovyov and Larionov (Solovyov ve Larionov). Yevgeni Vodolazkin.

Geçmişle bugünü birbirine bağlayan bir diğer roman niteliğindeki Solovyov ve Larionov'da Vodolazkin, Rus insanını Beyaz ve Kızıl olarak ikiye bölen İç Savaş yıllarına dönüyor.

4. Leonardo's Handwriting (Leonardo'nun el yazısı) Dina Rubina.

Rubina diğer kitaplarında olduğu gibi bu fantastik öyküde de Ukrayna taşrası ile Moskova, hatta diğer dünya şehirleri arasında bir köprü kuruyor.

5. The Man Who Couldn’t Die (Ölemeyen adam) Olga Slavnikova.

SSCB'nin yıkıldığından habersiz, bir yatakta felçli vaziyette yatan bir adamın, ve ailesinin onun için bu ilüzyonu devam ettirme çabasının hikayesi.

6. Klotsvog. Margarita Hemlin.

Romanda Ukrayna doğumlu Klotsvog adında bir Yahudi kadının 1940'lardan 1970'lere uzanan fırtınalı öyküsü, uzun bir monolog, hatta itirafname şeklinde anlatılıyor.

7. Stalingrad. Vasili Grossman. İkinci Dünya Savaşı'na askeri muhabir olarak katılan ünlü yazarın Stalingrad gözlemleri.

8. The Hemingway Game (Hemingway Oyunu). Yevgeni Grişkovets.

Rusya'da tek kişilik oyunlarıyla tanınan Grişkovets, bu romanda da bir erkeğin hayatı, duyguları, kendine yönelik şüpheleri ve başkalarını etkileme çabaları üzerine yoğunlaşıyor.

9. On My Country and the World (Ülkem ve Dünya Üzerine).

Mihail Gorbaçov. Son Soyvet liderinin Soğuk Savaş, Perestryoka ve sonrasına dair en tepeden tanıklığı.

10. Russian short stories (Rus öyküleri).

Puşkin, Gogol, Turgenyev, Bunin, Bulgakov, Babel, Çehov ve Nabokov gibi klasiklerin yanı sıra Ulitskaya, Tolstaya ve Aleksiyeviç gibi çağdaş yazarların kahkaha ve gözyaşı dolu öyküleri.

31.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi