Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
SPOR

Rusya'da tribünler eylem başlattı

Rusya futbolunda, büyük yankı yaratan bir "protesto eylemi dalgası" başladı. Geçen hafta St. Petersburg'da evsahibi Zenit'in 1-0 kazandığı maç sonrası polisin konuk Spartak Moskova taraftarlarından 70 kadarının taşkınlıkları nedeniyle gözaltına alması, üçünün 15'er gün hapis cezasına çarptırılması, "stadyum boşlatma" eylemleri başlattı. Polisin taraftarları coplayarak götürdüğü sahnelerin medyaya yansımasıdan sonra, bu hafta sonundan oynanan pek çok maçta aynı eylem yapıldı. 

Cumartesi günü Rusya Premier Lig'de bu hafta oynanan Zenit-Dinamo Moskova maçının 40'ıncı dakikasından Zenit taraftarları bir anda stadyumu boşaltarak çarpıcı bir eyleme imza attı. Taraftarlar tribünlere "Biz taraftarız, suçlu değiliz" pankartları astı. 

Zenit taraftarlarının, kıran kırana rekabet içinde olduğu Spartak'ın taraftarlarına karşı polisin uyguladığı gözaltı operasyonu için eylem başlatması dikkati çekti.

Taraftarlar kendilerine de polisin haksız baskı ve orantısız güç kullandığınuı savundu. Yayınlanan taraftar bildirisinde, "Dünya şampiyonası ya da başka uluslararası maçlar için gelen gelen yabancı taraftarlar el üstünde tutulurken bize suçlu muamelesi yapılıyor" diye tepki gösterdi.

Bu arada Arsenal Tula-Lokomotiv Moskova ve Krasnodar-CSKA maçlarında da bazı taraftarlar maçın ortasında tribünleri terk ederek tutuklanan taraftarlara destek verdi. Bu prostesto dalgasının daha da yayılması bekleniyor.

Sosyal medyada ise konu hararetli tartışmalara neden oldu. Kimileri polisin haksız yere taraftarlara güç kullandığını savundu, kimileri de özellikle büyük Moskova ve St. Petersburg takımı taraftarları içinde "holigan" grupların terör estiren ve ırkçılık yapan grupları ile mücadelenin polisin görevi olduğunu savundu. 
Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi