Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya iş dünyası kaygılı: "İş yapmak şu an 1990'lardan bile daha zor..."

Rusya'da PricewaterhouseCoopers ve NAFİ iş birliğinde yapılan ankete katılan girişimcilerin yüzde 52'si Rusya'da bugün iş yapmanın 1990'lı yıllardan bile daha zor hale geldiği" düşüncesinde. Rapora göre, "Eskiden canlarına kastedilmesinden korkan iş insanları, bugün hapse girmekten ve itibarlarını kaybetmekten çekiniyor."

Anketi düzenleyenler katılımcıları iki farklı yaş grubunda ele alan bir yöntem izledi. Buna göre, 1957-1963 yıllarında doğanlar (1990'ların iş insanları) ve 1980-1991 yıllarında doğanlar (günümüzün iş insanları).

Eski kuşak girişimcilerin yüzde 59'u bugün iş yapmanın 1990'lara kıyasla daha kolay olduğu yönünde görüş belirtirken, yüzde 39'luk bir kesim yine de iş yapmanın daha zor hale geldiğini düşünüyor.

Genç kuşak girişimciler ise daha karamsar. Bu yaş grubunda 1990'larda iş yapmanın daha kolay olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 55.

İşlerin bugün daha kolay olduğu kanısındakilerin oranı yüzde 38.

İşlerin bugün daha kolay olduğunu düşünenler, buna gerekçe olarak mafyanın etkinliğinin azalmış olmasını, iş yapma şemalarının daha şeffaf hale gelmesini ve genel olarak imkanların genişlemesini gösteriyor.

Aksi düşüncedekiler ise, vergi yüküne, idari engellere, yasal sınırlamalara ve devlet desteğinin olmayışına atıfta bulunuyor.

Bununla birlikte, eski ve yeni kuşak girişimcilerin önemli bir bölümü, bugün devletin daha istikrarlı olduğu, iş kurmanın kolaylaştığı, kredilere erişme imkanının bulunduğu konularında hemfikir.

Herkesin ortaklaşa işaret ettiği problemler arasında elektrik ve yakıt fiyatlarının yüksekliği ve nitelikli iş gücü açığı başı çekiyor.

3.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi