Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da euro devrine son

Rusya dolara karşı savaş açıp Türkiye dahil pek çok ülke ile "yerel para" üzerinden ticarete odaklanırken, Moskova'dan bir darbe de kan kaybeden euroya geldi. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rus bankalarını euro cinsinden işlem yapmamaları konusunda uyardıklarını açıkladı.

Alman Handelsblatt gazetesine demeç veren Nabiullina, bu uyarının nedenini, “euro ile işlem yapmanın artık bankalar için bir karlılığının kalmaması ile” açıkladı. 

Nabiullina, mudilerin euro cinsinden hesap açmaları durumunda da bankaların topladıkları bu paraları bir yerde değerlendirmek zorunda olduklarını, ancak euronun şu anda “getirisi eksi olan tek yatırım enstürmanı” durumunda düştüğünü söyledi. 

Nabiullina, Rusya yasalarına göre  eksi getirisi olan mevduatın yasak olduğunu hatırlatarak, euro işlemi yapan bankaların kur riski almalarını kabul edemeyeceklerini vurguladı.

Rusya'nın en büyük bankası Sberbank, euro cinsinden mevduat hesabı açmayı durdurdu. Bankanın web sitesinde sadece ruble ve dolar cinsinden mevduatların faizi ilan ediliyor. Dolara verilen fazi de yıllık binde 6'yı geçmiyor.

26/11/2019
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi