Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Şirketlerin ne kadarı maaşları artırdı?

2014 Kırım krizinden beri reel gelirlerin düştüğü Rusya’da yapılan bir araştırma, şirketlerin büyük çoğunluğunun son dönemde çalışanlarının maaşlarına zam yaptığını ortaya koydu. Ernst&Young (EY) şirketinin araştırmasına göre, ülkede son bir yılda şirketlerin yüzde 83’ü maaşlarda artışa gitti.

Şirketler bu dönemde maaşlara ortalama yüzde 6,4 zam yaparken, en çok üst düzey yönetici maaşları (yüzde 8) artırıldı. 

Ernst&Young verilerine göre, Rusya’da şirketlerin büyük bölümü yakın vadede ciddi oranda işten çıkarmalara hazırlanmıyor.

Şirketlerin yüzde 7’si çalışanlarının bir bölümünü işten çıkarmaya yüzde 24’ü ise personel kadrosunu genişletmeye hazırlanıyor. 

Rusya'da yıllık enflasyon yüzde 4'ün altında olduğu için, bu yıl içinde yapılan zamların enflasyonun üstünde gerçekleştiğine özellikle vurgu yapılıyor.

Rusya Devlet İstatistik Servisi Rosstat’ın açıkladığı verilere göre, ülkede reel maaşlarda geçen Temmuz ayında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 3.5 artış kaydedildi.

Ülke genelinde ortalama nominal maaşın Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.2 artışla 45 bin 900 rubleye (yaklaşık 690 dolara) yükseldi.

Ocak-Temmuz döneminde ise bu rakamda yüzde 7.2 artış oldu.

Rusya’da daha önce yapılan bir araştırmaya göre, Rusya vatandaşlarının “insanca yaşam” için gerektiğini düşündükleri aylık maaşın ortalaması 78 bin ruble (yaklaşık 1208 dolar).
 
Yine RBK’nın aktardığı yaz sonu verilerine göre, Rusya’da en fazla maaş alan çalışanlar, en düşük maaşlı kişilere göre 13 kat fazla kazanıyor.
 
Rusya’da ortalama maaş ise bugün 47 bin 657 ruble (760 dolar). Moskova’da bu rakam 96 bin ruble (bin 526 dolar) .

Ülkede en fazla kazanan yüzde 10’luk kesimin ortalama maaşı 157 bin 200 rubleyken (2 bin 500 dolar), en az kazanan yüzde 10’luk kesim ayda ortalama 12 bin ruble (190 dolar) maaş alıyor. 

9.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi