Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Ruslar 4 gün mesaiye hazır

Rusya’da yapılan bir araştırma, halkın büyük bölümünün haftada dört günlük mesaiye geçilmesi fikrini desteklediğni ortaya koydu. HeadHunter insan kaynakları şirketinin anketine katılan Rusya vatandaşlarının yüzde 40’ı “Dört günlük mesai için gerekirse daha yoğun çalışmaya hazırım” dedi.

 
Bu anket, uluslararası teknoloji şirketi Microsoft'un Japonya ofisindeki haftalık çalışma günü sayısını dörde düşüren pilot uygulama sonucunda çalışanların verimliliği geçtiğimiz yılla kıyasla yüzde 40 arttığının açıklandığı gün kamuoyuna duyuruldu. Japonya'da çalışanların yüzde 92'si de kısa çalışma haftasından memnun kaldığını bildirdi.

"İş-Hayat Seçeneğinde Zorluklar" adı verilen uygulamaya göre şirket çalışanları Ağustos ayı boyunca haftada dört gün çalışıp cuma ile birlikte üç gün hafta sonu tatili yaptı. Toplam 2 bin 300 çalışanın katıldığı denemede azalan çalışma gününe rağmen verilen ücret değişmedi.

Euronews',n aktardığına göre, haftalık iş gününün dörde düşürülmesi ile çalışanların mutluluk ve verimliliğinin arttığı anlaşıldı. Uygulama süresince çalışanların izin ihtiyacının da dörtte bir oranında azaldığı gözlendi. Çevresel açıdan da tasarrufa zemin hazırlayan uygulama süresince elektrik kullanımı yüzde 23 azalrken, çalışanlar yüzde 59 daha az kağıt sarfetti.

Şirket ayrıca deneme kapsamında toplantı saatlerini otuz dakika, katılımcı sayısını da beş kişi ile sınırlarken, uzaktan iletişimi teşvik etti. Şirket yetkilileri uygulama süresince ortalama fazla mesai süresinin aşılmadığına da dikkat çekti.

Çalışma saatlerinin uzunluğuyla bilinen Japonya'da elde edilen bu sonucun, bir süredir iş tarzında reforma gidilmesinin önemini vurgulayan Japon hükümetinin çabalarına destek sunabileceği belirtiliyor.

Örnekler artıyor

Japonya'daki bu deneme iş ve gündelik yaşam arasında hem işveren hem de çalışan açısından denge kurulması için yapılan ve olumlu sonuçlanan ilk araştırma değil.

Bu uygulamanın öncülerinden olan Yeni Zelandalı Perpetual Guardians şirketi 2018 yılında haftada dört gün mesai yapılmasını benimsedi.

Eylül ayında da Danimarka'nın Odsherred şehri belediyesi dört günlük mesai uygulamasına geçerek bu alanda karar alan ülkedeki ilk resmi kurum oldu.

İngiliz İşçi Sendikaları Kongresi (TUC) gelişen teknoloji sayesinde bir işi yapmak için harcanan sürenin azaldığını ve verimliliğin arttığını öne sürerek çalışanların maaşında kesinti yapılmaksızın haftada dört gün işbaşı yapılmasını savunuyor.

Rusya'da konu gündemde

Rusya'da Başbakan Medvedev'in "Yasal altyapı sağlanırsa olabilir, üzerinde çalışılmalı" dediği 4 günlük çalışma konusunda yapıpan son anket yaknkı yarattı.
 
Anket katılımcılarının yüzde 30’u, dört günlük mesaiye geçilmesi halinde, haftanın dört günü bugün olduğundan daha uzun süre çalışmayı kabul edeceğini, yüzde 18’i ise öğle tatilinden feragat edebileceğini söyledi.

Ankete göre Rusya vatandaşlarının yüzde 69’u maaşından kesinti yapılmaması halinde haftada dört gün mesai yapmaya hazır olduğunu belirtiyor. Yüzde 19’luk bir kesim  ise “her şart altında” bu fikri desteklediğini söylüyor. Dört günlük mesaiye karşı çıkanların oranı yüzde 9.

Başbakan Medvedev, haftada dört gün mesai uygulamasına geçilmesinden yana olduğunu açıklamıştı.

7.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi