Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Madalyonun diğer yüzü: Sorunlu kredi oranı neden 6 yılın dibini gördü?

Rusya’da sorunlu banka kredilerinin oranı 2013 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Merkez Bankası verilerine göre, Rusya bankalarında sorunlu kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 0,6 azalarak yüzde 4,8’e düştü. Ancak uzmanlar bunu borçların ödenmesiyle değil, halkın borç yükünün artması ve sorunlu kredilerin bu toplam içinde yüzde olarak gerilemesiyşe açıklıyor. .

RBK’nın aktardığı verilere göre, böylece Rusya’da sorunlu kredilerin oranı 2013 yılından bu yana ilk defa yüzde 5’in altına indi.

Vadesi 90 günden fazla geçen krediler sorunlu kredi olarak adlandırılıyor. Ülkede Ekim 2019 itibarıyla bu kategorideki kredilerin toplam hacmi 811,8 milyar ruble (12,7 milyar dolar) olarak kaydedildi.

1 Ekim 2019 itibarıyla Rusya’da sorunlu kreidlerin oranı ipoteksiz konut kredilerinde yüzde 2,3, ipotek kredilerinde yüzde 4,8, otomobil kredilerinde yüzde 7,4 seviyesinde.

Merkez Banaksı verilerine göre, Rusya vatandaşlarının kredi borçlarının gelirlerine oranının ortalaması yüzde 10,6’ya ulaşarak son yedi yılın rekorunu kırdı. 

2017 yılından bu yana 3,7 milyon Rusya vatandaşı eski kredi borçlarını kapamak için yeni kredi kullandı. 


7.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi