Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya’da yabancı yatırımcıların en fazla yakındıkları konular neler?

Rusya Bakanlar Kurulu bünyesindeki Yabancı Yatırımlar Danışma Konseyi toplantısı bugün Moskova’da yapılıyor. Bu yıl 33’ücüsü düzenenen toplantıya, Rusya’da faaliyet gösteren en büyük yabancı şirketlerin üst düzey yöneticileri katılıyor. 

“Rusya’da yabancı yatırımcılar en fazla hangi konulardan şikayet ediyor?” RBC, toplantı öncesi önde gelen şirket yöneticilerine bu soruyu yöneltti. Yasal düzenlemelerdeki belirsizlikler, nüfusun yaşlanması ve öngörülemeyen değişimler, yabancı yatırımcıların en çok yakındıkları konular olarak öne çıkıyor.

İşte verilen yanıtlar:

Lars Lehmann (Carlsberg Group Doğu Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Baltika şirketi Genel Müdürü)

Rusya ekonomisinin en önemli sorunu tek bir kelimeyle ifade edilebilir: belirsizlik. Ekonomideki düzenlemelerdeki, iş yapma kurallarındaki belirsizlikleri kastediyorum. Bu, uzun vadeli iş stratejisi oluşturulmasının önünde çoğu kez engel oluşturuyor.

Charlie Cappetti (Danone Rusya Genel Müdürü)

Rusya, pazar hacmi ve potansiyeli nedeniyle Danone’nin öncelik verdiği ülkelerden biri. Rusya’nın eksileri ise, ekonominin istikrarsızlığı, kamu yönetimindeki değişimlerin önceden kestirilememesi ve yeni taleplerin yürürlüğe konulması. 

Jesper Brodin (IKEA’nın bünyesinde olduğu Ingka şirketler grubunun CEO’su)

Rusya’nın bizim açımızdan avantajları, istikrarlı ekonomik büyümesi, nüfusunun büyüklüğü ve üretim imkanları. Ancak ekonomik büyümenin başarısı için, iş yapma prosedürlerinin basitleştirilmesine ve düzenlemelere yönelik önlemler alınmalı. 

Ramon Laguarta (PepsiCo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı)

Rusya doğal kaynaklara, yüksek kalifiye uzmanlara ve diğer önemli bölgelere erişim imkanlarına sahip. Rusya’da istikrarlı ekonomik büyüme için büyük imkanlar görüyoruz. Ancak devletin bazı düzenleyici uygulamaları, iş dünyası üzerindeki baskının artmasına, rekabetin azalmasına ve maliyetlerde artışa sebep olabilir. PepsiCo gibi yabancı yatırımcılar, uzun vadeli istikrarlı büyüme sağamak için, istikrarlı ve öngörülebilir düzenlemelere ihtiyaç duyuyor.

21.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi