Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da resmi görüş çıta yükseltti: "İdeal insan ömrü artık 105 yıl"

Rusya'da son dönemde iktidarın en çok tepki çeken icraatı emeklilik yaşının yükseltilmesi oldu. Yeni yasa, emeklilik yaşını; erkeklerde 60'tan 65'e, kadınlarda da 55'ten 63'e çıkardı. Emeklilik yaşındaki bu yükseliş önümüzdeki 15 yıl içinde kademeli olarak gerçekleşecek. Şimdi de ülkenin resmi istatistik servisi Rosstat, yaşlıların hayat standardının ölçümünde kulanılan göstergelere 22 yeni parametre eklemeye hazırlanıyor. Rus basının derhal dikkat çektiği yeniliklerden bir tanesi, Rosstat'ın bundan sonra  "uzun ömürlülük" başlığı altında ideal insan ömrü için 105 yaş sınırını dikkate alacak olması oldu. 

Kullanımına 31 Ekimden itibaren başlanacak yeni parametreler "istihdam", "sosyal etkinlik", "bağımsız, sağlıklı ve güvenli yaşam" ve "uzun ömürlülük" başlıkları altında gruplanıyor.

Rusya Emekliler Birliği Başkanı, aynı zamanda senato üyesi Valeri Ryazanski, Rosstat'ın kompleks yaklaşımını olumlu karşıladıklarını söyledi. Ryazanski, "Anladığım kadarıyla insanın potansiyelini ne ölçüde gerçekleştirebildiğini ölçmek istiyorlar" şeklinde konuştu.

21.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi