Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

"En etkili Rus kadın: Sobol"

Son yıllarda yolsuzlukla mücadele eden liberal muhalif kesimin Rusya'daki en aktif temsilcilerinden olan, Youtube videoaları büyük izleyici kitlesini toplayan Rus hukukçu Lyubov Sobol, BBC tarafından hazırlanan "dünyadaki en etkili 100 kadın" listesine girdi. Yolsuzlukla Mücadele Vakfı (FBK) için çalışan 32 yaşındaki Sobol, listeye Rusya'dan giren tek isim olurken, Türkiye'den de moleküler biyolog Zehra Sayers en etkili 100 kadın arasında gösterildi.

BBC editörleri listede yer alan kadınları öne çıktıkları alana göre "dünya", "bilgi", "liderlik", "yaratıcılık", "spor" ve "kimlik" başlıkları altında gruplandırdı. Sobol, "yolsuzluk karşıtı aktivist" nitelemesiyle "liderlik" kategorisinde yer aldı.

Sobol'le ilgili tanıtımda hukukçunun çalışmalarını sosyal medya üzerinden duyurduğu ve 1 milyonun üstünde abonesi olan bir Youtube kanalına sahip olduğu bilgisi verildi. 


Lyubov Sobol, BBC'nin en etkili 100 kadın listesinde yer alması haberini "beklenmedik ve hoş" sözleriyle niteledi. Sobol ayrıca bu yaz Moskova'da yerel seçimlere girmesine izin verilmeyen adaylardan biriydi.

BBC'nin en etkili kadınlar listesine 2016 yılında da Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova girmişti.

18.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi