Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da bireysel banka kredileri: "İtinayla alınır, vadesinde ödenmez..."

“Rusya’da bankalardan kredi alan 2 kişiden biri borcunu vadesinde ödemiyor” Kredi Geçmişi Bürosu’nun açıkladığı verilere göre, ülkede bugün gerçek kişilerin bankalara olan vadesi geçen borçlarının toplamı 1 trilyon rublenin (15,6 milyar dolar) üzerinde.

Kredi geçmişi izleme kuruluşu Ekvifaks'ın araştırmasına göre, Rusya’daki tüketici kredisi kullanan banka müşterilerinin yüzde 45’i en az bir kere kredi ödemesini geciktirdiğini söylüyor. 

“Biznesdrom” adlı analiz merkezinin Genel Müdürü Pavel Samiyev, Business FM’e yaptığı değerlendirmede, “Müşterilerin yüzde 45’inin ödemelerini en az bir kere geciktirdiğini söylemesi, bu borçların tümünün sorulu krediler olduğu anlamına gelmiyor. Bir yere gitmek zorunda kaldığı için zamanında ödeme yapamayan kişiler de bulunuyor. Çok farklı nedenler var” dedi.

1 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe giren düzenlemeye göre, 10 bin ruble ve üzeri kredi taleplerinde ve kredi kartı limit artışlarında bankalar artık müşterilerin borç yükünü dikkate almak zorunda. Bankalar riskin büyüklüğüne göre, rezerv oluşturmakla yükümlü olacak.

Uzmanlar, Rusya’da tüketici kredilerinin bugünkü hızla artması halinde, Merkez Bankası’nın kredi musluklarını kısmaya yönelik yeni önlemleri hayata geçireceğini öngörüyor.

17.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi