Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rekabet liginde Rusya Türkiye

Rusya ekonomisine dair genel eleştirilerden biri de ülkenin rekabet gücünün düşük olması. Dünya Ekonomik Forumu tarafından 1979 yılından bu yana tutulan rekabet endeksinde Rusya bu yıl da geçtiğimiz yılki yerini korudu ve 43'ncü sırada yer aldı. Ancak Rusya'nın topladığı endeks puanında 1,1 puanlık bir artış söz konusu. Öte yandan, Rusya endekste Türkiye'den 18 basamak yukarıda yer aldı.

Küresel rekabet endeksinin ilk 10 sırasını Singapur, ABD, Hong Kong, Hollanda, İsviçre, Japonya, Almanya, İsveç, İngiltere ve Danimarka gibi ülkeler oluşturuyor.

Çin'in 73,9 endeks puanıyla 28'nci sırada yer aldığı listede Rusya 66,7 puanla Slovakya ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında kendine yer buldu.

Türkiye ise 0,5 puanlık artışa rağmen hala 61'nci sırada.

Rekabet endeksi ülke ekonomilerini emek maliyeti, know how, çalışanların kalifiye olup olmaları ve genel olarak verimlilik gibi yönlerden kıyaslamaya tabi tutuyor.

Ülke puanına daha yakından bakıldığında, Rusya'nın makro ekonomi kategorisinde 2,5 puanlık artış elde ettiği görülüyor.

2015 durgunluğunun aşılması, varlık fonundaki birikimlerin arttırılması ve enflasyonun düşürülmesi bu kategoride iyileşmeyi beraberinde getirmişe benziyor.

Öte yandan, inovasyon kategorisinde Rusya 32'ncilik gibi nispeten daha yüksek bir basamakta yer aldı. Araştırma kuruluşlarının varlığı kategorisinde ise ülke, dünya 9'ncusu oldu. Bununla birlikte çalışanların kalifikasyonu, Rusya'nın gerilediği alanlar arasında. Hisse senedi piyasalarının karşılaştırıldığı lsitede de Rusya ancak 51'nci olabildi.

Raporun tamamına (İngilizce) şu bağlantıdan ulaşılabilir.

15.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi