Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"VKS" maaş sınırı indiriliyor

Rusya "yüksek vasıflı yabancı" (VKS) statüsünden yararlanmak için talep edilen asgari maaş sınırını yarıya indirmeye hazırlanıyor. Hükümet kısa süre önce VKS ile Rusya'ya gelen yabancıların 1 yılda Rusya vatandaşı olmabilmesine imkan tanıyan bir düzenlemeyi hayata geçirmişti.

Bugün 167 bin ruble olan asgari maaş sınırının 100 bin rubleye çekilmesi durumunda uygulamadan yararlanabilecek "yeni Rusyalı" sayısının artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

VKS tipi vize, patent ya da kotaya tabi olmadan 3 yıla kadar verilebiliyor. Genellikle üst düzey yönetici ve nitelikli uzmanlar için kullanılan bu vize türünde yıllık en az 2 milyon ruble maaş alma şartı koşuluyor.

Ancak asgari maaş sınırının 100 bin rubleye çekilmesi durumunda, daha geniş bir yelpazeye yayılan çalışan kategorilerinin "Rusyalı olmaya" sıcak bakacağı tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, özellikle Çekya, Slovakya, Macaristan ve Çin gibi ülkelerden gelen uzmanlar bu maaşı cazip bulabilir.

9.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi