Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'ya göçmen akınında rekor

Rusya'ya bu yıl rekor sayıda göçmen girişi olacağı tahmin ediliyor. Rusya'nın önde gelen yüksek eğitim kurumlarından Plehanov Ekonomi Üniversitesi profesörü Yelena Yegorova'nın Rosstat verilerine dayanan raporuna göre, Ocak-Temmuz döneminde ülkeye 153 bin 912 göçmenin geldiğine işaret ediliyor. Bu, 2018'in aynı döneminde Rusya'ya gelen göçmen sayısının neredeyse iki katı.

Yegorova, ilk 7 ayda ülkeye gelen göçmen sayısının son 10 yılın en yüksek seviyesinde olduğuna dikkat çekiyor. Yegorova söz konusu artışın, İçişleri Bakanlığı'nın Rosstat'a sağladığı veri akışının daha eksiksiz hale gelmesinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Yegorova ayrıca göçmenlerin aldığı geçici registrasyon sayısının bu yıl 1,4 kat arttığını belirtiyor. Öte yandan, göçmenleri davet eden Rusya vatandaşlarının sayısı yüzde 4 azalırken, gelenlerin sayısı yüzde 19 artmış durumda.

Rusya'ya en çok göç veren ülkeler Özbekisan, Tacikistan, Ukrayna ve Ermenistan şeklinde sıralanıyor. Eski Sovyet cumhuriyetleri dışında Rusya'nın göç aldığı diğer ülkeler Çin, Sırbistan ve Suriye. Gelenler daha çok inşaat, hizmet sektörü, belediye işleri, yol inşaatı ve tadilat işlerinde istihdam ediliyor.

Rusya Federasyonu hükümeti 7 Ekimde sektörlere göre izin verilecek yabancı işçi yüzdelerini açıkladı. Kara yolu taşımacılığında yüzde 26, spor alanında yüzde 25, meyve-sebze tarımında yüzde 50 yabancı oranına izin verilecek.

Yelena Yegorova, buna karşın Avrupa ülkelerinden gelecek kalifiye uzmanlara ayrılan kotaların yaptırım ve benzeri sebeplerden ötürü düşürüldüğüne dikkat çekiyor.

9.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi