Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Küresel kriz: "Rusya dünya ekonomisine eskisi kadar bağlı değil, ama..."

“Dünya 2008’e göre daha ağır bir küresel ekonomik krize hazırlanıyor. Çin'deki gidişat, ABD'deki eğilim bunun habercisi. Yani yeni küresel bir kriz kapıda. Peki Rusya böyle bir krize hazırlıklı mı?” Meduzo.io sitesinde Dmitri Kuznets imzalı analizde bu soruya cevap arandı.

Rusya’nın bugün 2008 yılına kıyasla küresel ekonomiye çok daha az bağımlı olduğu belirtilen yazıda, özetle şu görüşlere yer verildi:

“Rusya için kriz, ABD ve AB’nin ilk yaptırımlarının uygulandığı 2014 yılında başladı. Rusya piyasalarında bugün yabancı yatırımcılar o zamanki kadar panik halinde değil. 

2014 yılında Rusya petrol fiyatları nedeniyle de zarar gördü. Petrol fiyatlarındaki düşüş, ülkeyi bütçesini kısmaya ve yakıt ihracatına olan bağımlılığından kurtulmaya arayışına itti.

Yeni bütçe kurallarına göre, petrol varil fiyatının 40 doların üzerine çıkması halinde elde edilecek tüm ek gelirler rezervlere aktarılıyor. Bu sayede ruble kuru petrol fiyatlarındaki çalkantılardan etkilenmedi.

Ancak Rusya’nın petrol bağımlılığından tamamen kurtulduğu söylenemez. Küresel kriz halinde kaçınılmaz olarak yakıt fiyatları düşecek. Bu duruma karşı Rusya hassas. Ulusal projeleri durdurma, yani ekonomik büyümeyi yakın vadede artırma fikrinden vazgeçmek gerekecek. İkincisi, petrol varil fiyatı 40 doların altına düşmese bile, yatırımcılarda endişe yaratacak kriz Rusya’ya yine de darbe vurur.

Ekonomistler, yeni bir ekonomik krizin muhtemelen Asya’dan, örneğin Çin’den başlayabileceğini öngörüyor.”

19.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi