Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

...Ve Rusya'ya geri dönüyorlar

2014'te Kırım 'ın ilhakı sonrası başlayan kriz ve yaptırımlar... Petrol fiyatlarındaki rekor düşüşle birlikte yaşanan sert devalüasyon ve bastıran ekonomik kriz... Duran inşaat projeleri... Bu temel nedenler yüzünden göçmenler için" cazibe merkezi" olma özelliğini bir süre yitiren Rusya, ekonomideki "canlanma emareleri" ile yeniden "ekmek kapısı" oldu.

Rusya’da iş gücü açığı da büyümeye devam ederken, göçmenlerin ülkeye ilgisi son dönemde yeniden yükselişe geçti. 

Gaydar Enstitüsü ve Kremlin’e bağlı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi’nin hazırladığı ortak rapora göre, 2019 yılının ilk dört ayında Rusya’ya 218 bin 600 göçmen geldi. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 177 bin 300 kişiydi.

Böylece bu dönemde Rusya’ya gelen göçmen sayısı son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı. 

Rapora göre, son dönemde Rusya’ya Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri dışından gelen göçmen sayısında ciddi artış kaydedildi. Bu ülkelerden ilk dört ayda 11 bin 600 kişi çalışmak amacıyla Rusya’a göç etti. 2011 yılında bu rakam 9 bindi.

İlk dört ayda Rusya’ya gelen Çinli göçmenlerin sayısı 2,35 kat, Sırplı göçmen sayısı 2,17 kat, Suriyeli göçmen sayısı 1,93 kat arttı.

Rusya’da 1 Haziran 2019 tarihi itibarıyla 4,4 milyon göçmen işçi bulunuyor. Bu göçmenlerin yüzde 97’sini BDT ülkelerinden gelen kişiler oluşturuyor.

İş gücü açığı büyüyor 

Rusya’da resmi verilere göre çalışabilir nüfusa dahil olan kişilerin sayısı bu yılın ilk altı ayında 1 milyon kişi azalarak 75,3 milyon kişiye geriledi. Bu rakam ülke nüfusunun yüzde 51’ine eşit.

İlk beş ayda ülkede doğa nüfus kaybı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 180 bin kişiye yükseldi.

24.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi