Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

2006'dan beri Türkiye ilk kez gazda 2. büyük müşteri unvanını kaybetti

Rus doğalgaz devi Gazprom, Türkiye pazarında irtifa kaybediyor. Gazprom'unson raporuna göre, Türkiye yılın ilk çeyreğinde gaz tedarikini bir önceki yıla göre yüzde 43 kısarak, 4,522 milyar metreküpe düşürdü. Kommersant gazetesi Türkiye'nin 2006'dan beri ilk kez, Almanya'dan sonra Avrupa'daki en büyük ikinci müşteri konumunu kaybettiğini yazdı. İkinci basamağa İtalya yükseldi.

Gazetenin yorumunda, "Gerçi gaza olan genel talep ekonomik durgunluk, liradaki değer kaybı ve havaların sıcak gitmesi yüzünden düşüyor ama özellikle Gazprom Türkiye pazarında yüksek fiyattan ötürü payını kaybediyor ve yerine Azerbaycan'dan alınan gaz ile sıvılaştırılmış gaz geliyor" denildi.

Haberde ayrıca Gazprom'un geçen yıl Türkiye'ye ihracatının yüzde 18 gerileyerek 24 milyar metrekübe düştüğü, oysa ülkenin genel gaz tüketiminin yüzde 8.2  düştüğü ve 50,4 milyar dolar olduğu vurgulandı. Türkiye'de pazar payı en hızlı azalan şirketin Gazprom olduğu, Azeri gazını payının arttığı belirtildi.

2013 yılına Gazprom Başkanı Aleksey Miller'in "Türkye'nin talebi artıyor, en büyük alıcı konumunu Almanya'!dan alabilir" açıklaması yaptığı, ancak şu an Türkiye'nin İtalya'nın ardından üçüncü sıraya gerilediği belirtiliyor. 

Haberde Türkiye'nin Rus gazında fiyat indirimi taleplerinin devam ettiği hatırlatıldı.

Rapordan son veriler

Sputnik'in haberine göre, Gazprom’un yılın 1. çeyreği ile ilgili hazırladığı raporda, Türkiye’nin bu dönemde gaz tedarikini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43 kısarak, 4.522 milyar metreküpe düşürdüğü ifade edildi.

Söz konusu rakamın son 10 yılın tedarik edilen en düşük gaz miktarı olduğu belirtiliyor.

Rapora göre Gazprom, geçtiğimiz yılın aynı döneminde Türkiye’ye 7.917 milyar metreküp gaz tedarik etmişti.

Türkiye’nin geçtiği kriz dönemi nedeniyle ekonomideki alım gücü düşüyor. Diğer yandan enerji kaynaklarını çeşitlendirmenin avantajlarından faydalanan Ankara, Azerbaycan’dan gaz alımlarını artırıyor. Türkiye’nin dünya pazarından sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alımlarında da artış görülüyor.

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen nisanın başlarında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında Ankara’nın Rus gazı için belli bir fiyat üzerinde durduğunu, Gazprom’unsa piyasadaki fiyatlardan yola çıkarak ‘farklı çözümler önerdiğini’ açıklamıştı.

Gaz fiyatlarının Rus doğalgaz şirketi Gazprom'un iradesiyle oluşmadığına dikkat çeken Putin, "Fiyatlar piyasa koşullarına göre oluşuyor. Piyasadaki fiyat, Gazprom tarafından tayin edilmiyor. Burada sorunlar var, Türk dostlarımız ticari gerekçelerle bir takım formatlar üzerinde duruyor, Gazprom farklı çözümler sunuyor. Fakat her şeye rağmen çözümler bulunacak. Onları arayıp bulacağız, çünkü Türkiye pazarına değer veriyoruz" demişti. 

15.5.2019
Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi