Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

İnternet cirosu artık Rosneft'e eşit!

Rusya'da petrol, gaz ve silah satışının ağırlıkta olduğu ekonomiyi çeşitlendirme çabaları sürerken, büyük katkı "online" sağlanmaya başladı. inernet üzerinden iş yapan sektörler 2018'de ülke ekonomisine 3,9 trilyon ruble (60,8 milyar dolar) katkıda bulundu. Rusya Elektronik İletişim Birliği'nin (RAEK) açıkladığı verilere göre, internetin ekonomiye katkısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 11 arttı.

Bu yüksek rakamlar, Kremlin yönetiminin "Rus internet şirketlerinin GSMH'nin yüzde 4'ünü sağladığı" iddiasıyla örtüşüyor.

RAEK verilerine göre, 3,9 trilyon rublelik katkının 1,95 rublelik bölümü doğrudan e-ticaretten geliyor. Pazarlama ve reklamın payı 263 milyar ruble. Sunucu ve bulut servisi gibi hizmetler için harcanan para miktarı da 106 milyar ruble civarında. 75 milyar rublelik bölüm ise medya ve eğlence tarafından sağlanmış.

Konuyu haberleştiren The Moscow Times gazetesi 3,9 trilyon rublelik büyüklüğün, ülkeninen büyük petrol üreticisi Rosneft'in 2018'de ulusal bütçeye verdiği 4 trilyon rublelik katkıya denk olduğuna dikkat çekiyor.

RAEK analistleri ülkedeki internet kullanıcısı sayısınının 92,8 milyon civarında olduğu düşüncesinde. Bu sayı, ülke nüfusunun yüzde 76'lık bölümüne karşılık geliyor.

25.4.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?



©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi