Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

17 Kasım-16 Aralık 2022: Son gelişmeler arşivi

16 Aralık Cuma

 
22.05: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, The Wall Street Journal'ın yayınladığı bir haberde yer alan "Putin Kadırov'a Zelenskiy'i öldürme emri verdi" iddiasının "zırvalıktan ibaret" olduğunu söyledi. Gazete, 24 Şubatta Kiev'de başkanlık binasının bulunduğu semti ele geçirme görevinin Kadırov'a bağlı birliklere verildiğini ileri sürmüştü. Peskov daha önce Zelenskiy'i Ukrayna'nın başkanı olarak tanıdıklarını söylemişti.
 
22.03: Avrupa'da doğal gazın bin m3 fiyatı yüzde 15'lik düşüşle 1260 dolara kadar geriledi.
 
22.02: Avrupa Birliği'nin açıkladığı 9. yaptırım paketinin içeriği netleşiyor. Yeni paket 40 Duma milletvekiline, 20 anayasa mahkemesi üyesine, MKB ve Dalnevostoçnıy bankalarına yaptırım öngörüyor. Yaptırım listesine alınan 1386 gerçek kişi arasında Boris Korçevnikov, Marina Kim, Grigori Leps, Dmitri Puçkov ve Nikita Mihalkov da var.
 
18.37: Moskova'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye, Suriye ve Rusya arasında üçlü diplomasi mekanizması kurulması teklifini memnuniyetle karşıladığı bildirildi. Rus devlet haber ajansları dışişleri bakan yardımcısına dayandırdıkları haberlerinde Rusya'nın böyle bir adımı destekleyeceği vurgulandı.
 
Öte yandan RIA Novosti haber ajansı her üç ülke liderinin bir zirvede bir araya gelmesinin de gündeme gelebileceği konuyla ilgili Suriye'nin pozisyonunun bilinmediğini ama Moskova'nın Şam'daki yetkililerle irtibat halinde olduğunu yazdı. Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilerle konuşan Erdoğan da Rusya lideri Vladimir Putin'in öneriye sıcak baktığını belirtmişti. 
 
Erdoğan "şu an itibarıyla Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de önce istihbarat örgütlerimiz bir araya gelsin, ardından savunma bakanlarımız bir araya gelsin, daha sonra dışişleri bakanlarımız bir araya gelsin. Onların yaptığı görüşmelerden sonra da biz liderler olarak bir araya gelelim. Bunu da Sayın Putin'e teklif ettim. O da buna olumlu baktı. Böylece bir dizi görüşmeler zincirini başlatmış olacağız," ifadelerini kullanmıştı. (Euronews)
 
17.45: İsviçre, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik açıkladığı 9. yaptırım paketine iştirak edeceğini duyurdu.
 
17.24: Beyaz Saray, Ukrayna'ya yapılacak yeni askeri yardım paketinde ilave hava savunma sistemleri de bulunacağını açıkladı.
 
16.32: Avrupa Birliği Rusya'ya yönelik 9. yaptırım paketini kabul etti. Yeni pakette Rusya Bölgesel Kalkınma Bankası'nın faaliyetlerine yasak getirilirken iki bankanın daha aktifleri donduruldu.
 
Ayrıca NTV, NTV Mir, Rossiya 1, REN TV ve Pervıy Kanal'ın Avrupa Birliği topraklarında yayın yapması yasaklandı.
 
İnsansız hava aracı, uçak motoru ve uçak parçaları yapımında kullanılan teknoloji ve ürünlerin Rusya'ya satışı yasaklandı.
 
168 Rus şirketi yaptırım kapsamına alındı. Şirketlerin savunma sanayi, madencilik ve enerji sektörlerinde etkin olduğu bildiriliyor. Komisyon yetkilileri tam listeyi en kısa sürece açıklayacaklarını söyledi.
 
Avrupa Birliği'nde kayıtlı şirketlerin Rusya'daki şirket ve kurumlara reklam, pazar araştırması ve ürün testi hizmeti vermeleri yasaklandı.
 
Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin vatandaşlarlarına Rusya'da devlet kontrolündeki tüzel kişilik ve kurumlarda yönetici görevler almaları yasaklandı.
 
Rusya enerji ve madencilik sektörüne yeni yatırımlar yapılmasına yasak getirildi.
 
15.22: İngiliz Financial Times gazetesi, Rus petrol şirketlerinin, Avrupa Birliği ve G7 ülkelerinin belirlediği "tavan fiyata" riayet ederek satış yaptığını ileri sürdü. Habere göre, yaptırımların yürürlüğe girdiği 5 Aralık tarihinden sonra Rus limanlarından ayrılan 7 tanker Batılı sigorta şirketleri tarafından yapılan sigortalara sahip. Bu da Hindistan'a petrol taşıyan tankerlerin tavan fiyatın altında bedelden satılacağı anlamına geliyor.
 
14.46: Avrupa Komsiyonu, Rusya'dan 168 şirketi daha yaptırım listesine aldı. Şirketlerin savunma sanayi, madencilik ve enerji sektörlerinde etkin olduğu bildiriliyor. Komisyon yetkilileri tam listeyi en kısa sürece açıklayacaklarını söyledi.
 
14.45: Ukrayna enerji şirketi Ukrenergo, bugünkü saldırıdan sonra olağanüstü durum ilan etti. Şirket ülkenin elektrik sisteminin yüzde 50'den fazlasının kaybedildiğini açıkladı.
 
14.00: TASS ajansı, Soçi ile Türkiye arasında önümüzdeki yıldan itibaren feribot seferlerinin başlayacağını bildiriyor.
 
13.46: Rusya Merkez Bankası faiz oranını yüzde 7,5'te sabit tuttu.
 
13.06: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Ukrayna'daki çatışmanın çözümü konusunda eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'ın ortaya attığı fikirleri büyük bir ilgiyle incelemeye hazır olduklarını söyledi. Kissinger Spectator dergisi için yazdığı makalede, Rusya ve Ukrayna'nın askeri ya da diplomasi yoluyla bir çözüme ulaşamamaları durumunda ihtilaflı bölgelerde referandum yapılması gerektiğini söylemişti.
 
12.54: Yunan haber portalı pronews.gr, ABD'nin Patriot bataryası temin etmesi durumunda Yunanistan'ın elindeki S-300 hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya vermeye hazır olduğunu yazdı.
 
12.46: Rusya Maliye Bakanlığı verileri 15 Kasım - 14 Aralık arasındaki bir aylık dönemde Rusya'da çıkarılan Urals marka petrolün ortalama varil fiyatının 57,49 dolar olarak gerçekleştiğine işaret ediyor. Bu ortalama Avrupa Birliği, G7 ülkeleri ve Avustralya'nın kabul ettiği 60 dolarlık tavan fiyatın altında.
 
11.49: Bu sabah düzenlenen roket ve insansız hava aracı saldırısından sonra Ukraynalı yöneticiler halka içme suyu stoklama çağrısı yapıyor. Zelenskiy'nin ofisi ülke genelinde elektrik kesintisi yapıldığını açıkladı. Bazı bölgelerde metro ve toplu taşıma durduruldu. Ukraynskaya Pravda gazetesi, bugün sabah saat 9.00'da ülke genelindeki altyapı hedeflerine 72 roketin fırlatıldığını yazıyor.
 
11.42: Rusya'nın Ulan-Ude şehrinde Mi-8 model özel helikopter iniş sırasında yere çakıldı. Kazada üç uçuş personeli hayatını kaybetti.
 
11.12: Ukrayna demiryolları enerji tasarrufu amacıyla dört vilayette elektrik yerine buharlı trenleri kullanmaya başladı. Bu sabahki roket saldırılarının ardından Poltava'nın elektriksiz kaldığı bildiriliyor.
 
10.17: Ukrayna genelinde hava saldırısı alarmı verildi. Gazeteler Odessa ve Harkov'da altyapının isabet aldığını, Kiev'de ise patlamalar işitildiğini bildiriyor.
 
10.16: ABD tarafından yaptırım listesine alınan Rosbank, dolar ve euro işlemlerini durdurdu.
 
09.35. Rosatom, sanal mobil iletişim operatörü projesini 2024 yılına ertelediğini açıkladı. RBC'ya konuşan şirketin bilişim teknolojileri sorumlusu Yevgeni Abakumov, "organizasyonel ve teknolojik karakterde bir dizi sorunla" karşılaştıklarını söyledi.
 
09.27: Belarus, Vladimir Putin'in 19 Aralık'ta Minsk'e bir ziyaret düzenleyeceğini duyurdu. Açıklamaya göre, Putin, Minsk'te Lukaşenko ile ekonomik işbirliği ve güvenlik konularını görüşecek.
 
09.25: İzvestiya sektör kaynaklarına dayandırdığı haberde, Rusya'da depolarda 20-30 bin civarında yabancı markalı aracın kaldığını yazıyor. Gazete söz konusu stoğun en fazla bir ay içinde erimesinin beklendiğini aktardı.
 
08.32: Apple Kremlin yakınlarındaki Romanov Dvor iş merkezinde bulunan merkez ofisinin kira sözleşmesini yenilemedi. RBC, ilgili kararın, Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği özel askeri operasyondan sonra alındığını yazıyor. Şirket Moskova'daki çalışanlarının büyük bölümünü Kırgizistan ofisine yollamıştı.
 
08.27: Pentagon, Ukrayna askerlerine Almanya'da eğitim verme programının kapsamını genişletme kararı aldı. Reuters'in haberine göre,  ABD her ay 500 Ukrayna askerine eğitim verecek.
 
08.24: Alman kozmetik ve kimyasal ürün üretici Henkel, önümüzdeki yıldan itibaren Rusya'daki operasyonunu ana şirketten ayıracak. Rusya birimi pazarda Lab Industries adı altında faaliyet gösterecek.
 
08.23: Almanya şansölyesi Olaf Scholz, Avrupa Birliği'nin Rusya'nın tahıl ve gübre ihraç etmesine mani olmayacağını söyledi. Scholz dünyada gıda güvenliğinin sağlanması için bunun önemli olduğunu dile getirdi.
 
08.21: Rusya'nın Habarovsk kentinde yaşanan bir otobüs kazasında 8 kişi hayatını kaybetti. Şarampole yuvarlanan otobüste 23 kişi de yaralandı. Otobüsün Amur Minerals şirketinin işçilerini taşıdığı bildiriliyor.

00.49: Reuters'in haberine göre AB, Rusya'ya karşı dokuzuncu yaptırım paketini kabul etti, prosedür 16 Aralık'ta tamamlanacak. 27 AB üye ülkesinin büyükelçileri Rusya'ya dokuzuncu yaptırım paketinin uygulanması konusunda anlaştılar. Yaptırım kararının Brüksel'deki AB liderleri zirvesinin oturum aralarında alındığı belirtildi. Yaptırımlar üzerinde anlaşmazlık, Polonya ve Baltık ülkelerinin bir dizi "hafifletme" önerisine itiraz etmesi nedeniyle ortaya çıktı.

AFP'ye göre yaklaşık 200 kişi yaptırım listesine alınacak. Yaptırımlara tam olarak kimlerin dahil olacağı henüz belirtilmedi.
 
Medya  dokuzuncu yaptırım paketinin madencilik endüstrisindeki yatırımlara getirilen kısıtlamaları ve birkaç Rus bankasının daha hesaplarının dondurulmasını içereceğini yazdı. 
 
00.42: BM Genel Kurulu, "Nazizmin yüceltilmesine karşı mücadele" konusunda Rusya'nın bir kararını kabul etti. 120 ülke lehte, 50 aleyhte, 10 ülke çekimser oy kullandı.Kararı desteklemeyenler arasında Almanya, Türkiye, İtalya, Avusturya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Macaristan, Japonya, Letonya, Polonya, İspanya, Ukrayna, İngiltere ve ABD yer aldı. Fransa, Almanya, Hollanda ve Polonya'nın da aralarında bulunduğu 49 ülke çekimser kaldı.

15 Aralık Perşembe

18.37: ABD, Rusya'ya yönelik yaptırım listesini genişletti. Bu kez ülkenin en zengin iş insanı Vladimir Potanin ile önde gelen bankalar Rosbank, VTB ve ilgili şirketleri ile Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov ve bazı bölge valileri listeye alındı.

15.44: Reuters'in haberine göre yoğun müzakerelere rağmen AB, Rusya'ya karşı dokuzuncu yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya varamadı Habere göre bunun ana nedeni, AB'nin Rus gübrelerinin Avrupa limanları üzerinden ihracatını kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağı konusundaki anlaşmazlık. Bazı üyeler, kısıtlamaların gelişmekte olan ülkelerin gıda güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu söylerken, diğerleri kısıtlamaların gevşetilmesinin, gübre işletmesi sahibi Rus oligarklarının yaptırımlardan kaçınmasına olanak sağlayacağını savunuyor. İkinci görüş, özellikle Polonya ve Baltık ülkeleri tarafından destekleniyor.

15.40: Putin, Rusya'da yoksulluk seviyesinin bu yılın üçüncü çeyrek sonuçlarına göre %10,5'e gerilediğini söyledi. Rubenin dünyadaki en güçlü para birimlerinden biri haline geldiğini söyleyen Putin, aynı zamanda Rusya'da asgari ücretle çalışanların gelirinin bu yıl % 27,8 arttığını belirtti..

15.35: Rusya Devlet Başkanı Putin, Stratejik Kalkınma Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, "ülke ekonomisini ezmek için Rusya'ya karşı benzeri görülmemiş yaptırım saldırganlığının başlatıldığını" söyledi. Putin,  yaptırımlar karşısında Rus girişimcilerin ve yetkililerin toplu ve profesyonel bir şekilde çalıştığını, vatandaşların dayanışma ve sorumluluk sergilediğini kaydetti.

15.33: Rusya Turizmciler Birliği, Avrupa ülkelerinin Rus turistlere kapıyı kapatmalarından kaynaklanan kayıpların 1 milyar euroyu bulduğunu hesapladı.

15.31: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Vatikan'dan Çeçenler ve Buryatlar hakkındaki açıklamalar nedeniyle bir özür mesajı aldığını duyurdu. Papa, ABD'li gazetecilere verdiği bir röportajda, Çeçenler ve Buryatların "Ukrayna'daki Rus birliklerinin en acımasız kısmı" olduğunu söylemişti.

15.30: Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Ukrayna ordusunun Rusya'ya karşı kış saldırısına hazırlandığını duyurdu. Reznikov, "Silahlı kuvvetlerimiz durmayı planlamıyor. Kritik seviyenin üç katı kış ekipmanı stoklarına sahibiz. Sadece zemin daha az ıslak hale gelene kadar beklememiz gerekiyor" dedi.

14.29: AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi ülkeler gibi Rusya'ya karşı yaptırımlara uyması yönünde çıkışına değinen Başkan Erdoğan, "Borrell'i muhatap olarak almıyorum" dedi.
 
Erdoğan şöyle konuştu: 
 
"Borrell'i muhatap olarak almıyorum. O, olsa olsa Mevlüt Bey'in muhatabı olabilir. Yaptığı açıklama hiç şık değil. Yani bir defa bizim Rusya'yla ilişkilerimizi Borrell tayin, tanzim edemez. O bu konularda böyle bir karar verecek ne kalitededir ne kapasitededir. Çok çirkin bir açıklama. Sen nasıl olur da kalkarsın bizim Rusya'yla ilişkilerimizi yaptırımlar içerisinde değerlendirirsin. Yani Avrupa'nın şu anda çektiği tahılın yüzde 44'ü nereden geliyor? Karadeniz'den geliyor. Bunun aracısı kim? Türkiye. Bunun için bir teşekkür etti mi? Yok. Bütün Avrupa liderleri teşekkür ediyor, sen kalkıp böyle bir açıklamayı yapıyorsun. Kaldı ki şimdi Rusya'yla ilgili de aynı zamanda gübre konusu, amonyak konusu gündeme gelecek. Bir de Sayın Putin'in çok ilginç bir jesti var. O da nedir? "Ben göndereceğim tahılı bilabedel göndereceğim" diyor. "Biz de bunu sizden aldıktan sonra bilabedel değirmenlerimizde öğütüp ondan sonra az gelişmiş ülkelere gönderelim." dedik. Tabii Sayın Putin'e bizim verdiğimiz bu cevap da onu çok mutlu etti. Çünkü yüzde 44-46 Avrupa, yüzde 14 Afrika'ya gidiyor. Biz bu teklifle beraber çıkınca demek ki herhalde Borrell'in burada oyunu, planı bozuldu. O da böyle bir açıklama yapmak zorunda kaldı."
 
14.19: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kazakistan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın da katılacağı zirve teklifine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in olumlu baktığını söyledi. 
 
Erdoğan'a yöneltilen soru ve yanıtı şöyle:
 
 Pazar günü Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiniz. Orada Suriye başlığı adı altında Soçi Mutabakatını hatırlattınız. Sonrasında Putin'in Ortadoğu Temsilcisi, Türkiye ile görüşmeler devam edecek dedi ve “Bir kara operasyonu yapılmaması yönünde ikna çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadesini kullandı. Siz de Ankara'dan buraya gelmeden evvel dediniz ki “Birlikte karar ve uygulama noktasında destek istedik.” Şimdi bu kapsamda acaba ortak bir operasyon veya ortak bir çalışma mekanizması mı söz konusu olacak? Nedir bu birlikte karar ve uygulama? 
 
"Burada her ikisi de hatta şu anda belki gündemde olmayan ama daha sonra gelişmelerle gündeme gelebilecek birçok başlık söz konusu. Ama dikkat ederseniz bir şeyi daha açıkladım. O da şu; biz şu an itibarıyla Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de önce istihbarat örgütlerimiz bir araya gelsin, ardından savunma bakanlarımız bir araya gelsin, daha sonra dışişleri bakanlarımız bir araya gelsin. Onların yaptığı görüşmelerden sonra da biz liderler olarak bir araya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e teklif ettim. O da buna olumlu baktı. Böylece bir dizi görüşmeler zincirini başlatmış olacağız. Süratle adım atılması gereken bir diğer konu daha var. O da nedir? Terör örgütleri Suriye'de, özellikle Suriye'nin kuzeyinde rahat durmuyorlar. Zaman zaman ülkemizi oradan tehdit, tahrik ediyorlar, her şeyi yapıyorlar. Bizim de Soçi Mutabakatı olsun, Astana olsun buralarda verilmiş kararımız var. Nedir bu karar? Sınırımızdan 30 kilometre güneyde biz rahatsız edildiğimiz zaman bu bizim güvenlik koridorumuzdur. Bu güvenlik koridorunda biz her türlü adımı atarız. Bu yeni bir şey değil Astana’da da gündemde olan bir şeydi. Daha sonra Soçi’de de görüştük, konuştuk. Yapılan iş bu. Kaldı ki bizim Suriye’de Rusya’yla olan koordinasyonumuz da yeni değil. Suriye'de bir de koalisyon güçleri olayı var. Bu koalisyon güçlerinin içinde kim var? Başta Amerika var. Yanında Fransa’sı, Almanya’sı, İngiltere’si var. Bütün bunların olduğu bir coğrafyada biz ülkemizin güvenliği için tedbirlerimizi alıyoruz. Ama hepsinden de öte Suriye'de bir defa terör örgütünün besleyicileri var. Şimdi bu terör örgütü en büyük destekleri nereden alıyor? Koalisyon güçlerinden alıyor. Nereden alıyor? Petrol kuyularından alıyor. Bu petrol kuyuları şu anda koalisyon güçlerinin de aynı zamanda güvencesinde. Nereye satıyorlar? Rejime satıyorlar. Kim satıyor? Terör örgütü satıyor. Biz tabii bugüne kadar hep sabrettik. Ama artık sabır bitti. Şimdi onların, o rafinerileri, petrol kuyuları vesaire, bunlara yönelik de her türlü adımı attık, atıyoruz. Bu da tabii terör örgütlerinin çok büyük bir şaşkınlığın içerisine girmesine neden oldu. Bundan sonraki süreçte de olacak. Ama özellikle başta Amerika olmak üzere diyoruz ki eğer sizler hala binlerce tır silah, mühimmat, araç, gereç bunları bu terör örgütlerine vermeye devam edecek olursanız biz de her zaman söylediğimiz gibi kendi göbeğimizi kendimiz keseriz."
 
12.22: Reuters, Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya'ya karşı 9. yaptırım paketine yine anlaşma sağlayamadığını bildiriyor. Polonya ve Baltık ülkelerinin pakette yer alan bazı maddelere karşı çıktığı öğrenildi. Habere göre, bu ülkeler Rusya'nın gübre ihracatına yönelik sınırlamaların gevşetilmesini istemiyor.
 
11.54: Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, son günlerde yaşanan yangınlar nedeniyle ülkedeki bütün büyük alışveriş merkezlerinde ve depolarda denetim yapma niyetinde.
 
11.52: Çin'in Rusya büyükeçliği, yılın ilk 10 ayıdna Rusya'dan doğal gaz alımının geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 173 arttığını açıkladı.
 
11.51: Vedomosti'nin haberine göre, Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Avrupa'dan kağıt ve karton sevkiyatını yasaklama konusunu gündemine aldı.
 
11.24: Financial Times, Rusya'dan bir milyarderin bu yaz Mercedes marka otomobil almak istediğini, ancak yaptırımlar nedeniyle bunu başaramadığını yazdı. "Kremlin'e yakın" olduğu belirtilen ve adı açıklanmayan milyarderin bunun üzerine iki adet Maybach satın aldığı öğrenildi. Gazeteye konuşan milyarder, araçlardan birini "yedek parça donörü" olarak kullanacağını söyledi.
 
10.58: Rusya'nın Habarovsk şehrinde bir Rusya vatandaşı, vatana ihanet suçlamasıyla yargılandığı davada 12,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Vyaçeslav Mamukov adındaki vatandaşın devlete ait sırları Ukrayna gizli servislerine satmaya çalıştığına hükmetti.
 
10.25: Avrupa polis teşkilatı Europol, Magnitski davasının baş şüphelisinin yakalandığını açıkladı. Teşkilattan yapılan açıklamada gözaltına alınan şahsın kimliği konusunda bilgi verilmedi. Rusya'da 230 milyon dolarlık bir yolsuzluk dosyasını inceleyen Rus vergi uzmanı Sergey Magnitski 2009'da hapisteyken hayatını kaybetmişti. Magnistski davası olarak bilinen olay, Rusya'ya yönelik yaptırım kararları alınmasına neden olmuştu.
 
10.14: Polonya meclisi, Rusya'yı "terörizm sponsoru devlet" ilan etti. 
 
10.11: Japonya, Japon Denizi üzerinde Rusya'ya ait Tu-95MS model iki stratejik bombardıman uçağı görülmesi üzerine jet savaş uçaklarını havalandırdı. Japon yetkililer, jetlerin, bölgeden uzaklaşana kadar Rus uçaklarına eşlik ettiğini açıkladı.
 
10.07: Kırım makamları Livadiya'da Vladimir Zelenskiy'e ait daireyi kamulaştıracaklarını açıkladı. Yarımadanın başı Sergey Aksyonov, daireyi bir ihtiyaç sahibine hediye edeceklerini söyledi.
 
09.35: Rusya'da euro kuru mayıs ayından bu yana ilk kez 69 rubleyi geçti. Sabah saatleri itibarıyla borsada dolar 64,45, euro 68,75 rubleden işlem görüyor.
 
09.33: Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Euronews'e verdiği özel röportajda bazı Avrupa Birliği üye devletlerinin enerji kriziyle mücadele edebilmek için "çok bencilce" davrandığını söyledi.
 
Morawiecki "Bu krizle gaz fiyatları ve petrol fiyatları açısından bu krizle baş etmek durumunda kalan azı ülkeler bunu çok bencil bir şekilde yapıyor. Büyük resmi görmüyor." diye konuştu.
 
"Gaz fiyatları bizim beklentilerimizin ve Almanya ve Hollanda ve diğerlerinin beklentilerinin ortasında bir yerde bulunmalı." diyen başbakan "Ancak bunu (öneriyi) inatçı bir şekilde engelleme biçimleri beni endişelendiriyor, çünkü gaz  için tavan fiyat üzerine bir taviz bulabilmekten hala uzak olduğumuza inanıyorum." şeklinde görüş bildirdi.
 
09.15: Rusya'nın ABD büyükelçiliği, Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemleri gönderilmesinin "öngörülemez sonuçlar doğuracağı" konusunda Washington yönetimini uyardı. Elçilikten yapılan açıklamada ABD'nın bu hamleyle Ukrayna'daki çatışmanın içine git gide daha fazla çekildiği tespitine yer verildi. Rus diplomatlar, Washington'un izlediği çizginin Rusya-ABD ilişkilerinin yanı sıra küresel güvenlik açısından da risk arzettiğini ifade etti.
 
CNN, önceki gün ABD'nin Ukrayna'yı Rusya'nın hava saldırılarına karşı korumak için kısa süre içinde ülkeye Patriot bataryaları sevk etme kararı aldığını bildirmişti. Yetkili ağızlardan konuyla ilgili henüz bir doğrulama gelmedi.
 
09.13: AutoCAD programını üreten yazılım firması Autodesk, Rusya ofisini tasfiye işlemlerine başladı. Şirket Rusya'daki bütün çalışanları işten çıkaracağını duyurdu.
 
08.21: RBC gazetesi, Kellog'un Rusya pazarında üretimi durdurma kararından 9 ay sonra ülkedeki Pringles cips stoğunun sonuna gelindiğini yazıyor.
 
08.20: Rusya Avrupa Birliği'nden geeln tırların ülkeye girişine getirdiği yasak kararını 30 Haziran 2023'e kadar uzattı.
 
08.18: Rusya'nın Angarsk şehrindeki bir petrokimya tesisinde çıkan yangında 2 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı. Sismologlar yangının başlangıcında sismik hareketlilik tespit ettiklerini açıkladı. Acil Durumlar Bakanlığı yetkilileri, 2 bin 500 m2'lik alana yayılan yangının söndürldüğünü, şu anda soğutma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.
 
08.14: Rusya'ya bağlı Donetsk'in yetkilileri dün şehrin 2014'ten bu yana en yoğun bombardımanı yaşadığını açıkladı. Belediye Başkanı Aleksey Kulemzin, Ukrayna'nın şehre 40 roket fırlattığını söyledi.
 
08.12: Rusya'nın önde gelen tersanelerinden Zvezda'nın, Novatek'in kuzey kutup bölgesindeki doğal gaz projeleri için sipariş ettiği tankerleri zamanında yetiştiremeyeceği bildiriliyor. Kommersant gazetesi, tankerlerin teslimatının en az 1 yıl gecikeceğini yazdı. Habere göre, söz konusu gecikme Novatek'in Asya'ya sevkiyat planlarına sekte vuracak.
 
14 Aralık Çarşamba
 
18.58: Alman parlamentosu bütçe komitesi, ABD savunma sanayi şirketi Lockheed Martin tarafından üretilen 10 milyar euroluk F-35 savaş uçağı alımını onayladı. Almanya, 2026'da teslim edilecek ilk sekiz uçakla, füzeler ve diğer silah ve teçhizat dahil olmak üzere toplam 35 adet F-35 hayalet savaş uçağı satın almayı hedefliyor.
 
18.56: Ukrayna başkanlık ofisi başkanı Andriy Yermak, Ukrayna'nın Rusya ile yaptığı son esir takasında 64 Ukrayna akerinin yanı sıra bir ABD vatandaşının serbest bırakılmasını sağladığını söyledi.
 
18.53: Rusya Duması Başkan Yardımcısı Viktor Vodolatski, Rusya ordusunun Ukrayna'da yeni bir saldırı başlatmaya hazır olduğunu açıkladı.
 
18.51: Ukrayna Başbakanı Denis Şmıhal, Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, ülkeyi eski haline getirmek için yaklaşık 700 milyar dolar kaynağa ihtiyaç olduğunu bildirdi.
 
18.49: Energie AG Başkanı Werner Steineker, Avusturya'nın ithalatında Rus gazının payının hala  % 40-50 düzeyinde olduğunu ve hedeflenen % 20 seviyesine düşürülemediğini söyledi.
 
18.48: Kremlin ombudsmanı Tatyana Moskalkova, "Seferberlik fiili olarak tamamlanmış olmasına rağmen, halktan silah altına çağrıldıklarına dair şikayetler gelmeye devam ediyor" dedi.
 
18.46: Rusya Federasyon Konseyi üyesi senatör Andrey Klişas, Rusya'dan ayrılan vatandaşlar için uzaktan çalışma kısıtlamalar getirecek bir yasa tasarısı hazırladığını söyledi.
 
17.14: Rusya'da Aleksey Tulupov'un sahibi olduğuSminex şirketi,  yaklaşık 38 milyar ruble ödeyerek inşaat sektöründe "Inteko" grubunu satın aldı.  Eski Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un eşi Yelena Baturina tarafından 1990'ların başında kurulan şirket, son altı yılda üçüncü kez el değiştirdi.
 
15.12: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bir kez daha "Putin’in yanlış hesap yaptığını" savunarak, "Putin, askerlerinin Ukrayna’yı günler içinde alacağına, Avrupa’da bizlerin ve demokratik Batı'nın Ukrayna’ya etkili bir şekilde yardım edecek kadar bölünmüş olduğuna ve gaz vanalarını kapatarak Avrupa'nın dayanışmasını kurutabileceğine inandı. Ancak Putin'in planlarının hiçbiri tutmadı" dedi. Parlamentoya seslenen Scholz, ihtiyaç duydukları sürece Ukrayna’yı desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.
 
13.45: İran ile Çin'in, petrol ve gaz sahalarının ortak geliştirilmesi konusunda bir dizi anlaşma imzaladığı açıklandı.
 
13.42: Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev'in "ABD'den Ukrayna'ya teslim edilmesi halinde Patriot sistemlerinin Rus ordusunun meşru hedefi haline geleceğini" söyledi. Peskov bu görüşe katıldığını belirterek, "Ama henüz yorum yapmak için erken. Çünkü bunların hepsi sadece basında çıkan haberler ve güvenilmez. Resmi bilgileri bekleyeceğiz" dedi. 
 
13.32: Kremlin Sözcüsü Peskov, Ukrayna'nın "Odessa ve Çernihiv şehrilerinin Rusya'ya katılma olasılığı konusunun vatandaşların seçimine bağlı olacağını, önceliğin Donbass halkını korumak olduğunu" söyledi. Peskov bu açıklamayı, Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin'in RIA Novosti ile yaptığı bir röportajda söylediği, "Rus şehirleri Çernihiv ve Odessa'nın kurtarılması gerektiği" yönündeki sözler üzerine yöneltilen soruya karşılık yaptı. Peskov,  "Her şey vatandaşların seçimine, insanların kararına bağlı. Birincil görevimiz, Lugansk ve Donetsk halk cumhuryetlerindeki insanları korumaktır. Donetsk'te zor bir durum var, elbette ordu her şeyden önce buna odaklanıyor. Askeri operasyon devam ediyor" dedi.
 
13.21: Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Batılı ülkelerin Rus ekonomisini yok etmeye çalıştığını fakat ekonominin dayanıklılığını hafife aldıklarını söyledi. Rusya Başbakanı, "Rus ekonomisi mevcut zorluklara uyum sağlamaya devam ediyor ve gerçekten bir resesyon yaşanıyor ama durum diğer birçok ülkeden daha iyi" diye ekledi. Mişustin, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın 2022'de gayrisafi yurtiçi hasılada yüzde 3'ün altında kaçınılmaz bir düşüş öngördüğünü ancak senenin başında uyarıda bulunan pek çok kişinin tahmin ettiği gibi en kötü senaryonun gerçekleşmediğini söyledi. Mişustin, sanayi üretiminin toparlanmayı sürdürdüğünü ve sabit varlık yatırımlarının arttığını, işsizlik oranının yüzde 4'ün altında kaldığını ve Kasım ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 12'nin altına düştüğünü belirtti.
 
13.11: Bu sabah Kiev'e gerçekleşen drone saldırısının yankıları sürüyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, başkent üzerinde Rus birliklerine ait 13 insansız hava aracının (İHA)  'havada imha edildiğini' duyurdu. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko da sabah erken saatlerde yaptığı açıklamada, başkentin Shevchenkivskyi semtinde patlamalar olduğunu duyurmuştu. 
 
12.54: Litvanya, Kaliningrad'a gitmek isteyen Rusya vatandaşları için transit geçiş prosedürünü zorlaştırdı. Kommersant, yeni düzenlemeyle şahısların kendi otomobillerinin Litvanya üzerinden geçiş yapmasının "neredeyse imkansız" hale geldiğini yazıyor.
 
12.37: Kırım ulaştırma bakanlığı yetkilileri, önceki gün Melitopol'da ayakları havaya uçurulan araç köprüsünün Rostov ile yarım ada arasındaki trafik üzerinde bir etkisinin olmadığını açıkladı.
 
12.35: Avrupa Komisyonu'nun diplomasiden sorumlu başkan yardımcısı Josep Borrell, Ukrayna'da işlenen savaş suçlarının araştırılması amacıyla özel bir uluslararası mahkeme kurulması fikrinin birliğe üye ülkelerin tamamından destek görmediğini açıkladı.
 
12.33: Japonya'da iktidar partisi ve muhalefet partilerine mensup milletvekillerinden oluşan bir grup, aynı anda birkaç bin dairenin ısıtılmasına olanak tanıyan özel jeneratörler edinerek Ukrayna'ya gönderdi. (Kyodo)
 
11.49: New York'ta federal bir mahkeme, 5 Rusya ve 2 ABD vatandaşına silah yapımında kullanılan elektronik parça ve bileşenlerin kaçakçılığı yoluyla yaptırımları delme suçlaması yöneltti. ABD makamları suçlanan Rusya vatandaşlarından birinin FSB mensubu olduğu iddiasında. Adı geçen Rusya vatandaşının Amerikan malı mühimmatı Estonya üzerinden Rusya'ya sokmaya çalışırken yakalandığı bildiriliyor. (DW)
 
11.41: Dünya Boks Federasyonu, Rusyalı ve Belaruslu sporcuları yeniden reytinglere dahil etti. Federasayondan yapılan açıklamada  karara gerekçe olarak "sporcuların asker ya da hükümet görevlisi olmaması, bu nedenle Ukrayna'daki çatışmayla ilgilerinin bulunmaması" gösterildi.
 
11.19: Bu yıla kadar Kaliningrad'da BMW ve Hyundai montajı gerçekleştiren Avtotor fabrikası, adı geçen markaların kontratlarını iptal etmesinden sonra Çinli markalara geçiş yaptı. Vilayet valisi Anton Alihanov, fabrikanın 3 farklı Çinli üreticiyle montaj üretim anlaşması imzaladığını duyurdu. Söz konusu markalardan ikisinin BAIC ve Dongfeng olduğu tahmin ediliyor.
 
10.51: Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, dünyada gazeteciler açısından en tehlikeli ülkeleri sıraladı. Listede Ukrayna bu yıl ikinci sırada yer alırken birinci yine değişmedi: Meksika.
 
10.50: Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konaklama vergisi uygulama genel tebliğine göre, konaklama tesislerinde verilen hizmetler yüzde 2 oranında konaklama vergisine tabi olacak. 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak olan uygulama Rus gazetesi Kommersant'a da haber oldu.
 
10.03: İsviçreli çimento üreticisi Holcim, Rusya'daki varlıklarını yerel yönetime sattı. Yeni yönetimin farklı bir marka altında faaliyet göstereceği bildiriliyor. (Kommersant)
 
10.02: Macaristan, Avrupa Birliği'nin Ukrayna için hazırladığı 18 milyar euroluk yardım paketine nihayet onay verdi. Macaristan bu onay karşısında Avrupa Birliği'nden yeni sübvansiyonlar elde etti. Yardım paketini onaylama konusunda uzun süre ayak direyen Macaristan yönetimi, Avrupa parlamentosunda "veto hakkını kötüye kullanmakla" eleştiriliyor.
 
09.38: Kiev'e insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıdaa iki resmi dairenin isabet aldığı bildiriliyor.
 
09.37: Moskova'da yoğun kar yağışı nedeniyle şehir içi trafiğinde tıkanmalar gözleniyor. Yandex'in harita servisi sabah 08.50 itibarıyla tıkanlıklığın 10 puan seviyesine yükseldiğini bildiriyor.
 
09.02: Vedomosti'nin haberine göre, Vladimir Putin 20 Aralık günü Rusya'nın LNR, DNR, Herson ve Zaporojya yöneticileriyle bir araya gelecek. Putin adı geçen isimlerle en son bölgelerin Rusya'ya katılım anlaşmasının imzalandığı 30 Eylül günü görüşmüştü.
 
08.35: Rus petrol üreticisi Tatneft, Rusya pazarından ayrılma kararı alan otomobil lastiği üreticisi Nokian Tyres'ın Vsevolojsk'taki fabrikasını almak için harekete geçti. Fabrika şu anda üretime devam ediyor.
 
08.32: Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik yaptırımlardan sorumlu bir komiser atamaya hazırlanıyor. İlgili açıklama Macaristan Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.
 
08.31: Moskova'da olumsuz hava şartları havayolu seferlerini etkilemeye devam ediyor. Şehirdeki 3 havaalanında 45 sefer ya gecikmeli gerçekleşti, ya da iptal edildi.
 
08.30: Rusya'da euro kuru mayıs ayından bu yana ilk kez 68 rublenin üzerine yükseldi. Sabah saatleri itibarıya euro 67,50 ruble, dolar 63, 39 ruble.
 
08.23: Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, bu sabah başkentin merkezi semtlerinden biri olan Şevçenko'da patlama sesleri duyulduğunu bildirdi. Bu bölge, Maydan adıyla bilinen ünlü Bağımsızlık Meydanı'nın da bulunduğu, Kiev'in en merkezi semti. Kiev ve çevresinde hava alarmı ilan edildi.
 
13 Aralık Salı
 
21.38: CNN'nin, üç üst düzey ABD'li yetkiliye dayandırdığı haberine göre, ABD yönetimi Patriot hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya yollamak için prensip kararı aldı. Kararın bu hafta resmen açıklanması bekleniyor. 
 
Rusya'nın Ukrayna enerji altyapısını hedef alan seyir ve balistik füzelerini engelleme amacıyla Patriot'ların devreye gireceği belirtiliyor. Ukraynalı askerlerin, Almanya'daki Amerikan Grafenvoor üssünde Patriot kullanımı için eğitilecekleri belirtildi.
 
CNN kaynaklarından biri, Kiev'in kaç tane adet Patriot sistem alacağı henüz kesinleşmedi. Ancak bu sistemler yalnızca Ukrayna'nın hava sahasının saldırılara kapatılmakla kalmayacağı, aynı zamanda Doğu Avrupa'daki NATO üye ülkelerinin hava sahasının güvenliğinin de sağlayacağı iddia edildi.
 
21.35: AB liderleri, 15-16 Aralık tarihlerinde yapılacak zirvede Ukrayna'ya 18 milyar euro tutarında bir kredi yardımı programını onaylayacak.
 
21.22: Euro, 30 Mayıs'tan bu yana ilk kez bugün 67 rublenin üzerine çıktı.
 
21.31: Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjártó, AB ülkeleri enerji bakanlarının Brüksel'de Rus doğal gazına tavan fiyat konusunda anlaşmaya varmadığını söyledi. Müzakerelere devam edilecek. Szijjártó, şu anda Avrupa'da bir enerji krizi olduğu için gaz fiyatı tavan uygulamanın AB için yanlış kararı olacağını söyledi.
 
21.29: Paris’te düzenlenen "Ukrayna Halkıyla Dayanışma" konferansında Ukrayna’ya destek için yaklaşık 1 milyar euro toplandığı bildirildi. Desteğin 46 ülke ve 24 uluslararası kuruluş tarafından taahhüt edildiği açıklandı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın bombardımanlarını savaş suçu olarak nitelendirerek, Rusya’nın sahada gerilediğini aktardı. Rusya’nın askeri zayıflıkları nedeniyle sivil altyapıyı hedef aldığını ifade eden Macron, “Rusya, Ukrayna'ya diz çöktürmek için sivil altyapıyı yok etmeyi amaçlayan bir strateji seçti. Hedef açık, askeri yenilgilere siviller arasında terör yayarak yanıt verin, cepheyi koruyamadığı için cepheyi kırmaya çalışın" dedi.
 
16.10: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Görüşmeye TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanısıra Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere bölgesel konuların da ele alındığı değerlendirildi.
 
 
15.44: Rusya Başbakanı Mişustin silah ve üniforma üretimine hız verilmesini istedi. Mişustin, "Bunun için yeterince kaynak ayrıldı. Ancak bunu yaparken, aynı zamanda, bir dengesizliği önlemek ve temel mal ve hizmetlere tüketicilerin erişilebilirliğini sorunsuz sürdürmek zorundayız" dedi.
 
15.36: Rusya'da en büyük yabancı kış turizmi destinasyonu olan Mısır'a büyük charter havayolları için uçuş koridorlarının büyük ölçüde kapatıldığı iddia edildi. Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ardından Ürdün havacılık otoritelerinin de hava sahalarını hem Bermuda hem de Rusya'da çifte sicil kaydı yapılan Rus havayollarına kapatmaya başladığı belirtildi.  Çift kayıtlı Boeing 737-800 uçağı işleten Nordwind'in, Hurgada ve Şarm El-Şeyh'e olan tüm uçuşlarını iptal etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Ürdğn'ün hava sahasını kapatması üzerine i-Fly şirketinin, Mısır'a uçuşları güneyden Suudi Arabistan üzerinden yeni rotalarla yaparak Hurgada ve Şarm El-Şeyh'e uçmaya başlayacağı belirtiliyor.
 
13.58: Peskov, Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov'un istifası iddialarını, "Telegram asparagası" diye niteledi ve bu konuda herhangi bir başkanlık kararnamesi olmadığını söyledi. (RBC)
 
13.42: Zelenskiy'nin son şartlarına yanıt veren Kremlin,  Ukrayna'dan asker çekilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi. Peskov, askerlerin yıl sonundan önce Ukrayna'dan çekilme olasılığı hakkında RBC'nın yönelttiği bir soruya, "Bu söz konusu değil" karşılığını verdi. Peskov, “Ukrayna tarafının geçen bunca zaman sürecinde doğan gerçekleri dikkate alması gerekiyor. Bu gerçekler, Rusya'ya referandumla yeni katılımla olduğu gerçeğidir" dedi.
 
Peskov, Zelenskiy tarafından önerilen Ukrayna'da barış için üç adım teklifini ise "Çatışmaların devamına yönelik üç adım" olarak nitelendirdi.
 
13.20: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Türkiye'de doğalgaz merkezi kurma fikrinin hayata geçirileceğini umduklarını ve bunun özellikle de yeşil enerjiye geçişin yavaşladığı koşullarda hem üreticilerin hem de tüketicilerin çıkarına olacağını söyledi. Sputnik'e demeç veren Gruşko, "Doğalgaz merkezi kesinlikle net bir fikir. Hayata geçirileceğini umuyoruz. Kısacası, hem gaz üreten ülkeler hem de tüketiciler dahil herkesin çıkarına olacak. Elbette doğalgaza gerçekten ilgi duyan kesimler rasyonel tutum sergilerse" dedi. (Sputnik)
 
12.58: The New York Times (NYT), Türkiye’nin Rusya ile her alanda işbirliğini güçlendirdiğini saptayan bir makale yayımladı. Türkiye’nin “enerji merkezi (hub)” olma hayalini son atılan adımlarla gerçekleştirmeye başladığı belirtilirken Putin’le yakınlaşmasının ardındaki en önemli sebeplerden birisinin, “Kürt ayrılıkçılığını bastırma konusunda Rusya’ya güvenmesi” olduğu değerlendirmesine yer verildi. Makalede, Türkiye’nin Rusya’nın operasyonunu kınamakla birlikte “zor zamanda mali can simidi olan Rusya’yı uzaklaştırmamaya dikkat ettiği” belirtildi. Erdoğan’ın ekim ayında Putin’in doğum gününü kutladığı, Rusya’ya karşı yaptırım uygulamadığı ve Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkmaya devam ettiğinin altı çiziliyor. Türkiye’nin “NATO’nun genişlemesine karşı çıkmasının Avrupa’daki ve Washington’daki siyasi liderleri rahatsız ettiği” vurgulanıyor. Yazıda, “Enerji, Türkiye’nin Rusya ile daha yakın ilişkiler kurma arzusunu motive eden karmaşık ekonomik ve siyasi çıkarlar dizisinin yalnızca bir unsuru oldu. Ruslar Türkiye’ye gelen en büyük turist kitlesini oluşturuyor ve Türk lirasının düşen değerini desteklemeye yardımcı olan bir döviz kaynağı sağlıyor. Ama daha da önemlisi, Sayın Erdoğan Suriye’deki Kürt ayrılıkçılığını bastırma çabalarında Rusya’nın desteğine güveniyor.” denildi. (Aydınlık)
 
12.51: Rusya'nın Avrupa Birliği ve G7 ülkelerinin petrole tavan fiyat uygulama kararına nasıl tepki vereceği konusu netlik kazanmaya başlıyor. Vedomosti'nin haberine göre, konuyla ilgili bir başkanlık kararnamesi taslağı hazırlandı. Taslağa göre, Rusya tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol satışına yasak getirecek. Uygulamaya atıfta bulunan kontratlar da kabul edilmeyecek. Taslak ayrıca petrol ihracatçılarına her türlü yasağın etrafından dolanma hakkı tanıyor.
 
12.47: Rus ordu televizyonu Zvezda'nın muhabiri Sırp polisi tarafından Kosova sınırında gözaltına alındı. Kanal yönetimi muhabirin neden gözaltına alındığı konusunda henüz ellerinde bilgi bulunmadığını açıkladı.
 
12.46: Rusya'nın Belgorod vilayetinde "özel askeri operasyona karşı çıkan" Ortodoks bir din adamı, Amerika Birleşik Devletleri'ne sığınma başvurusu yaptı. Kommersant, Fyodor Şumskih adındaki başpapazın başvurusunu Meksika sınırında yaptığını, şu anda ise Washington'da olduğunu yazıyor.
 
12.14: Güney Kore, enerji alanında sorunlar yaşayan Ukrayna'ya 3 milyon dolarlık insani yardım yapacaklarını açıkladı.
 
11.35: Hindistan Savunma Bakanlığı, sınır bölgesinde Çin askerleriyle çatışma çıktığını duyurdu.
 
11.33: Rusya'nın Herson yetkilisi Vladimir Saldo, yardımcısı Vitali Bulyuk'a düzenlenen bombalı saldırı için Ukrayna'yı suçladı.  Saldo, Bulyuk'un saldırıdan yara almadan kurtulduğunu, ancak şoförünün hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
11.02: Almanya şansölyesi Olaf Scholz "Savaştan sonra Almayna'nın ilişkileri yeniden başlatmak için Rusya'ya bir şans verebileceğini" söyledi. Scholz "Saldırganlık devam ettiği sürece Rusya'yı daha sert yaptırımlar bekliyor" şekline konuştu. (DW)
 
10.59: Belarus Savunma Bakanlığı, ani bir savaşa hazırlık tatbikatı başlattı. Tatbikatın Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun direktifi üzerine başlatıldığı açıklandı.
 
10.56: Çinli otomobil üreticisi Great Wall, Rusya'da Tank 300 ve Tank 500 olarak adlandırılan iki modelin satışına önümüzdeki yıl başlanacağını duyurdu.
 
10.53: Forbes dergisinin Rusça edisyonu Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki en zengin yabancının Pavel Durov olduğunu açıkladı. Durov'un serveti 15,1 milyar dolar olarak hesaplanıyor.
 
10.11: Yabancı ülkeler Rusya'nın talebi üzerine bu yıl 166 Rusya vatandaşını geri iade etti. Başsavcılıktan yapılan açıklamada yabancı devletlerin 56 kişiyi de iade etmeyi reddettiğini açıkladı. En çok red veren ülkeler Almanya, Avusturya ve İtalya oldu. (RBC)
 
10.06: Rusya'da iletişimi denetlemekten sorumlu devlet kurumu Roskomnadzor, bu kez Kazakistan gazetelerine el attı. Kazakistan'da Rusça yayın yapan Vlast gazetesi, kurumdan Ukrayna'yla ilgili bazı yazıları kaldırmaları yönünde talepler aldığını duyurdu. Gazete yönetimi Rusya yasalarına tabi olmadıklarını ve söz konusu yazıları kaldırmayacaklarını açıkladı. (Kommersant)
 
10.01: Ria Ukrayna ile DNR arasında yeni bir esir takasının gerçekleştiğini duyurdu. DNR'in başı Denis Pişulin 135 askerin geri döndüğünü açıkladı.
 
09.35: St. Petersburg'daki Zvezda makine fabrikasında yangın çıktı. Yetkililer iki katlı binada 200 m2'lik alanda yangının devam ettiğini bildirdi. Olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.
 
09.04: Bloomberg ajansı Avrupa'nın doğal gaz tedariki içinde Rusya'nın payının yıl sonunda yüzde 10'a kadar düşeceğini yazıyor. Ancak ajansa göre, Avrupa'nın rekabet gücünü koruyabilmesi için ucuz enerjiye ihtiyacı devam ediyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde yeniden Rus doğal gazına dönülmesi ve Rusya'nın yeniden ana tedarikçi haline gelmesi olasılık dahilinde.
 
08.29: Amerikalı yetkililer, Rusya'da casusluk suçlamasıyla tutuklu bulunan vatandaşları Paul Whelan'ı ülkeye geri getirmek için girişimlere başladıklarını açıkladı.
 
08.28: ABD, Ukrayna'ya 13 milyon dolarlık elektrik ekipmanı gönderdi. Sevkiyat, ülkenin yaşadığı enerji problemini hafifletmesi umulan 53 milyon dolarlık yardım paketinin ilk dilimi niteliğinde.
 
08.23: Moldova'nın Rusya'ya elma satışı yarı yarıya azaldı. İlgili açıklama Moldova Tarım Bakanlığı'ndan geldi.
 
08.22: Çin'in kendi tasarımı olan Loongson marka mikroişlemcilerin Rusya'ya satışına yasak getirdiği bildiriliyor. Kommersant LoongArch mimarisi üzerinde geliştirilen çiplerin askeri kullanım alanına da sahip olduğuna dikkat çekti.
 
08.19: Kommersant, sertleşen hava şartlarına rağmen Rusya'da kış lastikleri satışının geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 14 düştüğünü yazıyor. Analistlere göre, düşüşün ardında yeni otomobil satışlarındaki keskin azalma var.
 
08.13: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, dün gece G7 ülkelerinin liderlerine hitaben yaptığı konuşmada barışın sağlanması için atılması gerektiğine inandığı üç adımı sıraladı.
 
Ukraynalı lider, ilk adımın Kiev'e modern tanklar, toplar, mermiler ve daha uzun menzilli füzeler sağlamak olduğunu savundu.
 
İkinci adım olarak, gelecek yıl Ukrayna'da finans, enerji ve sosyal alanlarda istikrarın sağlanmasına destek verilmesini, özellikle Ukrayna enerji sektörünün ayağa kaldırılarak yeni saldırılardan korunmasını şart koştu.
 
Zelenskiy'e göre üçüncü adım ise daha önce öneridiği “barış formülünün” uygulanması ve  bunun nasıl, ne zaman uygulanacağına karar vermek için Küresel Barış Zirvesi'nin toplanması.
 
Zelenskiy geçen ay barış şartlarını 10 maddede açıklamış, barış müzakereleri için tek şartının Rusya'nın, Ukrayna topraklarından çekilmesi olduğunu smylemiş, Moskova tarafından net bir dille reddedilmişti:
 
Zelenskiy, önerisinde, radyasyon ve nükleer güvenliği, gıda güvenliği, enerji güvenliği, tüm mahkumların ve sürgün edilenlerin serbest bırakılması, BM Şartı'nın uygulanması, toprak bütünlüğü ve dünya düzeninin sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve çatışmaların sona erdirilmesi, adaletin iadesi, ekolojik sorunların önlenmesi, gerginliğin engellenmesi ve tarafların savaşın sona erdiğini teyit eden bir belge imzalaması gibi başlıklar kullandı.
 
12 Aralık Pazartesi
 
23.34: G7 ülkelerinin, Ukrayna’nın askeri ve savunma teçhizat alanındaki acil ihtiyaçlarını karşılama çabalarını koordine etme konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi. G7 dönem başkanlığı sitesinden yapılan açıklamada, “Ukrayna’ya hava savunma sistemleri ve araçlarını sağlamaya doğrudan odaklanarak Ukrayna’nın askeri ve savunma teçhizatına olan acil ihtiyaçlarını karşılama çabalarımızı koordine etmeye devam edeceğiz” ifadesine yer verildi. G7 ülkeleri ayrıca Rus petrol ve petrol ürünlerini almak isteyen üçüncü ülkelere, fiyat tavanından yararlanma çağrısında bulundu. G7 liderleri, Rusya menşeli ham petrol ve petrol ürünlerinden kademeli olarak vazgeçme niyetini teyit etti.
 
Sputnik'in aktardığı açıklamada, “Ülkelerimizde, 5 Aralık 2022’ten itibaren, deniz yoluyla taşınan Rus ham petrolüne yönelik fiyat kısıtlamaları yürürlüğe girdi. Böylelikle, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırgan savaşından elde ettiği geliri sınırlama, küresel enerji piyasalarında istikrarı teşvik etme ve Rusya’nın saldırgan savaşının özellikle düşük ve orta gelirli ülkeler için olumsuz ekonomik sonuçlarını en aza indirme yükümlülüğümüzü yerine getiriyoruz” ifadesine yer verildi.
 
“Deniz yoluyla taşınan Rus menşeli ham petrol ve petrol ürünlerini ithal etmek isteyen üçüncü ülkeleri tavan fiyatları kullanmaya çağırıyoruz” diye G7 liderleri, “Rusya menşeli petrol ürünleri için tavan fiyatın 5 Şubat 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi yönündeki kararımızı yineliyoruz” diye ekledi.
 
23.31: İran Savunma Bakanı Muhammed Reza Aştiyani, Ukraynalı uzmanların İranlı mevkidaşlarıyla görüşmede, Rusya’nın İran yapımı insansız hava araçlarını (İHA) kullandığına dair deliller sunmadığını belirtti. Aştiyani, “Ukrayna tarafı, teknik toplantıda, İran insansız hava araçlarının Rusya tarafından bu ülkeyle savaşta kullanıldığına ilişkin hiçbir belge sunmadı” diye açıkladı.
İran ve Rusya arasında askeri işbirliğinin uzun süredir devam ettiğini belirten Aştiyani, buna rağmen Ukrayna’daki özel harekatta İran yapımı İHA’ların kullanılması konusunda işbirliği yapmadıklarını kaydetti. (Sputnik)
 
23.34: ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya asker gönderme niyetinde olmadıklarını, bunun yerine maddi destekle sınırlı kalacaklarını belirtti. ABD lideri, “Ukrayna’ya askerlerimizi gönderiyor muyuz? Hayır. Daha önce olduğu gibi sadece askeri ekipman gönderiyoruz. Milyarlarca dolar değerinde” ifadesini kullandı.
 
23.22: AB Diplomasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB dışişleri bakanlarının bugünkü müzakerelerde Rusya'ya yönelik dokuzuncu yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya varmadıklerını söyledi.
 
23.20: TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un daveti üzerine Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin ve beraberindeki parlamento heyeti, Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu. Volodin ve beraberindeki heyeti TBMM Resmi Konutu’nda karşılayan Meclis Başkan Şentop, Rusya heyeti onuruna akşam yemeği verd
 
17.47: Rusya Maliye Bakanlığı verilerine göre, Ocak-Kasım 2022 döneminde federal bütçe 557 milyar ruble fazla verdi. 
 
17.44: Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya'nın Almanya'dan alacağı Patriot hava savunma sistemlerini yakında Ukrayna sınırına konuşlandırmaya başlayacağını söyledi. Daha önce Berlin, Varşova'ya Patriot füze savunma sistemi göndermeyi teklif ettiğinde, Polonya, Almanya'nın sistemi kenilerine vermek yerine Ukrayna'ya göndermesi gerektiğini söylemişti. Ancak Almanya bu teklifi reddetti. Süren müzakerelerin ardından Polonya füzeleri kendi topraklarına, Ukrayna sınırına yerleştirmeyi kabul etti.
 
Duda ayrıca, Polonya ve Almanya'ya yeni Ukraynalı mültecisi dalgası beklendiğini söyledi. Duda, “Polonya'daki mülteci sayısı son haftalarda ve aylarda arttı. Şimdi yaklaşık üç milyon olduğuna inanıyoruz. Bu muhtemelen Almanya ve komşu ülkelerdeki mülteci sayısının artması anlamına gelecek. Göçmen akınının nedeni, Ukrayna'da enerji altyapı tesislerinin tahrip edimesi" dedi. 
 
15.33: Rus Ural ham petrolünün varil fiyatı 43,72 dolara düştü. TASS'ın haberine göre, Doğu Sibirya'dan Asya piyasalarına satılan diğer Rus petrol türü ESPO'nun varili ise 68,72 dolardan işlem görüyor. 5 Aralık'ta, G7 ülkeleri ve AB tarafından Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyat uygulaması başlatılmıştı.
 
15.04:  Rusya Devet Başkanı Putin, 17 yıl aradan sonra ilk kez yıllık basın toplantısını iptal etti. Kremlin Sözcüsü Peskov, Putin'in geleneksel yıl sonu basın toplantısını bu yıl düzenlemeyeceğini söyledi. Basın toplantıları son 20 yılda sadece 2005'te yapılmamıştı. Peskov, "Başkanın yine de gazetecilerle konuşma fırsatı bulacağını umuyoruz. Bunu zaten yurt dışı gezileri de dahil olmak üzere düzenli olarak yapıyor" dedi.
 
14.06: Rusya'nın yaptırım uygulayan ülkelere petrol satışında büyük düşüş yaşanırken,  Türkiye, Çin ve Hindistan'a ham petrol ihracatı hızla arttı. Türkiye'nin son 8 aydaki ithalatı 327 bin varile çıkarak üçe katlandı. 
 
14.05: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, İstanbul’da cuma günü gerçekleşen görüşmelerde ABD’nin yapıcı bir tutum izlemediği suçlamasında bulundu. Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Vershinin, “İstanbul’un bu tür temaslar için elverişli bir kent olduğunu” belirterek, “Her türlü temasın faydalı olduğunu söyleyebilirim. Ancak maalesef, Amerikan tarafından somut sonuçlara yönelik yapıcı bir yaklaşım görmüyoruz.” dedi. Türk yetkililerle yapılan temaslara da değinen Verşinin, Türkiye’nin tahıl anlaşmasında olumlu rol oynadığı görüşünü dile getirdi. (Euronews)
 
13.13: Moskova-Ankara hattında üst düzey siyasi temaslar yoğunlaşarak devam ediyor. Geçen hafta bir dışişleri heyetinin Türkiye'yi ziyareti ve pazar günü Erdoğan-Putin telefon görüşmesinin ardından bir ziyaret daha herçekleşiyor. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, 12-13 Aralık tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek. Duma Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre bugün başlayacak ziyarette Volodin'e bir Duma heyeti eşlik edecek. İki gün boyunca Türkiye'de temaslarda bulunacak Volodin'in programında TBMM Başkanı Mustafa Şentop'la bir görüşme de yer alıyor. Tarafların Türkiye ile Rusya arasındaki parlamentolar arası ilişkilerin gelişimini istişare etmeyi planladığı belirtiliyor.
 
13.10: 24 Şubat öncesinde Putin ile en yakın ilişki içinde olan Avruplaı liderlerden olan Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman, "Rus mevkidaşı hakkında başlangıçta hatalı bir görüşe ve yanılgıya sahip olduğunu" söyledi. Zeman, "Onda ülkesinin çıkarlarını düşünen, ileri görüşlü bir siyasetçi görmüştüm. Komşularına yönelik saldırganlık Rusya'nın çıkarlarına aykırıydı" dedi.
 
12.37: İsveç gazetesi Aftonbladet, savunma bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberde ülkenin Ukrayna'ya  Jas Gripen model savaş uçakları tedarik etme niyetinin bulunmadığını yazdı.
 
12.35: Yevgeni Prigojin, Rusya'nın Novoşahtisnk şehrinde polislerin üzerine ateş açan Wagner üyesi Nikolin'in eylemlerinden doğan sorumluluğu reddetmediğini ve kendisini "yeniden cepheye götürmeye hazır olduğunu" söyledi. (Kommersant)
 
12.09: Yabancı ajan ilan edilen rap müzik sanatçısı Oxxxymiron, ordunun itibarını zedelediği gerekçesiyle 45 bin ruble para cezasına çarptırıldı.
 
12.08: Geçtiğimiz günlerde Amerikalı basketbolcu Brittney Griner ile takas edildikten sonra Rusya'ya dönen Vladimir But, Jirinovski'nin partisi LDPR'ye katıldı. But, partinin şimdiki lideri Slutski'ye ve geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Jirinovski'ye teşekkür etti.
 
11.49: Polonya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin Rusya'nın güvenliği için garantör olması fikrinin gündeme gelmesine karşı olduklarını açıkladı. Rusya'ya güvenlik garantisi verme önerisi Fransa Devlet Başkanı Macron'dan gelmişti.
 
11.48: ABD Başkanı Joe Biden'la telefonda görüşen Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, ülkenin enerji altyapısının yüzde 50'sinin roket saldırıları sonucu yok olduğunu söyledi. (Kommersant)
 
10.56: Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Rusya'ya karşı 9. yaptırım paketinde henüz uzlaşma sağlayamadı. Josep Borrell bir dizi maddeyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
 
10.54: Amerikalı yetkililer, 2023'te düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği buluşmasına Rusya'yı da davet etmek niyetinde olduklarını açıkladı. Etkinlik San Francisco'da gerçekleşecek.
 
10.52: Moskova Balaşiha'da inşaat malzemeleri satılan Stroytrakt alışveriş merkezinde yangın çıktı. Yangının 10 bin m2'lik alana yayıldığı ve alışveriş merkezinin çatısının çöktüğü bildiriliyor. Yetkililer, yangına yağmur sonrası meydana gelen kısa devrenin neden olduğu düşüncesinde.
 
10.51: Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tahıl koridoru anlaşmasında düzenlemeye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Bakan yardımcısı Sergey Verşinin, Ukrayna tahılının şu anda yoksul ülkelere gitmediğini söyledi. Verşinin ayrıca ABD ile yürütülen müzakereler için en uygun platformun İstanbul olduğu görüşünü dile getirdi.
 
10.08: Rus darphanesinin genel direktörü Anrakdi Traçuk, önümüzdeki yıl 5 ve 10 rublelik banknotların yeniden tedavüle girebileceğini söyledi.
 
10.04: Kommersant gazetesi geçtiğimiz hafta Rusya'da 16 bin civarında internet sitesine erişim yasağı getirildiğini yazıyor. Sitelerin hangi devlet kurumunun talebi üzerine yasaklandığı açıklanmadı. Gazete, bunun uzun süreden bu yana en büyük erişim yasağı hamlesi olduğuna dikkat çekti.
 
09.25: Batılı ülkeler, Rusya ve İran'a uyguladıkları yaptırımları askeri işbirliği içinde olmalarını gerekçe göstererek genişletme kararı aldı. Konunun bugün gerçekleşecek Avrupa Birliği ülkeleri dışişleri bakanlığı toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz hafta benzer gerekçelerle Rusya Savunma Bakanlığı insansız hava aracı merkezine ve hava kuvvetlerine yaptırım açıklamıştı.
 
09.20: St. Petersburg şehir yönetimi, Wagner saflarında savaşırken hayatını kaybeden eski bir hükümlünün Beloostrovski mezarlığındaki Şan Yolu'na gömülmesine izin vermedi. Moskovski Komsomolets'in haberine göre, Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin şehir yönetiminin kararını "vandallık" ve "düşen kardeşlerimizin anısına saygısızlık" sözleriyle eleştirdi.
 
09.00: Kötü hava koşulları nedeniyle Moskova havaalanlarında 57 seferde gecikme yaşanırken 7 sefer iptal edildi. Şehirde mevsim normallerinin üstünde yağan kardan sonra dünden beri şiddetli yağmur var.
 
08.38: Londra'da gözaltına alındığı tahmin edilen Mihail Fridman'ın Rus elçiliğine başvuruda bulunmadığı açıklandı. İngiliz makamlar 3 Aralıkta kara para aklama suçlamasıyla bir Rus iş adamını gözaltına aldıklarını duyurmuştu. Gazeteciler bu kişinin Alfa-Grup'un kurucusu Mihail Fridman olduğunu tahmin ediyor. Rusya'nın Londra büyükelçisi Andrey Kelin, Fridman'ın konsolosluğa başvurmadığını açıkladı. Kelin, bilgi almak için İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na yaptıkları başvurunun da cevapsız kaldığını ilave ediyor.
 
08.35: RBC gazetesi kürk ithalatının kesilmesi nedeniyle Rusya'daki mağazalarda ürün çeşitliliğinin azaldığını yazıyor. Önde gelen kürk zincirlerinden Snerjnaya Koroleva'nın ülke genelindeki mağaza sayısını azalttığı öğrenildi.
 
11 Aralık Pazar
 
23.25: Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Riyad'a yaptığı iki günlük resmi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'dan petrol alımlarını artıracağını duyurdu. 
 
23.12: AB Diplomasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya verdiği destek nedeniyle silah ve teçhizat stoklarının çoğunu tükettiğini söyledi. Borrell, Rusya'nın Ukrayna harekâtının askeri yetenekleri konusunda Brüksel için bir "uyandırma çağrısı" olduğunu söyledi. Borrell'e göre AB, Avrupa kıtasındaki daha yüksek düzeydeki tehditlerden korunmak için ihtiyacı olan  kritik savunma yeteneklerinden yoksun olduğunun da farkına vardı.
 
23.09: Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Silahlı Kuvvetlerinin özel askeri operasyon bölgesinde 4 yönde başarılı eylemlerini sürdürdüğünü duyurdu. Yapılan açıklamada, Rus ordusunun Kupyansk, Krasnıy Liman, Donetsk ve Güney Donetsk yönlerinde başarılı eylemlerine devam ettiği belirtildi. Rus ordusunun Krasnıy Liman yönündeki ilerleyişini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, düşman güçlerinin zırhlı araçlar desteği ile Rus ordusunun Lugansk Halk Cumhuriyeti’nde (LHC) üç bölgedeki mevzilerine karşı saldırı düzenleme girişiminde bulunduğu ancak başarısız olduğu kaydedildi. (Sputnik)
 
20.07:Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABC televizyonuna demecinde, ABD'nin "Ukrayna'daki çatışmanın tırmanmasının kendi çıkarlarına olmadığı gerçeğinden yola çıktığını" söyledi. Kirby, ABD'nin Ukrayna'yı "Rusya topraklarına yönelik saldırılar için teşvik etmediğini" söyledi.
 
19.58: Bloomberg ajansı, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı'ndan petrol tankerlerinni geçişine izin verilmeye başlandığını duyurdu. Türkiye'nin Rus tankerlerine sigorta teyidi mektupları sağlama zorunluluğu nedeniyle ay başında Türk boğazlarında geçişine izin verilmeyen petrol tankerlerinden kaynaklanan bir trafik sıkışıklığı oluştuğu bildirilmişti. Bloomberg'e göre durdurulan 27 gemiden 8'ine geçiş izni verildi. Bir Türk denizcilik yetkilisine dayandırılan habere göre İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nda tanker kuyruğu azalmaya başladı .
 
12.08: AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikiları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Türkiye’den Rusya’ya yönelik politikasını değiştirmesini ve AB’nin yaptırımlarına uymasını istedi.
 
Avrupa Birliği, Türkiye'nin Ukrayna Savaşı'na rağmen Rusya ile yakın ilişkilere sahip olmasından rahatsız olduğunu açıkladı. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Türkiye'den Rusya'ya yönelik politikasını değiştirmesini ve Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik aldığı yaptırımları hayata geçirmesini talep etti. Josep Borrell'in Avrupa Parlamanentosu'na (AP) konuyla ilgili gönderdiği yazı, Funke Medya Grubu'na bağlı gazetelerin Pazar günkü baskılarında yer aldı. Borrell yazıda, "Türkiye'nin AB'nin Rusya'ya yönelik kısıtlayıcı önlemlerine katılmama politikası giderek artan endişe kaynağı" ifadesini kullandı.
 
Borrell, AB ve Türkiye'nin Gümrük Birliği içinde olduğuna dikkat çekerek bunun malların hem sivil hem de askeri amaçlı olmak üzere çift kullanımlı serbest dolaşımını güvence altına aldığına işaret etti. AB ürünlerin serbest dolaşımı nedeniyle AB yaptırımlarının delinebileceği endişesini taşıyor.
 
Türkiye'nin Rusya'ya geçici çözümler sunmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunan Borrell, AB üyeliğine adaylığının altını çizdi ve "Türkiye de dahil bütün aday ülkelerden, kararlaştırılan önlemlere uymaları bekleniyor" dedi. 
 
"Ukrayna Savaşı'nın ortasında Türkiye ve Rusya'nın ikili ekonomik ilişkileri derinleştirmesi aynı şekilde endişe kaynağı" diyen Borrell, AB'nin kaygı ve beklentilerini Türk muhataplarına birçok kez ilettiğini ve bunu her düzlemde dile getireceğini kaydetti. (DW)
 
09.48: Polonya'nın AB Büyükelçisi  Andrzej Sadosz, Rusya'ya uygulanacak AB'nin 9. yaptırım paketiyle ilgili müzakerelerin, yaşanan anlaşmazıklar nedeniyle durdurulduğunu söyledi. Polonya Radyosu'na konuşan büyükelçi, Brüksel'deki bir toplantıda AB üye ülkelerinin büyükelçilerinin yaptırım paketi üzerinde anlaşamadıklarını söyledi. Anlaşmazlığın temel nedeni olarak, bazı üyeerin yaptırımlarda istisnalar için bastırmaları gösteriliyor. Örneğin Macaristan, Rus hükümeti üyelerinin "kara listeden" çıkarılmasını talep etti. Rus uzman Georgi Bovt, "Avrupa Birliği şu anda dokuzuncu yaptırım paketiyle ilgili bazı küçük anlaşmazlıklar nedeniyle bölünmüş durumda. Ama sanırım paket önümüzdeki hafta kabul edilecek, çünkü bir takım kimyasal ürünler, bilişim teknolojileri, bilgisayarlar, uçak motorları vb. gibi kilit konularda herhangi bir anlaşmazlık yok. Macaristan'ın bazı nüanslara ilk kez karşı çıkmıyor ama daha önceki sekiz pakette olduğu gibi sonunda onaylıyor" dedi.
 
Yeni AB yaptırım paketi, muhtemelen askeri-endüstriyel  sanayi için ürün tedarik eden 169 kuruluşu kapsayacak. Bu kapsamda uçak motorları ve parçaları, dizüstü bilgisayarlar, sabit diskler, kameralar ve lensler dahil olmak üzere havacılık ve uzay endüstrilerinden ürünler bulunuyor.
 
09.43: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna savaşının her an kontrolden çıkarak bir Rusya-NATO savaşına dönüşebileceğini söyledi. Stoltenberg, “Eğer işler ters giderse, korkunç bir şekilde ters gidebilir. NATO’ya karşı tam kapsamlı bir savaş gerçek bir olasılık ve bundan hiç şüphe yok. Bu her an Rusya-NATO arasında bir savaşa da dönüşebilir. Bunun önüne geçebilmek için her gün çalışıyoruz” dedi.
 
09.33: Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Rusya'nın çok sayıda Batılı ülkeye karşı mücadelesinde yeni silah üretim hızını artırdığını söyledi. Telegram mesajında Medvedev, "Çünkü düşmanımız sadece Küçük Rusya'mızın (Malorossiya) Kiev eyaletinde değil, Avrupa'da, Kuzey Amerika'da, Japonya'da, Avustralya'da, Yeni Zelanda'da ve bağlılık yemini eden diğer birçok yerde olduğu için durum bizim için çok daha zor" dedi. 
 
00.42: Kırım  yönetimi başkanı Aksenov, sadırı alarmı nedeniyle Simferopol üzerindeki hava savunma sistemlerinin devreye  girdğini duyurarak vatandaşlardan sakin olmalarını istedi. Aksenov, "Tüm hizmetler normal seyrinde çalışıyor. Herkesten sakin olmalarını ve sadece resmi bilgilere güvenmelerini rica ediyorum” dedi.
 
00.39: Ukrayna lideri Zelenskiy, Odessa bölgesinde 1,5 milyondan fazla kişinin elektriksiz kaldığını duyurdu. Enerji altyapısının 2-3 aydan önce normale dönemeyeceği bildiriliyor. Yerel yetkililer, bu koşullarda kış mevsimini atlatmanın güçlüğü nedeniyle imkanı olan Odessa sakinlerini bölgeyi terk etmeye çağırdı. Odessa'ya cumartesi akşamı da drone saldırıladı düzenlendiği bildirildi. 
 
Zelenskiy'e göre, Ukrayna'nın çöken enerji sisteminin restorasyonu çok zor. Elektrik kesintileri  Kiev başta olmak üzere ülkenin büyğk blümünde devam ediyor. 
 
00.38: Rusya'nın kontrolündeki Zaporojye bölgesi yönetim konseyi üyesi Volodimir Rogov, Melitopol şherinde bir otel kompleksine Ukrayna ordusunun HIMARS füze saldırısı sonucu iki kişinin öldüğünü, iki kişinin de yaralandığını söyledi.
 
10 Aralık Cumartesi
 
20.13: Gazprom, Sibirya'nın Gücü doğal gaz boru hattı aracılığıyla Çin'e günlük gaz tedarikinde tarihi bir rekor kırdığını bildirdi.
 
20.12: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Potsdam'da seçmenlerle yaptığı toplantıda, Vladimir Putin ile müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğine inandığını söyledi.
 
20.11: Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'ya 18 milyar euroluk kredi yardımı sağlamasına olanak sağlayacak yasa tasarısı paketi Avrupa Konseyi'nde kabul edildi. Teklif Avrupa Parlamentosu'na sunulacak ve muhtemelen önümüzdeki hafta kesinleşecek. 2023'te Ukrayna'ya sağlanacak kredinin tutarı 18 milyar euro olacak, kredinin on yılı geri ödemesiz olacak. 
 
20.08: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrasya Ekonomik Birliği’nde (AEB) BDT çerçevesinde ekonomide Batı'nın kaprislerine bağımlılığı azaltabilecek koruyucu mekanizmaların tartışıldığını belirtti. Lavrov, "Ulusal para birimlerinin kullanımına geçiş, kendi tedarik zincirlerimizin oluşturulması dahil olmak üzere ticaret ve yatırım faaliyetlerine kendi yöntemlerimizle hizmet etmemize imkan tanıyacak koruyucu mekanizmaların nasıl geliştirileceğine dair aktif tartışmalar var” diye konuştu.
 
20.06: Samsun'da halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yarın sayın Putin ve Zelenski ile görüşüp neler yapabileceğimizi konuşacağız" dedi.
 
20.01: Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü özel askeri operasyon ile ilgili güncel bilgilerin paylaşıldığı Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Krasnıy Liman yönündeki taarruz sırasında Rus ordusunun önemli mevzileri ele geçirmeyi başardığı belirtildi.  Açıklamaya göre, Ukrayna ordusunun Lugansk yakınlarındaki Çervonopopovka ve Çervonaya Dibrova yerleşimlerine yakın iki karşı saldırısı piyade desteğindeki topçu ateşi ile püskürtüldü, 60’tan fazla Ukraynalı asker, 1 piyade savaş aracı ve 2 zırhlı muharebe aracı imha edildi. Rus birlikleri, Donetsk yönünde saldırı operasyonlarına devam ederek düşmanı savunma mevzilerinden attı. Burada 50'den fazla Ukraynalı asker, 2 piyade savaş aracı, 1 zırhlı personel taşıyıcı ve üç kamyonet yok edildi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birimlerinin Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Sladkoe ve Şevçenko yerleşimlerine yönelik saldırıları Güney Donetsk yönünde püskürtüldü ve aynı yöndeki iki sabotaj ve keşif grubu imha edildi.
Rus hava savunma sistemleri, Donetsk Halk Cumhuriyeti'ne bağlı Yelenovka, Blagoveşenka ve Valeryanovka yerleşim bölgelerinde 4 insansız hava aracı imha etti. Ayrıca, Zaporojye bölgesindeki Komsomolskoye, Novogorovka, Jovtnevoe yerleşimlerinde HIMARS, Uragan ve Alder çoklu fırlatma roket sistemlerinden fırlatılan 10 füze düşürüldü. Rus birlikleri DHC’nin Torskoye yerleşiminde AN/TPQ-36 tipi ABD yapımı 1 radar istasyonu imha etti. (Sputnik)
 
 
13.50: Rusya Dışişleri Bakanlığı BDT dairesi başkanı Denis Gonçar, "dışarıdan Tiflis'e yönelik kışkırtıcı çağrılara rağmen Gürcistan hükümetinin pragmatik çizgisine" dikkat çekti. 
 
13.48: Ukrayna enerji makamları, Odessa'nın tamamında elektriğin kesildiğini duyurdu. Elektrik yalnızca kritik altyapı tesislerine veriliyor. Rusya'nın bombardımanı nedeniyle Odessa bölgesindeki çok sayıda enerji altyapı tesisinin yok edildiği bildirildi. 
 
13.45: Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ana gündeminin "gaz hub'ı oluşturma" konusu olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Miller adına yapılan açıklamada, "Taraflar, Türkiye'de bir gaz merkezinin oluşturulması ve Türkiye'ye Rus gazının tedariki konularını ele aldı" denildi.
 
12.14: Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Başkanı Vyaçeslav Volodin, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda Almanya ve Fransa'nın Donbass halkına tazminat ödemesi gerektiğini ve Avrupalıların yaşadıkları sorunlarından kimin sorumlu olduğunu bilmeleri gerektiğini ifade etti. (Sputnik)
 
09.17: İngiliz The Times gazetesi, Pentagon'un Ukrayna'ya "Rusya toprakları içindeki hedefleri vurması için yeşil ışık yaktığı" iddiasını ortaya attı. Pentagon'daki bir kaynağa dayandırılan haberde, "ABD artık Ukrayna ordusunu Rusya topraklarındaki saldırılardan caydırmak için uğraşmuyor. Washington artık Moskova ile ilişkilerin daha da kötüleşmesinden o kadar da korkmuyor" denildi. Başkan Putin'in onayıyla Kiev başta olmak üzere ülke çapında kritik enerji altyapı tesislerine çok sayıda füze saldırısı düzenlenmesinin ardından Ukrayna'nın Rusya içindeki hedeflere yönelik uzun menzilli saldırıların ABD tarafından "zımnen" onayladığı, Washington'un artık Kiev'e daha uzun menzilli silahlar tedarik etme olasılığının daha yüksek olduğunu da iddia edildi. The Times haberinde ABD Savunma Bakanlığı'ndaki bir kaynağa göre, "Ukrayna'ya silah sağlarken artık tek bir kısıtlama var: Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin uluslararası savaş kurallarına uyması Cenevre Sözleşmelerini ihlal etmemesi. Washington, Kiev'in bu koşulları yerine getirdiğinden emin." 
 
Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Wall Street Journal'a "Ukrayna'nın ABD'ye Rusya'daki hedefleri vurmama sözü verdiğini, ancak Kiev yarımadayı kendi toprağı olarak gördüğü için kısıtlamanın Kırım için geçerli olmadığını" açıklamıştı.
 
09.13: Türk-Rus dplomatik heyetleri cuma günü İstanbul'da masaya oturdu. Dışişleri Bakanlığı, iki ülkenin Dışişleri Bakan Yardımcıları arasında gerçekleşen Türk-Rus siyasi istişarelerine ilişkin yazıı bir açıklama yaptı. Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlığındaki heyetler arasında 8-9 Aralık tarihlerinde İstanbul’da yapılan görüşmlere ilişkin Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Türk- Rus siyasi istişareleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal ve Dışişleri Bakan Yrd Sergey Vershinin başkanlığındaki heyetler arasında 8-9 Aralık tarihlerinde İstanbul’da yapılmıştır. İstişarelerde, ikili ilişkiler, BM Reformu, İstanbul Tahıl Anlaşmasının uygulanması, Ukrayna, Suriye’deki durum ve sınır ötesi insani yardımlara dair BM mekanizması, Libya, Yemen, Filistin ve Doğu Akdeniz konuları ele alınmıştır" ifadelerine yer verildi.
 
9 Aralık Cuma
 
21.38: Rusya Adalet Bakanlığı yeni "yabancı ajanları" açıkladı: Rovşan Askerov, Rostislav Murzagulov, Ruben Apresyan, Mihail Fişman ve The Bell portalı.
 
21.37: Rusya hasım ülkelerden hijyen ürünleri ve silah alımına yüzde 35 ilave gümrük vergisi koydu.
 
21.36: ABD yönetiminin istenmeyen kişi ilan ettiği Rus diplomatlar 1 Ocakta ülkeden ayrılacak.
 
18.57: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus enerji şirketi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller'i kabul etti. Görüşmede, Rus gazının Türkiye'ye arzı ve Türkiye'de gaz merkezi oluşturulma olasılıkları ele alındı. Görüşmede, Türkiye'de gaz merkezi oluşturulması olasılıklarının yanı sıra Rus gazının Türkiye'ye arzı konuları ele alındı. Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'nin, Rusya’dan doğal gaz sevkiyatı için Avrupa da dahil en güvenilir rotalardan biri haline geldiğini açıklamıştı. Putin, Türkiye'yi işaret etti, gaz akışının sağlanması için "Türkiye'ye büyük bir merkez kurabiliriz" demişti. (TRT Haber)
 
Bloomberg'in dünkü haberine göre, Türkiye Rusya doğal gazında yüzde 25'ten fazla indirim talep ediyor. Türk ve Rus yetkililerin bu konuyu yarın bir görüşmede masya yatıracakları belrtildi.  Haber Rus basınında geniş yankı buldu. Haberde, Türk lirasının son bir yılda en kötü performans gösteren para birimlerinden olduğu ve Rusya'yla olası bir indirim anlaşmanın Türk lirası üzerindeki baskıyı hafifletebileceği vurgulandı. Bunun da Erdoğan'a 2023 seçimlerine giderken yardımcı olacağı belirtildi.  Bloomberg'e konuşan Türk yetkililer, Türkiye'nin heöem gelecek yıl hem de bu yıl için  ödemelerde indirim istediğini söyledi. Yetkililer, eğer Türkiye'nin istediği bir indirim alamaması durumunda ödemeleri 2024 yılına ertelemek için çabalayacağını bildirdi.
 
17.44: Vladimir Putin, bugün Moskova'da ordu hakkında yalan haber yaptığı suçlamasından hüküm giyip 8,5 yıl hapis cezası alan İlya Yaşin'le ilgili bir soruya "Kim o?" yanıtını verdi. Kommersant muhabiri Andrey Kolesnikov'un "Size de 8,5 yıl fazla bir ceza gibi gelmiyor mu?" şeklindeki sorusunu ise "Gibi geliyorsa istavroz çıkarmak gerek" diyerek yanıtladı.
 
17.35: Bloomberg ajansı Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Vladimir Putin'le her yıl gerçekleştirdiği görüşmeyi bu yıl iptal ettiğini ileri sürdü. Ajansa göre, Hindistan başbakanının kararının ardında "nükleer silah kullanma tehdidi" var.
 
16.44: Vladimir Putin: "Özel askeri operasyon planlandığı gibi devam ediyor, her şey istikrarlı, kafamızda soru işaret ya da problem yok."
 
16.12: Yandex, Rusya'dan ayrılan çalışanlarının ofise geri dönmesini istedi. Şirket çalışanlardan haftanın en az birkaç gününü ofiste geçirmelerini talep ediyor.
 
16.11: Reuters'in haberine göre Bulgaristan, Ukrayna'ya ilk kez silah yardımında bulunacak. Yardımın içeri devlet sırrı kapsamında olduğu için açıklanmadı.
 
16.09: Rusya Merkez Bankası hafta sonu için resmi döviz kurunu açıkladı. Dolar 62,38 ruble, euro 65,84 ruble.
 
15.45: Bloomberg ajansı Rusya'da üretilen Urals marka petrolün varil fiyatının 43,73 dolara kadar düştüğünü yazıyor. Ajans bu fiyatın Avrupa ve G7 ülkelerinin belirlediği tavan fiyatın yaklaşık 20 dolar altında kaldığına dikkat çekti. Yine Rusya'da üretilen ESPO marka petrolün varil fiyatı ise 67,11 dolar seviyesinde.
 
15.43: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya ve ABD dış politika temsilcilerinin İstanbul'da görüşmeler gerçekleştirdiğini açıkladı. Ryabkov, görüşmelerin periyodik nitelikte olduğu ve görüşmelerde her iki ülkenin kendilerini "rahatsız eden" meseleleri masaya getirdiğini söyledi.
 
15.10: Almanya'nın Kiev büyükelçiliği, Ukrayna'ya yeni bir silah yardımı yaptıklarını duyurdu. Yardım paketinde 18 adet kundağı motorlu obüs, 80 pikap, 7 kamyon ve 90 anti-dron ekipmanı bulunuyor. (BBC)
 
15.08: Rusya'nın Belgorod vilayetinde Z-FM adıyla bir "cephe radyosu" kuruldu. (Kommersant)
 
14.03: Moskova'da Meşanski mahkemesi, eski belediye meclis üyesi İlya Yaşin'i "Rus ordusu hakkında yalan haber yaymak" suçlamasıyla yargılandığı davada suçlu buldu. Aynı zamanda yabancı ajan ilan edilen Yaşin 8,5 yıl hapis cezası aldı. Yaşin, Buça'dan söz ettiği YouTube yayını nedeniyle yargılanıyordu.
 
13.31: Gazeta.ru'nun haberine göre yıl başında 60 farklı markanın otomobillerinin satıldığı Rusya'da bu sayı 14'e düştü. Bu 14 markanın 10'u Çinli, 4'ü Rus. Piyasada Amerikalı, Avrupalı ve Japon markası ise kalmadı. Gelişmeler sonucunda pazarın yüzde 78'i Çinli markaların eline geçti.
 
13.24: Avrupa Birliği dışişleri bakanları Rusya'ya yönelik dokuzuncu yaptırım paketini pazartesi günü onaylamak niyetinde. (Ria)
 
13.07: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, dün gerçekleşen takas sonucu Rusya'ya dönen Viktor But'la ilgili "14 yıldır ABD'nin elinde yasa dışı olarak esir tutuluyordu, nihayet memleketine geri döndü," şeklinde konuştu.
 
13.02: Fransız petrol ve doğal gaz şirketi TotalEnergies'in temsilcileri, NOVATEK direktörler kurulundan ayrıldı.
 
13.00: Rus hükümeti, şirketlere verdiği mali raporlarını açıklamama iznini 1 Temmuz 2023 tarihine kadar uzattı.
 
12.35: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da TRT World Forum'da açıklamalarda bulundu. "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde savunurken, Rusya'ya yönelik akıl dışı politikalarla bölgedeki ateşin körüklenmesine de karşı çıktık" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl krizini çözmek amacıyla pazar günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşeceğini de açıkladı. (Sputnik)
 
11.51: ABD'nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) Kazakistan bankalarına Mir kartlarla işlem yapma konusunda esneklik tanıdı.
 
10.20: Rusya'da kamuoyu vakfi FOM'un düzenlediği ankette özel askeri operasyonda yaşanan gelişmelerin haftanın en önemli olayı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 35'e kadar geriledi. 28 Kasım - 4 Aralık arasında gerçekleştirilen ankette tedirginlik hissi yaşayanların oranının  yüzde 59'dan 56'ya düştüğü sonucuna ulaşıldı. Ankette Putin'e güven yüzde 75 ölçüldü.
 
10.15: Amerikan Politico dergisine konuşan kaynaklar, Rusya'nın iki askeri havaalanına düzenlenen saldırının modifiye edilmiş Sovyet yapımı Tu-141 Strij model insansız hava araçlarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.
 
09.16: Amerika Birleşik Devletleri insan hakları ihlalleri nedeniyle bugün Rusya ve Çin'e karşı yeni yaptırımlar açıklamaya hazırlanıyor. (The Wall Street Journal)
 
09.12: Rusya'nın Barnaul şehrindeki Altay Lastik Kombinası'nda yangın çıktı. Ölen ya da yaralananın olmadığı olayda 1 m2'lik alanın etkilendiği bildiriliyor.
 
08.27: ABD'li yetkililer, Türkiye'de boğazlar bölgesinde tanker trafiğinin Rusya ile ilgisi olmadığını açıkladı. Maliye Bakanlığı yetkilileri boğazlarda bekleyen tankerlerin büyük bölümünün Kazakistan'a ait olduğuna dikkat çekti.
 
08.25: Amerika Birleşik Devletleri, ekim ayında Rusya'dan 732 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdi. RBC, bunun son 5 ayın en yüksek rakamı olduğuna dikkat çekiyor. Gazete ilgili haberde ABD'nin uranyum ve palladyum ithalatını arttırdığını yazdı.
 
08.24: Adamant Holding, St. Petersburg'da kendine ait alışveriş merkezindeki sinema salonları ofis kompleksine çevirme kararı aldı. Batılı film yapımcıların pazardan çekilmesinden sonra salonlar seyircisiz kalmıştı.
 
08.21: Amerika Birleşik Devletleri Dış Ticaret Komisyonu USITC, Rusya ve Çekya'da üretilen kauçuğa antidamping tarifesi uygulanmayacağını duyurdu.
 
08.19: Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Nissan'ın pazardan çekilmesinden sonra bakanlığa devredilen St. Petersburg'daki fabrikanın yönetiminin Avtovaz'a verileceğini açıkladı. Manturov fabrikada üretimin önümüzdeki yıl yeniden başlayacağını söyledi.
 
8 Aralık Perşembe
 
18.39: AB Diplomasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ülkelerini 2025 yılına kadar askeri harcamalarını % 30 artırmaya çağırdı.
 
18.35: AB üyeleri, önümüzdeki hafta, Ukrayna'ya silah tedarikini finanse ettikleri Avrupa Barış Fonu'nun bütçesini en az 2 milyar euro artırmayı planlıyor. Fonun mevcut bütçesi 6 milyar euro. (Bloomberg)
 
18.34: Petrol fiyatları, Çin'in Kovid-19 kısıtlamalarını gevşetmesinin iç talebi artıracağı umutları ve Rusya'dan petrol ihracatına tavan fiyat getirilmesinin ardından Boğaziçi'nden tanker geçişindeki gecikmeler nedeniyle art arda dört seans düştükten sonra perşembe günü toparlandı. Brent ham petrol vadeli işlemleri Moskova saati ile 16:48 % 2,36 artışla varil başına 78,99 dolara, WTI % 4,28 artışla varil başına 75 dolara yükseldi.
 
18.31: Reuters'in haberine göre, Türkiye'nin en büyük rafinerisi STAR, Rus Ural petrolü ithalatını tamamen durdurdu. Azerbaycan devlet şirketi SOCAR grubuna ait olan ve Türkiye'deki petrol rafinerisi kapasitesinin % 25'ini elinde tutan tesis, kasım ayında Rusya'daki hammadde alımını ayda 700 bin tondan 300 bin tona düşürmüştü. Rafineri hammade alımını Aralık ayında tamamen durdurma kararı aldı. Reuters kaynaklarına göre Türkiye, Batı yaptırımlarına ve 5 Aralık'ta yürürlüğe giren tavan fiyat uygulamasına katılmasa da, SOCAR ikincil yaptırım riski nedeniyle Rus petrolünden vazgeçti.
 
16.28: Rusya Merkez Bankası verilerine göre, 25 Kasım'dan 2 Aralık'a kadar olan haftada uluslararası rezervleri yüzde 0,7 artarak 571,3 milyar dolara ulaştı. Rezervler 1 Ocak tarihi itibarıyla 630,6 milyar dolar olmuştu. 18 Şubat 2022'de, Ukrayna operasyonu başlamadan önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 643,2 milyar dolara ulaştı. Şu anda 300 milyar dolardan fazla rezerv Batı ülkelerinde dondurulmuş durumda. 
 
16.17: Rusya'da uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyen ABD'li basketbolcu Brittney Griner, ABD'de yasa dışı yollardan silah ticareti yapmaya ve terörü desteklemeye teşebbüsten hüküm giyen Rus Viktor Bout ile takas edildi. Haberi CNN duyurdu.
 
15.44: Putin, Rusya'nın Ukrayna'nın enerji altyapısına gerçekten saldırdığını, ancak bunun Kırım köprüsüne yapılan saldırıya yanıt olarak başladığını söyledi.
 
15.42: Kremlin Sözcüsü Peskov, Kırım'a yönelik saldırı risklerinin devam ettiğini ve olası saldırılara karşı koymak için etkili önlemler alındığını söyledi. Kırım'ın Sivastopol kenti semalarında İHA'ların vurulması ve Sivastopol'de Ukrayna istihbaratına çalışan 2 Rusya vatandaşının yakalanması sonrası gazeteciler, günlük basın toplantısında Peskov'a yarımadaya yönelik saldırı risklerinin devam edip 
Peskov, "Elbette riskler halen mevcut, zira Ukrayna tarafı terör saldırıları düzenleme yaklaşımını devam ettiriyor. Fakat diğer taraftan, gelen bilgiler bunlara karşı koyulması için etkili önlemler alındığını gösteriyor" yanıtını verdi. Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in, kendisinin bu yönde bir isteği olması halinde özel askeri harekatın yarın bitirilebileceğini bildiğini kaydetti. Kremlin Sözcüsü, "Mevcut durumda harekatın ne zaman sona ereceğini yüzünüz morarana kadar tartışabilirsiniz. Zelenskiy ise tüm bunların ne zaman bitebileceğini biliyor; eğer istersen tüm bunlar yarın bitebilir" diye konuştu. (Sputnik)
 
15.40: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Rus petrol tankerlerinin İstanbul açıklarında boğazlardan geçiş için bekletilmesi nedeniyle endişeli olduklarını söyledi. Gruşko, bir dizi Rus petrol gemisinin geçiş izni almak için İstanbul açıklarında bekletilmesiyle ilgili soruya, “Bu durumdan haberdarız. Tabii ki operatörlerimizin çıkarları açısından bakınca bu durum endişelenmemize neden oluyor” yanıtını verdi. Sorunun ulaşım ve sigorta şirketleri üzerinden çözülmekte olduğunu kaydeden Gruşko, “Zira gemilerin sigortalanmasıyla onlar ilgileniyorlar, devletler değil” dedi. Rus diplomat, sorunun bu yöntemlerle giderilememesi hâlinde konunun siyasi düzeye taşınabileceğini de sözlerine ekledi. (Sputnik)
 
14.41:  Bloomberg'in haberine göre, Türkiye Rusya doğal gazında yüzde 25'ten fazla indirim talep ediyor. Türk ve Rus yetkililerin bu konuyu yarın bir görüşmede masya yatıracakları belrtildi.  Haber Rus basınında geniş yankı buldu. Haberde, Türk lirasının son bir yılda en kötü performans gösteren para birimlerinden olduğu ve Rusya'yla olası bir indirim anlaşmanın Türk lirası üzerindeki baskıyı hafifletebileceği vurgulandı. Bunun da Erdoğan'a 2023 seçimlerine giderken yardımcı olacağı belirtildi.  Bloomberg'e konuşan Türk yetkililer, Türkiye'nin heöem gelecek yıl hem de bu yıl için  ödemelerde indirim istediğini söyledi. Yetkililer, eğer Türkiye'nin istediği bir indirim alamaması durumunda ödemeleri 2024 yılına ertelemek için çabalayacağını bildirdi.
 
12.57: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Vladimir Putin'in "Özel askeri operasyon sonucunda Rusya'ya yeni bölgelerin katıldığı" yönündeki sözlerine açıklık getirdi. Peskov, operasyonun temel amacının Donbass sakinlerini korumak olduğunu söyledi. Sözcü "Yeni bölgeler ele geçirmek gibi bir hedefimiz yok. Ama özgürleştirmemiz gereken işgal altındaki bölgeler var şeklinde konuştu.
 
12.40: Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin açıkladığı yardım miktarlarına bakarak Ukrayna'daki çatışmayı en azından 2025'e kadar uzatmak istediği sonucuna vardıklarını açıkladı. Bakan Yardımcısı Rybakov, ABD'nin adımlarının Kiev'in müzakere masasına dönme olasılığın üstünü çizmeye yönelik olduğunu söyledi.
 
12.36: Belarus Başkanlık İdaresi, şehir ve sokak adlarının Rusça transliterasyonu konusunun ele alınacağını açıkladı. Ülkede şu anda tabelalarda yer alan adların büyük bölümü Belarusça.
 
12.34: Letonya ve Litvanya'nın ardından Estonya da Dojd kanalının kablo yayınlarını durdurdu.
 
12.09: Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna'ya temin ettikleri silahlar nedeniyle stokların tükenmek üzere olduğunu, çünkü birliğin yıllardır savunma sanayine kaynak ayırmadığını söyledi.
 
11.48: Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bütçenin yılı GSMH'nin yüzde 2'si oranında açıkla tamamlayacağını açıkladı. Bakanlığın daha önce açıkladığı açık oranı yüzde 0,9 idi.
 
11.46: Havaların soğuyacağı yönündeki beklenti Avrupa'da gaz fiyatlarını arttırdı. Bin m3 fiyatı yeniden 1700 doları geçti.
 
11.45: DNR temsilcileri saldırılar nedeniyle Donetsk'in yarısının elektriksiz kaldığını açıkladı.
 
10.51: Norveç'te mahkeme eski RJD başkanı Yakunin'in oğlunu suçsuz buldu. Rusya'nın yanı sıra İngiltere vatandaşlığı bulunan Andrey Yakunin, Norveç topraklarında insansız hava aracı kullanmakla suçlanıyordu. Yaptırımlar nedeniyle Rusya vatandaşlarının Norveç'te dron kullanması yasaklanmıştı. Yakunin mahkemede yasaktan haberi olmadığını, kendini Rusya'dan çok İngiltere vatandaşı gibi gördüğünü söyledi.
 
10.45: St. Petersburg'da kurulu Toyota otomobil fabrikası yıl sonuna kadar bütün çalışanları işten çıkarmayı planlıyor. Fabrika geçtiğimiz haftalarda Rusya'daki faaliyetini tamamen durdurduğunu açıklamıştı.
 
10.43: Financial Times, boğazlardaki tanker trafiğinde aksama yaşanmasının sebebinin Ankara'nın taşımacılardan ilave sigorta garantisi talep etmesinin olduğunu yazıyor.
 
10.02: Rusya Sağlık Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'in HIV açıklamasına tepki gösterdi. Organizasyonun Rusya'nın HIV yayılımında dünyada ilk beşte olduğu yönündeki açıklamasına bakanlık "Provokasyon" yanıtını verdi.
 
10.00: Sivastopol Valisi Mihail Razvojayev, devriye halindeki bir Rus gemisinin Ukrayna'ya ait olduğu tahmin edilen insansız hava aracını vurduğunu açıkladı. Razvojayev olayla ilgili ayrıntı vermedi.
 
09.58: ABD senatosunun uluslararası ilişkiler komitesi Rusya'nın Ukrayna'ya karşı faaliyetlerini "soykırım" olarak tanıdı.
 
09.57: Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı havacılık şirketinin başkan yardımcısı tutuklandı. TASS'ın haberine göre 223-y Letniy Otryad şirketinin başkan yardımcısı Yuri Butusov, 2 milyon ruble rüşvet almakla suçlanıyor. Butusov'un çalıştığı şirketin Wagner üyelerinin Suriye, Sudan, Libya ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelere taşınması işlerinde görev aldığı bildiriliyor.
 
09.12: Özbekistan Enerji Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jorabek Mirzamahmudov, Rusya ile ticari gaz anlaşması imzalamaya hazır olduklarını ancak "üçlü gaz birliğine" girme niyetleri olmadığını söyledi. Kazakistan Devlet Başkanı Kasım-Jomart Tokayev, Putin'in iki ülkeye üçlü gaz birliği kurmayı önerdiğini söylemişti.
 
09.09: Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Japon yazıcı üreticisi  Kyosera'yı paralel ithalat listesinden çıkardı. Bakanlık firmanın Rusya'ya ürün sevkiyatına yeniden başladığını bildiriyor.
 
08.31: CNN'in haberine göre, Pentagon eldeki diğer mühimmat stoklarının azalması durumunda Ukrayna'ya misket bombası tedarik edilmesini değerlendirecek.
 
08.29: Almanya Başbakanı Olaf Scholz bundan sonra Rus enerji kaynaklarına bel bağlamayacaklarını söyledi.
 
08.28: Politico dergisine bir söyleşi veren Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ülkesi için "barış zamanının" 2023'te gelebileceğini söyledi.
 
08.27: Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya'nın sunduğu uzaya silah yerleştirilmemesi yönündeki karar taslağını kabul etti.
 
 
7 Aralık Çarşamba
 
22.52: Time dergisi, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'i "Yılın Kişisi" seçti. Zelenskiy seçimi kapakta "Yılın Kişisi: Vladimir Zelenskiy ve Ukrayna'nın Ruhu" ifadeleriyle duyuruldu. Yazıda bu seçimin, "Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta gösterdiği performans ve liderlik vasfı nedeniyle" yapıldığı yazıldı. Makalede, Zelenskiy'nin verdiği mücadele ile tüm dünyada tanınan bir lider haline geldiğine vurgu yapıldı.
 
 
22.45: Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, TV Center'a verdiği demeçte, "Ukrayna'da özel bir askeri operasyon yürütülüyor, aslında orada bir savaş var, saklamaya gerek yok" dedi. Sobyanin'e göre seferberlik, "NATO bloğunun makinesine" karşı koymak için zorunlu bir önlemdi.
 
22.44: BM verilerine göre, 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'dan Avrupa ülkelerine 7 milyon 832 bin 493 mülteci giriş yaptı. 
 
22.43: Brent petrolün fiyatı geçen yıl 27 Aralık'tan bu yana ilk kez varil başına 77 doların altına düştü.
 
22.38: Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya yönelik olarak hazırlanan dokuzuncu yaptırım paketinin içeriğini açıkladı. Listede 200 gerçek ve tüzel kişi bulunacak. Ursula von der Leyen'e göre listede ordu, savunma işletmeleri, Devlet Duması ve Federasyon Konseyi üyeleri, bakanlar, valiler ve siyasi parti yetkilileri yer alacak. Yaptırım kapsamında Rusya Bölgesel Kalkınma Bankası dahil olmak üzere üç Rus bankası bulunuyor. Rusya savunma sanayinde kullanılabilecek kimyasallar, sinir gazları, elektronik ve IT bileşenlerinin yanı sıra çift kullanımlı ürünler üzerinde ihracat kısıtlamaları olacak. Rusya'ya dron ihracatı yasağı ile dört Rus devlet TV kanalına hem canlı hem de sosyal platformları üzerinden yayın yasağı da masada. 
 
20.23: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmayı barışçıl bir şekilde son vermeye değil dondurmaya çalıştığını savundu. Stoltenberg, "Rusya, güçlerini yeniden toparlamak ve ardından büyük bir saldırı başlatmak için çatışmayı şimdilik dondurmaya çalışıyor" diye konuştu. NATO Genel Sekteteri, Rusya ile müzakerenin zamanlamasına ve içeriğine Ukrayna'nın kendisinin karar vereceğini vurguladı.
 
20.21: Rusya’nın ‘Sibirya'nın Gücü’ doğalgaz boru hattının Çin'deki uzantısının, ülkenin doğusunda bulunan Şangay'daki son varış noktasına ulaştığı bildirildi. Xinhua Haber Ajansı, Sibirya'nın Gücü doğalgaz boru hattının Tayan-Taixing bölümünün resmi olarak faaliyete geçtiğini bildirdi. Çin'deki toplam uzunluğu 5 bin 111 km olan gaz boru hattının daha önce faaliyette olan bin 740 km’si dışında kalan 3 bin 371 km'lik bölümü tamamlandı. Gazprom, Sibirya’nın Gücü gaz boru hattı aracılığıyla 2022 yılında 15 milyar metreküp gaz sevk etmeyi planlıyor. 38 milyar toplam hacme 2025 yılında ulaşılması öngörülüyor.
 
20.19: Rusya ve Çin arasındaki ticaret bu yılın ilk 11 ayında yüzde 32 büyüyerek rekor olan 172 milyar 406 milyon dolara ulaştı. Çin Gümrük İdaresi’nin verilerine göre, Çin bu yılın Ocak-Kasım döneminde Rusya’ya 67 milyar 334 milyon dolar değerinde ürün tedarik etti. Rusya’dan Çin’e tedarik de aynı dönemde yüzde 47.5 artarak 105 milyar 72 milyon dolar olarak gerçekleşti.  Kasım ayında, iki ülke arasındaki ticaret 18 milyar 256 milyon dolar oldu. Bu dönemde, Rusya’dan Çin’e 10 milyar 545 milyon dolar, Çin’den Rusya’ya 7 milyar 711 milyon dolar değerinde mal satışı yapıldı.
İki ülke arasında ticaret 2021’de 146 milyar 887 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. (Sputnik)
 
17.56: Kremlin'e bağlı İnsan Hakları Konseyi üyeleriyle yıllık toplantıda konuşan Vladimir Putin, askeri operasyon konusunda yorum yaptı. Putin, "Operasyon uzun bir süreç olabilir, ancak yeni bölgelerin ortaya çıkması Rusya için önemli bir sonuç. Bu çok ciddi bir durum. Saklanacak ne var: Azak Denizi, Rusya'nın iç denizi haline geldi.  1. Petro bile Azak Denizi'ne girmek için savaştı" dedi. Putin, "Referandum sonuçları, insanların Rusya'da olmak ve kendilerini ortak kültürümüzün, geleneklerimizin ve dilimizin bir parçası olarak görmek istediklerini gösterdi. Artık onlar bizimle" diye konuştu.
 
17.53: Putin ülkede ikinci bir seferberlik dalgası olmayacağını söyledi. Putin , İnsan Hakları Konseyi üyeleriyle yaptığı toplantıda insan hakları aktivistlerinin sorusuna bu yanıtı verdi.  Putin, seferber edilen 300 bin kişiden sadece 150 bininin özel harekat bölgesinde, geri kalanının da yedekte olduğu bu koşullarda yeni seferberlik tedbirlerinden bahsetmeye gerek olmadığını kaydetti.
 
17.50: Batı'nın Rus petrolüne 60 dolarlık tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girerken, Reuters'in haberine göre bugün Rus Ural petrolünün piyasa fiyatı 40-45 dolardan işlem görmeye başladı. Ajansa göre alıcılar Baltık ve Karadeniz'in önemli limanlarından FOB fiyatıyla alım yaparken iki katına çıkan ve rekor seviyelere ulaşan ulaşım maliyetleri nedeniyle fiyat kırmaya devam ediyor.,
 
17.32: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası insan hakları doktrininin Batı'nın ideolojik tahakkümünün meşru kılınması için kullanıldığını söyledi. Rusya İnsan Hakları Konseyi toplantısında konuşan Putin, Donbass sakinlerinin haklarının 8 yıl boyunca sözde uluslararası toplum tarafından tümüyle görmezden gelindiğini ve Donbass'taki durumun bazı uluslararası insan hakları kuruluşlarının görevlerini yerine getirecek kapasitede olmadığını gösterdiğini belirterek bu alandaki kuruluşların Rusya'ya yönelik önyargılı yaklaşımını eleştirdi.
 
"Özel askeri harekat başladıktan hemen sonra BM İnsan Hakları Konseyi, Avrupa Konseyi, diğer sözde insan hakları savunucusu kuruluşlar aniden 'gözlerini açtı' ve kendi utanmaz ideolojik önyargısını sergilemeye, hastalıklı kafalar yerine sağlıklı kesimleri suçlamaya başladı. Tüm bunlar, bu yapıların tüzükte belirlenen görevlerini yerine getirecek kapasitede olmadıklarını ifade ediyordu" diyen Putin, Rusya'nın kendisine yönelik aleni önyargılı tutum nedeniyle bu kuruluşların bazılarındaki üyeliğini askıya aldığını anımsattı. (Sputnik)
 
15.26: Almanya'nın eski başbakanı Angela Merkel, Ukrayna'daki çatışmanın her durumda barışçıl bir çözümle sona ereceğini, ancak bunun ne zaman olacağını bilmediğini söyledi. Merkel, Zeit gazetesine verdiği bir röportajda "Savaşlar müzakere masasında biter" dedi. 
 
15.22: 215 adet KFC restoranlarının Rusya'daki franchise haklarına sahip olan Polonya şirketi Amrest, varlıklarını 100 milyon dolara satma kararı aldı. Anlaşmanın KFC markasının Amerikalı sahibi ve Rusya antitekel kurumu tarafından onaylanması gerekiyor. Alıcı OOO Almira adlı Rus şitketi görünüyor. 
 
13.55: Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, Rus ordusu Donetsk'de Malotaranovka yakınlarındaki saldırı sonucunda Ukrayna'ya ait HIMARS tesisini ve 48 füzeyi imha etti.
 
13.23: Rusya Devlet Başkanı Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev'in yarın Türkiye'ye ziyaret gerçekleştireceği bildirildi. Lavrentyev ve beraberindeki Rus heyetinin 8-9 Aralık'ta İstanbul'da olması bekleniyor. Türkiye ile Suriye arasında liderler arasında temasın gündeme geldiği, Moskova'nın bu konuda arabuluculuk mesajları verdiği bir dönemde  Lavrentyev'in ziyareti önem taşıyor. Özel temsilcinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edlmesi bekleniyor. 
 
13.03: Gazeta.ru'nun aktardığı Baza ajansı haberine göre, Rusya'nın Novoşahtinsk şehrinde polislerin üstüne ateş açan asker kaçağının Wagner özel ordusunda görev yaptığı ortaya çıktı. Pavel Nikolin'in hırsızlık ve soygun suçundan Ufa'daki bir hapishanede cezasını çekerken Ukrayna operasyonu için Wagner tarafından silah altına alındığı, daha sonra fikrini değiştirerek firar ettiği belirtildi. Polis memurlarına ateş açan firari yakalanarak gözaltına alınmıştı.
 
12.38: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batıda ileri görüşlü insanlar yönetime geldiğinde yeniden diyaloğa hazır olduklarını söyledi. Lavrov bu ülkelerde görev yapan diplomatların yüzde 95'inin başka görevlere atandığı bilgisini paylaştı.
 
12.18: Kremlin, Vladimir Putin'in Birleşik Arap Emirlikleri lideri Muhammed Bin Zayed Al-Nahyan'la, AB ve G-7 ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması yönündeki kararı konusunda görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.
 
12.15: Kırım'da yetkililer yılbaşında havai fişek yasağını kaldırdı.
 
11.45: Avrupa Birliği'nin Rus kömürüne yönelik yaptırımları gevşetmesinden sonra Rusya'nın kömür ihracatı keskin bir artış sergiledi. Bloomberg'in haberine göre, Rusya ekim ayında 16,6 milyon tonluk ihracat gerçekleştirecek son 5 yılın rekoruna yaklaştı.
 
11.27: Rusya'nın Novoşahtinsk şehrinde polislerin üstüne ateş açan kaçak askerin yakalandığı açıklandı. Olayda bir polis memuru yaralanmıştı.
 
11.26: Vladimir Putin, dün hayatını kaybeden DNR milletvekili ve gönüllüsü Pirogov'u Yiğitlik Nişanı'yla ödüllendirdi.
 
10.52: Rusya'nın kontrolü altındaki DNR'de bir kamyonla bir minibüsün çarpışması sonucunda 16 kişi hayatını kaybetti. Kommersant kamyonda Rus askerlerinin bulunduğunu yazıyor.
 
10.51: Letonya'nın ardından Litvanya da Rus muhalif televizyon kanalı Dojd'un yayınına son verme kararı aldı. Rusya'nın yabancı ajan listesinde bulunan kanalın Litvanya'da Letonya'dan aldığı lisans çerçevesinde yayın yaptığı bildiriliyor.
 
10.29: Rusya'nın kontrolü altındaki Melitopol'da askeri yönetim başkan yardımcısına bombalı suikast düzenlendi. Kommersant yardımcının saldırıdan yara almadan kurtulduğunu yazıyor.
 
09.06: ABD'de ikinci tur seçimler sonucunda Kongre'de çoğunluk Demokratların oldu. Georgia eyaletinde seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 100 koltuklu kongrede Demokrat senatör sayısı 51'e yükseldi.
 
09.05: St. Petersburg'da kurulu Rus kozmetik üreticisi Levrana, işlerini Sırbistan'a taşıma kararı aldığını açıkladı. Şirket yetkilileri yaptırımlar nedeniyle ürün ve ham madde sevkiyatında yaşanan sorunlar nedeniyle taşınma kararı aldıklarını dile getiriyor.
 
09.02: Rusya Bilim ve Eğitim Bakanlığı, üniversitelerde okuyan yetenekli yabancı öğrencilere burs verilmesini öngören programın ertelenmesini teklif etti. Program kapsamında yabancı öğrencilere ayda 27 bin rubleye kadar varan burslar verilmesi planlanıyordu. Bakanlık karara gerekçe olarak bütçe yetersizliğini gösterdi.
 
08.26: Çin ile Rusya arasındaki dış ticaret hacmi 11 ayda yüzde 32 artarak 172 milyar dolara yükseldi. Kommersant bu miktarın iki ülke arasında bugüne kadarki en yüksek ticaret hacmine karşılık geldiğini yazıyor. Dış ticaretin 105 milyar dolarlık bölümü Rusya'nın ihracatından, 67 milyar dolarlık bölümü ise Çin'in ihracatından oluşuyor.
 
08.24: Pentagon yönetimi Ukrayna'nın uzun menzilli silah geliştirmesine mani olmadıklarını açıkladı. Savunma Bakanı Austin'den bu yönde bir açıklama gelirken, Dışişleri Bakanı Blinken da bununla birlikte Washington'un Ukrayna'yı Rus topraklarına saldırı düzenlemesi için cesaretlendirmediğini söyledi.
 
08.20: ABD senatosu 2023 yılı askeri bütçesini onayladı. Böylece Amerika savunma harcamalarına önümüzdeki yıl 847,3 milyar dolar para ayıracak. Bu ülkenin tarihindeki en büyük savunma bütçesi oldu. Aynı gün senato Ukrayna'ya da 800 milyon dolarlık yeni askeri yardıma onay verdi.
 
06.00: Batı ülkelerinin Rusya ile Ukrayna arasında müzakere için farklı yaklaşımları ve müttefik cephesinde "kimin ne kadar bedel ödediği" tartışmaları derinleşmeye devam ediyor.  Kommersant’ın manşetine taşıdığı haber analize göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ABD  ziyareti, Batı'da Ukrayna'daki çatışmaya ilişkin yaklaşımı "Moskova ile Kiev arasındaki müzakereleri bekliyorlar, ancak başlatmak için acele etmiyorlar” diye özetledi. Analize göre, Ukrayna’nın tüm müttefikleri Kiev'i "ne kadar sürerse sürsün" desteklemeye hazır olduklarını ifade ediyor. Diğer yandan ABD’nin şartlı duruşuna rağmen, Fransa da dahil olmak üzere bazıları, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler için "ne kadar erken başlarsa o kadar iyi” görüşünde.
 
Fransız liderin de katıldığı bir grup, ne olursa olsun Putin ile temasların sürdürülmesi gerektiğini söylerken, Amerikan lideri Joe Biden "bunun için belirli koşulların yaratılması gerektiğini” ön şart olarak savunuyor.
 
Kommersant, "Bu pozisyonlardaki farklılık, Macron'un devam eden çatışmalar nedeniyle müttefiklerin aynı bedeli ödemediği şeklindeki sözleriyle açıklanabilir” diye yazıyor.  Macron’un bu çıkışının ardından Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya’ya  yönelik yaptırımların gözden geçirilmesi çağrısında bulunurken, "çatışmanın çeşitli Batılı devletler için farklı maliyetleri olduğu”  görüşünü destekledi. Orban “Başkan Macron haklı: Rusya ile Ukrayna arasındaki bir savaşın maliyeti Atlantik'in iki yakasında aynı değil. Avrupa endüstrisinin hayatta kalmasını istiyorsak, Avrupa enerji krizi sorununu hızla çözmeliyiz” dedi. Ayrıca, Budapeşte, Paris ve diğer bazı başkentler, barışçıl bir çözüm için müzakerelerin olabildiğince erken başlatılması fikrini giderek daha fazla destekliyor. 
 
Analistler, her durumda son aylarda müzakere konusunun daha sık gündeme geldiğini, Moskova’dan bu yönde net sinyaller verildiğini, ancak ABD desteğiyle Kiev’in bu çağrılara “Moskova’nın kabul etmeyeceği ön şartlar ileri sürerek” direndiğini vurguluyor. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken son demecinde "Bir noktada, büyük olasılıkla, bu savaş diplomasi ve müzakerelerle sona erecek. Ancak Washington hayali bir ateşkes değil, uzun vadeli bir barış görmek istiyor” demişti. 5 Aralık'ta Zelenskiy bir video mesajında ​​Rus tarafıyla "sadece bir şeyler imzalamanın" "barış getirmeyeceğini söylemiş, dün Peskov buna yanıt olarak, bu şartlarda artık müzakere ihtimalinin olmadığını, Rusya’nın özel askeri harekatın hedeflerine ulaşacağını bildirmişti. 
 
05.58: Chicago Küresel İlişkiler Konseyi tarafından yapılan bir ankete göre, Amerikalıların % 48'i ABD'nin Ukrayna'yı "ne kadar sürerse sürsün" desteklemesi gerektiğine inanıyor. Bu oran Temmuz'da % 58'di. Ayrıca vatandaşların % 47'si Washington'un Kiev'i bir an önce ateşkese ikna etmesi gerektiği görüşünde. Temmuz ayında bu fikir % 38’lik kitle tarafından desteklendi. Aynı zamanda, ankete katılanların % 65'i Ukrayna'ya daha fazla silah desteği verilmesini onaylıyor, % 66'sı ekonomik olarak desteği yeterli buluyor, % 75'i Rusya'ya karşı yaptırımların daha da genişletilmesinden yana. 
 
05.56: Reuters'e göre Rusya’nın Karadeniz’deki limanlarından çıkan ve İstanbul ile Çanakkale boğazlarından geçiş yaparak dünya piyasasına petrol taşıyan en az 20 gemi, İstanbul açıklarında bekliyor. Rus petrolünün fiyatına üst sınır konulduktan sonra, anlaşmanın uygulamaya girmesinden önce birçok petrol şirketi gemilerini hızla yol çıkardı. Anlaşmaya taraf olan ülkelerden, Rusya’dan satın alınan petrol karşılığında 60 dolar veya daha az ödeme yaptığını belgelemesi istenecek. Her gün milyonlarca varil petrol Rusya’dan yola çıkıyor; İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nı geçerek güneydeki Akdeniz’e iniyor. Türkiye de yakın zamanda tüm bu geçişleri yapan petrol gemilerinin sigortalanmasıyla ilgili yeni bir uygulama başlattı. Gemi taşıma şirketlerinin yetkililer; gemilerdeki petrolün Rus değil Kazak petrolü olduğunu söylüyor ve sıranın Türkiye’nin yeni kuralıyla ilgili olduğunu belirtiyor. (BBC)
 
 
00.06: BM Genel Sekreteri António Guterres'in ofisinden, Ukrayna İHA'larının Rusya hava alanlarına saldırısı hakkında yorum yapıldı. Açıklamada, "BM'nin hava alanlarına yapılan saldırıyla ilgili bilgileri henüz doğrulayamadığı, ancak son olayların, Ukrayna'da acilen ateşkesin sağlanması gerektiğini gösterdiği" vurgulandı. Rusya Savunma Bakanlığı, ülkenin Ryazan ve Saratov bölgelerindeki hava alanlarına insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlendiğini bildirmişti.
 
00.04: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya topraklarına yapılacak saldırılar için Kiev'e silah tedarik etmeyeceklerini söyledi. Ned'e göre Washington Ukrayna'ya yalnızca savunma silahları gönderiyor ve kendi topraklarının dışındaki saldırıları teşvik etmiyor.
 
00.01: Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Müdürü William Walsh, Batılı ülkeleri Rusya üzerinden uçuşların yeniden başlaması için hazırlanmaya çağırdı. IATA başkanı, havayolları üzerindeki mali yükü azaltmak için Rusya üzerinden uçuşların yeniden başlatılmasının şart olduğunu savundu. 
 
6 Aralık Salı
 
21.05: Brent ham petrolü 6 Ocak'tan bu yana ilk kez varil başına 80 doların altına düştü. Londra ICE borsasında fiyat, önceki kapanışa göre yüzde 3,35 düştü ve 79.9 doları gördü. WTI petrolü yüzde 3,6 düşerek varil başına 74,4 dolara indi.
 
21.04: Başkan Putin, Rusya'da enflasyonun özel askeri operasyonun başlamasından öncekinden daha düşük olduğunu söyledi.
 
21.01: 1 Aralık 2022 itibarıyla Ukrayna'nın uluslararası rezervleri, kasım ayına göre yüzde 10,7 artarak 27 milyar dolara çıktı.
 
21.00: Macaristan Dışişleri ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Péter Szijjártó, ülkesinin Ukrayna'ya 18 milyar dolarlık AB mali yardımını engellediği yönündeki haberleri yalanladı.
 
20.55: Bloomberg, Rusya'nın petrol için bir "fiyat tabanı" getirmeyi planladığını duyurdu. Habere göre, AB, G7 ve Avustralya'nın Rusya'dan tedarik edilen petrol için 60 dolar tavan fiyat yaptırımına yanıt olarak, Moskova, kısıtlamayı Ural petrolü için sabit bir fiyat getirerek aşmaya çalışacak.
 
20.54: Donetsk Belediye Başkanı Aleksey Kulenzin’in yazılı açıklamasında, “Ön belirlemelere göre, bugün Donetsk’e saldırı sonucu 6 sivil hayatını kaybetti” ifadesine yer verildi. DHC Bölgesel Savunma Merkezi de Donetsk’in merkezini hedef alan saldırıda en az 10 sivilin daha yaralandığını bildirdi.
 
20.53: Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna tarafı ile yeni bir esir takası gerçekleştirildiğini duyurdu. Takas ile Ukrayna’nın Kiev rejimi tarafından kontrol edilen bölgelerinden 60 Rus askerin ülkelerine geri getirildikleri kaydedildi.
 
20.52: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, bazı Batılı ülkelerin Rus petrolüne getirdiği tavan fiyat uygulamasını basın mensuplarına değerlendirdi. Ryabkov, “Bizim atacağımız karşı adımların ayrıntılarına girmeyeceğim. Batı ve Batılı müzik eşliğinde dans edenler her şeye hazır olmalı. Eğer onlar kuralları olmayan bir savaşı başlattıysa, biz de kendimizi karşı önlem almakta sınırlandırılmış hissetmemeliyiz” dedi. (Sputnik) 
 
18.19: Gürcistan'da iktidardaki Gürcü Rüyası Partisi Başkanı Mamuka Mdinaradze, "ülkesinin Ukrayna'ya askeri yardımı için ne imkanları ne de planı olduğunu" söyledi.
 
18.17: AB ülkelerinin ekonomi ve maliye bakanları, Kiev için 2023 için 18 milyar euro tutarında yeni bir finansal kredi destek paketi üzerinde anlaşamadı.AB Konseyi'ne başkanlık eden Çek Cumhuriyeti Maliye Bakanı Zbynek Staniura, "Maalesef paketin tamamını kabul edemedik" dedi. Paketi Macaristan'ın bloke ettiği bildiriliyor. 
 
18.15: Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'daki altyapı tesislerine yönelik yoğun bombardımanların Kiev'in askeri potansiyeline darbe vurulması için düzenlendiğini ifade etti. Şoygu, "Rusya Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna'nın askeri potansiyeline darbe vurmak için askeri komuta ve kontrol sistemine, savunma sanayii işletmelerine ve onlarla bağlantılı tesislere uzun menzilli hassas silahlarla yoğun bombardımanlar düzenliyor" dedi. Rusya, Kırım Köprüsü'ne yönelik saldırının ardından 10 Ekim'den bu yana Ukrayna'daki askeri idare ve enerji tesislerini vuruyor. Saldırılarla birlikte Ukrayna'nın büyük bölümünde elektrik tedariki konusunda ciddi sorunlar yaşanmaya başladı. Sputnik'in haberine göre Şoygu "Rus güçlerinin Donbass'ı özgürleştirme faaliyetlerine devam ettiğini ve son dönemde 6 yerleşim biriminin kontrol altına alındığını" belirtti.
 
18:14: Başkan Putin, Rusya'ya yeni katılan bölgelerin yönetimlerine yolsuzlukla mücadele organları kurmaları yönünde talimat verdi. Putin'in imzaladığı kararnamede, Ukrayna'daki çatışmalar sırasında düzenlenen referandumlarla Rusya Federasyonu'na bağlanan Donetsk Halk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti, Zaporojye ve Herson bölgelerinin yönetimlerine 1 Haziran 2023'e kadar yolsuzlukla mücadele organları kurma talimatı verildi. Donetsk Halk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti, Zaporojye ve Herson bölgeleri, 27 Eylül'de yapılan referandumların ardından 30 Eylül'de Kremlin Sarayı'nda imzalanan anlaşmalarla resmen Rusya Federasyonu'na bağlanmıştı. (Sputnik)
 
14.50: Rusya Savunma Bakanı Şoygu, kasım ayındaki çatışmalarda Ukrayna'nın kayıplarını 8 bin 300'den fazla asker, 5 uçak, 10 helikopter, 149 tank ve 300'den fazla zırhlı araç olarak açıkladı.
 
14.48: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, sosyal medyada bir video yayınlayarak, Donbass'ta cephe hattına 50 km'den daha az mesafede bulunan ve Kiev tarafından kontrol edilen Slavyansk'ı ziyaret ettiğini duyurdu.
 
14.04: Donetsk yönetimi başkanı Denis Puşilin, bugün Rusya ile Ukrayna arasında karşılıklı 50'şer esir askerin değişiminin yapılacağını duyurdu.
 
14.02: Rusya'da otomobil satışları kasımda % 61,6 düştü. Geçen ay toplamda 46 bin 403 adet araba satıldı. 
 
13.59: Rusya, şirketlerin Batı yaptırımları ile konan 60 dolar tavan fiyattan petrol satmasını yasaklayacak. Kommersant'ın haberine göre Başbakan Yardımcısı Aleksndr Novak, Rus petrol şirketlerine satış yasağı getirecek mekanizmanın yıl sonundan önce kabul edilmesinin planlandığını söyledi. 
 
13.53: Ukrayna'nın, Moskova'ya 200 kilometre mesafedeki Ryazan şehrindeki havaalanı dahil, ülkenin iç bölgelerinde bazı havaalanlarını hedef alan İHA saldırısının ardından Kremlin'den açıklama geldi. Putin'in Sözcüsü Peskov, ‘Ukrayna tarafının Rusya topraklarına yönelik saldırılarının son dönemde yoğunlaşmış olmasında bir tehlike görüp görmedikleri’ sorusu karşısında, “Ukrayna rejiminin bu terör saldırılarının sürdürülmesine ilişkin açık bir biçimde dile getirdiği resmi görüş tabii ki bir tehlike faktörüdür. Bu durum dikkate alınıyor ve gereken önlemler alınıyor” dedi. Peskov’un söz konusu açıklaması, Rusya’nın Ryazan ile Saratov yerleşim yerlerinin yakınlarındaki hava üslerine Ukrayna tarafından insansız hava araçları ile saldırılar düzenlenmesini izledi. Rus savunma yetkilileri, Ukrayna güçleri tarafından insansız hava araçları ile üslere fırlatılan füzelerin Rus hava savunma sistemleriyle vurulduğunu, yere düşen füze parçalarınınsa üç askeri ölümüne ve bombardıman uçaklarının tahrip olmasına neden olduğunu belirtmişti. 
 
Sputnik'in haberine göre Kremlin Sözcüsü, başka bir soru karşısında da Rusya’nın şu anda Ukrayna ile barış görüşmesi yürütmeyi olası görmediğini kaydetti. ‘Kremlin’in bunu olası görmesi için ne olması gerektiği’ biçimindeki soruyaysa, Peskov, “(Ukrayna’daki) özel askeri operasyonun amaçlarına ulaşılmalı. Rusya, belirlemiş olduğu bu amaçlara ulaşmalı ve ulaşacak da” yanıtını verdi. 
 
12.43: Belarus'ta askeri ve seferberlik hazırlık tatbikatı başladı. Ülkenin savunma bakanlığından yapılan açıklamada tatbikatın planlı olduğu bilgisine yer verildi. Son günlerde Rusya'da yaşayan bazı Belarus vatandaşlarına çifte vatandaşlıkları olmamasına rağmen seferberlik kağıdı geldiği yönünde haberler yansımıştı. 
 
12.41: Vladimir Putin Güvenlik Konseyi ile bir toplantı gerçekleştirdi. Video konferans yöntemiyle gerçekleşen toplantıda ülke içi güvenliğin sağlanması konusu ele alındı. Toplantı Rossiya 24 kanalından canlı yayınlandı.
 
11.37: ABD ordu sekreterliği, bu ilk baharda 155 mm top mermisi üretimini aylık 14 binden 20 bine çıkaracaklarını, 2025'te ise sayının 40 bine yükseltileceğini açıkladı. NATO standardı 155 mm top mermileri Ukrayna'da en çok kullanılan mühimmatlar arasında.
 
11.29: Kremlin yetkilileri, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 9 Aralıkta Bişkek'te düzenlenecek Avrasya Ekonomi Birliği zirvesine katılacağını açıkladı.
 
11.28: Moskova Lefortovo Mahkemesi'ne başvuran FSB, Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılmasını istedi. (Kommersant)
 
10.12: Letonya, Rusya Adalet Bakanlığı'nın yabancı ajan listesinde bulunan muhalif televizyon kanalı Dojd'un yayın lisansını iptal etti. Letonya makamları karara gerekçe olarak devletin güvenliğine ve "üst üste gelen ihlallere" işaret etti.
 
10.09: Rusya'dan petrol ithalatına karşı dün yürürlüğe giren yaptırımların ardından İstanbul ve Çanakkale boğazlarında tanker trafiğinin tıkandığı haberleri geliyor. Financial Times'ın haberine göre, 19 petrol tankeri boğazlar bölgesi civarında demir attı. Gazete haberini, deniz taşımacılığı brokerlarından aldığı bilgilere ve uydu fotoğraflarına dayandırdı.
 
09.22: Amerikalı yetkililer, stratejik rezervleri tamamlamak için Rusya'dan petrol almayacaklarını, Rus petrolünün ithalatının yasak olduğunu açıkladı.
 
09.20: ICE borsasında Brent petrolün varil fiyatı 83 dolara kadar yükseldi.
 
08.42: İlk kez Fransa'nın dillendirdiği "Rusya'nın Ukrayna'da işlediği savaş suçlarını yargılayacak bir mahkeme" kurma iddiasına ABD'den destek geldi. Dışişleri Bakanı Anthony Blinken konuyla ilgili müzakerelere başladıklarını söyledi. (Tass)
 
08.41: Rusya'da federal bölge gelirlerinin ekim ayında elde ettiği vergi gelirlerinin geçtiğimiz yıla kıyasla ortalama yüzde 6,6 daha düşük gerçekleştiği açıklandı. Düşüş oranı 5 federal bölgede yüzde 50 ve üstünde değerlerde.
 
08.39: Moskova Borsası'nın açışılışında dolar 63 ruble, euro da 66,1 rubleye yükseldi. Dolar Rusya'da 14 Ekimden bu yana en yüksek değerinde.
 
08.38: Fransa Devlet Başkanı Macron'un "Rusya'ya güvenlik garantisi verilmeli" çıkışına Avrupa Komsiyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell'den tepki geldi. Diplomasiden sorumlu başkan yardımcısı, Rusya'dan önce Ukrayna'ya güvenlik garantisi verilmesi gerektiğini söyledi.
 
07.44: Ukrayna'nın dün alçak irtifada uçan insansız hava araçları ile Rusya'nın Ryazan ve Saratov bölgelerinde havaalanlarına düzenlediği sadırıda, alanlarda teknik kadroda çalışan üç askeri personelin öldüğü, dört askerin de yaralı olarak hastaneye kadırıldığı bildirildi. Rusya Savunma Bakanlığı'nın Telegram kanalında yer alan habere göre, Dyagilevo (Ryazan bölgesi) ve Engels (Saratov bölgesi) askeri hava alanları saldırılarda hedef alındı. Dyagilevo, Moskova'nın 200 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. 
 
07.43: Rusya'nın Kursk bölgesine bu sabaha karşı düzenlenen bir İHA saldırısı sonucu bir petrol depolama tankı alev aldı. Bölge Valsii Roman Starovoit, "Havaalanı yakınına düzenenen saldırı sonucu çıkan yangın kontrol altına alınıyor" dedi.  Kursk bölgesinde artan terör tehlikesi  nedeniyle özel rejim ilan edilmişti. Ukrayna ordusunun bombardımanı sonucu, bölgede bazı evler dün hasar görmüştü. Öte yandan Rusya'nın Ryazan ve Saratov bölgelerindeki askeri hava alanlarına da iddiaya göre Sovyet yapımı, Tu-141 Strij drone uçağı kullanılarak dün saldırı düzenlendi. (Kommersant)
 
5 Aralık Pazartesi
 
23.50: Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Rus askeri havalimanlarına İHA’larla saldırı girişiminde bulunduğunu duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kiev rejiminin Rusya topraklarındaki ‘Dyagilevo’ ve ‘Engels’ havalimanlarına jet insansız hava araçları (İHA) ile saldırmaya çalıştığı, Rus savunma sistemlerinin İHA’ları engellediği belirtildi. “5 Aralık sabahı Kiev rejimi, Rus uzun menzilli uçakları devre dışı bırakmak amacıyla Ryazan bölgesindeki Dyagilevo ve Saratov bölgesindeki Engels askeri havalimanlarına Sovyet yapımı insansız hava araçlarıyla saldırı girişiminde bulundu” denilen açıklamada, düşük irtifada uçan İHA’ların Rus hava savunma sistemleri tarafından önlendiği, düşürülen İHA parçalarının havalimanlarına düşmesi ve infilak etmesi sonucu iki uçağın gövde kaplamasında önemsiz hasarlar oluştuğu kaydedildi.
 
23.49: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Zaporojye Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) Rusya’nın kontrolünden çıkmasının ya da üçüncü bir tarafa devredilmesinin söz konusu olamayacağını belirtti. Zaharova, “Santral Rus topraklarında yer alıyor ve tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor” vurgusunu yaptı. Sözcü, “Zaporojye NGS’nin fiziksel ve nükleer güvenliğini yalnızca bizim sağlayabileceğimiz gerçeğine göre hareket ediyoruz” dedi. (Sputnik)
 
18.12: Vladimir Putin, Kırım Köprüsü'nü otomobille geçti. Köprünün otomobil kısmının yeniden açılışı vesilesiyle düzenlenen törende Putin Mercedes-Benz otomobil kullandı. Köprü 8 Ekimde düzenlenen bombalı saldırı sonucunda zarar görmüş ve tadilata alınmıştı.
 
16.10: Vladimir Putin, Rusya'nın 2023-2025 bütçesini onayladı. 2023 bütçesi GSMH'nin yüzde 2'si, 2024 bütçesi ise yüzde 0,7'si kadar açık öngörüyor.
 
16.00: Kommersant, İngiliz Financial Times gazetesinin yılın insanı olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'i seçtiğini yazıyor.
 
14.36: İş adamı ve paralı özel ordu Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin, Rusya Başsavcısı Igor Krasnov'dan YouTube'un yasaklanmasını istedi. Prigojin, "YouTube ülkemizin savunma kabiliyetine ve devlet güvenliğine tehdit oluşturan bilgileri yayıyor" dedi. 
 
14.34: Rusya Duması Finans Komitesi Başkanı Anatoli Aksakov, 2023'te kripto paraların Rusya'da yasal bir ürün olarak kabul edilebileceğini söyledi. Aksakov, kripto paraların ülke içinde bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağını, ancak paralel ithalat sözleşmeleri için kullanılabileceğini açıkladı.
 
14.31: Ermenistan Meclis Başkanı Alen Simonyan, Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden çekilmeyi düşünmediklerini, ancak Erivan'ın örgütün cumhuriyete yönelik tutumundan endişe duyduğunu söyledi. Simonyan, "Azerbaycan her gün ateşkes rejimini ihlal ediyor. KGAÖ'nün pasifliği ve bazı müttefiklerimizin resmi açıklamaları, Ermenistan'da örgüte ilişkin kamuoyunun ruh halini değiştirdi. Bu konuda çok endişeliyiz. Görünüşe göre Ermenistan toprakları KGAÖ için eşit stratejik öneme sahip değil" dedi.
 
14.28: Kaliningrad Hrabrovo Havalimanı, kasım ayı sonunda iptal edilen Antalya'ya direkt charter uçuşlarının 5 Aralık'tan itibaren yeniden başladığını, 2023 baharına kadar süreceğini açıkladı. Daha önce Kaliningrad'dan Türkiye'ye direkt uçuşların düşük karlılık nedeniyle iptal edildiği bildirilmişti. 
 
13.43: Kremlin Sözcüsü Peskov, Batılı ülkelerin Rus petrolü fiyatlarına tavan uygulamasına cevap olarak bir kararname hazırlanmakta olduğunu bildirdi. Peskov,
"Kararımız hazırlanıyor. Bir nokta çok açık: Herhangi bir tavan tanımayacağız" dedi. Peskov, Batılı ülkelerin bu adımının dünya enerji piyasalarında istikrarsızlığa yol açacağını, Rusya'nın özel askeri operasyonun hedeflerini etkilemeyeceğini ve uygulanmasını zorlaştırmayacağını sözlerine ekledi. Peskov, "Rusya Federasyonu ekonomisi, askeri operasyon çerçevesindeki tüm gereksinimleri tam olarak karşılamak için gerekli potansiyele sahiptir, bu tür yaptırımlar gidişatı etkilemeyecektir" dedi. G7 ülkeleri, Avustralya ve AB'nin Rus petrolünün varil başına 60 dolarlık tavan fiyatı kararı bugün yürülüğe girdi. 
 
13.26: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i eleştirerek, "Putin uluslararası hukuku hiçe sayarak Ukrayna'ya karşı en ağır suçların emrini veriyor. Bununla kendi ülkesini de feci bir kaygan bir yokuşa sürüklüyor" diye konuştu. Marion Dönhoff Uluslararası Anlayış ve Uzlaşma Ödülü'nün Rusya'da mahkeme kararıyla kapatılan ünlü insan hakları örgütü Memorial'a verildiği törende konuşan Scholz, "Putin'in Ukrayna'ya karşı giriştiği umutsız savaşta yolunu kaybettiğini" savunarak, bunun bir "ahlaki uçurum" oduğunu iddia etti. Yapılan eleştirilere rağmen Ukrayna'ya ellerinden gelen maksimum yardımı sağladıklarını savunan Scholz, "Ukrayna'nın savaşı kaybetmemesi gerekli. Rusya'nın Ukrayna topraklarından askerlerini çekene ve Kiev'in kabul edeceği bir barış sağlanana kadar destek sağlamaya devam edeceğiz" dedi.
 
12.52: Rusya'da petrol ve doğal gaz kaynaklı bütçe gelirleri Maliye Bakanlığı'nın tahmininin altına kaldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada kasım ayında ilave gelirlerin büyüklüğünün 90,2 milyar ruble (1,45 milyar dolar) civarında gerçekleştiği bilgisi yer alıyor. Bakanlığın beklentisi daha önce 282,8 milyar ruble olarak açıklanmıştı. Aralık ayı ek gelir tahmini 176 milyar ruble.
 
12.10: Avrupa Birliği yetkilileri, Rusya'ya yönelik 9. yaptırım paketi için görüşmelere başladı. Politico'nun haberine göre, yeni pakette teknoloji, finans ve medya alanlarında 180 yeni yaptırım açıklanması planlanıyor.
 
12.08: Gazprombank bugünden itibaren yuan cinsinden para transferi işlemlerine başladığını duyurdu.
 
12.08: Kırım Köprüsü'nün otomobil kısmında bütün şeritler yeniden araç trafiğine açıldı.
 
11.07: Rusya'nın Nijniy Novogord vilayetinde bir binada doğal gaz patlaması yaşandı. Sabah saatlerinde Yaroslavl şehrinde de benzer bir patlama yaşanmış ve iki kişi hastaneye kaldırılmıştı. Nijniy Novgorod'daki olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.
 
11.05: Almanya şansöylesi Olaf Scholz, ülkesinin Avrupa'nın güvenlik garantörü olma niyetinde olduğunu söyledi.
 
11.04: Ria haber ajansı Ryazan vilayetinde bir havaalanında benzin tankerinin patladığını bildiriyor. İlk belirlemelere göre patlamada üç kişi hayatını kaybetti. Havalanının sivil mi, askeri mi olduğu açıklanmadı. Öte yandan çeşitli basın organları Saratov'daki askeri havalimanına insansız bir hava aracıyla saldırı düzenlendiğini ve saldırıda iki bombardıman uçağının zarar gördüğünü yazıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Saratov Valisi Roman Busargin endişeye mahal olmadığını, sivil altyapının zarar görmediğini açıkladı.
 
11.00: ABD'de Beyaz Saray yönetimi ve Kongre, Rusya'yı "terörizm sponsoru" ilan edecek yeni bir yasa tasarısı üzerinde ortak çalışma başlattı. İlgili açıklama Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'den geldi.
 
10.57: Rusya'da Sayıştay'ın başından ayrılan Aleksey Kudrin yeni koltuğuna oturdu. Kudrin Yandex'te korporatif gelişim danışmanı olarak görev yapacak.
 
10.11: Yamal-Avrupa boru hattıyla önce Almanya'ya, daha sonra da Polonya'ya sevkedilen doğal gaz akışı sabah saatleri itibarıyla durdu. Reuters sevkiyatın neden durduğu konusunda henüz bir bilgi bulunmadığını aktarıyor.
 
10.09: Vedomosti'nin Enerji Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Rusya'nın doğal gaz üretimi 11 ayda yüzde 11,6 oranında geriledi.
 
10.08: Rusya'nın Herson yetkilileri, Rus birliklerinin Dinyeper'in sol kıyısından da ayrılacağı yönündeki haberlerlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Rus birlikleri birkaç hafta önce ırmağın sağ kıyısını ve Herson şehrini terk etmişti.
 
09.15: Almanya 35 adet F-35 savaş uçağı almak için 10 milyar euro kaynak ayırmayı kararlaştırdı.
 
09.12: Japonya Dışişleri Bakanlığı, Sahalin-2 projesi kapsamında ithal edilen petrolün tavan fiyat uygulamasından muaf tutulacağını açıkladı.
 
08.30: Rusya Savunma Bakanlığı Kuril Adaları'ndan Paramuşir'e Bastion roket kompleksi yerleştirileceğini açıkladı. Adalar nedeniyle Rusya ile Japonya arasında 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana çözülmemiş bir ihtilaf bulunuyor.
 
08.30: Rus yayın grubu Media1, 14 Aralıktan itibaren Disney'in Rusya yayınlarına son vereceğini doğruladı. Kanalın yerini Rus Solntse alacak.
 
08.28: Rusya'da üst üste ikinci doğal gaz patlaması. Nijnevartovsk'ta yaşanan ve can kaybına sebep olan patlamanın ardından dün gece de Yaroslavl şehrindeki üç katlı bir binada doğal gaz patlaması meydana geldi. Bir kişi yaralandı.
 
08.26: Megafon'un başı Haçatur Pombuhçan, Finlandiyalı elektronik üreticisi Nokia'nın, Rusya'ya telekom ekipmanı satışı için AB ve ABD makamlarından ihracat lisansı aldığını söyledi. 

06.36: Batılı ülkelerin Rus hem petrolünün varil fiyatına 60 dolar tavan sınırlaması bugün (5 Aralık) yürürlüğe girdi. Tavan fiyat, G7 ülkeleri (ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada, İtalya ve Japonya) ile Avustralya ve Avrupa Birliği tarafından onaylandı. Ayrıca, bugünden itibaren, Rus ham petrolünün deniz yoluyla sevkiyatına ilişkin AB ambargosu da başladı. 

06.34: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya'nın müzakere masasına dönmesi durumunda, yeni güvenlik mimarisinin Rusya'ya  da garantiler vermesi gerektiğini  savundu. Macron müzakereler ve barış anlaşması için siyasi koşullara karar vermenin Ukraynalılara bağlı olduğunu vurguladı. Macron, Putin'in savaşa diplomasi yoluyla son vermeyi kabul etmesi halinde, Batı'nın Rusya'nın güvenlik kaygılarına nasıl çözüm bulacağını düşünmesi gerektiğini söyledi.

01.15: Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünleri satmayacaklarını tekrarladı. Nocak, "Tavan fiyat araçlarının kullanımını yasaklayacak mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz. Biz piyasa şartları doğrultusunda petrol satmaya devam edeceğiz. Üretimimizi azaltmak zorunda kalsak dahi, yalnızca bizimle piyasa şartlarında çalışan ülkelere petrol ve petrol ürünleri satacağız. Tavan fiyat araçlarının kullanımını yasaklayacak mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz. Tavan fiyat uygulamasının istikrarsızlığa, enerji kaynaklarının kıtlığına ve yatırımların azalmasına yol açabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

4 Aralık Pazar

23.35: Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus Silahlı Kuvvetlerinin Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DHC) Artemovsk (Bahmut) yakınlarında taarruz eylemlerine devam ettiğini bildirdi. Konaşenkov, Rus birliklerinin bu yöndeki eylemleri sonucu bir günde 50'den fazla Ukraynalı askeri ve 6 zırhlı savaş aracını etkisiz hale getirdiğini söyledi. Ukrayna ordu birliklerinin Güney Donetsk yönünde Pavlovka yerleşimine girmeye çalıştıklarını aktaran Konaşenkov, Rus ordu birliklerinin aktif eylemleri sonucu düşman birliklerinin mayın tarlasına püskürtüldüğünü ve topçu ateşi ile etkisiz hale getirildiğini belirtti. (Sputnik)

23.33: Sözcü Kalın, Al Jazeera İngilizce kanalında katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği operasyonda PKK, PYD/YPG unsurlarını vurduğuna, ABD veya Rus güçlerini hedef almadığına işaret eden Kalın, "(ABD ve Rus güçlerine) Tabii bu unsurlardan uzak durmalarını söylüyoruz. PYD/YPG bir noktada ABD bayrağını, başka noktada da rejim bayrağını kendisini korumak için kullanıyor. 'Burada Amerikalılar var bize saldıramazsınız, rejim güçleri burada, bize saldıramazsınız'. Yakın zamanda, çok az olsa da geçmişte bunu bazen Ruslarla da yapıyorlardı. Bana göre bu durum PYD/YPG'nin ABD ile olan ittifakını Suriye'nin kuzeyindeki varlığını meşrulaştırmak için kullandığını gösteriyor." şeklinde konuştu.

Sözcü Kalın, Türkiye'nin son günlerde Suriye'nin kuzeyine düzenlediği hava operasyonlarının ABD askerlerinin hayatını riske attığı yönünde Washington'dan gelen açıklamaları reddederek, "ABD'li müttefiklerimize, ABD'lileri, sivilleri, Rusları, İranlıları ya da diğerlerini hedef almayacağımız, bizim hedeflerimizin özellikle PKK, PYD/YPG unsurları olduğu mesajını gönderdik." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve İran'ın Türkiye'nin operasyonuna yeşil ışık yakıp yakmadığına ilişkin soruya Kalın, "Ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kaldığımızda izin istemeyiz, sadece müttefiklerimizle koordine ederiz." ifadesini kullandı.

20.01: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi enerjde hub yapma planları konusunda konuştu. Şanlıurfa'da açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Sayın Putin'in ifadesiyle Türkiye'yi bir hub yapma durumu, Avrupa'ya sağa sola gidecek olan doğal gazın Türkiye üzerinden dağıtımının yapılması gibi bir düşüncesi var. Biz de onun hazırlıkları içindeyiz" dedi.

00.47: ABD, İran'ın Rusya'ya silah tedarikini kontrol altına alma ve kesintiye uğratma planlarını açıkladı. ABD yönetiminin İran özel elçisi Robert Malley, Bloomberg'e verdiği demeçte, İran'ın nükleer anlaşmayı sürdürmekle ilgilenmediğini ve ABD'nin İran'ın Rusya'ya silah tedarikini caydırmak ve kesintiye uğratmak da dahil olmak üzere başka konulara odaklanacağını söyledi. Büyükleç, "Şu anda, Rusya'ya silah tedarikini kontrol altına alıp kesintiye uğratarak ve İran halkının temel taleplerini desteklemeye çalışarak yol alabiliriz" dedi.
 
00.43: İngiltere Savunma Bakanlığı, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Rusya'nın olası stratejileri üzerine  yoorum yaptı. Bakanlık Rus ordusunun taktiksel olarak Donetsk Oblast bölgesindeki Bahmut’u kuşatmaya alabileceğini iddia etti. İngiliz yetkililer Rusya’nın bu bölgeyi ele geçirmesinin savaşının gidişatını etkileyebileceği görüşünde.
 
3 Aralık Cumartesi
 
20.06: TASS ajansı Alfa Group ve LetterOne holdingin kurucu ortağı Rusya vatandaşı iş adamı Mihail Fridman'ın Londra'da gözaltına alındığını teyit etti.
 
20.04:  Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun Lugansk Halk Cumhuriyeti’ne yönelik saldırılarının püskürtüldüğünü duyurdu.
 
19.13: 58 yaşındaki bir Rus iş adamı, kara para aklama suçlamasıyla Londra'da gözaltına alındı. Ulusal Suç Ajansı'na (NCA) göre,  operasyon kapsamında iki kişi daha gözaltına alındı. İsimleri ise açıklanmadı. Üç kişi de daha sonra kefaletle serbest bırakıldı. Ajanslar, iş adamının yaşının Alfa Group'un kurucu ortağı, Londra'da yaşayan Mihail Fridman'ın yaşıyla örtüştüğünü belirtiyor. Ukrayinska Pravda, Fridman'ın gözaltına alındığını duyurdu. Alfa-Bank'ın bir temsilcisi RBC'ye, "Friedman evinde, tutuklu değil. Bu hikayeyle hiçbir ilgisi yok” dedi.
 
12.16: Alman Handelsblatt gazetesinin aktardığu McKinsey danışmanlık şirketi raporuna göre, doğal gaz arzındaki azalma ve hammadde fiyatlarındaki artış Alman ekonomisine 100 milyar euroya mal olacak.
 
12.15: Ukrayna, Rus petrolüne Avrupa Birliği (AB), G7 ve Avustralya'nın varil başına 60 ABD doları tavan fiyatı getirme kararını beğenmedi. Zelenskiy'nin ofisine göre limit 30 dolar olmalılıydı.
 
12.14:  Yunanistan'ın liman kenti Dedeağaç'ta Amerikan tankları ve zırhlı araçlarla dolu bir trenin raydan çıktığı bildirildi. Yunan portalı 902.gr'ye göre silahların limandan NATO'nun Rusya sınırına teslim edilmesi planlanıyordu. (Kommersant)
 
05.22: ABD Dışişleri Bakanlığı baş ekonomisti Emily Blanchard, Rusya ekonomisinin 2030'lara kadar en iyi ihtimalle yüzde 20 küçülmesinin beklendiğini söyledi. Blanchard, "Rusya ekonomisi için uzun vadeli görünüm kasvetli olmaya devam ediyor" dedi. 
 
05.18: Roma'da düzenlenen MED Akdeniz Diyalog Forumuna katılan  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya krizi için, "Bu savaş nasıl sona erer, bu cevaplaması için zor bir soru. Çünkü bu şu an çok çetrefilli bir durum. Biz iki dışişleri bakanını Antalya'da bir araya getirdiğimizde, özellikle de martta İstanbul'da buluştuklarında daha kolaydı" dedi. Çavuşoğlu bugün yeni gerçekliklerin söz konusu olduğunu belirterek, "Bu yeni gerçeklikler Ukrayna için kabul edilebilir mi? Tabii ki hayır. Dolayısıyla çok karmaşık. Bazı Batılı müttefiklerimizi de müzakere masasına dönülmesine yönelik bir şeyler yapmaları için ikna etmemiz gerekiyor. Ukraynalılar sahada ilerliyor. Rusya, sivil altyapıları vuruyor. Ukraynalılar için hayat daha zor hale geliyor, bizim için de Avrupalılar için de. İlkbahardan önce müzakere masası konusunda daha net bir tabloya sahip olacağımızı düşünüyorum. Pes etmeyeceğiz, çabalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.
 
01.13: Bulgaristan Ekonomi Bakanı Nikola Stoyanov, ülkesinin Ukrayna'ya hafif silahlar ve mühimmat sağlayacağını açıkladı.
 
01.12: Beyaz Saray, Biden'ın Putin ile müzakerelere hazır olduğuna ilişkin son açıklamalarının ABD'nin Ukrayna konusundaki pozisyonunda bir değişiklik anlamına gelmediğini söyledi.
 
2 Aralık Cuma
 
22.36: Elle, Elle Girl ve Elle Decoration dergileri imtiyaz sahibinin lisansı uzatmaması nedeniyle Rusya yayınlarına son verdi. Elle markasını Rusya'da 26 yıldır Shkulev Media Holding temsil ediyordu. 
 
22.33: Moskova'da yeni bir depo yangını daha yaşandı. Mikoyanskiy Et Kombinası'nda çıkan yangında itfaiye 13 kişiyi yanan depodan tahliye etmeyi başardı. (TASS)
 
21.07: Rusya'da VTSIOM'un yaptığı son ankete göre Başkan Putin’e halkın güveni son bir haftada yüzde 0,6 düşerek 78,1’e indi. 21-27 Kasım tarihleri arasında yapılan ankette Putin'in icraatlarının onaylayanların oranı  da yüzde 74.1 olarak gerçekleşti. Putin’e güven oyu bu yıl iöinde yüzde 81'e kadar çıkmıştı.
 
20.22: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'daki çatışmaların nasıl bitebileceğine dair görüşünü açıkladı. Stoltenberg, Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine verdiği demeçte, "Çoğu savaş müzakere masasında biter ve bu kez de muhtemelen aynısı olacak. Ancak, bu masada olacakların savaş alanındaki durumla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu anlıyoruz. Ukrayna'nın zaferini garanti edecek diplomatik bir sonuca ulaşmanın tek yolu, ülkeye destek sağlamaktan geçiyor. Barışı ne kadar çok istiyorsak, Ukrayna'ya o kadar çok yardım etmeliyiz” dedi. NATO Genel Sekreteri, Rus makamlarının Ukrayna ile "iyi niyetle" müzakere masasına oturmaya hazır olduğuna dair hiçbir işaret görmediğini söyledi .
 
20.20: Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarında bulunan Şaktersk şehrinde bir petrol deposu, Ukrayna ordusunun iki HIMARS füzesiyle gerçekleştirdiği bombardımanın ardından alev aldı. (Kommersant)
 
17.52: İtalyan hükümeti, Sicilya'da LUKOIL'e ait ISAB fabrikasının millileştirilmesini öngören kararnameyi onayladı. Hükümet bu sayede fabrikanın kapanmasının önüne geçmeyi hedefliyor.
 
16.56: Bulgaristan Ukrayna'ya bir dizi hafif silah ve bunlara ait mühimmatı tedarik etmeye hazır olduğunu açıkladı. (Kommersant)
 
16.16: Rusya dışından yayın yapan ve Adalet Bakanlığı'nın yabancı ajan listesinde bulunan muhalif televizyon kanalı Dojd, canlı yayın sırasında Rus askerlerini kastederek "Pek çok askerin uygun bir şekilde donatılmasına yardım ediyoruz," diyen spiker Alesey Korostelev'in işine son verdi.
 
Letonya'da yayıncılığı düzenleyen ulusal konsey, haber kanalını "Rus ordusundan 'ordumuz' şeklinde söz ettiği" gerekçesiyle 10 bin euro para cezasına çarptırmıştı.
 
15.46: Alman yetkililer, bugün gerçekleşen telefon görüşmesinde Scholz'un Putin'e Ukrayna'nın savunma kapasitesini güçlendirme konusundaki yardımlarını sürdüreceklerini ve Rusya'nın ülkenin enerji altyapısını hedef almasını kınadığını söylediğini açıkladı.
 
15.45: Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vuçiç, Rusya'ya yönelik yaptırımların ülkesi üzerinden delinmesinin olanaksız olduğunu söyledi.
 
15.43: Jerusalem Post gazetesi, İsrail'in Ukrayna'ya 4 adet zırhlı ambulans tedarik etmeye hazırlandığını yazdı. Gazetenin haberine göre, Mercedes Sprinter marka ambulanslar daha büyük bir yardımın ilk parçası niteliğinde.
 
15.20: Birleşmiş Milletler temsilcileri, Rus askerlerin kurşuna dizildiğini gösterdiği iddia edilen görüntüleri inceleyeceklerini açıkladı. 
 
14.58: Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko, Avrupa'daki 6 diplomatik temsilciliklerine içlerinde hayvan gözleri bulunan paketler gönderildiğini açıkladı. Önceki gün Ukrayna'nın Madrid şehrindeki büyükelçiliğine gönderilen bombalı zarfın patlaması sonucunda bir çalışan hafif yaralanmıştı. (Kommersant)
 
14.08: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın Türkiye ile Suriye arasındaki görüşmelere arabuluculuk yapabileceğini söyledi. Peskov, iki ülkenin liderlerinin bir araya gelmelerine yarımcı olmaya hazır olduklarını ifade ediyor.
 
14.04: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya şansölyesi Olaf Scholz bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kommersant görüşmede Ukrayna, tahıl anlaşması ve Kuzey Akım boru hattında yaşanan patlamalar konularının gündeme geldiğini aktarıyor. İki lider en son 13 Eylülde görüşmüştü.
 
13.27: Edward Snowden'ın avukatı müvekkilinin Rusya pasaportu aldığını ve vatandaşlık yemini ettiğini açıkladı. Vladimir Putin, Snowden'a vatandaşlık verilmesini öngören kararnameyi eylül sonunda imzalamıştı. ABD'de 30 yıl hapisle yargılanan Snowden 2013'ten beri Rusya'da yaşıyor.
 
12.52: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Vladimir Putin'in Ukrayna konusunda müzakerelere hazır olduğunu yineledi. Peskov bununla birlikte ABD Başkanı Joe Biden'in dillendirdiği "askerlerinizi çekin" şartını kabul edemeyeceklerini söyledi. Sözcü, özel askeri operasonun devam edeceğini sözlerine ekledi.
 
12.01: Rusya'nın Primorye bölgesinde bir Mig 31 savaş uçağı düştü. Savunma Bakanlığı eğitim uçuşu yapan uçağın teknik bir sebepten ötürü düştüğünü açıkladı. İki pilotun da yara almadan kurtulduğu bildiriliyor.
 
11.58: Spiegel, Almanya'nın elinde kalan son Gepard uçaksavar silahlarını da Ukrayna'ya gönderme kararı aldığını yazdı. Habere göre Alman ordusunun depolarında kalan Gepard sayısı 7.
 
11.43: Bloomberg ajansı 5 Aralıktan sonra Rus petrolünü deniz yoluyla taşıma maliyetlerinde keskin bir artış yaşanacağını yazdı. Denizcilik kaynaklarına dayandırılan haberde Baltık Denizi'nden Hindistan'a petrol taşıyan tankerler için ortalama navlun bedelinin 9-11,5 milyon dolardan 15 milyon dolara yükseleceği iddia edildi. Ajans artan maliyetler nedeniyle Yunan tanker şirketlerinin Rus petrolü taşımayı bırakacağı öngörüsünde bulunuyor.
 
11.00: Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Ukrayna'da yaşananların, ABD'nin desteği olmadan Avrupa'nın yeterince güçlü olmadığını gösterdiğini söyledi.
 
10.55: Kırgızistan Merkez Bankası, ABD kaynaklı yaptırımlar nedeniyle ülkedeki bankaların Mir kartlara hizmet vermeyi sonlandırdığını açıkladı.
 
10.23: ABD senatosuna özel askeri şirket Wagner'in "terör örgütü" ilan edilmesini öngören bir yasa tasarısı sunuldu. Tasarının kabul edilmesi durumunda, kabul tarihinden itibaren en geç 3 ay sonra ABD'li yetkililerin şirkete ait mal varlıklarına ve çalışanlarına karşı hareket geçmesi mümkün hale gelecek.
 
10.12: Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ukrayna'nın 24 Şubattan bu yana 100 bin asker kaybettiği açıklamasına Kiev yönetiminden cevap geldi. Başkanlık ofisinin başı Mihail Podolyak hayatını kaybeden askerlerinin sayısının 13 bin civarında olduğunu söyledi.
 
10.02: Rusya'nın en büyük otomobil üreticisi Avotvaz'ın satışları kasım ayında geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 17,6 azaldı. Şirket bu kasımda 21 bin 700 otomobil sattı. Yıllık bazda satışlardaki gerileme yüzde 48,7'yi buluyor.
 
09.55: ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Başkan Joe Biden'ın Ukrayna'daki çatışmanın yayılmasından kaçınmak istediğini söyledi. Blinken ayrıca ABD'nin Kiev adına Rusya'yla müzakere şartları belirlemek niyetinde olmadığını, ancak Ukraynalıların alacağı kararı destekleyeceğini dile getirdi.
 
09.29: Reuters, Avrupa Birliği ülkelerinin Rus petrolüne uygulanacak tavan fiyat konusunda uzlaşmaya yakın olduğunu yazdı. Habere göre, üye ülkeler varil başına 60 dolarlık fiyatta anlaşmak üzere.
 
08.25: Finlandiya'nın önde gelen yayın organlarından Yle, sonbaharda ülkeye giriş yapan Rusya vatandaşlarının neredeyse hiçbirinin Rusya'ya geri dönmediğini yazdı. Gazetenin haberine göre, Rusya vatandaşlarının bir kısmı sığınma talep ederken, bir kısmı da pasaportlarına sahte mühür vurdurmak suretiyle ülkede bulunma sürelerini uzatmaya çalışıyor.
 
08.16: Airbus yetkilileri titanyum tedarikinde Rusya'ya bağımlılığı birkaç ay içinde bitirmeyi umduklarını açıkladı. Rusya havacılık sanayinde yoğun olarak kullanılan titanyumun en büyüküreticisi konumunda.
 
08.13: Moskova Borsası'nda euronun değeri 7 Temmuzdan bu yana ilk kez 65 doları geçti. Sabah saatleri itibarıyla dolar da 61,52 rubleden işlem görüyor.
 
08.10: Ukrayna'nın yenden imarı için ne kadar kaynak gerektiği konusunda Dünya Bankası'ndan da değerlendirme geldi. Dünya Bankası Başkanı David Malpass ülkenin yeniden yapılandırılması için 350 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaç olduğunu söyledi. Malpass bu paranın önemli bir bölümünün enerji altyapısının yeniden ayağa kaldırılmasına gideceği görüşünde.

02.28: ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'daki savaşı bitirme niyeti göstermesi halinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le konuşmaya hazır olduğunu söyledi. Beyaz Saray'da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u resmi törenle ağırlayan Biden, "Ancak Putin henüz bunu yapmadı" dedi. Biden, ortak basın toplantısında "Putin'in Ukrayna'da yaptıkları barbarca ve iğrenç" dedi.

"Görüşmenin bir numaralı şartı olarak Putin Ukrayna'yı terk etmeli. Şu anda bunu yapmayı planlamıyor. Bunu yapmadığı için çok yüksek bir bedel ödüyor" diyen Biden, bu şartlarda Putin ile temasa geçme planı olmadığını belirtti.
 
Biden, "Şu anda Ukrayna halkını desteklememiz çok önemli. Putin'in Ukrayna'da kazanacağı fikri kabul edilemez. Buna izin verilemez" dedi, "Putin kendisini bir sonraki Pyotr I (Büyü Petro) olarak hayal etti, Kiev'i Rus şehirlerinin anası olarak adlandırdı, her şeyi yanlış hesapladı" diye ekledi.
 
Biden devamında, "Soru, bundan nasıl kurtulabileceği. Bir şeyi tartışmaya hazırsa, müttefiklerime danışarak ben de hazırım. Ama bunu kendi başıma yapmayacağım" dedi.

1 Aralık Perşembe

20.48: Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi başkanı Alekseyi Danilov'un "Rusya'nın mevcut sınırları içinde bir devlet olarak var olmaması için yok edilmesi gerektiği ve Rusların müzakere edilemeyecek barbarlar olduğu" suçlamalarına yanıt veren Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, "Böyle Nazi ödleklerini yok etmemiz gerekiyor" dedi.

20.47: Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk'deki Kurdyumovka köyünün bugünkü operasyonla tamamen kontrol altına alındığını duyurdu.

20.46: Ukrayna'nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Olga Stefanişına, 30 NATO ülkesinin de Ukrayna'nın ittifaka katılması gerektiği konusunda anlaştığını iddia etti. Stefanişına, “NATO üyeleri, Ukrayna kapılarının açık olduğunu onayladı. Bu yeni bir sinyal ve kimsenin Rusya'nın saldırısından korkmadığını göstermesi bakımından önemli" dedi. Öte yandan NATO Genel Sekreteri, Ukrayna'nın ileride NATO üyesi olabilmesi için önce egemen ve bağımsız bir devlet olarak kalabilmesi gerektiğini söyledi. Stoltenberg, "Ukrayna NATO üyeliğini hak etmedi mi?" sorusuna, "Şu anda en acil görev Ukrayna'nın egemen ve bağımsız bir ülke olarak devamını sağlamak. Bunun için askeri, ekonomik, mali ve insani desteği mümkün olduğunca fazla sağlıyoruz" diye konuştu.(RBC)

20.45: Ukrayna’nın Madrid Büyükelçiliği binasına zarf içinde patlayıcı gönderilmesinin ardından Rusya Büyükelçiliği, her türlü tehdit ve terör eylemini kınadıklarını belirtti. Rusya’nın İspanya Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Ukrayna’nın İspanya Büyükelçiliği ve bazı İspanyol devlet kurumlarına zarf içinde gönderilen patlayıcılarla ilgili medyada yer alan bilgilerle bağlantılı olarak şunu beyan ederiz: özellikle diplomatik misyonlara yönelik olanlar olmak üzere her türlü tehdidi ve terör eylemini kınıyoruz” ifadesine yer verildi.(Sputnik)

17.36: Strana.ua'nın  haberine göre Kiev'de bir patlama oldu. Yayınlanan fotoğrafta, şehrin üzerinde yükselen duman kitlesi görüldü. Patlamanın bir mayın temizleme çalışması sırasında yaşanmış olabileceği belirtildi.  

16.32: Rusya Maliye Bakanlığı, Ural petrolünün Kasım ayı ortalama fiyatının Kasım 2021'e göre % 16,58 düştüğünü ve varil başına 66,47 dolar olduğunu duyurdu. 28 Kasım'da Bloomberg, Ural petrolünün fiyatının varil başına 51,96 dolara düştüğünü bildirmişti. Yayına göre AB, Rusya Federasyonu'ndan gelen petrol için varil başına 60 dolardan tavan fiyat getirilmesini tartışıyor.

16.26: Ukrayna’nın Madrid Büyükelçiliği binasına zarf içinde patlayıcı gönderilmesinin ardından İspanya polisi, Madrid’in dışındaki bir hava üssü ile Zaragoza kentindeki bir silah üretim tesisine gönderilmiş iki pakette de bomba olduğunu belirledi.

16.23: Rusya'nın Belgorod ili Valisi, kentte ve çevre ilçelerde hava savunma sistemlerinin çalıştığını açıkladı. 

16.19: The Wall Street Journal, Avrupa Komisyonu'nun AB'ye Rus petrolü için varil başına 60 dolar tavan fiyatı belirlenmesini teklif ettiğini yazdı. 

12.36: Rusya Kültür Bakanlığı 2023 yılında destek verilecek filmler için "öncelikli konular" listesi yayınladı. Listenin ilk sırasında "Rusya'nın kültürü. Geleneksel değerlerin korunması ve yaygınlaştırılması" var. 12. sırada "Askerlik görevinin popülerleştirilmesi ve toplumun orduya verilen destek etrafında bütünleşmesi", 14. sırada ise "Anglo-sakson dünyanın yeni sömürgeci politikası ve Avrupa'nın çöküşü" bulunuyor. Rusya'da filmlerin önemli bir bölümü kültür bakanlığının desteğiyle çekiliyor.
 
12.00: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, batıyla ilişkilerin düzelmesinin olanaksız olduğunu söyledi. Lavrov, NATO'nun soğuk savaş döneminin önceliklerine geri döndüğünü ve Rusları Avrupa'nın dışında tutmak istediğini söyledi.
 
11.55: İsviçre Ekonomi Bakanlığı ülkede dondurulan Rusya'ya ait varlıkların büyüklüğünü 8 milyar dolar olarak açıkladı.
 
11.50: Aeroflot'a ait A320/321 ve Boeing 737 uçaklarındaki eğlence sistemleri kapatıldı. Kommersant yabancı tedarikçilerin firmaya hizmet vermeyi kestiğini yazıyor.
 
11.32: Avrupa piyasalarında doğal gazın bin m3 fiyatı 1700 dolar sınırını aştı.
 
11.20: Moskova vilayet yetkilileri, yılın ilk yarısında Türkiye ile bölge arasında gerçekleşen dış ticaretin hacmini 654 milyon dolar olarak açıkladı. Vilayet yetkilisi Yekaterina Zinovyeva, bu miktarın geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 70 daha fazla olduğuna dikkat çekti. Bölge Türkiye'den 296 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirirken, Türkiye'ye satılan ürünlerin hacmi 358 milyon dolar olarak açıklandı.
 
11.00: Rusya'nın Herson temsilcisi Vladimir Saldo, Dinyeper ırmağının sol kıyısında "askerlik sanatının kanunlarına uygun olarak" savunma hattı inşa ettiklerini söyledi. Saldo, ciddi miktarda finansal kaynak ayrılan bu iş için çok sayıda inşaat şirketinin çalıştığını belirtiyor.
 
10.00: Rusya ülkenin güneyindeki 11 havaalanında sivil uçuş yasağını 9 Aralığa kadar uzattı. Havaalanlarında 24 Şubattan bu yana sivil uçuş yapılmıyor.
 
09.54: Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna askerlerini Almanya topraklarında "yoğun ve kompleks" bir eğitimden geçirmek için yeni program başlattı. (CNN)
 
09.18: Alman federal meclisi Bundestag, 1930'lu yılların başında Ukrayna'da yaşanan ve Holodomor olarak adlandırılan açlık felaketini soykırım olarak tanıma kararı aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise söz konusu açlık felaketinin iklimsel kaynaklı olduğunu ileri sürerek karara tepki gösterdi.
 
09.15: Bloomberg'in haberine göre Avrupa Birliği ülkeleri Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasında varil başına 60 dolarlık fiyatta anlaşma sağlamak umudunda.
 
08.36: Kıbrıs Rum Kesimi yönetimi Rus turistlerin vize başvurularına 80 euro ücret koydu. Uygulama bugünden itibaren geçerli olacak.
 
08.35: Fransız Dışişleri Bakanlığı, Rusya'ya karşı özel bir savaş suçları mahkemesi kurmak için AB ve Ukrayna yetkilileri ile işbirliği içinde çalışmalara başlandığını açıkladı (RBC).
 
08.34: St. Petersburg'da kurulu Toyota fabrikasına polis ve savcılık eşliğinde baskın düzenlendi. Şirket yetkilileri fabrika sahasında geniş kapsamlı denetimler yapıldığını açıkladı. Rusya pazarından çekileceğini açıklayan Toyota, 14 Kasımdan itibaren personele yol vermeye başlamıştı.
 
08.25: ABD yönetimi, savunma sanayi şirketi Raytheon'la Ukrayna'ya NASAMS hava savunma sistemi temin edilmesi için anlaşma imzaladı. TASS anlaşmanın bedelinin 1,2 milyar dolar olduğunu yazıyor. NASAMS komplekslerinin teslim tarihi 28 Kasım 2025.
 
08.20: Amerika Birleşik Devletleri'nin Rusya'dan aluminyum ithalatı eylül ayında minumum seviyeye geriledi. Kommersant buna rağmen yıl bazında Rusya'nın hem ABD'ye, hem de AB ülkelerine aluminyum satışının arttığını yazıyor.
 
08.18: Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu yıl Münih Güvenlik Konferansı'na katılmayı planlamadıklarını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada konferansın objektifliğini yitirdiği ve daha ziyade bir "Kuzey Atlantik" etkinliği biçimini aldığı belirtiliyor.
 
01.18: Ukrayna lideri Zelenskiy, cephede durumun ağırlaştığını tekrarlayarak "Bu savaşın adil bir barışla bitmesini biz de istiyoruz. Bu savaş ya biz kazandığımızda, ya da Rusya Federasyonu istediği zaman bitecek. Rusya ancak zayıf olduğunu, izole edildiğini ve kendisini destekleyen ortağı olmadığını hissettiğinde bunu yapmak isteyebilir. Ne olacağını ketsirmek zor ama bunun önümüzdeki birkaç ay içinde biteceğine inanalım" dedi. 
 
New York Times gazetesince düzenlenen "DealBook" konulu zirveye bağlanan Zelenskiy ayrıca, Elon Musk'ı ülkesine davet etti.
 
Zelenskiy "Bence ya birinin onun üzerinde etkisi var, ya da bir şekilde kendi başına hatalı sonuçlar çıkarıyor. Rusya'nın burada ne yaptığını anlamak istiyorsanız, Ukrayna'ya gelin ve her şeyi kendi gözünüzle görün" dedi.
 
30 Kasım Çarşamba
 
20.39: Rusya Savunma Bakanlığı, uzun süredir çatışmaların odağında olan Donets bölgesindeki Andreyevka köyünün kontrolünü tamamen ele geçirdiğini duyurdu. Bakanlık sabah da aynı bölgedeki Belogorovka ve Perşe Travnya'nın Ukrayna ordusunda alındığını açıklamıştı.

20.16: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, ABD’nin gerginliğin daha da tırmanmasını önlemek için Kiev'e uzun menzilli silah sağlamadığını söyledi. "Washington bu konuda çok tutarlı” diyen Kirby, ABD'nin ülkenin savunma kapasitesi ve ihtiyaçları ile ilgili sorunları çözmek için Ukrayna ile her gün yakın temasta olduğunu belirtti.

Kirby, ABD'nin Ukrayna'ya ek modern hava savunma sistemleri transferi konusunda müttefikleriyle yakın işbirliği içinde çalıştığını ve bunu bir öncelik olarak gördüğünü söyledi.
 
Kirby ayrıca, ABD'nin Rusya'yı "terör sponsoru ülke” ilan etmeyeceğini, aksi takdirde gerginliği azaltmanın yollarını aramak için uluslararası toplumun elini kolunu bağlayacağını belirtti.
 
Ukrayna, uzun süredir ABD’den MGM-140 ATACMS Füzesi’ni talep ediyor. HIMARS sisteminde kullanılan bir diğer füze olan ATACMS, azami 300 kilometre menzile ve M31’e göre çok daha büyük bir harp başlığına sahip. Ancak Ukrayna’nın ısrarlı talebine rağmen ABD, ATACMS Füzesi’ni sevk etmeyi kabul etmiyor.
 
Bunun en temel sebebi ise 300 kilometre menzilli ATACMS Füzesi’nin, Rusya Federasyonu’nun kara sınırlarının içerisindeki bölgelere de ulaşabilecek olması. Böyle bir durumun yaşanması durumunda Rusya’nın verebileceği tepki sebebi ile ATACMS’lar Ukrayna’ya sevk edilmiyor.

20.04: Eylül ayı sonunda St. Petersburg'daki fabrikasını kapatma planını resmen duyuran Japon otomobil üreticisi Toyota'ya vergi ve çalışma bakanlığı müfettişleri baskın düzenledi.  Kısa süre önce  çalışanları tazminat ödeyerek işten çıkarmaya başlayan şirketin, "planlı olmayan" bir denerimden geçtiği bildirildi. Denetim baskınının güvenlik kuvvetleri eşliğinde yapıldığı belirtildi. (Kommersant)

18.25: Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı Sergey Narışkin, Ankara'da CIA Direktörü Bill Burns ile gerçekleştirdiği görüşmeyi değerlendirirken, “Bu görüşmede en çok kullanılan kelimelerin stratejik istikrar, nükleer güvenlik, Ukrayna ve Kiev rejimi olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

18.18: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Moskova’nın Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleşmesinde çok büyük anlam gördüğünü belirtti. Bugünkü basın toplantısında Bogdanov’a Ankara ve Şam’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında görüşmenin organizasyonu için Moskova’ya başvuruda bulunup bulunmadığı soruldu. Rus diplomat, “Hayır, konu henüz bu şekilde gündeme getirilmedi, fakat biz her zaman söylüyoruz, yapıcı önerilere her zaman yanıt vermeye hazırız, zira Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin hem Suriye'nin hem de Türkiye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü karşılıklı tanıma ilkeleri temelinde normalleşmesinde büyük bir anlam görüyoruz” ifadelerini kullandı.

18.09: Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin tarih vermeyen tek ülke olduğunu söyledi. Çavuşoğlu ise olumlu adımları gördüklerini ancak bazı konularda "somut gelişme" olmadığını belirtti.

18.07: Rusya Federasyon Konseyi, yabancı gemilerin Kuzey Denizi Rotası'ndan geçmeleri için Rusya'yı 90 gün önceden uyarmalarını zorunlu kılan bir yasayı onayladı.

18.06: Alman enerji şirketi Uniper, Rusya'dan gelen gazın kesilmesinden kaynaklanan kayıpları telafi etmek için Gazprom'a dava açıyor. Şirket, talep ettiği tazminatı 11,6 milyar euro olarak tahmin ediyor.

18.05: Financial Times, NATO dışişleri bakanlarının Batı'da donmuş Rus varlıklarına nasıl el konulacağını ve bunları Ukrayna'ya yardım etmek için nasıl kullanacaklarını tartıştıştığını yazdı.

18.04:  Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, "Ülkemizin Rusya ile ilişkileri fiilen donmuş durumda olduğundan, Rusçayı ikinci yabancı dil olarak öğretmek bir öncelik olarak kabul edilemez" dedi. Okullarda Rusça eğitiminin terk edilmesi planlanıyor.

16.45: Ukrayna'nın Madrid büyükelçiliğinde patlama yaşandı. İlk belirlemelere göre elçiliğe bombalı saldırı düzenlendi. Bir zarf içinde gönderilen bombanın bir çalışanın elinde patladığı, hafif yaralanan çalışanın hastaneye kaldırıldığı bildiriliyor. (Europa Press)

14.20: Odesa Kent Meclisi, Çariçe II. Yekaterina ve Rus General Aleksandr Suvorov'un heykellerinin sökülmesini kararlaştırdı. 

14.17: Rusya Savunma Bakanlığı'nın 2023 yılında savunma harcamalarını 1,5 kat artırma kararı aldığı bildirildi.
 
12.38: Buryatya Cumhuriyeti'nin başı Aleksey Tsıdenov, özel askeri operasyondan yaralı dönen hemşehrilerini okullarda istihdam edeceklerini söyledi. Tsıdenov askerlerin okullarda askeri eğitim vereceğini belirtiyor.
 
12.05: Ünlü şarkıcı Alla Pugaçova Rusya'daki son şirketi ABP'yi de kapatma kararı aldı. Şarkıcı "yabancı ajan" ilan edilen kocası Maksim Galkin'in ardından ekim ayında İsrail'e taşınmıştı.
 
11.54: Avrupa Komsiyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'ya ait dondurulan varlıkların tek bir yatırım fonunda birleştirilerek fondan elde edilecek gelirlerin Ukrayna'ya yardım için kullanılmasını önerdi. Von der Leyen, özel askeri operasyon nedeniyle Ukrayna'nın kaybının 600 milyar euro civarında hesapladıklarını ve bu kaybı Rusya'nın karşılaması gerektiğini söyledi.
 
Von der Leyen ayrıca Ukrayna'nın operasyon nedeniyle 100 bin askerinin ve 20 bin sivil vatandaşını kaybettiğini iddia etti.
 
10.50: Özel askeri şirket Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin, Belgorod ve Kursk vilayetlerindeki büyük şirketlerin ve devlet kurumlarının çalışanlara Wagner saflarında eğitimden geçmesi için izin vermediklerini ve durumda bir değişiklik olmadığı takdirde bu kurum ve şirketlerin yöneticilerinin adlarını açıklayacağını söyledi. (Kommersant)
 
10.30: Polonya Savunma Bakan Yardımcısı Marcin Ociepa, önümüzdeki dönemde Polonya'nın da katılacağı bir savaşın patlak vermesini "yüksek olasılık" olarak değerlendirdi. Ociepa, Çin-ABD geriliminin tırmanma ihtimalini de yüksek gördüklerini söyledi. (RBC)
 
10.20: Ukrayna güvenlik kuvvetleri, ülkedeki kilise ve manastırlarda yaptıkları aramalara devam ediyor. Kommersant, bugün de Zakarpatya vilayetindeki Kiril ve Metodi Kadın Manastırı'na baskın düzenlendiğini yazıyor.
 
09.46: Ermenistan'dan geçici oturum alan Rusya vatandaşlarının sayısı 4 kat arttı. RBC'nın haberine göre, son bir buçuk ayda 2 bin 820 Rusya vatandaşı ülkeden oturum almak için başvuruda bulundu.
 
09.40: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkenin yeniden imarı için 1 trilyon doların üstünde bir harcama yapmak gerekeceğini söyledi.
 
09.20: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'da İran dronları üretileceği yönündeki haberleri yalanladı.
 
09.10: New York Times'ın haberine göre, Meksika sınırından ABD'ye kaçak giriş yapan Rusya vatandaşlarının sayısı son iki yılda 46 kat artışla 21 bine yükseldi. İstatistik 1 Ekim 2021 ve 30 Eylül 2022 tarihleri arasını kapsıyor.
 
08.30: Rusya Dışişleri Bakanlık sözcüsü Mariya Zaharova, Batılı ülkelerin 1999'da Yugoslavya'nın enerji altyapısını bombalamakta bir sakınca görmediğini söyledi. Telegram kanalından bir açıklama yayınlayan Zaharova, NATO belgelerine atıfta bulunarak ittifakın sivilleri elektrik ve sudan mahrum bıraktığını zımnen kabul ettiğini dile getirdi.
 
08.25: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın üstünde görev yapan yabancı devletlere ait uyduların meşru hedef olduğunu açıkladı. Bakanlık bu uyduların Ukrayna'ya istihbarat sağladığı iddiasında.
 
08.20: Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın vilayetlerinden Bryansk'ta petrol ürünleri muhavaza edilen bir rezervuarda yangın çıktı. Kommersant  yanan alanın genişliğini 1800 m2 olarak aktarıyor. Yangının çıkış kaynağı konusunda henüz bir bilgi aktarılmadı. Olaydan etkilenen insan sayısı 80 olarak bildiriliyor.
 
01.19: Üretim artışı, fiyatlardaki düşüş ve Ukrayna'nın dünya pazarındaki payının azalması, Rusya'dan ayçiçek yağı ihracatını rekor düzeye çıkardı. Sezonun ilk iki ayı olan eylül-ekim döneminde Rusya'nın satışları iki kattan fazla artarak 350 bin tona ulaştı. Sezon sonunda sevkiyatlar rekor kırabilir, ancak Çin'den gelen talebin daha düşük olma riskleri var. En büyük alıcı 136 bin tonla Türkiye oldu. Daha sonra  Çin (82 bin ton) ve Hindistan (34 bin ton) oldu.
 
01.17: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Donetsk cephesinde yoğun çatışmaların sürdüğünü belirterek, "Cephede durum çok ağır" dedi. Her gece Telegram hesabından yaptığı video paylaşımlarının sonuncusunda Zelenskiy, Rus güçlerinin ağır kayıplar vererek ilerlemeye çalıştığını, Ukrayna ordusunun bu saldırıları geri püskürtmeye devam ettiğini söyledi. Zelenskiy'e göre Rusya Lugansk bölgesinde kontrol noktalarını korumaya, Harkov bölgesinde ise ilerlemeye çalışıyor. Ukrayna lideri ayrıca, savaş suçları için uluslararası bir mahkeme kurulması gerektiğini savundu.
 
01.15: Ekim ayında Türkiye, Rusya'dan yaptığı kömür, petrol ve gaz ithalatını bir önceki aya göre % 25 azalttı. Rusya'nın bir ayda  bu ürünlerden elde ettiği gelir 3,7 milyar dolar oldu. RBC'nın aktardığı Türkstat verilerine göre, diğer yandan yıllık bazda Rusya'dan alım 2,9 kat arttı. S&P Global uzmanları, ekim ayında Çin ve Hindistan'dan sonra en büyük Rus ham petrol alıcısı konumuna gelen Türkiye'nin, ithalatı eylül ayına göre %12 azaltarak 345 bin varile indirdiğini tahmin ediyor. 
 
29 Kasım Salı
 
18.22: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin, nükleer silahların denetlenmesi konusunda ülkelerinin sinyallerini dikkate almadığını ABD'ye toplantının düzenlenmesi için yeni bir tarih teklif edeceklerini söyledi. Ryabkov, Rusya ile ABD arasında Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (New START) çerçevesinde nükleer silahların denetlenmesi ile ilgili ikili istişare komisyonu toplantısının ertelenmesi konusunda, "Amerikan meslektaşlarımızın sadece sinyallerimizi kabul etme ve önceliklerimizi dikkate alma konusunda isteksizlik göstermekle kalmayıp, aynı zamanda ters yönde hareket ettikleri bir durumla karşı karşıya kaldık" şeklinde konuştu. Dün Mısır’ın başkenti Kahire’de 29 Kasım-6 Aralık’ta yapılması planlanan New START çerçevesinde nükleer silahların denetlenmesi ile ilgili ikili istişare komisyonu toplantısının Rusya’nın isteğiyle iptal edildiği bildirilmişti.
 
18.17: Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya ile yeşil ve temiz enerjinin geliştirilmesi konusunda ortak hareket etmek istediklerini belirtti. Çin Devlet Başkanı Şi, Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen 4.Çin-Rusya Enerji Ticaret Forumu'na gönderdiği kutlama mesajında enerjideki iş birliğini ikili ilişkilerin önemli köşe taşlarından biri olarak niteledi. Dış risk ve meydan okumalara karşı Çin ve Rusya'nın yakın koordinasyonu güçlendirmesi ve önemli projeleri birlikte teşvik etmesinin mevcut iş birliğinin sağlamlığını gösterdiğini dile getiren Şi, bu durumun ayrıca iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik iş birliğinin geniş perspektifini de ortaya koyduğunu ifade etti.
 
18:11 BM Genel Sekreterliği, Rus gübresi taşıyan ilk geminin Afrika'ya gitmek üzere Hollanda limanından ayrıldığını bildirdi.

18.08: Polonya Savunma Bakan Yardımcısı Marcin Ocepa, "ülkesinin katılacağı bir savaş olasılığını son derece yüksek bulduğunu" söyledi. (M. Komsomolets)

18.07: Uluslararası Kızıl Haç Komitesi raporuna göre, Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmalar yüzünden sevkiyatlar tıkanınca, temel gıda fiyatları Etiyopya ve Yemen'de % 45, Mali, Afganistan ve Somali'de  % 30'dan fazla arttı.

15.42:  Slovakya Savunma Bakanlığı'nın paletli piyade savaş araçlarından 30'unu Ukrayna'ya devrettiği ve karşılığında Almanya'dan 15 Leopard tankı alacağı açıklandı. 

15.40: Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Fransa'nın verdiği çoklu fırlatma roket sistemleri (MLRS) LRU'nun ülkeye geldiğini söyledi.

15.39: Norveç'te insansız hava aracı kullanarak izinsiz çekim yapmaktan gözaltına alınan bir Rus vatandaşı 120 gün hapis cezasına çarptırıldı.

15.37: Kazakistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ruslan Jeldibay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kazak mevkidaşı Kasım Cömert Tokayev'in Rusya, Kazakistan ve Özbekistan arasında 'üçlü doğalgaz ittifakı' kurulmasını istişare ettiğini söyledi. (Sputnik)

14.55: Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya, Kazakistan ve Özbekistan'ın Sovyetler Birliği'nden bu yana tek bir gaz taşıma sistemine sahip olduklarını belirterek, "Karşılıklı iş birliğini genişletmek için büyük fırsatlarımız var” dedi. Novak, Rusya'nın daha kârlı olsa bile tavan fiyat üzerinden petrol sevkiyatı yapmayacağını da dile getirdi.

Rus petrolüne yönelik olası tavan fiyat uygulamasını değerlendiren Novak, "Son kısıtlamalar ve fiyat tavanlarına ilişkin kararlar, enerji kaynaklarının arzında ve yatırımda sıkıntılara neden olarak, endüstrinin işleyişi için büyük riskler içeriyor. Bu, gelecekte Batılı ülkelerin kendi kurallarını uygulamak isteyecekleri tüm emtiaları etkileyecektir" diye konuştu. (Bloomberg)
 
14.42: ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "NATO Karadeniz'den Baltık Denizi'ne kadar, varlığını güçlendirecek" dedi.
 
11.45: Özel askeri şirket Wagner'in sahibi Yevgeni Prigojin, Ukrayna'da Rusya saflarında çarpışırken hayatını kaybeden Zambiya vatandaşının Wagner bünyesinde olduğunu açıkladı. Rusya'ya nükleer enerji alanında eğitim almak için gelen Lemehani Nathan Nyirenda, uyuşturucu kuryeliği yapmak suçundan hapis yatıyordu. Nyirenda'nın hayatını kaybettiği, Zambiya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması sonrasında ortaya çıkmıştı.
 
11.22: Seferberlik kararından sonra on binlerce Rusya vatandaşının gittiği Kazakistan'a ekim ayı içerisinde Rusya'dan 90 milyon doların üstünde para transferi gerçekleşti.
 
11.10: Çinli lider Şi Cinping, Rusya ile işbirliklerinin temel taşının enerji olduğunu söyledi. Şi, Rusya ile enerji alanında kurdukları ilişkileri geliştirme niyetinde olduklarını da sözlerine ekledi.
 
10.55: Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını, kabul edilecek fiyattam bağımsız olarak kabul edilemez bulduklarını söyledi.
 
10.28: Rosneft'in başkanı İgor Seçin, Çin'e petrol ihracatının 10 ayda yüzde 9,5 arttığını açıkladı.
 
10.25: Rusça ve İngilizce yayın yapan Riddle portalı, Rusya tarafından istenmeyen organizasyon ilan edildi. Riddle'ın merkezi Litvanya'da bulunuyor.
 
10.05: İtalyan hükümeti 1 Aralık günü yapılacak toplantıda Sicilya adasında bulunan Rus petrol şirketi Lukoil'e ait ISAB fabrikasının millileştirilmesi konusunu görüşecek (La Repubblica).
 
09.45: Vladimir Putin, Federasyon Konseyi'ne gönderdiği yazıda Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin'in görevinden azledilmesini istedi. Kudrin'in Yandex'in başına geçmesi bekleniyor.
 
09.40: Rusya ve Kazakistan devlet başkanlarının Kremlin'de gerçekleştirdiği görüşmede üçlü gaz birliği kurulması gündeme geldi. Putin ve Tokayev'in görüşmesinde kurulması gündeme gelen birliğin üçüncü üyesi Özbekistan.
 
09.20: Ukraynalı yetkililer İvanovo-Frankovsk vilayetinde elektrik kesintisinin birkaç hafta daha sürebileceğini açıkladı.
 
09.15: Kazakistanlı yetkililer, sonbaharda giriş yapan Rusya vatandaşlarının 100 bin kadarının hala ülkede bulunduğunu açıkladı.
 
08.55: Vedomosti gazetesine konuşan Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilileri, pasaport basımında kullanılan matris yazıcılar konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Gazete Japon ve İtalyan üreticilerin pazardan çekildiğini, Rusya'da ise matris yazıcı üretilmediğini yazdı.
 
08.35: Reuters'in haberine göre, kasım ayında Rusya'da üretilen ve deniz yoluyla ihraç edilen Urals marka petrolün yüzde 40'ını Hindistan satın aldı. Avrupa'nın payı yüzde 15'te kalırken, petrolün yüzde 15'ini de Türkiye aldı.
 
08.30: Birleşmiş Milletler, Rus gübresi taşıdığı için Avrupa limanlarında bloke edilen gemilerden ilkinin önümüzdeki 48 saat içinde blokajının kaldırılacağını duyurdu. İlk gübre partisi Hollanda ve Mozambik üzerinden Malavi'ye gidecek.
 
01.19: Beyaz Saray: "ABD, Rusya ile müzakereleri zorlaması için Ukrayna'ya baskı yapmıyor. Başkan Zelenskiy'nin 'adil barışa' hazır olduğu yolundaki açıklamalarını memnuniyetle karşılıyor."
 
01.18: ABD Avrupa'nın Rus gazına bağımlılığını azaltma politikasıyla sevkiyatlarını rekor düzeye yükseltirken, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD'nin AB'ye sıvılaştırılmış gaz tedarikinden para kazanmadığı" savunuldu. Açıklamada, "LPG ihracatımız esas olarak uzun vadeli sözleşmelere dayanıyor. Amaçlanan karlılık değil enerji güvenliği" denildi.
 
01.15:  Defence News'yer yer alan Yaroslav Adamovski imzalı yorumda, "Polonya'nın Almanya'da bulunan Patriot hava savunma sistemlerini Kiev'e devretme teklifinin, Berlin'in çatışmaya doğrudan müdahil olmasına yol açacağı" savunuldu. Yazıda,"Böyle bir karar, sistemleri kontrol etmeleri için Alman askerlerini Ukrayna'ya göndermeyi içerecektir. Berlin bunca zaman Kiev'i silah ve teçhizatla destekledi, ancak askerlerini çatışmaya doğrudan katılmaktan uzak tuttu. Polonya'nın önerisinin uygulanması, Almanya'yı bu çizgiyi geçmeye zorlayacaktır" diye yazdı. 
 
01.11: Bloomberg'in diplomatlara dayandırdığı habere göre, AB üyesi ülkeler Rus petrolü için tavan fiyat seviyesi konusunda anlaşmaya varamadı. Habere göre, Polonya ve Baltık ülkelerinin önerilern fiyatı çok yüksek bulmaları nedeniyle AB içindeki müzakereler durdu, Son görüşmelerde varil başına 62 dolar tavan belirleme olasılığının masada olduğu bildirilmişti.
 
00.46: İran’ın Rusya’ya 300 milyon dolar değerinde otomobil ihraç edileceği, iki ülke arasında ilgili mutabakat zaptının imzalandığı belirtildi. İran’da otomobil üretimi, ülkenin en büyük şirketi olan Iran Khodro (IKCO) tarafından yapılıyor. (Sputnik)
 
00.21: CNN'de RBC Capital Markets yatırım bankının uzmanlarının, fiyat tavanının Rusya’nın gelirlerini etkilemeyeceği görüşünde olduğu aktarıldı. Rus petrole tavanın 65-70 dolar düzeyinde olabileceği anımsatıldı. Bankanın ticari strateji başkanı Helima Croft, “Bu fiyat aralığında söz konusu olan Rusya’nın gelirini azaltmak değil, enflasyonu düşürmek” ifadesini kullandı.
Fiyat tavanının, özellikle Rusya’nın cevap vermesi durumunda küresel enerji krizini kötüleştirebileceği kaydedildi.
 
00.16: Rusya Dışişleri Bakanlığı, 29 Kasım-6 Aralık tarihlerinde Kahire'de ABD'yle yapılacak Stratejik Saldırı Silahlarının Yasaklanması Anlaşması (START-3) ile ilgili istişarelerin ileri bir tarihe ertelendiğini doğruladı. CNN televizyonuna konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Rus tarafı, görüşmeleri tek taraflı olarak ertelediğini ve yeni tarihler önereceğini Washington'a bildirdi. ABD, müzakereleri en yakın tarihte yapmaya hazır" dedi.Yetkili, Rusya'nın Kahire'deki toplantıların ertelenme nedeniyle ilgili bilgi vermediğini ekledi. 2010 yılında imzalanan ve 2011'de yürürlüğe giren 10 yıl süreli anlaşmanın sona erme tarihi 5 Şubat 2021'di. Rusya ve ABD, Ocak 2021'de anlaşmayı 5 yıl süreyle uzatmıştı. (Sputnik)
 
28 Kasım Pazartesi

20.57: BM, 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'daki çatışmalarda 6 bin 655 sivilin öldürüldüğünü, 10 bin 368 sivilin de yaralandığını duyurdu. 

20.33: Ruble, yaklaşık iki ay süren "güçlü duruşunun" ardından yeniden değer kaybetmeye başladı. Pazartesi günü euro, ekim ayının başından bu yana ilk kez 64 rublenin üzerine çıktı. Dolar da petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle 61 rubleyi aştı.

20.21: Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tahıl anlaşmasının süresini 120 gün daha uzattık. Amacımız bu savaşı tamamıyla bitirmektir" dedi.

20.19: Donetsk lideri Denis Puşilin, Artemovsk (Bahmut) civarında Rusya ordusunun taarruzun başarıyla ilerlediğini, Ukrayna kontrolündeki şehrin kuşatılmasına yakın olduğunu söyledi. (Kommersant)

20.17: Ukrayna medyası Kupyansk ve Herson'da patlamalar olduğunu bildirdi. 

20.15:  Ukrayna'da, Rus Ortodoks Kilisesi'nin faaliyetlerinin yasaklanmasını isteyen bir dilekçe, Başkan Zelenskiy tarafından kanunen değerlendirilmesi için geçerli olan 25 bin imzayı topladı. (M. Komsomolets)

19.47: Bloomberg ajansı, Rusya ürünü Ural ham petrolünün piyasada şu anki satış fiyatının, AB tarafından önerilen tavan fiyatın da altına düştüğünü duyurdu. Habere göre, Ural petrolünün varil fiyatı 52 doların altına düştü. Bu, Avrupa Birliği'nde tartışılan 65 ila 75 dolar arası tavan fiyattan daha düşük. Bazı AB ülkeleri daha da düşük bir fiyat sınırı belirlemeyi teklif ediyor. Örneğin Polonya varil başına 30 dolarlık bir limittten yana. Politico'ya göre Baltık ülkeleri de bu seviyenin getirilmesini destekliyor. RBC ajansı, 27 Kasım itibariyle Ural petrolünün fiyatının 51,96 dolardan işlem gördüğünü teyit etti.  

19.41: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ticarette yeni pazarlara yöneldiklerini belirterek, “Uluslararası ticaret krizde. Rusya, ithalat ve ihracatını yeni pazarlara yönlendirmek için geniş çaplı tedbirler uyguluyor" dedi. 

18.55: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus askerlerin Zaporojye Nükleer Güç Santrali'nden (NGS) çekileceğine dair iddiaları reddetti.

18.52: Washington Post'un anketine göre, Almanların yarısından fazlası Ukrayna'ya askeri yardımın artırılmasına karşı çıkıyor. (Sputnik)

17.11: Kommersant gazetesi, Rusya ile ABD arasında Kahire’de bu hafta yapılması beklenen nükleer silahsızlanma görüşmelerinin ertelendiğini bildirdi. 

17.05: Economist dergisi, Ukrayna Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Mihail Zabrodskiy'e dayandırdığı haberinde, Kiev yönetiminin 2023'te Kırım'ı ele geçirmeye yönelik operasyon planı yaptığını iddia etti. 

12.42: Avrupa Birliği Konseyi, yaptırımların delinmesini cezai suç sayan düzenlemeyi onayladı.
 
12.40: Rus yetkililer Ukrayna ile yeni bir esir takası gerçekleştiğini açıkladı. Son değişimle birlikte 23 asker Rusya'ya geri döndü.
 
12.05: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında tahıl anlaşmasına da değindi.
 
Cumhurbaşkanı şöyle konuştu: "Rusya-Ukrayna savaşının sonlandırılması için ilk günden itibaren yoğun çalışma yürüttük. Karadeniz üzerinden tahıl koridoru ve esir takasını hayata geçirerek diplomatik çözümün mümkün olduğunu gösterdik. 11 milyon tonu aşkın tahılın Karadeniz üzerinden sevkini gerçekleştirdik. 19 Kasım'dan itibaren 120 gün uzatılmasını Afrikalı kardeşlerimizin sıkıntısını bir nebze olsun azaltacağına inanıyoruz."
 
11.40: Bloomberg'in haberine göre Irak 2023'ten itibaren günlük petrol ihracını kademeli olarak arttırmayı planlıyor. Irak ekim ayında günde ortalaam 3,3 milyon varil petrol ihraç etmişti. Yönetimden haziran ayında yapılan açıklamada 2027'ye kadar günlük üretimin 8 milyon varile çıkarılmasının planlandığı bilgisi yer almıştı.
 
11.10: Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, şehirdeki elektrik kesintilerinin ilkbahara kadar sürebileceği, ayrıca sakinlerin bir bölümünün tahliye edilmesinin gündeme gelebileceğini söyledi.
 
11.00: Pentagon, Boeing şirketinden gelen Ukrayna'ya GLSDB mühimmat tedarik etme teklifini değerlendiriyor. GLSDB tabir edilen mühimmatlar 150 km mesafedeki hedefleri yüksek isabetle vurabilme özelliğine sahip. (Reuters)
 
10.30: Rus yetkililer, Rus birliklerinin Zaporojye Atom Santrali'nden çekileceği yönündeki iddiaları yalanladı. Önceki gün Ukrayna tarafı santraldeki birliklerin toplanma emareleri gösterdiğini ileri sürmüştü.
 
10.24: Financial Times'a konuşan diplomatik kaynaklar, Rus petrolüne tavan fiyat görüşmelerinin tıkanması hususunda Polonya'nın tavrına işaret etti. Habere göre, Polonya, diğer ülkelere kıyasla daha düşük bir fiyat üzerinde uzlaşılmasında ısrarcı.
 
10.20: İsrailli tıp merkezi zinciri On Clinic International, Rusya'daki 23 şubesini elden çıkarak pazardan çekildi. Şirket 1997'den beri Rusya'da faaliyet gösteriyordu.
 
10.15: Forex Club'ın kurucusu Vyaçeslav Taran Monako'da geçirdiği bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Taran'ın 10 yıldır Monako'da yaşadığı bildiriliyor.
 
10.00: Krasnoyarsk Valisi Aleksandr Uss'un oğlu iş insanı Artyom Uss İtalya'da ev hapsine alındı. Milan savcılığı Uss'un ABD makamlarının istediği doğrultusunda bu ülkeye iade edilmesini talep etmişti. ABD tarafından Rusya ve Venezuela'ya yönelik yaptırımları delmekle suçlanan Uss 17 Ekimde Türkiye'ye uçmaya hazırlanırken havaalanında gözaltına alınmıştı.
 
09.55: ABD'nin Rusya büyükelçiliği eski basketbolcu Brittney Griner'ın hapishane koşullarına yönelik hususi bir şikayeti bulunmadığını açıkladı. Griner, Mordovya'daki 2 numaralı kolonide tutuluyor.
 
09.50: Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Maksim Liksutov, Moskviç fabrikasının 2023 sonunda Renault dönemindeki lokalizasyon oranını yakalayacağını söyledi. Liskutov, üretimin tamamen lokalize edilmesi sürecinin ise 2025'ten önce tamamlanacağını ekliyor. Lokalizasyon ifadesi yerli parça ve bileşen kullanımı anlamına geliyor.
 
09.05: İsviçre; İngiltere, Andorra ve Monako vatandaşlığı bulunan ya da bu ülkelerde oturum iznine sahip Rusya vatandaşlarının İsviçre bankalarında 100 bin frankın üstünde para tutmalarına izin verdi. (Forbes)
 
09.00: Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN), elektrik enerjisinden tasarruf etmek amacıyla Fransa-İsviçre sınırının altındaki Büyük Hadron Çaprıştırıcısı'nı planlanandan iki hafta daha erken kapattı. CERN yetkilileri çarpıştırıcının kullanım süresini 2023'te de yüzde 20 azaltmayı planlıyor.
 
08.24: İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 2023'te Ukrayna'ya yapacakları askeri yardımı muhafaza etme ya da arttırma sözü verdi. Sunak "statüko" seçeneğin kabul etmeyeceklerini söyledi. (RBC)
 
08.21: Amerika Birleşik Devletleri, vize almak isteyen Rusya vatandaşları için Polonya dışında başka bir ülke arıyor. ABD özel temsilcisi Elizabeth Rood, Rusya vatandaşlarının yaşadıkları güçlüklerin farkında olduklarını ve çözüm için başka bir ülke aradıklarını söyledi.
 
08.18: Londra ICE borsasında Brent marka petrolün varil fiyatı 11 Ocaktan bu yana ilk kez 82 doların altına indi. Petrol fiyatını baskılayan etkenler arasında Çin'in yeni koronavirüs sınırlamalarını gündeme almasına ve ABD'nin Venezüleya'ya uyguladığı yaptırımları gevşetmesine işaret ediliyor.
 
05.14: İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan bir makalede, "Ukrayna, Batı'da beliren sorunlar nedeniyle ABD ve AB desteğini kaybetme riskiyle karşı karşıya” denildi. Simon Tisdall imzalı yazıda, "Batılı ülkeler, Ukrayna'ya yapılan yardımın sonuçlarını hissetmeye başladı. Enerji krizi yüzünden yakında tüm AB üyelerini etkileyecek yeni bir göç kriziyle karşı karşıya kalınacak. Avrupa'daki birçok şehrin sakinleri, Rusya karşıtı yaptırımlara karşı mitinglere katılıyor. Ama şimdi sadece Kasım. Herkes için en kötüsü olan kış henüz gelmedi” dedi. Yazara göre, Ukrayna'ya silah tedariki ve mali yardımın hızı yavaşlıyor, Batı silah stokları tükenmeye başladığından zorlanıyor.  Tisdall, çatışmaların başlamasından dokuz ay sonra, krizi çözmek için somut barış planların olmaması nedeniyle Batı kamuoyunun "köreldiğine" inanıyor. Ona göre insanlar artık şok olmuyor, sadece yaşananlar karşısından kendilerini güçsüz hissediyorlar.
 
05.12: Rusya, Çin'e altın satışını artırdı. Ekim ayında Pekin'e geçen yılın aynı dönemine göre iki kat fazla, 2,16 ton satış yapıldı. Bu, 124,6 milyon dolara tekabül ediyor. Çin'in aylık istatistiklerine göre bu, 2016'dan bu yana en büyük altın arzı. 10 ayda toplam satış 330 milyon doları buldu. Ancak buna rağmen Moskova, Çin pazarında düşük bir paya sahip. Aynı dönemde Çin'e İsviçre 26,5 milyar dolarlık, Kanada 9,7 milyar dolarlık, Güney Afrika 7,7 milyar dolarlık, Avustralya 7,2 milyar dolarlık, Hong Kong 2,5 milyar dolarlık, Almanya 775 milyon dolarlık altın sattı.
 
01.22: Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Çin ve Rusya tek kutuplu hegemonyayı tanımıyor ve çok kutuplu bir dünyayı destekliyor" dedi. Rusya Büyükelçisi Igor Morgulov'u kabul eden Wang Yi, "Bu açıdan Rusya ve Çin'in konumu tarihin doğru tarafındadır ve yaşadığımız devrin ihtiyaçlarına cevap vermektedir" diye konuştu. Wang Yi, Pekin ve Moskova'nın uluslararası arenadaki değişikliklerden bağımsız olarak stratejik işbirliğini ilerletmeye ve "uluslararası adaleti ortaklaşa korumaya" devam edeceğine dair güvence verdi. (İzvetisya)
 
01.19: Avusturya Savunma Bakanlığı sözcüsü Markus Reisner, ZDF TV kanalında yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın hava savunması acilen güçlendirilmezde birkaç hafta içinde ülke genelinde elektriksiz kalma tehlikesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Rus kuvvetlerinin Ukrayna'nın hava savunmasının üçte birini imha ettiğini söyleyen sözcü, "Şu anda elde kalan sistemler, ülkenin devasa boyutu ve korunması gereken çok sayıda nesne dikkate alındığunda bu konuda herhangi bir dirençten yoksun" dedi. Markus Reisner, durumu değiştirmek için silah desteğinin arttırılması gerektiğini,
ancak bu konuda Avrupa'nın Kiev'e yalnızca sınırlı ölçüde yardım edebileceğini söyledi.
 
01.17: AB, Rusya'nın devlet tarım bankası Rosselkhozbank'ı SWIFT sistemine yeniden bağlama talebini inceleyecek. Bunun, tahıl anlaşmasının bir parçası olarak gündeme geldiği bildirildi.
 
01.15: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, günlük görüntülü mesajında, şu anda en ağır çatışmaların Donetsk cephesinde sürdüğünü belirterek, "Cephede durum oldukça ağır. Rusya yeni saldırılar için hazırlık yapıyor. Buna dair kesin bilgimiz var. Ellerinde füzeleri olduğu sürece maalesef sakinleşmeyecekler" dedi.

27 Kasım Pazar

20.32: Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Ukrayna'dan Rusya ile müzakereler için ön şartlar öne sürmemesini istedi. Lukaşenko, "Önceden şartlar öne süremezsiniz. Müzakere masasına oturun ve tüm şartlarınızı ortaya ortaya koyun. Müzakerelerde ikinci klasik prensip ise tavizlerdir" dedi.

20.31: İngiltere, Brimstone-2 yüksek hassasiyetli füzelerini Kiev'e teslim ettiğini açıkladı.

20.30: Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yeniden bu göreve seçildikten sonra ilk dış gezisini yapmak üzere, resmi bir ziyaret için Rusya'ya geldi.

20.29: Belarus Dışişleri Bakanı Makei'nin ani ölümünün nedeninin kalp krizi olduğu iddia edildi. (Kommersant)

20.24: Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramzan Kadırov, yeni bir gönüllü grubunun Ukrayna'daki özel askeri operasyon bölgesine gönderildiğini gösteren yeni bir video yayınladı. Kadırov'a göre gönüllüler 25 Kasım'da Grozni havaalanından özel uçakla yollandı.

20.23: Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Rusya'yı 'terörü destekleyen ülke' olarak tanımasını eleştiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batı'daki aleni Rusofobi ve Rusya nefretinin sınırları aştığını vurguladı. Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Peskov, AP'nin kararı hakkında "Batı'daki aleni Rusofobi ve Rusya nefretinin sınırları aştığı bir durum söz konusu. Ancak bu belgenin yasal bağlayıcılığı yok. Buna böyle yaklaşmalıyız" dedi. 

14.08: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus-Türk ilişkilerinin düzeyinin Suriye'yle ilgili görüş ayrılıklarını diyalog yoluyla çözme imkanı sunduğunu söyledi.

Rus devlet televizyonunda yayınlanan 'Moskova.Kremlin.Putin' adlı programa demeç veren Peskov, "Türkiye'yle Suriye konusunda görüş ayrılıklarımız var. Daha önce onları Soçi'de çözmeyi ve ortadan kaldırmayı başardık. Hatırladığınız gibi, iki bakanın okuduğu bir belge imzalandı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını duyduk, bizim temsilcilerimiz de Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirme durumundan memnun olmadığımızı belirten açıklamalar yaptı" dedi.
 
"Ancak Türkiye ile başka bir mükemmel hikaye daha var. İlişkilerimizin düzeyi ve siyasi bilgelik, bu tür görüş ayrılıklarını cepheleşme yoluyla değil, uzun ve gergin de olsa müzakereler yoluyla çözmemize izin veriyor" diye devam eden Peskov, "Bu karşılıklı anlayış ve karşılıklı saygı düzeyi, bu tür zor durumları bile istişare etmek için gerçekten iyi bir temel" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
04.48: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg " Ukrayna'dan Tahıl" Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Hepimiz bu krizin nedenlerini hatırlamalı ve açıklamalıyız. Bu gıda krizinin nedeni Rusya'ya yönelik uluslararası yaptırımlar değil. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı pervasız savaşından kaynaklanıyor. Rusya, sivillere ve kritik altyapıya yönelik büyük çaplı kasıtlı saldırılar gerçekleştiriyor. Evler, hastaneler ve elektrik şebekeleri dahil" dedi.

04.46Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev’deki tahıl konulu uluslararası forumda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ülkelerinin, Rus petrolünün varil fiyatının 65 dolara kadar indirilmesi tekifinii yetersiz bularak “Rusya her durumda on milyarlarca dolar kazanacak. Yaptırımların etkili olması için petrolde tavan fiyatın 30-40 dolar seviyesinde olmasını istiyoruz. O zaman Rusya yaptırımın etkisini hissedebilir" dedi. 

04.45: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ‘dost olmayan’ bazı ülkelerde en fazla ikişer Rus diplomatın kaldığını belirtti. Zaharova, “O ülkeler (genel olarak Avrupa Birliği ülkeleri ve dost olmayan olarak ilan ettiğimiz ülkeler söz konusu) diplomatik varlığımızı fiilen en aza indirdiler. Topu topuna bir-iki (Rus) diplomatın olduğu ülkeler var” diye konuştu. Aynı zamanda bu ülkelerde yaşayan ya da oralara giden Rusya vatandaşlarına, yurttaşlara ve kuruluşlara yardım ettikleri, ayrıca da ekonomik bağların korunmasına yardım ettikleri için Rus diplomatların söz konusu ülkelerdeki çalışmalarına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü: “Orada bizimle ekonomik bağlar tesis eden insanlar var. Ve bu kişiler on yıllarca ülkemizle eşit şartlarda iş kurdular. Ülkelerinde Rusya’ ile ilgili olarak neler olduğunu gördüklerinden gerçekten acı çekiyorlar.” (Sputnik)

26 Kasım Cumartesi

23.17: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Focus dergisine demecinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisi ile görüşürken bazen Rusçadan Almancaya geçtiğini anlattı. Scholz, “O sırayla Almanca ve Rusça kullanıyor. Benim Rusça dil bilgim okulda aldığım 8 saatlik kursla sınırlı” diye konuştu. Rus liderle geçen şubat ayında Moskova ziyareti sırasında görüştüğünü anımsayan Scholz, Putin ile en son eylül ayında yaptığı telefon görüşmesinde de Ukrayna'daki durumu ele aldıklarını aktardı. Şansölye, “O zamandan beri birbirimizle konuşmadık” ifadelerini kullandı. (Sputnik)

22.15: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'da Nazi ideolojisine karşı mücadele ettiklerini ve Sovyetler Birliği'nden beri dış güçlerin Ukrayna'da Nazizm'in ortaya çıkarılması için çaba gösterdiğini belirterek, "Dış güçlerin etkisi olmasaydı hiçbir şey olmazdı. Sadece Nazileri yüceltmek açısından değil, Nazizm'i mevcut Ukrayna hükümetinin teorisi ve pratiğine dönüştürmek açısından da. Bu dava Sovyetler Birliği'nin ilan edildiği dönemden itibaren sürüyor" dedi.

21.46:  Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei'nin 64 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi. 

15.40: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Kırım dahil tüm toprakları geri alarak zafer kazanma hedefinin başarısızlığa yol açacağını söyledi. 

15.30: Ukrayna, Polonya ve Litvanya başbakanları, Kiev'e askeri ve mali yardımların artırılması yönünde ortak açıklamaya imza attı. 
 

09.41: 09:20 Ukrayna Savunma Bakanlığı, Belarus'un kasım ayı sonuna kadar bir saldırı hazırlığında olduğu yönündeki söylentileri yalanladı. Bakanlık bunu, "Ukrayna ordusunu güneyden çekerek kuzey sınırlarına asker göndermeye zorlamak için tasarlanmış söylentiler" diye niteledi. (M. Komsomolets)
 
09.40: Kremlin, Rus şirketlerinin tavan fiyat uygulayan ülke ve şirketlere petrol satımını yasaklayan bir kararname hazırladığı bildiriliyor.
 
09.31: AB ülkelerinin çoğu, Rus petrolüne varil başına 65-70 dolar aralığında tavan fiyat getirilmesini tartışırken, Bloomberg ajansın Rus Ural petrolünün fiyatı şimdiden varil başına yaklaşık 52 dolara düştü. AB içinde fiyat sınırlama tartışmaları devam ediyor.
 
05.26: Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya'da dondurulan yabancı varlıkları Batı ülkeleri tarafından bloke edilen Rus varlıklarıyla takas etmeyi gündeme getirdi. Sluanov,  hem Rus hem de yabancı yatırımcıların bu konudaki çıkarlarını gözeterek çözüm düşündüklerini bildirdi.  Rusya'nın döviz rezervlerindeki yaklaşık 300 milyar dolar, Batı yaptırımlarının bir parçası olarak donduruldu. 
 
05.12: Putin, bir asker annesinin bir oğlunun askerde olduğunu, 17 yaşındaki diğer oğlunun 18 yaşına bastığında savaşmaya gideceğini düşünerek korktuğunu söylemesi üzerine, "Gerek yok, askerimiz yeterli" diyerek yeni seferberlik iddialarının aslı olmadığına işaret etti.
 
05.10: Başkan Putin, özel askeri harekata katılan askerlerin anneleriyle buluşmasında ülkedeki askeri hastanelerin yüzde 38'inin dolu olduğunu söyledi.
 
25 Kasım Cuma
 
22.08: Bloomberg, Avrupa Birliği ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyat konusunu yeniden görüşmeye en erken 28 Kasımda başlayacağını yazıyor.
 
22.05: Kremlin sözcüsü Peskov, Putin'in Kadırov'la bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı. Görüşmede özel askeri operasyona katılan Çeçen birliklerinin durumunun ele alındığı bildiriliyor.
 
22.00: Rusya Adalet Bakanlığı yabancı ajan listelerine yeni isimler ekledi. Bugün açıklanan isimler:
 
Dojd spikeri Anna Mongayt, gazeteci Lyubov Barabaşova, politikacı Yevgeni Royzman, avukat İlya Novikov, Navalnıy ekibinin eski üyesi Fyodor Telin, siyaset bilimci Vitali Kovin, gazeteci Aleksandra Garmajaova.
 
21.50: Parisien dergisine mülakat veren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba Rusya ile müzakerelere karşı olmadıklarını, ancak ülkelerinin toprak bütünlüğü sağlanmadan bunun mümkün olmadığını söyledi.
 
18.26: Vladimir Putin 24 Şubattan önceki dönemde Lugansk ve Donetsk'in Ukrayna'yla birleşmesi için içtenlikle çaba harcadıklarını ama bölgede neler yaşandığını ve insanların hislerini tam olarak anlayamadıklarını söyledi.
 
Putin, gelişmeler ışığında bu cumhuriyetleri 2022'de değil, çok daha önce Rusya'ya katmaları gerektiği sonucuna vardığını dile getirdi. Devlet başkanı, bunu yapmış olsalardı sivil nüfusun şimdiki kadar çok kayıp vermeyeceğini sözlerine ekledi.
 
17.30: Almanya, 1932-1933 yıllarında Ukrayna'da yaşanan ve Holodomor olarak bilinen açlığı soykırım ilan etme niyetinde. AFP, ilgili tasarının önümüzdeki hafta Bundestag'a geleceğini bildiriyor. Ukrayna Holodomor'dan Sovyetler Birliği'ni ve Stalin'i sorumlu tutuyor.
 
16.33: Rusya Merkez Bankası hafta sonu için resmi döviz kurunu açıkladı. Dolar 60,48 ruble, euro 62,88 ruble
 
16.13: Vladimir Putin, Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin'in Yandex'in başına geçmesine izin verdi. RBC gazetesi, konunun dün Putin'le Kudrin arasında gerçekleşen görüşmeyle sonuca bağlandığını yazıyor.
 
16.00: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, seferberlik kapsamında silah altına alınan vatandaşların aileleriyle bir araya geldi. Putin asker annelerine "Çocuklarını kaybedenlerin acısını paylaşıyoruz, yalnız olmadığınızı hissettirmek için her şeyi yapacağız," sözleriyle hitap etti. Putin ayrıca internette çok sayıda yalan haber dolaştığını, her iddiaya inanmamak gerektiğini söyledi.
 
15.20: Ukrayna Güvenlik Kuvvetleri ülkenin batısındaki Çernivtsi vilayetindeki Çernivtsko-Bukovinskaya Piskoposluğu'nda arama yapıyor. Güvenlik kuvvetleri önceki gün de başkent Kiev'deki Mağaralar Manastırı'nda arama yapmış, gelişme üzerine Rus Ortodosk Kilisesi Ukraya'yı eleştirmişti.
 
15.10: Norveç Savunma Bakanlığı, Ukraynalı askerleri eğitmek için 15 milyon dolar bütçe ayıracaklarını duyurdu.
 
14.40: Kırgızistan parlamentosu başkanı Nurlanbek Şakiyev, Bişkek'te Sovyetler Birliği döneminden kalma semt isimlerinin acilen değiştirilmesi çağrısında bulundu. Şakiyev'in adlarının değiştirilmesini istediği semtler arasında Oktyabrskiy (Ekim), Pervomayski (1 Mayıs), Sverdlovskiy (Bolşevik lider Sverdlov'un adından) ve Leninskiy bulunuyor. (Kommersant)
 
13.50: Rusya Adalet Bakanlığı, Meta'yı (eski adıyla Facebook) "ekstremist örgüt" listesine aldı.
 
12.49: Zelenskiy'nin Kırım'ı "barışçıl yollardan geri alabiliriz" açıklamasına Kremlin'den cevap geldi. Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, Zelenskiy'nin sözlerinin Kiev yönetiminin çatışmaları müzakereler yoluyla sona erdirmekteki isteksizliğini gösterdiğini söyledi. 
 
12.40: Kırım'ın başı Aksyonov, yarımadada bulunan İranlı eğitmenlerin öldürüldüğü iddialarını "sayıklama" diye niteledi. Ukraynalı güvenlik yetkilileri, Kırım'da Rus askerlere eğitim verdiğini ileri sürdükleri İranlı eğitmenleri öldürdüklerini açıklamıştı. (Kommersant)
 
12.35: İngiliz The Spectator dergisi, mart ayında gündeme gelen, ancak Pentagon'un geri adım atmasıyla rafa kalkan Polonya Mig'lerini Ukrayna'ya verme planının arka planına dair ilginç bir iddiada bulundu. Derginin haberine göre, plan Çinli diplomatların dahil olması sonucunda gerçekleşmedi. Owen Mathews imzalı haberde Çinli diplomatların ABD'ye savaş uçaklarının temin etmemeleri karşılığında Rusya'nın nükleer silaha başvurmasını engelleme sözü verdikleri iddia edildi.
 
12.01: Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı: "Rusya dijital egemenlik hedefine ulaştı. Hemen hemen bütün yabancı bilişim firmaları pazarı terk etti." (Kommersant)
 
11.55: Forbes dergisi Rusya'nın Ukrayna'da düzenlediği özel askeri operasyona harcadığı parayı 82 milyar dolar olarak hesapladı. Dergi söz konusu miktarın Rusya'nın 2021 bütçesinin yaklaşık dörtte birine karşılık geldiğine dikkat çekiyor.
 
11.27: Rusya Maliye Bakanlığı, ülke içindeki şirketlere yurt dışından çalışan vatandaşlardan alınan verginin oranının yüzde 13 olarak devam etmesinden yana tavır koydu. Daha önce basına yansıyan haberlerde oranın yüzde 30'a yükseltilmesi yönünde değerlendirmelerde bulunulduğu bilgisi yer almıştı.
 
11.10: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Vladimir Putin'in halka sesleniş konuşmasına genel seferberlik ilan edeceği yönünde çıkan iddiaları yalanladı.
 
11.08: Reuters haber ajansı ülkelerin Rusya ile petrol ticaretini devam ettirmek için bulduğu yönetmelere Güney Kore - Tunus ticaretini örnek gösterdi. Buna göre Asya ülkesi neftyağı tabir edilen petrol ürününü doğrudan Rusya'dan almak yerine, Rusya ile ticarete devam eden Tunus'tan temin ediyor.
 
10.36: Kiev Belediyesi yetkilileri, şehirde içme suyu şebekesinin yeniden çalışmaya başladığını bildirdi. Şehrin yarısı ise halen elektriksiz. Öte yandan Moldova'da da abonelerin bir bölümünün elektriklerin halen kesik olduğu öğrenildi. (Kommersant)
 
10.10: Rusya Maliye Bakanlığı eurobondların Rus tahvilleriyle değiştirilebilmesine imkan sağlayan bir düzenleme hazırlama konusunu değerlendiriyor. İlgili açıklama Bakan Anton Siluanov'dan geldi.
 
09.40: Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel görevdeki son dönemlerinde elinde Rusya lideri Vladimir Putin’i etkileyecek güç kalmadığını söyledi. Der Spiegel’e konuşan eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2021 yazında Rusya lideri Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yer alacağı Avrupa görüşmeleri düzenlemeye çalıştığını söyledi ve “Ancak bunu sağlayacak gücüm yoktu” dedi.
 
Merkel, “Herkes sonbaharda gideceğimi biliyordu” dedi.
 
Almanya’da dört dönem başbakanlık yaptıktan sonra aralık ayında görevden ayrılan Merkel, son Moskova ziyaretini 2021’in Ağustos ayında gerçekleştirmişti. Merkel, son görüşmeyle ilgili “His çok netti, güç siyaseti konusunda bitmiş durumdasınız. Putin için ise sadece güç önemlidir” dedi. (BBC)
 
09.10: Rusya Havacılık Ajansı Rosaviatsiya, ülkenin güneyindeki havalimanlarında sivil uçuş yasağını yeniden uzattı.
 
09.05: Kırım'ın kuzeyindeki Armyansk şehrinde hava savunma sistemlerinin çalıştığı bildiriliyor. Askeri uzmanlar Herson'un Ukrayna'nın eline geçmesinden sonra Armyansk'ın HIMARS menziline girdiğine dikkat çekmişti. (Kommersant)
 
08.50: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Vladimir Putin'in seferberlik kapsamında silah altına alınmış vatandaşlarla bir araya gelmesi yönünde yeni bir plan bulunmadığını açıkladı. Putin bugün silah altına alınanların aileleriyle görüşecek.
 
08.15: Ukrayna Başkanı Vladimir Zelenskiy, kaybettikleri bütün toprakları geri almaya kararlı olduklarını söyledi. Zelenskiy, Kırım'ın Ukrayna'ya askeri olmayan yollarla geri dönüşünün de mümkün olduğunu dile getirdi. (Kommersant)
 
08.10: Almanya Anayasa Mahkemesi, Kuzey Akım 2 boru hattının inşaatını tamamlamakla yükümlü Nord Stream 2 AG şirketinin kapatılması kararını onayladı.
 
08.05: Macaristan meclisi, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliğini görüşme konusunu önümüzdeki yıla erteledi. 24 Kasımda Slovakya'da Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la görüşen Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki, Orban'ın kendisine Finlandiya ve İsveç'in üyeliğini 2023 başında onaylamayı planladıklarını söylediğini aktardı. İki İskandinav ülkesi, Macaristan ve Türkiye'nin onayından sonra resmen NATO'ya üye olacak.
 
24 Kasım Perşembe
 
20.01: Bloomberg ajansına göre, AB'nin Rus petrolüne tavan fiyat müzakereleri ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle ertelendi. Ajansın kaynaklarına göre bugün beklenen görüşmeler yapılmadı, yarın gerçekleşme ihtimali düşük.  Daha önce Politico gazetesi , AB ülkelerinin çoğunluğunun Rusya'dan gelen petrol fiyatlarına varil başına 65-70 dolardan sınır getirilmesi önerisini desteklediğini bildirdi. 
 
19.59: Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın askeri idari merkezleri ile enerji sistemlerine uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla dün saldırılar düzenlediklerini duyurdu. Bakanlık Sözcüsü Konaşenkov, Kiev'deki hedeflere yönelik saldırı düzenlemediklerini söyledi.
 
19.48: Rusya Merkez Bankası, uluslararası rezervlerin 11 Kasım'dan 18 Kasım'a 16.7 milyar dolar artarak 568.8 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Rusya'nın altın ve döviz rezervinin 300 milyar dolardan fazlası Batı yaptırımlarıyla dondurulmuş bulunuyor.
 
17.41: Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya'nın ülkenin enerji altyapısına yönelik yoğun bombardımanına rağmen Kiev Moskova ile müzakereleri reddetmeye devam ederse, Ukrayna'nın tamamen yok edilme sonucuyla karşı karşıya kalacağını söyledi. Lukaşenko, “Artık her şey Ukrayna'nın elinde. Ölümü istemiyorlarsa, zor da olsa durmalıyız, durdurmalıyız. Aksi takidrde Ukrayna tamamen yok olacak” dedi. Lukşhenko taraflara görüşmeleri çağrısında bulundu, “Barış, barış ve daha fazla barış” dedi.
 
17.37: Samsung'un ürünlerinin Rusya'ya resmi teslimatını süresiz olarak ertelediği bildirildi. İzvestiya'ya göre Samsung, diğer büyük yabancı şirketler gibi ABD'den gelecek ikincil yaptırımlardan korkuyor. 
 
16.02:  İngiltere, 22 Kasım itibariyle 200 binden fazla Ukraynalıya mülteciye vizesi verdiğini duyurdu. 
 
16.01: Rusya Soruşturma Komitesi, Ukrayna'ya 25 ülkenin silah tedarik ettiğini belirledi.
 
16.00: Rusya'da 27 Kasım'da kutlanacak Anneler Günü arifesinde Başkan Putin özel operasyona katılanların anneleri ile bir araya gelecek.
 
15.59: Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Türk muadili Hüsnü Akar ile telefon görüşmesi yaptı. Taraflar tahıl anlaşmasının devamını görüştü. (Kommersant)
 
15.57: Rusya ile Ukrayna arasında bugün de 50'şer esir askerin değişiminin gerçekleştirildiği açıklandı.
 
15.53: Rusya'nın önde gelen GSM operatörlerinden Beeline markasının sahibi Vimpelcom yönetimi, şirketi Holanda merkezli VEON Holding'den satın almak için anlaşma imzaladı. Şirket açıklamasının ardından şirketin Moskova Borsası'ndaki hisseleri % 15 yükseldi. Anlaşma şartlarına göre, VEON satıştan 130 milyar ruble elde edecek. Şirketi Vimpelcon'un üst düzey yöneticilerinin satın aldığı, Beeline müşterileri için "her şeyin aynı kalacağı" açıklandı.
 
14.46: Kremlin Sözcüsü Peskov, ‘Türkiye ile bu ülkeye Rus gazının iletiminde kullanılan boru hattında olası terör eylemlerine yönelik güvenlik tedbirlerinin artırılmasını değerlendirip değerlendirmedikleri’ yönündeki soruya “Değerlendiriyoruz, böyle bir gereklilik mevcut, zira potansiyel bir tehdit var” yanıtnı verdi. Peskov’un söz konusu açıklaması, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) ‘Türkiye ile Avrupa’ya gaz iletiminde kullanılan Güney Akım boru hattına’ Ukrayna gizli servisleri tarafından düzenlenmesi planlanan sabotaj girişimini engellediklerini duyurmasını izledi. (Sputnik)
 
13.33: Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Rusya'ya yönelik dokuzuncu AB yaptırım paketi üzerindeki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor" dedi.
 
13.09: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, taraflardan her ikisinin de istemesi hâlinde ülkesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bir araya gelmeleri için platform sağlayabileceğini belirtti.
 
13.06: Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Rus gazını Türkiye ve Avrupa’ya ileten doğalgaz boru hattına yönelik bir sabotaj girişimini engellediklerini belirtti.
 
FSB'den yapılan açıklamada "Ukrayna gizli servislerinin Türkiye ve Avrupa’ya enerji kaynakları transferinde kullanılan Güney Akım boru hattına düzenlemeyi planladıkları sabotaj ve terör eylemini engelledik” denildi.
 
Güney Akım, Rus gazını Bulgaristan üstünden Avrupa’ya ulaştırması için tasarlanmış ancak gerçekleşmemiş bir proje. Söz konusu projenin yerini daha sonra TürkAkım projesi yer aldı ve Güney Akım için Rusya’da inşa edilmiş olan altyapı da daha sonra TürkAkım boru hattı için kullanılmaya başladı. Açıklamada, boru hattına yönelik saldırının gerçekleştirilmesi ve finanse edilmesinde dahli olan Rusya vatandaşlarının düzenlenen operasyon sırasında gözaltına alındıkları kayedildi. Operasyon sırasında 4 mıknatıslı mayın, 4 kilogram plastik patlayıcı madde, bir dizi fünye, 593 ruble (10 bin dolar) nakit para ile Ukrayna gizli servisi üyeleriyle yapılmış olan yazışmaları içeren iletişim araçların ele geçirildiği belirtildi.
 
Ayrıca FSB’nin soruşturma biriminin sabotaj hazırlığında yer aldığı belirlenen şahıslar hakkında soruşturma başlattığı ifade edildi. (Sputnik)
 
12.44: Rus bankası Tinkoff, şirketler için Kazakistan tengesi, Türk lirası ve Hong Kong doları cinsinden para transferi hizmeti vermeye başladığını duyurdu. Kommersant'ın haberinde, Türkiye'deki bütün bankalara transfer yapılabildiği ve bu bankalardan gelen transferlerin alınabildiği bilgisi yer aldı.
 
12.30: Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması "LGBT propagandasının" tamamen yasaklanmasını öngören tasarıyı üçüncü okuma aşamasında da kabul etti. Rus yayıncılar tasarıdaki tanımların muğlak olduğuna işaret ederek pek çok edebiyat klasiğinin yasaklı konuma düşebileceği uyarısında bulunmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı da tasarının insan haklarına aykırı olduğunu ileri sürerek geri çekilmesi çağrısı yapmıştı.
 
12.15: Fransız gıda üreticisi Bonduelle, şimdilik Rusya pazarından ayrılmayı planlamadıklarını açıkladı.  Şirketin CEO'su Guillaume Debros, "Çünkü yalnızca Rusya Federasyonu'nda değil, aynı zamanda Rusya'da üretilen ürünlerimizi alan diğer ülkelerde de insanlara bu gıda krizi döneminde yiyecek sağlamaya devam etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi. 
 
11.32: Reuters'in haberine göre, Rusya ve Ukrayna temsilcileri amonyak transit geçişi ve esir takası gibi konularda müzakerelerde bulunmak üzere Abu Dabi'de bir araya geldi. 17 Kasım tarihli görüşme Birleşik Arap Emirlikleri'nin arabuluculuğunda gerçekleşti.
 
11.28: Rusya Devlet Duması'nın "LGBT propagandasının" yasaklanmasını öngören tasarıyı dün ikinci okuma aşamasında kabul etmesinden sonra ilk tepki ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Dışişleri Bakanı Anthony Blinken tasarıyı kınayarak tasarının geri çekilmesi çağrısında bulundu. (Kommersant)
 
11.05: St. Petersburg'da kurulu Nissan Manufacturing Rus fabrikasının hisselerinin Rus hükümetine devir işlemleri tamamlandı. Kommersant Nissan'in hisseleri hükümete 1 euro karşılığında sattığını yazıyor. Şirket raporlarına göre, Rus pazarından çıkış Nissan'a 686 milyon dolara maloldu.
 
10.40: Nekoglay takma adını kullanan blogger Nikolay Lebedev, Rusya'dan sınır dışı edildi. Moldova vatandaşı olan Lebedev, internette Rus askerleriyle ilgili bir parodi yayınlamıştı. (Tass)
 
10.15: Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin temsilcileri Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması konusundaki görüşmelere perşembe akşamı ya da cuma günü devam edecek. (Reuters) Politico'nun bildirdiğine göre, üye ülkelerin büyük bölümü tavan fiyatın varil başına 65-70 dolar olarak belirlenmesinden yana. Polonya'nın önerisi ise fiyatın 30 dolar olarak belirlenmesi yönünde.
 
10.00: Macaristan Başbakanı Orban, Ukrayna'ya 187 milyon euroluk mali yardım yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı (Reuters).
 
09.35: Putin'in Suriye özel temsilcisi Aleksandr Lavrentyev şu anda Suriye'deki birliklerin Ukrayna'ya kaydırılması yönünde bir gereklilik bulunmadığını söyledi.
 
09.05: FIFA ve Need For Speed bilgisayar oyunlarının üreticisi Amerikalı Electronic Arts şirketi, Rusya'daki temsilciğini kapatarak BDT ülkelerinde yürüttüğü operasyonların merkezini Polonya'ya taşıdı. (İzvestiya)
 
09.00: Samsung, Rusya'ya ürün tedariğini yenileme konusunda henüz bir karar alınmadığını açıkladı.
 
08.55: Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan sınırında yine silahlı çatışma yaşandığını ve bir askerinin yaralandığını duyurdu.
 
08.50: Rusya'nın Birleşmiş Milletler temsilcisi Vasili Nebenzya, ülkesinin Ukrayna'nın enerji altyapısını hedef almasına gerekçe olarak Batının yaptığı silah yardımlarını gösterdi. (RBC)
 
08.45: Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, dünkü saldırıların ardından şehrin yüzde 70'nin hala elektriksiz olduğunu açıkladı.
 
23 Kasım Çarşamba
 
23.25: Kremlin Sözcüsü  Peskov, henüz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriyeli mevkidaşı Beşar Ead arasında Rusya’da görüşmenin düzenlenmesine ilişkin bir anlaşmanın olmadığını fakat böyle bir görüşmenin mümkün olduğunu belirtti. Basın mensuplarına konuşan Peskov, Erdoğan ve Esad’ın Rusya’yda görüşme olasılığına ilişkin bir soru üzerine, “Teoride böyle bir görüşme mümkün fakat bu konuda hiçbir anlaşma yok” ifadesini kullandı. (Sputnik)
 
22.16: NATO'nun Rusya ve müttefiklerini dizginleme bahanesiyle doğu kanadındaki askeri varlığını artırdığına dikkat çeken Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, bunun silahlı faaliyetlerin yürütüleceği potansiyel sahanın ele geçirilmesi anlamına geldiğini vurguladı. Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Zirvesi'nde konuşan Lukaşenko, NATO'yu doğu kanadında yürüttüğü askeri faaliyetler nedeniyle eleştirdi. Belarus lideri, "Rusya ve müttefiklerinin sözde saldırgan tutumunu dizginleme bahanesiyle, ABD ve diğer NATO ülkelerinin KGAÖ'nün batı sınırlarındaki, yani bizim sınırlarımızdaki askeri varlığı planlı bir şekilde artırılıyor. Batı NATO'nun doğu kanadına asker, silah ve askeri teçhizat sevk etmeye devam ediyor. NATO'nun harekat ve muharebe eğitimi faaliyetlerinin yoğunluğu artıyor. Bu, potansiyel çatışma sahasının ele geçirilmesi değil de nedir?" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
22.14: Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Rusya'nın Ukrayna'yı hedef alan füze saldırıları yüzünden ülkesinin de elektriksiz kaldığını söyledi. 
 
21.53: Parlamentonun üst kanadı Verhovna Rada, Ukrayna'nın 2023 devlet bütçesini kabul etti. Açığının 38 milyar dolarlık dış borçlanma ile kapatılması planlanıyor.
 
21.51: Rusya Federasyonu Komünist Partisi'nin Devlet Duması'na sunduğu yasa taslağında, Ukrayna topraklarındaki özel askeri operasyonuna katılan hükümlülerin haklarındaki cezalardan muaf tutulması önerildi.
 
21.49: Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Kollektşif Güvenlik Örgütü Anlaşması liderler zirvesine katılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev, "Ukrayna'da en azından bir ateşkes sağlanması için her şansın kullanılması gerektiğini ve barış için kollektif şekilde bir formül arama zamanı geldiğini" söyledi.
 
21.48: Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Andriy Yermak, "Ülkedeki elektrik kesintileri haftalarca sürebilir ve bu nedenle Ukrayna'nın acil olarak stratejik bir jeneratör rezervine ihtiyacı var. Batılı partnerlerimize sorunun aciliyetini bildirdik" dedi.
 
21.47: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Parlamentosu'nun Rusya'yı "teröre destek veren devlet" olarak tanıyan kararının "diplomatlar değil doktorlar tarafından yorumlanması gerektiğini" söyledi.
 
21.44: Rosstat'ın bildirdiğine göre, Rusya'da yılın ilk 10 aydında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretimi geçen yılın aynı dönemine göre % 10,6 artarak 26,9 milyon tona ulaştı. Aynı dönemde doğal gaz üretimi % 13 azalarak 474 milyar metreküpe geriledi. 
 
21.42: BM Güvenlik Konseyi, bu gece Moskova saatiyle 00:00'da Ukrayna konusunda acil bir toplantı için toplanacak. Rusya'nın BM Daimi Temsilci Birinci Yardımcısı Dmitri Polyanski,  toplantının toplantının Rusya'nın Ukrayna altyapısına yönelik bombardımanıyla bağlantılı olduğunu açıkladı. Polyanski, "Zelenskiy, Güvenlik Konseyi'nin iç tüzüğünü ihlal ederek video bağlantısı yoluyla konuşmacı olarak ilan edildi" dedi. Ukrayna Enerji Bakanlığı'na göre, bugün enerji altyapısının bombalanmasından sonra ülke nüfusunun çoğu elektriksiz kaldı. 
 
21.39: Papa Francis, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunu Sovyet döneminde birkaç milyon Ukraynalının hayatına mal olan 1930'lardaki kıtlığa benzetti. Aziz Petrus Meydanı'nda toplananlara seslenen Papa, “Bu Cumartesi, 1932-1933'te Stalin tarafından kasıtlı olarak kışkırtılan kıtlıkla toplu katliam olan Holodomor'un yıldönümü. Bu soykırımın kurbanları ve çok sayıda Ukraynalı için dua edelim" dedi.
 
21.34: İngiltere, Ukrayna'ya yeni bir askeri yardım paketi kapsamında üç adet WS-61 Sea King helikopteri hibe edecek. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere'nin savaşın başlamasından bu yana ilk kez Batı ürünü helikopteri Ukrayna'ya vereceklerini söyledi. Daha önce Kiev'e Batı'dan sadece Sovyet yapımı helikopterlerin yollandığına dikkat çekiliyor.
 
21.32: Avrupa Parlamentosu'nun internet sitesi, Rusya'yı "teröre sponsor olan devlet" olarak tanıyan bir kararın kabul edilmesinin ardından çöktü. AP temsilcisi Jaume Duch Guillot'a göre, site bir hacker saldırısına maruz kaldı. Bir parlamento kaynağı Euronews'e saldırının "yakın tarihin en sofistike saldırılarından biri" olduğunu söyledi, "Kimin suçlu olduğunu belirtemiyoruz, ancak bugün Rusya'yı terörü destekleyen devlet olarak adlandırdığımız bir kararı kabul ettik” dedi.
 
21.30: Rusya Merkez Bankası verilerine göre, ekim ayında bireysel ve kurumsal müşteriler bankalardan 14,7 milyar dolar çekti. Bu tüm zamanların rekoru oldu. Yılbaşından bu yana bireylerin Rus bankalarında tuttukları döviz miktarı yaklaşık % 40, yani 35,6 milyar dolar azaldı. Operasyon öncesi 92.8 milyar dolar olan döviz mevduatları 60 milyar doların altına düştü.
 
18.04: Ukrayna, Rus ordusunun bugün düzenlediği yoğun füze saldırılarının ardından, kend, kontrollrindeki toprakarda bulunan üç nükleer santralin de enerji üretiminin askıya alındığını duyurdu. Toplamda, Ukrayna'nın dört nükleer santrali ve 15 reaktörü bulunuyor. 8 güç ünitesinden oluşan ve Avrupa'nın en büyüğü statüsüne sahip olan Zaporojye santrali, çatışmaların başında Rus ordusunun kontrolüne geçmişti. 
 
15.36: Rusya ve Ukrayna'nın bugün 35'er esirin değişimini gerçekleştirdikleri açıklandı.  
 
15.35: Zelenskiy, Avrupa Parlamentosu'nun Rusya'yı terörü destekleyen devlet olarak tanıma kararı hakkında, "Rusya, uzun vadeli terörizm politikasına son vermek için her düzeyde izole edilmeli ve eylemlerinden sorumlu tutulmalıdır" dedi.
 
15.33: Kiev Belediye Başkanı Kliçko, başkentin altyapı tesislerinden birinin füzeyle vurulduğunu doğruladı. Bazı semtlerde elektrik ve su kesildi.
 
15.32:  Rusya'nın bu sabahi saldırısı Ukrayna çapında etkili olurken, Lvov'da patlama ve elektrik kesintisi haberleri geliyor. Vinnitsa, Poltava ve Kiev bölgelerinde de patlamalar olduğu bildirildi. (M. Komsomolets)
 
15.30: Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, ordu için yüksek hassasiyetli silahların üretildiği bir fabrikaya yaptığı ziyaretin ardından Telegram hesabında, "Düşmanlar füzelerimizi ve erzaklarımızı dikkatlice 'hesaplamaya' devam ediyor. Tükenmesi için boşuna umut besliyorlar. Devamı gelecek. Herkese yeter!" diye yazdı.
 
15.29: Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, hava savunma sistemleri Sivastopol bölgesinde ve Karadeniz'deki gaz sahaları üzerinde Ukrayna'ya ait beş insansız hava aracını düşürdü .
 
15.27: Ukrayna genelinde hava saldırısı alarmı verilirken, günün erken saatlerinde, Herson'dan patlama haberleri geldi. Görgü tanıkları Odessa'da patlamalar duyulduğunu haber verdi. (RBC)
 
14.38: Kişinev ve Kiev, Gazprom'un Moldova'ya aktarılan gazın bir kısmının Ukrayna transit geçişinde "kaybolduğu" yönündeki iddialarını reddetti. Başbakan Spinu, "Moldova'nın şantaj yapılmasına izin vermeyecek miktarda gaz depoladığını" söyledi.
 
14.01: İspanyol El Pais gazetesine isminin gizli kalması şartıyla konuşan bir paralı askerin iddiasına göre, Ukrayna ordusuna katılan yabancı paralı askerler ayda 3-4 bin dolar maaş alıyor.
 
13.54: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Esad ile görüşme olabilir, siyasette küslük dargınlık olmaz eninde sonunda adımlarımızı atarız" dedi. Esad ve Sisi ile görüşme olur mu sorusuna Erdoğan, "Olabilir" dedi. İkinci görüşme ne zaman olur sorusuna da "tarih verilir mi" "Esad ile görüşme olabilir, siyasette küslük dargınlık olmaz eninde sonunda adımlarımızı atarız." yanıtını verdi. Haber Rusya basınında da geniş yer buldu.
 
13.52: Kiev'de hava saldırısı alarmı verildi.
 
13.50: Başkan Putin, bugün Erivan'a gidiyor. Kremlin, Putin'in Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü zirvesine katılacağını duyurdu. Gezi öncesi bugün Ermenistan'ın başkentinde yapılan Rusya karşıtı gösterilerde dört kişi gözaltına alındı. 
 
13.27: Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayman Susan, Türkiye'nin "Astana sürecindeki yükümlülüklerini yerine getirmediğini" iddia etti. Susan, "Türkiye yönetim, Rus dostlarıyla varılan tüm tavsiyelere ve karşılıklı anlayışa uyarsa, Astana formatı daha da büyük başarılar elde edebilir. Ancak sorun şu ki, Türkiye onlarla hemfikir olmasına rağmen yükümlülüklerini yerine getirmiyor" dedi.
Astana müzakerelerinin 19. turu bugün tamamlanacak. Müzakerelere garantör ülkelerinin (Rusya, Türkiye, İran) delegasyonlarının yanı sıra, Suriye hükümeti ve muhalefetinin temsilcileri ve BM temsilcisi katıldı .
 
13.25: Başkan Vladimir Putin, Rusya'nın dünya pazarlarına gübre ihracatını  arttırmaya hazır olduğunu söyledi. Putin, "Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Bazı ülkeler tarafından çıkarılan suni engellere rağmen oldukça başarılı bir şekilde ilerliyor. Bu engellemelerden sadece dünya pazarları zarar görüyor" dedi.
 
12.44: Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalara son verilmesi yolundaki diplomatik çabaların müzakere adresi olarak Türkiye tek başına aktif rol oynamaya devam ediyor. Son olarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) genel direktörü Rafael Mariano Rossi, İstanbul'da Rosatom başkanı Aleksey Lihaçyov ile bir araya geldi. Kommersant gazetesi ikilinin Zaporojye Atom Santrali etrafında bir güvenlik bölgesi oluşturulması konusunda müzakere yürüttüğünü yazıyor.
 
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu müfettişleri, önceki gün Zaporojye santralinde hasar ve bunlardan kaynaklanan "radyoaktif olmayan" sızıntı saptamıştı.29 mart— İstanbul'da Rus heyetiyle görüşmelere katılan Ukraynalı müzakereci David Arakhamia, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkeyi garantör ülke 
 
Türkiye’nin iki ülke arasında tarafsız kalarak Rusya karşıtı yaptırımlara katılmaması ve iki başkentle de diyalogu sürdürmesi, müzakerelerde kilit rolünü güçlendiriyor. Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan askeri operasyonunun ardından Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları ilk kez10 Mart’ta Türkiye’nin davetiyle Antalya’daki Diplomasi Forumu’nda yüz yüze görüşmüştü. Ardından 29 Mart’ta iki ülke resmi heyetleri ateşkes ve barış görüşmeleri için İstanbul’da masaya oturmuştu. Başkan Putin başta olmak üzere, dünya liderleri İstanbul Zirvesi’nin gerçekleşmesinin önemini takdir ederek Ankara’ya teşekkür etmişti. 
 
Son olarak önceki hafta, uzun süredir ikili temasları donduran Rusya ile ABD arasındaki ilk üst düzey temas, yine Türkiye’de, bu kez Ankara’da gerçekleşmişti. ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, Rus Dış İstihbarat Servisi Başkanı ile Ankara’da görüştü. Toplantı Ankara-Bağlıca'daki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yerleşkesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

12.40: Sivastopol valisi Mihail Razvojayev, şehirdeki patlama seslerinin askeri eğitim kaynaklı olduğunu açıkladı.

12.30: Avrupa'da doğalgazın bin m3 fiyatı yüzde 11 artışla 1450 doları geçti.

12.13: Otomobil haberleri portalı Autonews, Moskova'daki Moskviç fabrikasında otomobil üretimine başlandığını bildirdi. Fabrika Renault'nun pazardan çekilmesinden sonra bedelsiz olarak belediyeye devredilmişti.

12.11: Kommersant gazetesi, Türkiye'nin Ukrayna'ya TRLG-230 çoklu roketatar sistemi verdiğini yazdı. Roktersan tarafından üretilen bu sistemler kullanılan roket türüne göre 70 ya da 150 km menzile sahip. Gazete, ayrıca Türkiye'nin Ukrayna'ya yine Roketsan tarafından üretilen Sungur IIR model hava savunma füzeleri vermeye hazırlandığını bildiriyor.

11.35: Avrupa'da piyasa açılışında doğal gaz bin m3 fiyatı yüzde 6 artışla 1350 doların üstüne çıktı.

11.10: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülke genelinde 4 binin üstünde temel ihtiyaç hizmet noktası oluşturduklarını duyurdu. Buna göre, uzun elektrik kesintileri yaşanması halinde hizmet noktalarında halkın elektrik, su, ısınma, mobil iletişim, internet ve ilaç ihtiyaçları karşılanacak. (Kommersant)

10.50: Bulgaristan, ambargo kararına rağmen LUKOİL'e ait fabrikanın Avrupa Birliği'ne petrol ihraç etmesine izin verecek. (Kommersant)

10.33: Vladimir Putin, Tolyatti-Odessa amonyak boru hattının yeniden faaliyete geçmesi için Birleşmiş Milletler'le birlikte çalışma yürüttüklerini söyledi.

10.15: İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın açıklamalarını haberleştiren The Times gazetesi, hükümetin Ukrayna'ya 3 adet Sea King helikopteri vereceğini yazdı.

10.10: Rusya İçişleri Bakanlığı, ekim ayı pasaport verilerini açıkladı. RBC'nın haberine göre, ekimde pasaport çıkartan Rusya vatandaşlarının sayısı eylüle kıyasla 48 bin artarak 471 bine yükseldi. Böylece yılın ilk 10 ayında pasaport alan insan sayısı 4,35 milyon oldu.

09.30: Bloomberg'e konuşan Singapur merkezli petrol şirketi Trafigura'ın yetkilileri, nispeten sıcak geçen kış sayesinde Avrupa'nın hem bu yıl, hem de 2023'te doğal gaz sıkıntısı yaşamayabileceğini açıkladı.
 
09.20: Ukrayna meclisi Rada, Rus Ortodoks Kilisesi'nin faaliyetlerini yasaklayan bir yasa tasarısını görüşmeye hazırlanıyor.
 
08.57: Rusya'da yıl sonu itibarıyla kamyon satışlarının yüzde 25 düşmesi bekleniyor. Ria'nın haberine göre, satışlarıdaki düşüşün ardında yababcı parça ve bileşen temininde yaşanan sıkıntılar var. İthalata nispeten daha az bağımlı otobüs pazarında ise düşüşün yüzde 10'la sınırlı kalacağı bildirildi.
 
08.16: ABD Maliye Bakanlığı, Rusya'nın petrol ihracatına yönelik düzenleyici tedbirlerle ilgili bir "genel lisans" yayınladı. Buna göre,
 
- Büyük oranda Rusya dışında işlenen petrole tavan fiyat uygulanmayacak.
 
- Japonya'nın Rusya ile ortak yürüttüğü Sahalin 2 projesinde çıkarılan petrolün deniz yoluyla taşınmasına 30 Eylül 2023 tarihine kadar izin verilecek.
 
- Rus petrolünün taşınması ve sigortalanması kaynaklı masraflar tavan fiyata dahil edilmeyecek.
 
- Hırvatistan ve Bulgaristan'ın yanı sıra Avrupa'da denize kıyısı olmayan ülkelerin satın aldığı Rus petrolüyle bağlantılı finansal işlemler yaptırım kapsamı dışında tutulacak.
 
08.05: Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, CNN'e verdiği söyleşide Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği askeri operasyonun ilk günlerinde Alman hükümet yetkililerinin ekonomik saiklerle Ukrayna'nın bir an evvel yenilmesini istediğini söyledi. Johnson ayrıca Fransız yetkililerin Rusya'nın Ukrayna'ya müdahale edeceği yönündeki istihbarat bilgilerine inanmadığını dile getirdi.

22 Kasım Salı

21.19: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, "Ukrayna'da gerginliğin daha da tırmanmasına hazırlıklı olmak gerektiğini, bu nedenle ülkesinn hem 100 milyar euroluk yeni bir fonla savunma kapasitesini güçlendirmesi, hem de herhangi bir ülkeye ekonomik bağımlılık yaşamaması gerektiğini" savundu.  Berlin'de düzenlenen bir ekonomi konferansında konuşan Scholz, Rusya'ya ekonomik bağımlılık senaryosunun tekrar etmesini önlemek için, Alman iş dünyasını uluslararası ortaklarla işbirliğini çeşitlendirmeye çağırdı. Scholz yeni iş ortağı olarak gösterdiği ve "güçlü ama yeterince değer verilmeyen ülkeler" olarak Hindistan, Endonezya, Vietnam ve Güney Kore'yi sıraladı.
 
21.18: Milli Savunma Bakanlığı 2023 yılı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyonda konuşan Bakanı Akar, "ABD'den F-16 almak için gayret gösteriyoruz ama olmazsa bizim de kafamızda bir şeyler var" dedi. Rusya'dan satın alınan hava savunma sistemi S'400'le ilgili de konuşan Akar, "Herhangi bir tehdit olduğu zaman ülkemizin hava savunma sistemini nerede kuracağımıza karar verip gidip kuracağız" dedi.
 
21.11: Bugüne kadar çok sayıda ünlüyü işleten Vovan ve Lexus lakaplı ses taklit ustası Rus komedyen Youtuberlar Vladimir Kuznetsov ve Alexei Stolyarov'un son kurbanı Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olarak  Duda'yı arayan komedyenler, Polonya'ya düşen füze konusunda "istişarelerde bulundu". Duda'nın ofisi görüşmeyi doğruladı. Ünlü Youtuberlar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'tan eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a ve Cumhurbakanı Erdoğan'a, ayrıca Elton John ve Prens Harry dahil birçok ünlü ile özel telefon görüşmesi yapmayı başarmıştı.  
 
20.00: Amerikan medyasının yazdığına göre, ABD ve müttefiklerinin çarşamba günü Rus ham petrolüne 60-70 dolarlık tavan fiyat koyma konusunda anlaşmaları bekleniyor. (RBC)
 
19.59: ABD, Ukrayna'ya doğrudan mali yardım için 4,5 milyar dolar ek kaynak tahsis etti.
 
19.57: Avrupa Komisyonu, TTF hub endeksinde doğal gaz fiyatlarına MWh başına 275 euro (bin m3 başına 2 bin 900 dolar) tavan fyat öneren bir düzenleme yayınladı. Bloomberg uzmanları, bunun şu anki mevcut fiyat 120 euronun (bin m3 için 1120 dolar)  oldukça üzerinde olduğuna işaret ediyor. Avrupa Enerji Komiseri Kadri Simson düzenlediği basın toplantısında “Bu fiyatın üzerinde işlem yapılamayacak" dedi.
 
19.54: Kırım'daki Sivastopol şehrinin insansız hava araçlarının saldırısına uğradığı bidirildi. Sivastopol Valisi Razvozjayev, hava savunma seisteminin kent üzerinde iki insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi. Vali, Telegram mesajından “Drone saldırısı var. Ön bilgilere göre iki İHA düşürüldü. İHA saldırısında kimsen yaralanmadı. Halkı sakin olmaya çağırıyorum" dedi.
 
19.51: Çek Cumhuriyeti Rusya vatandaşlarına ülkenin havaalanlarından transit geçiş için havaalanı vizesi alma zorunluluğu getirdi.
 
15.11: Çinli en büyük elektronik üreticisi Huawei, Rusya'da hükümet ve kurumsal müşterilere IT ve telekom çözümleri sağlamaya devam edecek. (Vedomosti)
 
15.09: Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin Ukrayna'daki operasyonda  orduya üniforma, kişisel koruyucu ekipman ve diğer ürünler sağlama konusunda devlete yardım etmesi gerektiğini söyledi. 
 
15.03: Ukrayna yetkilieri, ülkede Rusya'nın hava saldırılarından etkilenmeyen elektrik santrali kalmadığını duyurdu. Ukrenergo başkanı, ülkenin artık tüketicilerin ihtiyaç duyduğu kadar enerji üretmediğini, ancak altyapıya yeni saldırılar olmazsa durumun istikrar kazanabileceğini kaydetti.
 
15.00: Gazprom, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya doğal gaz sevkiyat hacmini azaltmak uyarısında bulundu. Gazprom, Ukrayna-Moldova sınırından geçen transit gazın Ukrayna ve Rusya sınırından sağlanandan daha az olduğunu iddia etti. Bu durumda, sevkedilen gazın "çalındığı" iddiası gündeme getirilmiş oldu. 
 
14.15: Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Rusya'nın 2022 için ekonomik tahminini iyileştirdi, 2023 içinse kötüleştirdi. OECD Rusya'nın GSYİH'sında 2022'de % 3,9 ve 2023'te % 5,6 düşüş bekliyor. Eylül ayındaki raporda 2022'de % 5,5 ve 2023'te % 4,5 oranında küçülme tahmin edilmişti. Örgüt, 2024'te Rusya'nın GSYİH'sında % 0,2 düşüş bekliyor.
 
14.01: Moskovski Komsomolets gazetesinin haberine göre, önde gelen askeri uzmanlardan Alesey Sukonkin, "Rusya'nın tek seferberlik ile yetinmesinin pek oaso olmadığını, bunu değişen şartlara göre yeni seferberlik dalgalarının taki edebileceğini" söyledi. Rus uzman, "Kısmi seferberlik sırasında ortaya çıkan sorunlar dikkate alınacak, seferberlik sistemi iyileştirilecek. Bu, sonraki seferberlik dalgalarının daha sorunsuz yürütülmesine yardımcı olacaktır" dedi.
 
13.58: İspanya, Ukrayna'daki askeri operasyon başladığından beri Rusya batandaşlarına 108 bin 800'den fazla Schengen vizesi verdi. Bloomberg , İspanya Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan verilere dayanarak bu rakamın geçen yıla göre üç kat daha fazla olduğunu yazdı.
 
13.43:  Peskov, Moskova ve Ankara'nın Suriye'deki duruma ilişkin pozisyonlarında “belirli nüanslar” olduğunu belirterek, "Bu nüanslar, hatta bazen anlaşmazlıklar, iki devlet başkanı tarafından defalarca tartışıldı ve çok şükür, Türkiye ile ilişkilerin dostane ve ortak doğası, bu farklılıkları açıkça ve yapıcı bir şekilde tartışmamıza izin veriyor" dedi.
 
13.40: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin Suriye'deki harekatına kara güçlerinin de katılabilme olasılığına ilişkin, “Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili endişelerini anlıyoruz, kendi güvenliğini sağlamak Türkiye’nin meşru hakkı, fakat herkese durumu güçleştirecek adımlardan kaçınmaları çağrısını yapıyoruz" değerlendirmesini yaptı. (Sputnik)
 
13:07: Antalya’da ortalama kiralar 10 bin lirayı aştı, kentte yaşamak birçok emekli ve memur için imkânsız hale geldi. Verilere göre, Antalya'da kiralar son bir yılda yüzde 310 arttı. Sözcü'nün haberine göre, DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, hayat pahalılığı ve enflasyonun, büyükşehirlerde yaşayan yurttaşları nispeten maliyetlerin daha düşük olduğu bölgelere göçe yönlendirdiğini söyledi ve ekledi: “Tersine göç hareketinin daha da artması bekleniyor”.
 
13.05: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu kış Ukrayna’da milyonlarca insanın hayatının tehlikede olacağını söyledi. BBC’de yer alan habere göre, Rusya’nın Ukrayna’nın enerji altyapılarını hedef alan saldırılarının ardından milyonlarca insanın enerjisiz kaldığını belirten DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge, “Basitçe söylemek gerekirse bu kış Ukrayna’da mesele hayatta kalmak olacak” dedi.
 
13.03: Suriye krizine çözüm amacıyla Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, Kazakistan'ın başkenti Astana’da 19. kez bir araya geldi. Türkiye’yi Dışişleri Bakanlığı Suriye Genel Müdürü Büyükelçi Selçuk Ünal başkanlığındaki heyetin temsil ettiği görüşmelere, Rusya’dan Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, İran’dan ise Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı başkanlığındaki heyetler katılıyor. 2 gün sürecek toplantılarda, taraflar, Suriye’deki genel durum itibarıyla insani ve sosyo ekonomik konular dahil siyasi sürecin kapsamlı şekilde teşvik edilmesi, rehinelerin serbest bırakılması, kayıp kişilerin aranması gibi güven artırıcı önlemler, Suriyeli mültecilerin ana vatanlarına dönüşü için koşulların yaratılması, Suriye’nin yeniden inşası için BM Güvenlik Konseyinin 2642 sayılı Kararı çerçevesinde uluslararası toplumun çabalarının seferber edilmesi gibi konuları masaya yatırıyor.
 
12.44: Rusya ekim ayında Çin'e rekor altın ihracatı gerçekleştirdi. RBC'nın haberine göre, Rus şirketleri ekimde bu ülkeye 124,6 milyon dolar tutarında 2,16 ton altın sattı. Gazete bu miktarın 2016'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekiyor.
 
12.40: Politico, Avrupa Birliği'nin Rus petrolünün taşınması konusunda Güney Kıbrıs, Malta ve Yunanistan'a esneklik tanıdığını yazdı. Habere göre, birlik denizcilik şirketlerinin zor durumda kalmaması için gübre ve çimento gibi Rus ürünlerine yönelik sınırlamaları da gevşetme yoluna gitti.
 
12.00: İran'ın yerel haber ajansı ISNA, ülkenin yüzde 60 saflığa ulaşmak için uranyum zenginleştirme çalışmalarına başladığını bildiriyor.
 
11.50: Fransa Litvanya'nın sınır güvenliğine destek olmak için 25 Kasımda bu ülkeye 4 Rafale savaş uçağı gönderiyor. (Kommersant)

11.27: Japonya Dışişleri Bakanlığı en kısa sürede Ukrayna'ya 2,57 milyon dolarlık jeneratör ve güneş enerjisi lambası tedarik edeceklerini açıkladı.

10.50: Amerikalı teknoloji şirketi Nvidia, Rusya pazarından çekilme işlemlerini tamamladı. Şirket 2003 yılından bu yana Rusya'da faaliyet gösteriyordu.

10.45: Vladimir Putin'in Suriye özel temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye'yi bölgede daha fazla tırmanma yaşanmaması için 'itidalli' olmaya çağırdı.

Lavrentyev şöyle konuştu:
 
"Tırmanmanın önüne geçmek için elbette ki Türk meslektaşlarımızı itidalli olmaya davet edeceğiz. Üstelik sadece kuzeyde değil, bütün Suriye'de. Konunun bütün taraflarıyla birlikte çalışmaya devam etmek ve Kürt sorunu olarak adlandırılan meseleye de doğru bir çözüm bulmaya çalışmak gerektiğini düşünüyoruz."
 
10.25: Politico'nun haberine göre, Avrupa Birliği Rusya'ya karşı dokuzuncu yaptırım paketi için fikir teatisine başladı.
 
10.20: Ukrayna güvenlik kuvvetleri Kiev Mağaralar Manastırı olarak bilinen Kiev Peçersk Manastırı'nda arama yaptı. Geçtiğimiz haftalarda manastıra ait kiliselerden birinde düzenlenen ayinde bazı kişiler Rusya lehinde ilahiler söylemiş, olay üzerine kilisenin papazı görevden alınmıştı.
 
10.00: Associated Press haber ajansı, geçtiğimiz hafta Polonya'ya düşen roketin Rusya'ya ait olduğunu yazan muhabir James LaPorta'nın işine son verdi. Konuyu haberleştiren Washington Post gazetesi, LaPorta  ajansın belirlediği "haberin en az iki kaynaktan doğrulatılması prensibini" ihlal ettiği için işten çıkarıldı. LaPorta söz konusu haberde tek bir kaynağa atıfta bulunmuştu.
 
09:50: Özbekistan Fransa Kalkınma Ajansı'yla 1 milyar euroluk yatırım anlaşması imzaladı.
 
09.18: Kalinigrad'da kurulu Avtotor otomobil fabrikası Hyundai, Kia ve BMW ile iş ortaklığını resmen sonlandırdı.
 
09.15: The Telegraph, İngiltere'nin Ukrayna'ya modernize edilmiş Brimstone-2 roketleri tedarik ettiğini yazdı.

08.50: Ukrayna, Rus petrol şirketi Transneft'e gönderdiği yazıyla 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Macaristan ve Slovakya'ya petrol taşıyan Drujba boru hattından aldığı transit geçiş ücretini arttıracağını bildirdi. Bloomberg'in haberine göre, Ukrayna geçiş ücretini ton başına 2,1 eurodan, 13,6 euroya yükseltme hazırlığında. Ukrayna yönetimi karara enerji altyapısının uğradığı zararlar nedeniyle masrafların artmasını gerekçe gösterdi.

08.28: Rusya'nın Kuzey Avrupa ülkelerine petrol ihracatı şubat ayından bu yana yüzde 90 azaldı. Bloomberg Rus petrol ihracatının Asya istikametine döndüğünü bildiriyor.

08.25: İspanya Dışişleri Bakanlığı bu yıl Rusya vatandaşlarına 109 bine yakın vize verildiğini açkladı. RBC sayının yaptırımlara rağmen geçtiğimiz yıla kıyasla 3 kat arttığına dikkat çekiyor.

08.22: Pentagon, Ukrayna'ya yapılan askeri yardımlar nedeniyle boşalan silah stoğunu yenilemek için alım süreçlerini hızlandırdı. Reuters'e konuşan Savunma Bakanlığı yetkilileri, üreticilerle 2,6 milyar dolarlık yeni anlaşmaların imzalandığını söyledi. Bu sözleşmelerin 1 milyar dolarlık kısmı son 1 ayda imzalandı.

07.19: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Parlamenterler Asamblesine seslenerek, Kiev'in NATO ve AB üyelik başvurularının desteklenmesi çağrısında bulundu. 

23.28: Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti lideri Sergei Melikov, bazı yetkililerin çocuklarını suçlayarak "Zorunlu askerlikten kaçma girişimi var" dedi. Melikov, "Kimileri için askerlik bir görev, kimileri de babaları ve anneleri iyi mevkilerde olduğu için ayrıcalıklara sahip olduklarını düşünüyor" dedi.
 
23.25: Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu müfettişleri, Zaporojye santralinde hasar ve bunlardan kaynaklanan "radyoaktif olmayan" sızıntı saptadılar. Ortada, nükleer güvenliğe yönelik acil bir tehdit bulunmadığı bildirildi.
 
23.24: NATO Parlamenterler Meclisi, ittifak ülkelerini Rusya'yı "terörist rejim" olarak tanımaya çağırdı. (Kommersant)
 
23.23: Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya'nın tavan fiyat kuralı uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünleri tedarik etmeyeceği uyarısını tekrarladı.
 
18.18: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Sinop'ta inşa edilecek ikinci nükleer enerji santralinin yapımı için Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) ile görüşmelere başlama aşamasına gelindiğini bildirdi. Bayraktar, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 12. Uluslararası Nükleer Enerji Fuarı "Atomexpo 2022"de, "Sinop için görüşmelere gelince, bu önce Japon hükümetiyle başladı ve şimdi Akkuyu NGS'deki ortağımız Rosatom ile görüşmelere başlama aşamasındayız. Ana fikir, yine nükleere ihtiyacımız olduğu ve bunu daha rekabetçi hale getirmemiz gerektiği. Akkuyu önümüzde harika bir örnek oldu. Çok şey öğrendik" diye konuştu.
 
18.03:  Rusya devlet nükleer enerji şirketi Rosatom'un genel müdürü Aleksey Lihaçev, Zaporojye santralinde Ukrayna saldırıları yüzünden nükleer kaza riski olduğunu söyledi.
 
18.01: Rosstat'a göre, Rusya'daki tarım kuruluşlarının tahıl sevkiyatları ekim ayında bir önceki aya kıyasa % 40,3 arttı.
 
18.00: Ekim ayında Almanya'dan Rusya'ya yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre % 59,2 azalarak 1 milyar euro oldu.
 
17.57: Brent petrolün fiyatı 28 Eylül'den bu yana ilk kez varil başına 84 doların altına düştü.
 
17.56: Ukrayna lideri Zelenskiy, Batılı ülkeleri bir kez daha Ukrayna'yı NATO ve Avrupa Birliği'ne kabul etmeye çağırdı. 
 
15.03: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye konusunda açıklamalarına devam ederken, "Maalesef Ruslar gerekeni yapmadı” dedi. Serêkani ve Efrin arasında kalan Demokratik Suriye Güçlerinin kontrolündeki Kobanê'ye yönelik “operasyon” yapılıp yapılmayacağına ilişkin gelen soruyu ise Erdoğan şu şekilde yanıtladı: 
 
“Her zaman zaten o bölge hedefler arasında yer almıştır ve atılan adım da zaten buna göre atılmıştır. Nitekim bu defa da yine aynı şekilde bu hedefte iki önemli bölge vardı. Bunun bir tanesi Irak’ın kuzeyi, bir diğeri de Suriye’nin kuzeyi olan bölgelerdi. Bu bölgelere yönelik adımlarımızı attık ve atmaya da buna devam edeceğiz. Ruslarla da 2019’da Soçi’de yapılan bir anlaşmamız var. Onların bölgedeki teröristleri temizleme sorumlulukları vardı. Maalesef birçok kez kendilerine tekrar tekrar hatırlatmamıza rağmen bunu yapmadılar, yapamıyorlar. Biz de bunlara karşı sessiz kalmayacağımızı, herhangi bir şekilde kendileri yapamadığı takdirde oradaki teröristlere karşı adım atacağımızı söyledik. Dün de bu çerçevede Kobani’de yuvalanan teröristlere karşı 12 hedefi vurmak suretiyle orada etkisiz hale getirdik. Burada herhangi bir tahdit yok. Bu harekâtın sürekliliği söz konusu. Karadan ve havadan gereken neyse yaptık. Bundan sonra da yapacağız."
 
15.00: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "NATO, Ukrayna için kabul edilebilir bir barış anlaşması elde etmek istiyor, bu nedenle Kiev'e askeri yardımı artırmak gerekiyor" dedi. 
 
14.58: Kimliğini gizli tutan İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, Kiev'de yaptığı bir duvar resminin parçalarının internet üzerinden satışa çıkarılmasına tepki gösterdi. Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ünlü grafiti sanatçısı Banksy, Kiev yakınlarında yaptığı 7 duvar resminden birinin eBay üzerinden satışa çıkarıldığını belirterek, "Ukraynalı vandallar iznim olmadan çalışmalarımı eBay üzerinden satmaya başladı. Size sanat verdim, sizin verdiğiniz karşılık bu mu?" diye tepki gösterdi. 
 
14.56: Polonya, Almanya'nın teklifini kabul etti: Ukrayna sınırına Patriot bataryaları konuşlandırılacak. Almanya'nın Polonya hava sahasının korunmasına yardım etmek için sunduğu, Polonya'ya Patriot hava savunma sistemi bataryaları gönderilmesini öngören teklif, Varşova tarafından kabul edildi. Twitter hesabından açıklama yapan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, "Almanya Savunma Bakanı'nın ülkemizde ek Patriot füze bataryaları konuşlandırma teklifini memnuniyetle kabul ettim. Bugün Alman tarafıyla yaptığım telefon görüşmesinde sistemin Ukrayna sınırına konuşlandırılmasını önereceğim" dedi. (Sputnik)
 
14.11: Kremlin, Washington Post'un Moskova ve Tahran'ın Rusya'da insansız hava aracı üretme anlaşması yaptıkları hakkındaki haberle ilgili yorum yapmaktan kaçındı.
 
14.09: Norveç hükümeti kışın Ukrayna'ya 2 milyar kronluk (190 milyon dolar) gaz hibe etmek için anlaşma imzaladı.
 
13.47: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Pençe Kılıç operasyonuyla ilgili olarak "ABD Başkanı Biden’la Bali’de görüştünüz. Rus lider Putin’le de sürekli temas halindesiniz. Bu operasyonla ilgili konuştunuz mu? Tavırları ne oldu?" sorusuna şu karşılığı verdi:
 
"Biz bu operasyonla ilgili ne Sayın Biden’la ne Sayın Putin’le herhangi bir görüşme yapmış değiliz. Fakat bizim her an bu bölgede bu tür şeyleri yapabileceğimizi zaten sayın Biden da sayın Putin de biliyor. Nitekim bu olayda da olduğu gibi, her zaman söylüyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz... Türkiye’nin güvenlik teşkilatı, bizler icazetli çalışmıyoruz. Biz eğer bir adım atacaksak bunun kararını veririz ve bu adımı da atarız. Bu konuda Amerika artık bizi bilmesi lazım. Herhalde biliyordur. Bundan sonraki süreçte zaten bizim çok daha önemli adımları kararlı bir şekilde nasıl atacağımızı, atmamız gerektiğini de inşallah hepsi görecek. Bizim tabii üzüntümüz şu; biz Amerika’yla NATO’da beraberiz. Ancak binlerce araç, gereç, mühimmat, silah bütün bunları Suriye’deki terör bölgesine maalesef bu Amerika göndermiştir. Bu sayın Obama döneminden itibaren olmuş, sayın Trump döneminde sürmüş, sayın Biden döneminde de devam etmektedir. Peki biz bunu onlarla paylaştık mı? Evet paylaştık. Ben bunları sayın Obama’yla da paylaştım, sayın Trump’la da paylaştım, sayın Biden’la da paylaştım. Kendilerine “Biz sizinle NATO’da beraberiz, iki önemli müttefikiz. Bize böyle bir tehdit güneyden geldiğine göre siz buradaki terör örgütlerine bu destekleri vermek suretiyle bizi sıkıntıya sokuyorsunuz. Tabii biz bu sıkıntıları yaşayamayız. Gerektiğinde bunlara gereken cevabı da vermek durumunda kalacağız” dedim. Tabii bir şey söyleyemiyorlar. Biz de gerekeni bu noktada yaptık, yapıyoruz, yapmaya da yine devam edeceğiz. Buralardan asla taviz veremeyiz, çünkü bu tür tavizler ülkemiz için sıkıntıdır." 
 
13.10: Polonya Başkanlık İdaresi Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Jakub Kumoch, Polonya'da bu kış Ukrayna'dan yeni bir mülteci dalgasının beklendiğini söyledi. Kumoch, "Çok çetin bir kış olacak. Ne yazık ki Ukrayna'dan yeni mültecilerin gelmesini bekliyoruz" dedi.
 
13.08: Donetsk makamları, Ukrayna ordusu tarafından bu sabah yapılan bombardıman sonucu bölgede 105 binden fazla evin elektriğinin kesildiğini duyurdu.
 
13.05: Ukrayna'nın Poltava bölgesindeki Kremençug şehrinde şair Aleksandr Puşkin'in büstü söküldü. Kremençugskaya Gazeta'nın haberine göre, belediye görevlileri büstü matkapla kaideden ayırarak bir vinçle kaldırdı. Büstün bir müzeye konulacağı belirtiliyor.
 
13.04: Peskov, Ukrayna'da iktidar değişikliğinin Rus özel askeri operasyonunun amacı olmadığını söyledi. "Hayır, Başkan Putin daha önce bunu zaten söyledi" diyen Peskov, "Rusya, özel askeri harekât hedeflerine ulaşmak için çabalıyor. Bu hedeflere farklı şekillerde ve farklı formatlarda ulaşılabilir” diye konuştu.
 
13.03: Peskov, Moskova'nın özel harekat bölgesinde Rus savaş esirlerini infaz edenleri bulup cezalandıracağını söyledi. Peskov, "Rusya bu suçu işleyenleri kendisi arayacaktır. Bulunmaları ve cezalandırılmaları gerekiyor” dedi. Peskov ayrıca Rusya'nın uluslararası mekanizmalar çerçevesinde bu suça dikkat çekmek ve faillerden hesap sormak için elinden gelen her şeyi yapacağını vurguladı.
 
12.56: Başkan Putin'in Basın Sözcüsü Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Kremlin'de yeni seferberlik hakkında herhangi bir tartışma olmadığını söyledi. Peskov, "Savunma Bakanlığı adına konuşamam. Kremlin'de bu konuda herhangi bir tartışma yok” dedi. Rusya'da kısmi seferberlik, Ukrayna'da özel harekatın başlamasından yedi ay sonra, 21 Eylül'de Başkan Vladimir Putin'in kararnamesiyle ilan edilmiş, 28 Ekim'de Savunma Bakanı Sergey Şoygu seferberliğin tamamlandığını duyurmuştu.
 
12.37: Kommersant gazetesi, daha önce özel askeri operasyon nedeniyle Rusya'ya ürün satışını durdurduğunu açıklayan Norveçli Bergen Engines'in, gaz türbinlerinin tamir ve bakımı için Rusya'ya yeniden parça tedarik etmeye başladığını yazdı. Parçaların Rusya'ya 2019'da satılan 22 türbinin tamir ve bakımında kullanılacağı bildiriliyor.
 
12.00: Rusya'da hemen hemen bütün federal bölgeler bu yıl özel askeri operasyon nedeniyle yılbaşı kutlaması organize etmeme kararı aldı. Tass'ın bildirdiğine göre, çocuklar için düzenlenen etkinlikler karardan hariç tutulacak.
 
11.36: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeniden Kazakistan cumhurbaşkanı seçilen Kasım-Jomart Tokayev'i kutladı. Tokayev seçimde yüzde 81 oy almıştı.
 
11.30: Polonya, Almanya'nın ülkenin hava savunmasını güçlendirmek için Patriot bataryası verme teklifini kabul etti. Bataryalar Ukrayna sınırına yerleştirilecek.
 
10.35: Rusya pazarından ayrılan Amerikalı kahve zinciri Krispy Kreme'in yerine Krunchy Dream adında yeni bir zincir açıldı. RBC zincirin Novikov Group tarafından açıldığını yazıyor.
 
10.20: Polonya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ülkede düzenlenecek AGİT toplantısına katılmak için vize başvurusunda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u reddetmelerine sebep olarak "Rusya'yı olabildiğince izole etme gerekliliğine" işaret etti.
 
10.15: Finlandiyalı inşaatçı SRV Group ve ortakları, St. Petersburg'daki Ohta Mall'un mülkiyetini elinde bulunduran Jupiter Realty 1 BV şirketindeki paylarını elden çıkardı.
 
09.45: Pentagon, ABD'nin bugüne dek Ukrayna'ya yaptığı askeri yardımların toplam büyüklüğünün 20 milyar doları geçtiğini açıkladı.
 
09.00: Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó, Soçi'de düzenlenecek Atomexpo-2022 fuarına bizzat katılım göstereceğini duyurdu.
 
08.50: Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi başkan yardımcısı Konstantin Kosaçev, Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin ancak Kiev'de rejim değiştikten sonra normalleşebileceğini söyledi.

08.16: Kommersant'ın haberine göre, Rusya parlamentosu yıl sonuna kadar internet algoritamalarının kapatılmasını öngören bir yasa çıkarmak niyetinde. Uzmanlar online video servislerinden perakende platformlarına pek çok internet sitesinin kullandığı tavsiye algoritmalarının kapatılması durumunda, ticarı kaybın yıllık 100 milyar rubleyi bulabileceği uyarısında bulunuyor.

07.58: The New York Times gazetesi, Ukraynalı askerlerin esir düşen 10'dan fazla Rus askerlni toplu olarak öldürdüğü iddiasını yansıtan videonun gerçekliğini uzmanlara doğrulattığını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı, sosyal ağlarda yayınlanan videoları "kitlesel katliam" olarak nitelendirmiş ve BM'yi soruşturma açmaya çağırmıştı. Ukrayna yönetimi de olayı soruşturduklarını açıklamıştı

01.16: Kazakistan'da 6 adayın yarıştığı erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yüzde 84'in üzerindeki oy oranlarıyla seçimi kazandı. Tokayev, "tarihi bir zafer kazandığını" söyledi.  

20 Kasım Pazar

23.11: Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Ukrayna'daki Zaporojye Nükleer Santrali ve çevresinde meydana gelen patlamaların kesinlikle "kabul edilemez" olduğunu belirterek, "Bunun arkasında her kim varsa derhal durmalıdır. Daha önce defalarca söylediğim gibi ateşle oynuyorsunuz" ifadesini kullandı. UAEA'dan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Zaporojye ve çevresinde dün gece ve bu sabah gerçekleşen çok sayıda patlamaya ilişkin değerlendirme yer aldı. Açıklamada, düzinelerce bombanın hem nükleer santralin bulunduğu alana hem de çevresine isabet ettiği vurgulanarak, uzmanların patlamaları görebildiğine dikkat çekildi. (Sputnik)

18.30:  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'yı izole etme politikasının Batı ülkeleri için ciddi sonuçlara yol açabileceğine inandığını söyledi. Erdoğan "AB ve özellikle Polonya, Rusya'yı yalnızlaştırmanın bedelini sonsuz derecede ödeyecek" dedi. Rusya federal TV kanalında "Mosova.Kremlin.Putin" programına konuşan Erdoğan, “Bedel sonsuz olacak. Ve Avrupa bu bedeli giderek daha fazla ödüyor ve bununla birlikte özellikle Polonya da ” dedi.

Erdoğan, "Ukrayna krizinin kazananı olmayacak ve barışın sağlanmasından tüm taraflar yararlanacak" diye konuştu. Program bu gece yayınlanacak

18.21: Rusya Savunma Bakanlığı son 24 saatteki saldırılarda Ukrayna'nın Zaporijya kentindeki "Motor Sich" fabrikasında uçak motorlarının yapıldığı tesisin imha edildiğini açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Konaşenkov,  Kupyansk, Krasnıy Liman, Donetsk'in güney yönlerindeki Ukrayna saldırılarının püskürtüldüğünü, yaklaşık 120 Ukraynalı askerin etkisiz hale getirildiğini söyledi. Rus general,  "Zaporojya kentindeki Motor Siç savunma tesisleri fabrikasında uçak motorlarının montajının yapıldığı tesis, yüksek hassasiyetli silahla yok edildi" dedi. Konaşenkov 2 ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar füzesi ile 4 M777 obüsünün imha edildiğini de kaydeden Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait 6 insansız hava aracının da düşürüldüğünü aktardı. Konaşenkov, "Bugüne kadar Ukrayna'ya ait 333 uçak, 177 helikopter, 2 bin 538 insansız hava aracı, 388 hava savunma füze sistemi, 6 bin 729 tank ve zırhlı araç, 899 çok namlulu roketatar, 3 bin 604 obüs ve havan topu, 7 bin 293 özel askeri araç yok edildi" dedi.

12.58: The Washington Post'un ABD güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Rusya, İran ile "Rusya topraklarında yüzlerce insansız hava aracının üretimine başlamak için" bir anlaşmaya vardı.

12.57: Belgorod Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov, Ukrayna ordusunun bölgedeki bazı yerleşim birimlerini bombaladığını ve yaralananlar olduğunu duyurdu.

12.55: Rusya, Ukrayhna'daki özel askeri operasyon sonrası sınırlarına kattığı Mariupol'de işaat seferberliği başlatıyor. Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, "Mariupol'ün restorasyonu için üç yıllık olarak öngörülen planın, hızlanarak iki yılda tamamlanması öngörülüyor" dedi. 

12.54: Bu yılın Ocak-Ekim döneminde Rusya'dan Çin'e boru hattı ile doğal gazı satışı geçen yılın aynı dönemine göre %182 artarak 3,1 milyar dolara ulaştı.

09.59: Kazakistan'da bugün cumhurbaşkanlığı seçimi için halk sandık başına gidiyor. Bakşan Tokayev, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, "ülkesinin jeopolitik konumunu dikkate alarak çok yönlü bir politika izlemesi gerektiğini" söyledi. Tokayev, “Jeopolitik konumu göz önünde bulundurarak, 500 milyar dolarık ekonomimiz olduğu gerçeğini hesaba katarak, küresel şirketlerin pazarımızda faaliyet gösterdiği göz önüne alınarak, şimdi sıkça dedikleri givi çok yönlü bir duş politika takip etmek zorundayız" dedi.

09.56: Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada, Başkan Şi Cinping'in, Başkan Biden ile G20 zirvesindeki görüşmesinde "Tayvan'ın Çin-ABD ilişkilerinde en kalın kırmızı çizgi olduğu" uyarısında bulunduğu vurgulandı. 

19 Kasım Cumartesi
 
21.39: ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, NATO'nun Rusya Federasyonu ile bir çatışma peşinde olmadığını, ancak Ukrayna'ya yardım etmeye devam edeceğini söyledi. Kanada'nın Halifax kentinde düzenlenen yıllık Güvenlik Forumu'nda konuşan Pentagon başkanı, "NATO , Rusya ile bir çatışma aramıyor ve Ukrayna'daki düşmanlıklara karışmayacak. Ancak Kiev'e savunma konularında yardım etmeye devam edecek. NATO bir savunma ittifakıdır ve Rusya ile karşı karşıya gelme peşinde değildir. NATO Rusya için tehdit oluşturmuyor. Bir hataya düşmeyin: Putin'in seçtiği bir savaşa çekilmeyeceğiz” dedi.
 
21.36: Gazprom, Rusya’nın kuzey batısındaki Leningrad Bölgesi’nde doğalgaz boru hattında bir patlamanın meydana geldiğini duyurdu. Patlama sonrası çıkan yangının kontrol altına alındığı bildirildi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, boru hattındaki patlamanın basınç kaybı sebebiyle meydana geldiğini açıkladı. Gazprom Transgaz St. Petersburg, Belousovo-Leningrad doğal gaz boru hattındaki patlamanın ardından onarım çalımalarının sürdüğünü, gaz tedarikinin yakında başlayacağını duyurdu.
 
21.34: Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (DHC) Lisiçansk şehrinde, Ukrayna ordusunun düzenlediği topçu saldırısında, iki sivilin hayatını kaybettiği, dört sivilin de yaralandığı belirtildi.DHC Savaş Suçu Kontrol ve Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Lisiçansk yerleşim biriminin 155 milimetre kalibreli toplarla (1 mermi) ateşe maruz kalması sonucu iki sivil hayatını kaybetti ve dört kişi yaralandı” ifadesine yer verildi. (Sputnik)
 
21.33: Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna'daki çatışmanın Rusya ile NATO arasında bir savaşa dönüşmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Scholz, “Savaş Avrupa'ya geri döndü. Birçok insan bundan korkuyor ve sizin de bunun için nedenleriniz var” dedi. Scholz, Ukrayna'nın bütünlüğünü ve egemenliğini savunmasına yardım etme ve Kiev’e silah gönderme kararının alınması ve en çok yardım gönderenler arasında Almanya'nın da bulunmasının önemli olduğunu vurgulayarak, “Ancak bunun Rusya ile NATO arasında gerilimin tırmanmasına ve bir savaşa yol açmasına izin verilmemesi de önemli. Bu nedenle, Avrupa Birliği, NATO, G7 ve diğer düzeylerdeki dostlarımız ve müttefiklerimizle yakın işbirliği içinde çalışmamız önem arzediyor. Bu bağlamda, dünyada başka müttefikler bulmaya çalışmak da önemli” diye konuştu. (Sputnik)
 
14.25: Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya'yı "kısa vadeli bir ateşkes ile nefes alabimek için çatışmaları bir süre durdurmak istemekle" suçladı. Kanada Halifax'taki uluslararası güvenlik forumunda canlı yayınlanan bir konuşma yapan Zelenskiy, "Rusya ile ahlaki olmayan uzlaşmalar yeni kurbanlara yol açar. Rusya ile gerçek bir barış yapmanın tek yolu, daha önce sıraladığımız şartları yerine getirmektir. Rusya şimdi kısa vadeli bir ateşkes peşinde. Yaralarını sarmak için bir mühlet istiyor. Bazıları buna savaşın sonu diyecekti. Ancak böyle bir duraklama fayda vermez, aksine durumu yalnızca ağırlaştırır" dedi. Zelenskiy'nin öne sürdüğü şartların başında Rus birliklerinin Ukrayna'dan çekilmesi ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması yer alıyor.
 
Ukrayna başkanlık idaresi başkanı Andriy Yarmak da, "Rusya ile barış ancak 1991 sınırlarının restorasyonundan sonra mümkündür" açıklamasını yaptı.
 
Zelenskiy 7 Kaıms'da yaptığı açıklamada, Putin'in müzakereleri yeniden başlatma arzusuna dair diğer ülkelerin liderlerinden "belirli sinyaller" aldığını söylemişti. Zelenskiy, Rusya ile müzakerelerin "perde arkasında değil, alenen yürütülmesi gerektiğini" ssavunmuştu. Buna yanıt veren Kremlin Sözcüsü Peskov, Ukrayna makamları gerçekten müzakere sürecine girme arzusunda olmadığını söylemişti.
 
11.10: Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoli Antonov, "ABD'nin ikili ilişkileri kesme yönünde bir niyeti olduğunu düşünmediklerini" söyledi. Antonov, “Diplomatik ilişkileri kesmeye gerek olmadığı gerçeğinden hareket ediyoruz. Bunun yanlış bir karar olacağına inanıyorum ve bence Amerikan tarafının ilişkileri kesmek gibi niyeti yok. ABD'nin Rusya büyükelçisinin yakın gelecekte onaylanacağını ve Amerikan büyükelçiliğinin yeniden tam kapasite çalışacağını umuyoruz" dedi.
 
11.08: Sahalin'deki bir apartmanda meydana gelen ve gaz kaçağından kaynaklandığı sanılan patlamada ölenlerin sayısı dokuza çıktı. Ölenlerin dördü çocuk.
 
09.32: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi. "Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı ve tahıl koridoruna ilişkin gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, tahıl ihracına ilişkin İstanbul Anlaşması’nın uzatılmasına yönelik yapıcı tutumu için Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl mutabakatı ve esir takasıyla olumlu tecrübeler edinildiğini, bu anlayışı ateşkes başta olmak üzere müzakere kulvarına da teşmil etmenin herkesin yararına olacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki terör saldırısı için ilettiği taziye dolayısıyla da Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti."
 
09.26: Gazprom, 15 Kasım'dan itibaren yeni bir satış sözleşmesi kapsamında Azerbaycan'a gaz sevkiyatına başladığını duyurdu. Anlaşma Mart 2023'e kadar sürecek. Anlaşma Gazprm ile Socar arasında imzalandı. Toplam teslimatın 1 milyar metreküp seviyesinde olması bekleniyor. Kendisi de gaz üreticisi ve satıcısı olan Azerbaycan'ı Gaprom'dan gaz alımı, ihracat miktarındaki artış ya da Moskova'nın daha önce barter için anlaştığı İran'a daha fazla transit gaz sevkiyatıyla açıklanıyor. Lenta.ru haberi, "Azerbaycan için gazın maliyeti açıklanmadıi, ancak her iki seçenek de fiyatın Avrupa gaz borsalarında oluşandan önemli ölçüde daha düşük olacağı anlamı çıkıyor" diye verdi. Gazprom'un yılın ilk on ayında BDT dışı ülkelere yaptığı ihracat, 2021'in aynı dönemine göre yüzde 42,6 (67,6 milyar metreküp) azaldı.
 
09.16: Rusya'nın son hava saldırılarında, Bayraktar İHA'ları için motor üretiminin organize edildiği Zaporojye'deki "Motor Siç" fabrikasının da hedef alındığı iddia edildi. Açıklamayı, "Rusya ile birlikteyiz" hareketinin temsilcisi Vladimir Rogov yaptı. 
 
09.08: Başkan Zelenskiy, Kiev'de ve Ukrayna'nın 17 bölgesinde enerji arzında çok zor bir durum yaşandığını söyledi. Dün akşam Odessa'da halktan bir grup, elektrik kesintisini protesto etmek için yolu trafiğe kapattı. Bazı protestocular, "Kiev'in Odessa'ye vermediği elektriği daha vatansever gördüğü diğer yerleşim yerlerine verdiğini iddia etmişti. Ukrayna makamları, ülke genelinde elektrik kesintisi takvimi uygulanırsa enerji sisteminin üç ila on gün arasında toparlanacğını umuyor.
 
09.04: Rusya'nın en doğusundaki Sahalin bölgesinde bir apartman binasında meydana gelen gaz patlamasında beş kat çöktü, en az altı kişinin öldüğü bildiriliyor.
 
09.01: Moskova merkezli Kamuoyu Vakfı'nın son anketine göre, Rusya'da halkın % 76'sı Başkan Putin'e güven duyuyor. Ankette sadece  %14'lük kitle güvensizlik ifade etti. %11'lik bir kesim kararsız. 11-13 Kasım tarihlerinde Rusya'nın 53 bölgesindeki 104 yerleşim yerinde gerçekleştirilen ankete 18 yaş üstü 1,5 bin kişi katıldı.
 
18 Kasım Cuma
 
22.24: Türkiye'nin AB yaptırımı sonrası 1 Aralık'tan itibaren Rus ham petrol tankerlerine Boğaz geçişinde sigorta poliçesi kontrolü getireceği haberleri Rusya'da yankı buldu. Argumenti i Fakti, haberi "Doğu aldatmacası. Türkiye, Rusya'dan Karadeniz üzerinden petrol ihracatını durdurabilir.  Türkiye Ulaştırma Bakanlığı, 1 Aralık'tan itibaren İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı'ndan geçen her tanker için sigorta belgesi istemeyi planlıyor. Görünüşte masum olan mesajın arkasında, geniş kapsamlı sonuçları olan ciddi bir sorun yatıyor. Pratikte dünya deniz tankerlerinin % 90'ından fazlası, Londra merkezli International Group of P&I Clubs poliçesi ile sigortalanıyor. 5 Aralık'tan itibaren Rus petrolüne yönelik Avrupa ambargosu yürürlüğe giriyor ve bu şirket Rus petrolü taiıyan tankerleri sigortalamayabilir" denildi.
 
Gazeteye konuşan Rus uzmanı Leonid Hazanov, “Türkiye, Rus sigorta şirketlerinin teminatlarını kabul edip etmeyeceğini belirtmedi. Rus şirketlerinin poliçeleri kabul edilirse, o zaman büyük zorluklar yaşanmaz" dedi.
 
Bloomberg haberine göre Türkiye, Boğal geçişi yapacak tankerlerden talep edeceği P&I Clubs sigorta poliçesine teyid mektubu isteyecek. Habere göre, Türkiye, dünyadaki petrol nakliyecilerini, yeni Avrupa yaptırımları devreye girerken Rus petrolünün akışını kısıtlayabilecek bir hareketle, ülkenin hayati boğazlarını geçmek için sigortalı olduklarını kanıtlamaları gerektiği konusunda uyardı.
 
Yeni kural 1 Aralık'ta, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık'ın Rus ticaretine ülkenin petrolünü taşıyan tankerlerin sigorta almasını çok daha zorlaştıracak ek kısıtlamalar getirmesinden birkaç gün önce başlıyor. Sigorta, petrol sızıntılarından çarpışmalara kadar her şeyi kapsadığı için, Türkiye aslında sularını korumaya çalışıyor, ancak bu koruma, milyonlarca varil Rus ham petrol ihracatının akışını da etkileyebilir.
 
Denizhaber.com'un aktardığına göre, Türkiye Ulaştırma ve Altyapı  Bakanlığı yayınladığı genelgesinde, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından petrol taşıyan gemilerin, sigorta şirketlerinden o geminin sefer ve yükü için teminat sağlanacağını belirten bir yazı sunmaları isteneceğini belirtti.
 
Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık, 5 Aralık'ta Rus petrol sevkiyatlarına yönelik, endüstri standardı sigortanın mevcudiyetini önemli ölçüde etkileyecek agresif yaptırımlar başlatıyor.
 
Bloomberg'in haberine göre, Türk deniz trafiğini yöneten kurumdan bir yönetici mektubu doğruladı ve arkasındaki amacın, Türkiye bir parçası olmasa da AB yaptırımlarına uymak olduğunu söyledi.
 
Direktör, gemi sahiplerini petrol sızıntısı gibi yükümlülüklere karşı koruyan gerekli P&I sigortasını elde etmekte zorlanmaları halinde, hareketin Rus tankerlerini oldukça etkileyebileceğini söyledi. Önlem, Türk boğazları boyunca deniz emniyetini arttırmayı amaçlıyor. 
 
AB ve Birleşik Krallık yaptırımları kapsamında, taşınan yüklerin henüz belirlenmemiş bir fiyat üst sınırının altında satın alınması koşuluyla, gemiler yine de endüstri standardı teminat alabilecek.
 
Genelgede, sigortasız gemilerin boğazlardan geçmesi halinde su yollarında ciddi hasar meydana gelebileceği ve sigortasız bir geminin kaza geçirmesi halinde gemi trafiğinin durma noktasına gelebileceği belirtildi. Sonuç olarak, sigorta kapsamını garanti eden bir yazının bu soruna çözüm olarak görüldüğü de eklendi.
 
22.10: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, uluslararası örgütlerden Rus esir askerlerin kurşuna dizilmesini kınamayı ve titiz araştırma gerçekleştirmeyi talep ettiklerini belirtti.
Zaharova’nın yazılı açıklamasında, “Uluslararası örgütlerden, bu vahim suçu kınamayı ve titiz araştırma gerçekleştirmeyi talep ediyoruz” ifadesine yer verildi. Tüm sorumluların tespit edileceğini ve kimsenin cezadan kaçmayacağını kaydeden Zaharova, Batı ülkelerinin Ukrayna ordusunun Rus askerlere yönelik işlediği suçları görmezden geldiğini belirterek, “Söz konusu sadece Azov ve diğer radikal örgütler değil, komutanlarının resmi emirlerini yerine getiren Ukraynalı askerler. Onların Neo-Nazi ideolojisine bağlılığı ve ilkelerini uygulaması, Ukrayna’daki rejimin suçunu ikna edici biçimde kanıtlıyor” dedi. (Sputnik)
 
 
22.05: Beyaz Saray sözcüsü John Kirby, ABD'nin Rusya ile müzakere yürütmediğini, Ukrayna'yı da müzakereye zorlamadığını açıkladı.
 
22.00: Rusya Adalet Bakanlığı, Noize MC adıyla bilinen müzisyen İvan Alekseyev, gazeteci İrina Şihman, blogger Mihail Svetov, siyasetçi Vyaçeslav Maltsev ve Dissernet'in kurucusu Andrey Zayakin'i yabancı ajan ilan etti.
 
17.52: Rus milyarderler Roman Rotenberg ve Gennadi Timçenko'nun Helsinki'deki kapalı arena Helsinki Hall'ı satışa çıkardığı öğrenildi. Kommersant her iki iş insanının da Finlandiya vatandaşlığı bulunduğunu yazıyor.
 
17.34: Rusya Savunma Bakanlığı, onun üstünde Rus askerinin esir düştükten sonra Ukraynalılar tarafından kurşuna dizildiği yönünde bir açıklama yayınladı. Rus basını açıklamaya konu olan videonun Telegram kanallarında bugün dolaşıma girdiğini yazıyor.
 
16.28. Rus televizyon kanalı RTVi, Ukrayna ordusunda savaşırken hayatını kaybeden yabancıların sayısını 101 olarak açıkladı. Listenin ilk sırasında 24 kişiyle Gürcüler yer alıyor. İkinci sırada 15 kişiyle Belaruslular var. Bunu 14 kişiyle Amerikalılar ve 9 kişiyle Azeriler takip ediyor. Listede Türk vatandaşı bulunmuyor.
 
16.18: Transneft yönetimi, Novorossiysk'teki Şesharis petrol yükleme terminaline insansız deniz araçlarıyla saldırı düzenlendiği yönündeki iddiaları yalanladı. (Kommersant)
 
16.06: Avrupa Parlamentosu 23 Kasım tarihli oturumda "Rusya'nın terörizm sponsoru devlet" sayılmasını öngören tasarıyı oylayacak.
 
16.05: H & M'in Moskova Tverskaya Caddesi'ndeki flagman mağazası 30 Kasımda kapanacak.
 
15.28: Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'nın Rusya ile müzakere masasına geri dönmesini umduğunu söyledi.
 
14.38: Vladimir Putin, bugün düzenlenen güvenlik konseyi toplantısına bizzat katıldı. Rusya devlet başkanı, 24 Şubattan bu yana düzenlenen toplantılara online katılım gösteriyordu.
 
14.35: Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Çin'e ihraç edilen enerji kaynaklarının parasının iki ülke para birimleriyle ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.
 
14.30: Rusya'da devam eden "özel askeri operasyon sırasında yılbaşı kutlanır mı" tartışmasına devlete bağlı kamuoyu yoklama şirketinden yanıt geldi. VTsİOM'un araştırmasına katılanların yüzde 81'i "çocuklar için yılbaşının kutlanması gerektiği" kanısında.
 
14.23: Rusya'da İKEA'dan kalan bütün ürünlerin Yandex.Market tarafından satın alındığı öğrenildi.
 
13.58: Haaretz gazetesi, İsrail'in ABD'nin baskısıyla Ukrayna'ya bazı silah sistemlerinin ve "stratejik malzemenin" sevkine onay verdiğini yazdı. Haberde bu malzemelerin niteliğine dair bir yorum yer almıyor.
 
13.21: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Kuzey Akım boru hattına bir saldırı düzenlendiyse bu saldırının arkasında kim olduğunun tespit edilmesinin önemli olduğunu söyledi. Sabah saatlerinde İsveçli yetkililer hattın üstünde patlayıcı kalıntıları bulduklarını açıklamıştı.
 
13.15: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmede ABD ve Rus istihbarat başkanlarının hafta başında Ankara'da gerçekleştirdiği görüşmeye değinerek "Arazide kontrolsüz tırmanmanın önüne geçmek için anahtar rol oynadı" dediği belirtildi. 
 
Erdoğan ile Putin'in telefon görüşmesinde, Türkiye-Rusya ilişkileri ve tahıl koridoruna ilişkin gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.
 
Görüşmede Erdoğan'ın "Rusya-Ukrayna savaşının uzamasını riskleri artıracağını ve bu nedenle diplomatik görüşmeleri canlandırılması gerektiğini belirttiği" aktarıldı.
 
Erdoğan’ın aynı zamanda Rusya liderinin Türkiye’de doğalgaz merkezi kurulmasına yönelik teklifiyle ilgili “ortak hedeflere bir an önce ulaşmak için ekiplerin teknik, hukuki, ticari değerlendirmeler yapacaklarını söylediği” aktarıldı. (T24)
 
13.08: Avrupa Birliği'nin dondurduğu Rusya'ya ait varlıkların büyüklüğü 68 milyar euro olarak açıklandı. Politico'nun haberine göre, bu varlıkların 50 milyar dolarlık kısmı Belçika'da bulunuyor.
 
12.44: Finlandiya sınır güvenliği, Rusya sınırına bariyer inşa etmek için 380 milyon euro harcama yapılacağını duyurdu.
 
12.22: Kırım Cumhuriyeti'nin başı Sergey Aksyonov, yarımadayı korumak için yeni tahkimatlar inşa edeceklerini açıkladı.
 
11.50: Reuters, İsveç Savcılığı kaynaklarına dayandırdığı haberde Kuzey Akım boru hattı civarında patlayıcı madde kalıntısına rastlandığını yazıyor. Boru hattındaki sızıntının "sabotaj sonucunda" meydana geldiğini açıklayan İsveç Güvenlik Servisi yetkilileri, sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için araştırmaya devam edeceklerini ve şüphelileri bulmaya kararlı olduklarını söyledi. (RBC)
 
11.00: Finlandiya, Rusya vatandaşları tarafından kullanıldıkları şüphesiyle üç özel uçağa el koydu. (Yle)
 
10.40: Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Moskviç fabrikasının önümüzdeki hafta üretime başlayacağını açıkladı. Renault'nun pazardan çekilmesinden sonra Moskova'daki Avtoframos fabrikası belediyenin yönetimine devredilmişti.
 
10.23: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Ukrayna konusunda ABD ile konuşacak bir şeyleri olmadığını açıkladı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun açıklamalarını da değerlendiren Ryabkov, Ukrayna'nın "kirli bombayı" kurumun denetlediği yerlerin dışında bir yerde hazırlamış olabileceğini söyledi. Atom Enerjisi Kurumu, Ukrayna'da yaptığı incelemelerde "kirli bomba" izine rastlamadığını açıklamıştı.
 
09.20: Ukrayna Maliye Bakanı Sergey Marçenko, bütçenin ayda ortalama 5 milyar dolar açık verdiğini açıkladı. Marçenko 2023'te bu ortalamayı 3 milyar dolara çekmeyi umduklarını söyledi. Maliye Bakanı, 24 Şubattan bu yana altyapıya verilen zararın büyüklüğünü de 100 milyar dolar olarak hesapladıklarını belirtiyor.
 
09.02: Vedomosti gazetesi Çinli otomotiv üreticisi BAIC ile Rus Avtotor fabrikası arasında yürütülen görüşmelerin sona yakın olduğunu yazıyor. Buna göre, Çinli şirket Kaliningrad'da otomobil montajı yapacak.
 
09.00: Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Ukrayna'nın "kirli bomba" kullanmaya hazırlandığı yönünde Rusya tarafından ileri sürülen iddiaların araştırıldığını, ancak bu iddiayı doğrulayacak bir kanıta rastlanmadığını açıkladı.
 
08.35: Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Rusya'yı Zaporojye Atom Enerji Santrali'ni bırakmaya çağıran bir bildirgeyi kabul etti. Kurum, Rusya'nın santral üzerindeki hak iddialarının bir temele dayanmadığı hüküme vardı.
 
08.20: ABD'de Cumhuriyetçi temsilciler meclisi üyeleri, Ukrayna'ya yapılan yardımların denetlenmesi amacıyla kongreye yasa tasarısı sundu.
 
01.35: CNN televizyonu, ABD'nin Ukrayna'ya aralıksız sevkiyatı nedeniyle bazı silah stoklarının tükendiğini duyurdu. Konuya yakın üç ABD'li yetkiliye dayanan haberde, stokları eriyen silahların başında 155 mm'lik top mermileri, Stinger uçaksavar füzeleri, HARM radarsavar füzeleri, GMLRS roketleri ve Javelin tanksavar füzeleri yer alıyor.
 
Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, stok seviyelerini yakından takip ettiklerini vurguladılar. Pentagon sözcüsü General Patrick Ryder, CNN'e ABD'nin Ukrayna'yı "ne kadar sürerse sürsün" desteklemeye devam edeceğini söyledi. Bir Pentagon sözcüsü, "Stoklardaki teçhizatı transfer edebildik ve hem kendimizin hem de müttefiklerimizin stoklarını zamanında yenilemek için silah üreticileriyle yoğun şekilde çalışmaya devam ediyoruz" dedi.
 
10 Eylül'de Pentagon, Ukrayna'ya yardım ettikten sonra silah stoklarını yenilemek için üretici şirketlerle 1,2 milyar dolarlık sözleşmeler imzaladı. Javeline sistemleri, Stinger füzeleri ve HIMARS MLRS yeni siparişlerin başında geliyor. 
 
17 Kasım Perşembe
 
20.39: Rus RIA Novosti ajansı, Ukraynalı askerlerin, Herson şehrinde Rus yanlısı 39 aktivisti kurşuna dizerek idam ettiğini, 74 kişinin daha bilinmeyen yöne götürüldüğünü iddia etti. 
 
20.38: Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı İgor Çalik, Türkiye'nin uçuş yasağı getirdiği çift tescilli Rus uçaklarıyla ilgili duruma çözüm bulmak için Türk tarafıyla görüşmeler yaptıklarını söyledi.
1 Kasım'da Türkiye, çift tescili bulunan Rus uçaklarının Türk hava sahasından geçmesini yasaklamıştı. Bakan Çalik, konuya ilişkin açıklamasında "Türk havacılık makamlarıyla durumu ele aldık. Bazı ek bilgiler talep ettiler. Bu hafta sunacağız" dedi.
 
20.37: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya askeri yardım misyonunu başlatan Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna ihtilafını tırmandırma yolunda olduğunu söyledi. Zaharova, “AB'nin Ukrayna'daki çatışmayı tırmandırma yolunda olduğu açık. Bu, Ukrayna'da diyalog ve siyasi çözüme bağlılık konusunda çeşitli düzeylerde duyduğumuz açıklamalarla açıkça çelişen bir başka adımdır” dedi. (Sputnik)
 
17.42: Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Avrupa Birliği'nde yaşayan veya AB ülkelerini ziyaret eden Rusya vatandaşlarının cep telefonlarının dinlenebileceğinin farkında olmaları gerektiği"  konusunda uyardı. Açıklamada, “Bugün AB'de hiç kimsenin yabancı istihbarat teşkilatları tarafından dinlenmediği garanti edilemez. Avrupa Birliği'nde yaşayan veya seyahat eden Rus vatandaşlarını iletişim cihazlarını kullanırken bunu dikkate almaya davet ediyoruz" denildi.
 
17.19: Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Departmanı Müdür Yardımcısı Ivan Neçayev. "Ukrayna'yı terörist devlet olarak ilan etmek hata olur, çünkü Rusya Batı tarafından empoze edilen devlet terörü doktrinini kabul etmiyor" dedi. (Kommersant)
 
14.49: Ria Novosti'nin haberine göre, Ankara'da gerçekleşen CIA Direktörü William Burns ve Rus mevkidaşının görüşmesi, Washington tarafından talep edildi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü (CIA) William Burns ve Rus Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin'in bu hafta Türkiye'de yaptıkları görüşmede "hassas" konuları ele aldıklarını söyledi. 
 
14.21: Rusya Dışişleri Bakanlığı, "şart ve kapsamda herhangi bir değişiklik olmaksızın tahıl anlaşmasının teknik olarak uzatılmasına izin verdiğini" duyurdu.
 
14.16: Stockholm'deki uluslararası tahkim mahkemesi, Fin şirketi Gasum'un Gazprom'a 300 milyon euro ödemesine karar verdi. Gazprom'un bildirdiğine göre  Stockholm'deki tahkim mahkemesi, Başkan Putin'in gaz ödemesinin rubleye çevrilmesine ilişkin kararını "mücbir sebep" olarak kabul etti. Mahkeme, ödemeyi ruble olarak yapmaya yanaşmayan Fin şirketinin "al ya da öde" yükümlülüğünün yerine getirilmemesi nedeniyle Fin Gasum'un Gazprom Export'a  birkmiş borcunu ödemesine karar verdi. Mahkeme ayrıca geç ödeme için faiz ödenmesine karar verdi.
 
Gazprom yaptığı açıklamada, "Böylece mahkeme, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı'nın 31 Mart 2022 tarihli ve 172 sayılı Kararnamesi uyarınca alıcının ruble cinsinden ödeme yapmaması durumunda doğal gaz arzının askıya alınmasının meşruiyetini teyit etti."
 
21 Mayıs'ta Gazprom, Finlandiya'ya gaz ihracatını durdurdu çünkü Helsinki, Rusya'nın Gazprombank tarafından dövizin rubleye çevril
 
12.48: Siemens'in Rusya'daki bütün finans ve leasing işletmelerini elden çıkardığı öğrenildi. (Kommersant)
 
12.41: Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl anlaşmasının uzatılması konusunda gösterdiği irade ve yaptığı katkılar nedeniyle Vladimir Putin'e teşekkür etti. Erdoğan, Twitter'dan yaptığı açıklamada 19 Kasım'da bitecek tahıl koridoru anlaşmasının 120 gün daha uzatıldığını bildirdi.
 
Erdoğan, Twitter'dan şunları yazdı:
 
"Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmeler neticesinde, Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında alınan karar doğrultusunda, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması 19 Kasım 2022 tarihinden itibaren 120 gün süreyle uzatılmıştır.
 
Geride bıraktığımız 4 aylık dönemde 500’e yakın gemi ile 11 milyon tondan fazla tahıl ve gıda maddesinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ile bu anlaşmanın dünyanın gıda temini ve güvenliği için ne denli önemli ve faydalı olduğu açıkça görülmüştür.
 
Anlaşmanın uzatılması iradesini ortaya koyan Birleşmiş Milletler’e, Genel Sekreter Sayın Guterres’e, Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’e ve Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." 
 
12.30: Ria ajansına konuşan Rus kaynaklar Ukrayna devlet başkanının "açık müzakere" çağrısının ciddiyetten uzak olduğunu ve diplomasiyi televizyon şovuna çevirme amacı taşıdığını söyledi.
 
12.20: Rus milyarder Oleg Deripaska, ABD'nin kamu borcunun bu kadar yüksek seyrettiği bir dönemde Rus petrolüne tavan fiyat uygulamakla bir sonuç elde edemeyeceğini ileri sürdü.
 
11.55: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Tolyatti-Odessa amonyak boru hattının yeniden faaliyete geçmesini, bütün esirlerin topluca takas edilmesi şartına bağladı. (RİA)
 
11.40: Güney Koreli hükümet yetkilileri, bölgede gerilimin artması durumunda ülkeye nükleer silah konuşlandırma ihtimalini göz ardı etmediklerini söyledi.
 
11.12: Sri Lanka Merkez Bankası, 21 Kasımdan itibaren Rus turistlere Visa ve Mastercard verilebileceğini açıkladı. Rusya vatandaşları, kart çıkartmak için ada ülkesine gelmeden 2 hafta evvel uzaktan başvuruda bulunabilecek.
 
10.46: Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov, tahıl anlaşmasının geçerlilik süresinin 120 gün uzatıldığını açıkladı. Kubrakov, İstanbul'daki görüşmelerin olumlu sonuçlandığını ve Türkiye ile Birleşmiş Milletler'in yine garantör pozisyonunda olduğunu söyledi. İlk imzalanan anlaşmanın geçerlilik süresi 19 Kasım Cumartesi günü sona eriyordu. Rusya'dan konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. 
 
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de anlaşmanın 4 ay uzatıldığını doğruladı. Ria ajansına konuşan bir Rus kaynak ise süreyle ilgili kararın büyük bir olasılıkla gün içerisinde alınacağını söyledi. Türk kaynaklarla konuşan AFP ajansı da ilk anlaşmanın şartlarının muhafaza edildiğini söyledi.
 
(BBC, NTV, RİA, AFP)
 
10.40: Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl anlaşmasının geçerlilik süresinin uzatılması için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. (Reuters)
 
10.28: ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyesi Michael McCaul, mecliste çoğunluğu elde eden partisinin Ukrayna'ya yardımı kesmeyeceğini, ancak denetimi arttıracağını söyledi. McCaul ayrıca Ukrayna'ya yardım konusunda müttefiklerinden daha fazla katkı talep edeceklerini dile getirdi.
 
10.13: Ukrayna'da Kiev, Harkov, Poltava ve Çerkassk güne yine hava saldırısıyla uyandı. Reuters, Odessa'da patlamalar yaşandığını bildiriyor.
 
09.54: Ukrayna genelinde hava saldırısı alarmı verildi. (Kommersant)
 
09.41: Rusya ordu televizyonu Zvezda'nın programına katılan "Rusya'yla beraberiz" hareketinin başkanı Vladimir Rogov, Ukrayna'nın Zaporojye Vilayeti'nde Orehovo mevkiine asker ve topçu birlikleri yığmaya başladığını söyledi. Orehovo, Rusya'nın kontrolündeki Melitopol şehrinin kuzey doğusunda bulunuyor.
 
09.36: Uluslararası Paralimpik Komitesi, Rusya Paralimpik Komitesi'nin üyeliğini durdurma kararı aldı. Rusya'nın karara itiraz hakkı var. Ancak komitenin bir sonraki oturumu 2023 sonunda.
 
09.10: ABD Başkanı Joe Biden'ın Polonya'ya düşen füzeyle ilgili söylediği "Nihai sorumlululuk Rusya'nın" sözlerine Kremlin basın sözücüsü Dmitri Peskov'dan yanıt geldi. Peskov "Her şeyin ilk sorumlusunun ABD ve NATO olduğunu" söyledi.
 
08.20: ABD Temsilciler Meclisi'de çoğunluk Cumhuriyetçilerin oldu. Cumhuriyetçi milletvekillerinin Ukrayna'ya yapılan yardımlar konusunda denetimi arttırmaları ve ABD'nin NATO'daki ortaklarını daha fazla katılım göstermeleri konusunda ısrarcı olmaları bekleniyor.
 
08.18: Hindistan'da bazı büyük şirketlerin Rusya'dan petrol ithal etmek için başvuruda bulunmadığı öğrenildi. RBC'nın Reuters'ten aktardığı habere göre, şirketler Avrupa Birliği'nin aralık ayında hayata geçecek yaptırım kararları nedeniyle Rusya'yla iş yapmakta çekimser davranıyor.

08.14: ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın Rusya birimini 17 yıldır yöneten Timothy Tolkington'un görevi bırakmaya hazırlandığı öğrenildi. RBC, bankanın lisansını korumakla birlikte Rusya'daki faaliyetlerine son vermeye hazırlandığını yazıyor.

07.38: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bazı ülkelerin liderlerinden Rusya'nın müzakerelere hazır olduğuna dair sinyaller aldığını söyledi. Zelenskiy, müzakerelerin "perde arkasında" değil, açıkça yapılması gerektiğini belirtti. 

 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bu yıl içinde bir ateşkes anlaşması imzalanabileceğini düşünüyor musunuz?