Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'yı bekleyen 3 senaryo

Batı’nın yaptırımlarının Rusya ekonomisine etkileri ne olabilir? Uzmanlar bu konuya dair farklı senaryolara dikkati çekti. Finlandiya Bankası Geçiş Ekonomisi Enstitüsü, ithalat kayıplarının Rusya GSYH’sinde yüzde 4-18, ihracat kayıplarının ise yüzde 1-25 daralmaya yol açabileceğini öngördü.
 
Enstitü uzmanı Heli Simola, Rusya’nın ithalat ve ihracat için alternatif pazarlar bulamaması halinde, ticari yaptırımların çok ciddi olumsuz etkileriyle karşı karşıya kalabileceğinin altını çizdi.
 
Simola, AB, ABD, İngiltere, İsviçre, Norveç, Avustralya, Kanada, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’dan, Rusya’ya makine imalat, elektrik ekipmanları, ulaşım araçları, havacılık ürünleri ve mali aracılık ve ticari hizmetler gibi alanlarda ihracatın durdurulabileceğine işaret etti.
 
Rusya’nın bu kayıplarını kısa vadede yerli üretim ve diğer ülkelerden ithalatla karşılayamayacağını belirten uzman, bu doğrultuda ülkede üretimin de azalacağını öngördü.
 
Enstitü, yaptırımların bugünkü seviyede kalması halinde Rusya ekonomisinin yüzde 4, gelişmiş ülkelerin Rusya’ya ihracatı tamamen durdurması halinde ise yüzde 10 daralacağını tahmin etti.
 
Üçüncü senaryoda ise Rusya’ya ithalatın tamamen durmasının ülke GSYH’sinde yüzde 18 küçülmeye neden olabileceği öngörüldü.
 
16.5.2022
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi