Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

40 milyar doları tek başına bloke etti!

ABD Kongresi’nin Demokrat-Cumhuryetçi işbiriiği ile sorunsuz kabul ettiği Ukrayna’ya acil 40 milyar dolar yardım yollama kararı, tek bir senatörün direnişi nedeniyle Senato’dan geçemedi. 
 
Cumhuriyetçi Parti Kentucky Senatörü Rand Paul, "Görev yeminim herhangi bir yabancı ülkeye değil, ABD Anayasasınadır. ABD ekonomisini mahvederek Ukrayna'yı kurtaramayız” diyerek yasanın bu şekliyle oylanmasını engelledi. Yasaya göre, prosedürleri atlayarak hızlı dış yardım yapılması için Senato'da “oybirliği” gerekiyordu.  
 
Temsilciler Meclisi’nin (Kongre)  salı günü 57'ye karşı 368 oyla kabul ettiği Ukrayna’ya insani ve askeri yardım paketi böylece, ABD'nin dış yardım harcamalarına genel olarak karşı çıkan bir Cumhuriyetçi olan Rand Paul tarafından şimdilik bloke edildi. Paul, yardım harcamalarının sıkı denetlemesini gerektiren bir hükmün tasarıya sokulmasını istiyor.
 
Rand Paul, tasarının geçmesi halinde, geçen yıldan bu yana Ukrayna'ya yapılan toplam ABD yardımının, ABD Dışişleri Bakanlığı bütçesinden daha fazla olan 60 milyar dolara ulaşacağını, böyle bir miktarın ABD’de enflasyonun hızlı büyümesini hızlandırabileceğini savunarak, "Enflasyon bir anda ortaya çıkmaz. İşte böyle denetlenmeyen büyük harcamalardan çıkar” dedi.
 
New York Times, Ukrayna paketinin bu itiraz sonrası “hemen” değil, değişikliklerle “en az bir hafta gecikmeyle” onaylanmasını bekliyor. Çünkü tasarıda yapılacak herhangi bir değişiklik, önce yeniden Kongre’de oylama ve onay gerektirecek. Sonra yeniden Senato’da onaya sunulacak. Dışişleri bakanı Antony Blinken, “Ukrayna’ya kritik askeri desteği kesintisiz sağlamak için yasanın 19 Mayıs'tan önce yasalaşması gerektiği” uyarısında bulundu.
 
13.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi