Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rus varlıkları Ukrayna'ya devredilebilir mi?

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanılması teklifi Rusya'da nasıl yankı buldu? ABD'de bu konu ele alınırken, Borrell de savaştan sonra Ukrayna'yı yeniden inşa etmenin maliyetini karşılamak için AB'nin dondurduğu Rus döviz rezervlerinin kullanılması çağrısında bulundu.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı ise bunun “tamamen kanunsuz” bir girişim olduğunu açıklayarak tepki gösterdi.
 
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, bu teklifin uluslararası ilişkilerin temelini yıkmaya yönelik bir adım olduğunu ve Avrupa’nın kendisine zarar vereceğini söyledi.
 
MGİMO (Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü) öğretim görevlisi Nikolay Topornin, uluslararası hukuka dayanmadan başka bir devletin varlıklarına el konulmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
 
Avrupa Birliği’nin teorik olarak bunu yapabileceğini belirten uzman, Batı ülkelerinin merkez bankalarındaki Rus varlıklarının toplamının yaklaşık 300 milyar dolar olduğunu hatırlattı. 
 
İran ve Irak’ın da varlıklarının dondurulduğunu, ancak daha sonra serbest bırakıldığını belirten Topornin, “Şu anda Rusya ile ABD arasında doğrudan değil, dolaylı bir çatışma var. Evet, Ukrayna ile bir ihtilafımız var ve bunun arkasında ABD'nin olduğu açık. Bu nedenle, neler olabileceğini tahmin etmek son derece zor. Ancak, rezervlere el konulması riski devam ediyor” değerlendirmesini yaptı.
 
10.5.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi