Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Macron, Ukrayna ve İngiltere'yle yeni bir 'siyasi topluluk' önerdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği (AB) dışında Avrupa’da Ukrayna ve İngiltere gibi ülkeleri de içine alacak yeni bir “siyasi topluluk” önerdi.
 
Macron, “Avrupa temel değerlerini” savunma adına yeni bir “siyasi Avrupa topluluğu” oluşturulmasını savundu.
 
Euronews'in haberine göre, Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumuna hitap eden Macron, ülkesindeki seçimi kazanmasının Fransız seçmenin Avrupa’ya verdiği öneminin de bir göstergesi olduğunu savundu.
 
Ukrayna’nın AB üyelik başvurusuyla ilgili sürecin bir kaç yıl alabileceğini ve sonuç olarak Kiev’e kısa dönemde gerekli umudun verilmesi gerektiğini belirten Macron şunları söyledi: Ukrayna, mücadelesi ve cesaretiyle şimdiden Avrupa ailesinin yürekten bir üyesi olduğunu hepimize gösterdi. Yarın aday statüsü (AB) versek bile, tam üyelik sürecinin gerçekten birkaç yıl, muhtemelen birkaç on yıl süreceğini hepimiz çok iyi biliyoruz."
 
Aday ülkelerin daha hızlı bir şekilde üye olmalarını sağlamak için mevcut katı kriterleri ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını vurgulayan Macron, İngiltere gibi üyelikten ayrılmış olanlara veya yeni üye olmak isteyenlere üstü kapalı çağrı da bulunarak, bu ülkelere yönelik AB’ye paralel Avrupa’da siyasi bir oluşum oluşturulabileceği mesajını verdi.
 
Macron önerdiği Avrupa siyasi birliğinin, siyasi, güvenlik, enerji, ulaşım, altyapı yatırımı veya insanların dolaşımı gibi alanlarda Avrupa temel değerlerine bağlı kalan tüm demokratik Avrupa uluslarına açık olabileceğini kaydetti.
 
Fransa Cumhurbaşkanı, bu siyasi birliğe katılımın daha sonraki olası AB üyeliğine helal getirmeyeceğini, yine bu birlikten çıkmanın da AB üyeliğini engellemeyeceği güvencesini verdi.
 
9.5.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi