Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Yabancı IT'cilere kolay oturma izni

IT sektöründeki büyük eleman açığını kapatmak için Rusya her yolu deniyor. Şimdi de yabancı bilişimcileri ülkeye çekebilmek için oturum izni sürecini kolaylaştırman biryasa tasarısı hazırladı. Konuyu haberleştiren RBC gazetesine konuşan sektör temsilcileri, yasanın eski Sovyet cumhuriyetlerinde yaşayan bilişim uzmanlarını Rusya'ya çekebileceği görüşünde.
 
Hazırlanan tasarıya göre, kolay oturum alabilmek için çalışılacak şirketin akredite olması şartı aranacak. Ancak eski düzenlemeden farklı olarak VNJ tabir edilen daimi oturumu alabilmek için bu kez geçici oturum (RVP) istenmeyecek.
 
Daimi oturum aldıktan sonra sözleşmesi fesh edilen yabancı bilişimci, oturumunun devam etmesi için 30 gün içerisinde yeni iş bulmak zorunda.
 
Peki Rusya'nın yabancı bilişimcilere ihtiyacı ne seviyede? Hükümet yetkilileri 2021 yılında yaptıkları açıklamalarda sektörün 500 bin ile 1 milyon arasında bilişim uzmanına ihtiyacı olduğuna dikkat çekmişti.
 
Öte yandan, Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyonun ilk iki ayında 120 ile 170 bin arasında bilişimcinin Rusya'yı terk ettiği tahmin ediliyor.
 
27.4.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi