Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Ünlü ABD'li şef de Rusya'ya veda etti

Dünyanın en gözde opera ve bale sahnelerinden St. Petersburg'daki Mariinskiy Tiyatrosu'nun ABD'li şefi Gavriel Heine, Sovyet coğrafyasında "ilk Amerikalı konservatuvar öğrencisi" olarak başlayıp şef olarak devam eden 30 yılın ardından Rusya'yı terk etti. 47 yaşındaki ünlü orkestra şefi, kararı Ukrayna'daki Rus askeri operasyonu nedeniyle aldığını duyurdu.
 
Tarihte Moskova Konservatuarı'ndan mezun olan ilk Amerikalı olan Heine, 17 yaşında Çaykovski Konservatuvarı'na öğrenci olarak gelmiş, ünlü şef Valeri Gergiyev tarafından keşfedilmişti. Ömrünün çeyrek yüzyıldan fazlasını bu coğrafyada geçirmiş ve sanat çevrelerinde "İçimizdeki Rus" diye övülmüştü. 
 
2007'den beri görev yaptığı Mariinskiy Tiyatrosu'nda 600'den fazla  opera, bale, senfoni konseri performansına çıkan Heine, The New York Times'a demecinde yaklaşık 15 yıldır çalıştığı tiyatrodan ayrılma kararının kendisi için büyük üzüntü kaynağı olduğunu söyledi.
 
Heine, gazeteye verdiği röportajda, "Ukrayna'da neler olduğunu inkar etmek imkansız. Rusya oğlumu büyütmek istediğim yer değil, karımın yaşamasını istediğim yer değil, artık benim de yaşamak istediğim yer değil" dedi.
 
Ünlü şef, Moskova'da konservatuvarı bitirdikten sonra 2003-2007 yılları arasında Ukrayna'da Harkov Senfoni Orkestrası'nın şef şefi olarak çalışırken, Rusya'nın dünyaca ünlü şefi Valeri Gergiyev tarafından genç yaşında keşfedilmiş ve Mariinskiy Tiyatrosu'nun şefi olmuştu.
 
Mart ayının başlarında, sanatçının ailesi ABD'ye dönen Heine, "Yevgeni Onegin" operasını sahnelediği İsviçre'ye gidip sahne aldıktan sonra St. Petersburg'a gelerek istifasını verdi meslektaşlarına veda etti.
 
 
Heine, kararını tiyatronun sanat yönetmeni Valeri Gergiev'e bildirdiğinde şaşırdığını, ancak istifasını kabul etti: “Bana çok iyi davrandı. Elimi sıktı, bana sarıldı ve her şeyin en iyisini diledi.Onunla çalışırken hiçbir zaman siyasetle müzik birbirine karışmadı. Onun Putin ile, St. Petersburg'da 90'lı yıllara uzanan bir dostluğu vardı" dedi.
 
19.4.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi