Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Hangi ülkede ev fiyatları ne kadar?

Ukrayna operasyonu, rublenin devalüasyonu ve siyasi belirsizlik Rusya vatandaşlarının yurt dışındaki konutlara ilgisini artırdı.
 
Türkiye, Rusya vatandaşlarının yurt dışından konut satın almak tercih ettikleri en popüler ülke olma özelliğini sürdürüyor.
 
RBK’nın haberine göre, hava yolu ulaşımının sekteye uğramaması ve oturum izni alma olanağı Türkiye’yi cazip kılan faktörlerin başında geliyor.
 
Fiyatı 250 bin doların üzerinde olan konutları satın alan yabancılara vatandaşlık verilmesi de Türkiye’ye ilgiyi artırıyor.
 
Emlak portalı Prian.ru’nun genel yayın yönetmeni Filipp Berezin, yurt dışından konut arayan Rusya vatandaşlarının üçte birinin Türkiye’yi tercih ettiğini belirtiyor.
 
Türkliye’de konut fiyatlarının salgının başından bu yana TL bazında yüzde 40, dolar ve euro bazında yüzde 5-7 arttığını aktaran Berezin, son haftalarda ise yabancılar arasında pooüler olan Antalya, Alanya ve İstanbul’da konutların pahalandığına dikkat çekti.
 
Prian.ru’nun verilerine göre, Alanya çevresinde bugün stüdyo daireleri temelden 40 bin euro’ya, ikinci el konutları ise en düşük 35-40 bin euro’ya almak mümkün.
 
İnşa halindeki apartmanlarda iki odalı dairelerde bu rakam 55 bin euro, hazır apartmanlarda ise 70 bin euro civarında. 
 
İstanbul’da ise inşa halindeki apartmanlarda metrekare fiyatı 1000 euro’dan başlıyor.
 
Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan ve Tayland da Rusya vatandaşlarının bu dönemde yurt dışında konut satın almak için en fazla tercih ettikleri ülkeler arasında.
 
Son üç haftada Rusların Birleşik Arap Emirlikleri’nde konut talebinin üç kat arttığını belirten Berezin, Dubai’de en düşük ev fiyatlarının 75-80 bin dolar civarında olduğu bilgisini vedi. Tayland’da bu rakam 90 bin dolar civarında. 
 
Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yeni apartmanlarda 30 bin euro’nun altında daire satın alınabildiği, kent merkezinde metrekare fiyatının 1000 euro’nun üzerinde olduğu belirtiliyor.
 
Batum’da ise 30 metrekareden küçük stüdyo daireleri 20 bin euro’nun altında fiyata satın almak mümkün.
 
31.3.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi