Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

IMF: "Moskova-Kiev krizi küresel enerji fiyatları ve enflasyonu vurur"

“Rusya-Ukrayna geriliminin tırmanması enerji ürünlerinin fiyatlarında artışa ve dünya genelinde yüksek enflasyon döneminin uzamasına yol açar.” Bu öngörü Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath’ye ait.
 
Bloomberg TV’nin yayınında küresel ekonomiye dair açıklamalarda bulunan IMF yetkilisi, enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı enflasyonun tüm dünyada yükseldiği, Rusya-Ukrayna geriliminin enflasyonu tetikleyebileceği uyarısında bulundu.
 
ABD’li JPMorgan Chase bankası uzmanları ise geçen hafta yaptıkları tahminde, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalede bulunması halinde petrol varil fiyatının 150 dolara çıkabileceğini, bu durumda dünya ekonomisinin büyüme temposunun yüzde 0,9’a gerileyebileceğini, küresel enflasyonun ise yüzde 7’ye çıkabileceğini öngördü.
 
Capital Economics şirketi uzmanı William Jackson da Rusya’nın doğal gaz ihracatına yaptırım uygulanması ya da Rusya’nın doğal gazı baskı aracı olarak kullanması halinde, Avrupa’da gaz fiyatlarında büyük artış yaşanabileceğini tahmininde bulundu.
 
IMF, dünya GSYH’sinin büyüme temposunun 2022'de geçen yıla kıyasla yüzde 5,9’dan yüzde 4,4’e gerileyeceğini tahmin ediyor. 
 
26.1.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi