Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Putin saygıyı hak ediyor" dedi, gitti

Putin’in "saygıyı hak ettiğini" ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme endişesinin "saçmalık" olduğunu söyleyen Koramiral Schönbach, istifa etti. Ukrayna Büyükelçisi Melnik, koramirale "Alman kibri" suçlaması yöneltti.
 
Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Kay-Achim Schönbach, Rusya-Ukrayna krizine ilişkin sarf ettiği tartışmalı sözler nedeniyle istifa etti.
 
Federal Savunma Bakanlığı sözcüsünün Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Koramiral Schönbach, istifasını Savunma Bakanı Christine Lambrecht'e iletti. Lambrecht'in, koramiralin istifasını kabul ettiği belirtildi. Federal Alman Meclisi'nin Savunma Komisyonu'nun da Schönbach'ın kararına ilişkin bilgilendirildiği kaydedildi.
 
Alman Deniz Kuvvetleri'nin basın bürosu, Schönbach’ın gelişmelere ilişkin bir açıklamasını yayınladı. Açıklamada, "Alman Deniz Kuvvetleri, Ordu ve her şeyden önemlisi Almanya Federal Cumhuriyeti'ne daha fazla zarar gelmesini önlemek amacıyla, bu adımın doğru olduğunda kanaat kıldım" ifadesi yer aldı.
 
DW'nin haberine göre Schönbach, istifasına yol açan tartışmalı sözleri, Cuma günü Hindistan'da katıldığı bir oturumda sarf etmişti. Rusya-Ukrayna krizinin ele alındığı oturumda Schönbach, Batılı devletlerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme ihtimaline yönelik endişesini "saçmalık" olarak nitelendirmişti.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tek arzusunun "göz hizasında saygı görmek" olduğunu savunan Schönbach, "Kendisine istediği ve muhtemelen hak ettiği saygıyı sunmak kolay" demişti. Rusya’nın Kırım’ı ilhakına da değinen Schönbach, "Kırım Yarımadası yitip gitti ve asla geri gelmeyecek" diye konuşmuştu. Söz konusu oturumda "Çin’e karşı Rusya'ya ihtiyaçları olduğunu" da kaydeden Schönbach, "Putin ateist ama fark etmez. Bir demokrasi olmamasına rağmen bu büyük ülkenin ikili ortak olarak yanımızda olması, Çin'i bizden uzak tutabilir" demişti.
 
Koramiralin bu ifadeleri sarf ettiği video kaydı, sosyal medyada viral olmuştu.
 
Alman koramiralin sözleri, Ukrayna’nın sert tepkisine yol açtı.
 
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Kiev Büyükelçisi Anka Feldhusen'i söz konusu açıklamalar nedeniyle bakanlığa çağırdı.
 
Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Andriy Melnik ise, Alman koramiralin istifa kararından tatmin olmadığını söyledi. Melnik, Schönbach’ın açıklamalarının "Ukrayna kamuoyunun tamamını şoka uğrattığını" aktardı. Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Melnik, ülkesi ve dünya istifa kararından memnun olsa da, söz konusu skandalın bir "hengame" yarattığını ve Almanya’nın uluslararası düzlemdeki güvenilirliğinin sorgulanmasına yol açtığını söyledi.
 
Koramiralin Kırım’a ilişkin açıklamalarını da eleştiren Büyükelçi, Schönbach'ı Ukrayna’nın egemenliğini kibirli bir tavırla sorgulamakla da suçladı. Melnik, suçlamasında "Alman kibri ve büyüklük kuruntusu" ifadelerini kullandı.
 
23.1.2022
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi