Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Görüşmemesi için 5 sebep"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin ve Zelenskiy'e yaptığı Türkiye'de görüşme çağrısı Rus basınında yankı bulmaya devam ediyor. Kremlin yönetimine yakın Komsomolskaya Pravda gazetesinin görüşlerine başvurduğu Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Sergey Markov 5 sebepten ötürü bu çağrının karşılık bulmayacağı kanısında.
 
1. Putin Zelenskiy'le görüşmeyi reddedecektir, çünkü Rusya'nın Zelenskiy'nin ülkesiyle yaşadığı bir ihtilaf yok. Rusya'nın ihtilafı Zelenskiy'i ve ülkesini kontrol eden ABD'yle.
 
2. Putin Zelenskiy'le Donbass (Donbas da deniyor) konusunu konuşmayacaktır, çünkü Rusya Devlet Başkanı daha önce defalarca Zelenskiy'nin muhattabının Donbass yönetimi olduğunu söylemişti. Zelenskiy ise bu konuyu Putin'le görüşerek, Rusya'yı saldırgan taraf gibi göstermek istiyor.
 
3. Putin Kırım'ın statüsünü tartışmayacaktır çünkü Rusya'ya göre bu halkın iradesiyle çözülmüş bir mesele.
 
4. Putin Zelenskiy'le Minsk anlaşmasının yerine getirilmesi kaynaklı sorunları görüşmeyecektir çünkü öncelikle Zelenskiy'nin bu anlaşmadan doğan sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir.
 
5. Buna karşın Putin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin yeniden canlandırılması ve ulaşım engellerinin kaldırılması konularını görüşmeyi kabul edecektir. Ancak siyaset bilimciye göre Ukrayna yönetimi Zelenskiy'nin masaya oturmasına izin vermeyecektir.
 
Siyaset bilimci Erdoğan'ın Ukrayna ile iş yapmak ve ticareti geliştirmek istediğini, bu nedenle ara bulucu rolüne soyunduğu görüşünde. Markov'a göre Ukrayna toprağı Avrupa Birliği'ne ihracat yapan Türk tarım şirketleri için biçilmiş kaftan.
 
21.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi