Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya pasaportunun dezavantajları

Rusya ile kuvvetli bağlar kuran yabancıların Rus pasaportu almasında kuşkusuz yarar var. Oturum izni, vize ve benzeri dertlerden kurtulmak ilk akla gelen avantajlar. Peki bu pasaportu edinmenin eksileri var mı? Rusya'nın resmi gazetesi Rossiyskaya Gazeta'nın Russia Beyond portalı Rus pasaportu almanın beş olası dezavantajını sıraladı.
 
1. Vatandaşlığı kaybetmek.
Doğuştan Rusya vatandaşlığı bulunanlardan farklı olarak sonradan Rusya vatandaşlığı alanların bu haklarını hukuken yitirmeleri olasılığı mevcut. Özellikle son dönemde çıkarılan bir dizi yeni yasa, bazı durumlarda vatandaşlık iptalinin önünü açıyor. Vatandaşlık alırken yalan ya da yanlış beyan-belge sunmak bunların başında geliyor.
 
2. Zorunlu vatandaşlık bildirimi.
Bütün Rusya vatandaşları sahip oldukları diğer ülke pasaportlarını 60 gün içinde devlete bildirmekle yükümlü. Buna, sonradan vatandaşlık alan yabancılar da dahil.
 
3. Siyaset ve devlet görevi yasağı.
Sonradan Rusya vatandaşlığı alanların siyasi hakları ve üst düzey görevler üstlenme imkanları sınırlı.
 
4. Vergi.
Vatandaşlık alan bütün yabancılar nerede olursa olsun, tüm mal varlıklarını hukuken Rus makamlarına bildirmek zorunda. Bu durumda bazı mal varlıkları için hem asıl ülkede, hem de Rusya'da vergi ödemek zorunda kalınabilir. Bildirimde bulunmamanın ağır para cezası olabiliyor.
 
5. Askerlik.
Rusya'da askerlik yaşı 18-27. Fakat 27 yaşından sonra vatandaşlık alan yabancılar da askerlik şubesi kaydını yaptırmak zorunda.
 
20.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi