Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da göçmenleri ülkeye adapte etmek için 80 bin dolarlık oyun!

Rusya’da göçmenleri ülke yaşamına adapte etmeye yönelik yeni bir proje gündemde. St.Petersburg’dan bir hayır kurumu, Kremlin’den aldığı destekle, göçmenlerin yaşantısını simule eden, "borsa" benzeri bir masa oyunu geliştirmeye hazırlanıyor.
 
Kremlin'in sağladığı 6 milyon rublelik (yaklaşık 80 bin dolar) hibe ile oluşturulacak dört kişilik masa oyununda, “en fazla para kazanan” ve “Rusya yasalarını ihlal etmeyen göçmenler” oyunun galibi olacak.
 
Oyunun amacının, göçmenleri Rusya’da hayata hazırlamak, ülkede çalışmak için gerekli evraklar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak olduğu belirtiliyor. 
 
Göçmen mevzuatı uzmanı Rustam Kasimov ise Rus medyasına yaptığı değerlendirmede, göçmenlerin böyle bir oyuna ilgi duymayacaklarını öngördü.
 
Projenin hazırlayıcılarının hedef kitleyi yeterince tanımadığını ileri süren insan hakları uzmanı, “Hemen şunu söyleyeyim, bu proje ilgi görmez. Göçmen işçilerin oyunlar umurlarında değil. Ülkelerinde çalışıyorlar, Rusya’da da çalışıyorlar. En fazla bazı videoları izlerler ve sosyal medyada gezinirler. Masa oyunuyla ilgilenmezler, çünkü onlara bir şey kazandırmaz” dedi.
 
Kasimov, göçmen işçilerin genelde akrabalarından ve yakınlarından Rusya’da iş hakkında bilgi aldıklarını, çoğunun internetteki insan kaynakları sitelerine dahi girmediklerini belirtti.
 
17.1.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi