Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Saratov cezaevi skandalı büyüyor

Rusya'nın Saratov Vilayeti'nde bulunan 13 numaralı ceza kolonisiyle ilgili gündeme gelen video skandalı tartışmaları büyüyor. Bilişim uzmanı eski bir mahkumun sızdırdığı görüntülerle cezaevine bağlı tüberküloz hastanesinde çok sayıda mahkuma tecavüz edildiği ve işkence yapıldığı belgelenmişti.
 
RBC gazetesine konuşan mahkum avukatı Snejana Muntyan, kolonide gardiyanlardan ve diğer güvenlik kuvveti mensuplarından şiddet ve kötü muamele gören insan sayısının 400'ün üzerine olduğunu söyledi. Avukat Muntyan Bu kişilerin işkenceye maruz kaldıkları yönündeki şikayetlerinin kayda geçirildiğini ve resmiyet kazandığını da sözlerine ekledi.
 
Avukat ayrıca şikayetini yazılı hale getiren mahkumlardan bir kısmına cezaevi yönetiminin bundan vazgeçmeleri yönünde baskı yaptığını açıkladı.
 
Öte yandan tecavüz vakasını ilk kez ortaya çıkarak gulagu.net (Gulaglara hayır) portalı, 20 Ekim günü cezaevinde isyan çıktığını bildiriyor. Cezaevi yönetimi ise mahkumların kendi aralarında kavga ettiği iddiasında.
 
Tecavüz vakasını ortaya çıkaran programcı Sergey Savelyev, görüntüleri cezaevi yönetiminin bilgisayar işlerine yardımcı olduğu sırada bulduğunu ve iki yıl boyunca malzeme toplamaya devam ettiğini söylemişti. Serbest kaldıktan sonra görüntüleri basına veren Savelyev, daha sonra can güvenliği korkusuyla ülke dışına çıktı ve Fransa'ya iltica başvurusunda bulundu.
 
Olayla ilgili açılmış yedi ceza soruşturması bulunuyor.
 
27.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi