Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"İsmailov'a siyasi sığınma verildi"

Rusya'nın talebi üzerine Karadağ'da gözaltına alınan müflis iş adamı Telman İsmailov'ın serbest bırakıldığı bildiriliyor. Rus basınına yansıyan haberlere göre, Rusya'nın iade talebini reddeden Karadağ devleti, İsmailov'a siyasi sığınma hakkı verdi.
 
Karadağ basınına konuşan avukatı Milos Vuksanoviç, siyasi sığınma talebinin kabul edildiğini duyurdu. 
 
Önceki gelişmeler TürkRus.Com'a ay başında şu haberle yansımıştı:
 
Antalya’da 1,4 milyar dolar harcadığını söylediği beş yıldızlı "Mardan Palace” oteliyle bir zamanlar Türkiye’de ünlenen, Moskova’nın ünlü pazarı Çerkizovski’nin sahibi olan Azerbaycan kökenli Rusya vatandaşı işadamı Telman İsmailov’un “1001 gece masaları”nı andıran gözkamaştırıcı dönemi kötü bitti. Rusya’da silah kaçakçılığından cinayete kadar farklı suçlardan aranan ve ülkeden kaçan İsmailov, Karadağ’da (Montenegro) yakalandı. 
 
Rusya’nın talebiyle çıkarılan İnterpol kırmızı bülteni ile aranan İsmailov’un, Moskova’ya iade süreci incelenip karara bağlanana kadar iki tutuklu kalacağı bildirildi. 
 
Avukatı ise İsamilov’un Karadağ’da gözaltına alınmadan önce siyasi sığınma başvurusunda bulunduğunu duyurdu. 
 
Rusya makamları, Telman İsmailov ve kardeşi Vagif İsailov hakkında yasadışı silah kaçakçılığı yapma ve 2016 yılında iki iş adamının öldürülmesini organize ettme suçlarından soruşturma sürdürüyor.
 
iğinden şüpheleniliyor .
 
1956 yılında Bakü'de ticaretle uğraşan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen İsmailov, 1989 yılında, bavul ticaretinin başladığı ilk dönemde Çerkizovski pazarını kurmuş ve ilk servetini böylece yapmıştı.
 
Son yıllarda işleri bozulan İsmailov’un Türkiye’deki lüks oteli de kredi borçları yüzünden satılmıştı.
 
Telman İsmailov'un Türk vatandaşlığı da bulunuyor.
 
İsmailov’un yakalandığı Karadağ’da güçlü siyasi ve ticari ilişkileri olduğu bildiriliyor. Rus basınına göre, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç, İsamilov’un yakın dostları arasında. 2009 yılında, Cukanoviç Mardan Palace otelde misafir edilmişti.
 
İşadamının oğlu Alekper İsmailov'un 2018 yılında Karadağ’ın Budva şehrinde Casino Avala'nın hisselerinin yarısını satın aldığı, daha sonra İsmailov ailesinin bu hisseleri kimliği belirsiz bir üçüncü şahsa devrettiğini belirtilmişti.
 
Karadağ'da iktidarın değişmesinin ardından Rusya ile ilişkilerin düzelmeye başladığı, İsmailov’un Rusya’ya iade edilebileceği belirtiliyor.
 
23.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2021 yılında işleriniz geçen yıla kıyasla...©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi