Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'ya yabancı yatırım 11 milyar dolar

Rusya ekonomisinin parlayan yıldızı, her geçen gün daha fazla yapabncı sermaye çekmeye devam ediyor. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Pazartesi günü Rusya'daki Yabancı Yatırım Danışma Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, son altı ayda ülke ekonomisine yapılan yabancı yatırımların yaklaşık 11 milyar doları bulduğunu duyurdu.
 
Buna göre, ülkedeki toplam yabancı yatırımları da 185 milyar dolara yükseldi.
 
Mişustin, "İş dünyasının faaliyetlerinde bariz bir toparlanma var. Yatırım talebi, kalkınma için güçlü bir itici güç haline geldi" dedi.
 
Dış ticarette de olumlu dinamikler görüldüğünü söyleyen Mişustin, Ocak-Ağustos döneminde toplam ticaret hacminin yüzde 40 arttığını vurguladı.
 
Mişustin, 2021'in ilk sekiz ayında Rusya'nın GSYİH'sının yüzde 4,7 arttığını söyledi .
 
Başbakan, "Ekonomi sadece kriz öncesi seviyeye dönmekle kalmadı, onu da aştı. Yatırımlar ve konut inşaatı, taşımacılık ve perakende ticaret istikrarlı bir hızla büyüyor. Buna karşılık işsizlik hızla düşüyor” dedi.
 
Daha önce Rosstat, yılın ilk yarısında Rusya'nın GSYİH'sının yüzde 4,8 büyüdüğünü bildirmişti. Böylece ilk çeyrekte yıllık bazda ekonomi 0,7 küçülürken, ikinci çeyrekte 2000 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana rekor olan yüzde 10,5'lik büyüme rakamına ulaşmıştı. 
 
Mişustin, Rus ekonomisindeki büyümeye ilişkin olumlu tahminlerin uluslararası kuruluşlar tarafından da onaylandığını hatırlatarak, "Geçen hafta Dünya Bankası'nın ardından Uluslararası Para Fonu da 2021'deki ekonomik büyüme beklentisini yükseltti" dedi.
 
Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov da Rusya ekonomisinin pandemi öncesi seviyeye döndüğünü ve yeni bir büyüme trendine girdiğini söyledi. Ancak Rus bakana göre, koronavirüs ile kötüleşen durum nedeniyle, ülkenin 2021 sonundaki GSYİH büyümesi yüzde 4,2'yi geçmeyecek.
 
Eylül ayında, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı 2021 GSYİH büyümesi tahminini Temmuz'daki yüzde 3,8'den yüzde 4,2'ye yükseltmişti. 
 
IMF Rusya ekonomisine yönelik büyüme tahmini bu yıl için yüzde 4,4'ten 4,7'ye yükseltmişti. Kurum, 2022 yılı büyüme beklentisini ise yüzde 3,1'den 2,9'a düşürdü.
 
Diğer yandan Rusya'da artan enflasyon kaygı yaratmaya devam ediyor. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 5,8’den 7,4’e yükseltmişti.
 
Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, dünya ve Rusya gıda piyasalarında fiyat artışlarının enflasyonu körüklediğini belirterek, "Bu durum yıl sonu enflasyon tahminimizde değişiklik yapmamıza neden oldu" dedi.
 
19.10.2021
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi