Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Devlet kaynağıyla finanse ediliyor, devleti eleştiriyor; eşi yok!"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazprom tarafından finanse edilen ülkenin önde gelen eleştirel radyo istasyonlarından Eho Moskvı'yı örnek göstererek, benzer bir durumun dünyada örneği olmadığını söyledi.
 
Moskova'da Rusya Enerji Haftası'nda konuşan Putin, Putin, "Devlet kaynaklarından finanse edilen ve iktidara karşı böylesine uzlaşmaz bir tavır takınan medyanın olduğu bir ülke zor bulabilirim" deiyerek Eho Moskvı radyosunu örnek gösterdi.
 
Putin, "Bu radyo istasyonu her konuda uçlarda pozisyon alıyor. Ve bu radyoda çalışan her iki kişiden biri ya yabancı bir pasaporta veya yurt dışında oturma iznine sahip. Ama çalışıyorlar, bir şey olmuyor" diye ekledi.
 
SSCB'nin yıkılmasından sonra uzun süre "Rusya'nın BBC'si" olarak anılan, liberal demokratik değerlein sözcüsü olan Eho Moskva, 2020'de yüzde 66'lık çoğunluk hiseeleri satın alınarak Gazprom Medya'nın sahipliğine geçmişti. Radyonun kurucularından Aleksey Venediktov (fotoğrafta), radyonun yayın yönetmeni olarak çalışmaya devam ediyor.
 
Kimileri radyonun Rusya'da hala yayın politikalarında bağımsız ve muhalif bir medya organı olduğunu savunurken, kimileri de Eho Moskvı'ya Kremlin tarafından Batı'dan gelen eleştirilere karşı "Bizde de bağımsız medya var" denmek için sorun çıkarılmadığı ama finansal olarak Gazprom'a bağlı olduğu için aslında "sınırlı-sorumlu muhalif yayıncılık yaptığı" düşüncesinde.
 
13.10.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi