Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Putin'den demokrasi yorumu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerikan tarafının Anti Balistik Füze Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından Rusya ile ABD arasında silahlanma yarışı başladığını ve bu yarışın ivme kazandığını söyledi. Putin bir soru üzerine, "Özgürlük ve demokrasinin, herhangi bir halkın kültürü ve gelenekleriyle bağlantılı olmaması mümkün değil" diye vurguladı.
 
Moskova'da düzenlenen Rusya Enerji Haftası Forumu'nun ana oturumunda konuşan Putin, "Maalesef silahlanma yarışı ivme kazanıyor. Bu, ABD füze savunma anlaşmasından çekildikten sonra başladı" dedi.
 
2003 yılında ABD'ye Anti Balistik Füze Anlaşması'ndan çekilmeme çağrısı yaptığını anımsatan Putin, "Bu, uluslararası güvenliğin ana unsuru, köşe taşı. Bu sadece koruma değil, aynı sırada olası bir rakibin nükleer potansiyelini ortadan kaldırarak stratejik avantajlar elde etme girişimi" ifadelerini kullandı.
 
"Biz buna cevaben ne yapmalıyız? Bu konuda birçok kez konuştum. Eğer ilginizi çekiyorsa, tekrar edeyim. Çok büyük paralara mal olacak ve ne kadar etkili çalışacağı bilinmeyen bir sistem kurmak ya da anti balistik füzeleri kesin olarak etkisiz kılacak farklı bir sistem kurmak. Bunu yapacağımızı söyledim" diye devam eden Putin, "ABD'li partnerlerin yanıtı 'Bizim füzelerimiz size karşı değil, istediğinizi yapın, bize karşı olmadığını düşüneceğiz' oldu. Rusya, bu konuda ABD'yle yapıcı diyalog kurmaya hazır" diye vurguladı.
 
'ABD, Rusya sınırlarında tatbikat yapıyor'
 
Rusya-Ukrayna sınırındaki Rus askeri varlığına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Putin, "Rus askerleri Rus topraklarında bulunuyor. Ayrıca Zapad-2021 tatbikatının ülkemizin topraklarında yapıldığını hatırlatmalıyım. ABD'li sözde partnerlerimiz de aynı şekilde büyük ölçekli tatbikatlar yapıyor, üstelik ulusal topraklarından binlerce kilometre uzakta. Washington'a ya da New York'a tatbikat yapmak için gitmedik, ama onlar buraya geldiler ve sınırlarımızda tatbikat yapıyorlar. Buna nasıl karşılık vermeliyiz? Tatbikatlarımızı yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
 
ABD'nin silahların kısıtlanmasıyla ilgili çok sayıda anlaşmadan çekildiğini anımsatan Putin, Washington'u sorumluluktan kaçmak için okları Rusya'ya yöneltmekle, medya kuruluşlarını da kendilerin ödeme yapanların lehine haberler yayınlamakla eleştirdi.
 
Putin, Rusya'nın 20 Mach'tan daha fazla hıza sahip yüksek hassasiyetli hipersonik silah geliştirdiğini ve bu silahın orduda göreve başladığını vurguladı.
 
Sunucunun Rusya'nın 3 Mach hıza sahip hipersonik silah geliştirdiğini söylemesi üzerine Putin, "Hayır, hayır, hayır, 3 Mach olanları ABD'de geliştiriyorlar. Bizim sistemlerimiz ise 20 Mach'tan daha yüksek hızda uçuyor. Bu sıradan bir hipersonik füze değil, kıtalararası füze. Bu, söylediğinizden çok daha ciddi bir silah ve Rusya ordusunda görev yapıyor" ifadelerini kullandı.
 
Bu tür sistemlerin diğer ülkelerde de geliştirilmekte olduğuna ve yakın gelecekte geliştirileceğine dikkat çeken Putin, Rusya'nın bu silahları geliştiren ilk ve tek ülke olmasına rağmen bu durumu hiçbir zaman suistimal etmediğini ve kimseyi tehdit etmediğini vurguladı.
 
Sputnik'in haberine göre Rus lider, aksine Moskova'nın saldırı silahlarının azaltılmasıyla ilgili müzakerelere hazır olduğunun altını çizdi.
 
Panelin sunucusu, Putin'in dile getirdiği iddia edilen 'Rusya demokrasiye hazır değil' sözlerini hatırlatarak Rusya'da demokrasinin durumunu sordu.
 
Demokrasi sorusuna Afganistan'dan demokrasi götürdüğünü savunan ABD üzerinden yanıt veren Rus lider, "ABD, Afgan halkının geleneklerini, tarihini, kültürünü hiçe sayarak Afganistan'dan çıktı. Nasıl bir sonuç elde edildi? Trajik! Terörün artma tehlikesi devasa. Bölgede ve dünyada terörün yayılması tehdidi arttı" dedi.
 
Putin, "Özgürlük ve demokrasinin, herhangi bir halkın kültürü ve gelenekleriyle bağlantılı olmaması mümkün değil" diye vurguladı.
 
Putin'in değindiği bir diğer konu, AB'nin diğer ülkelere uygulamayı planladığı hidrokarbon vergisi oldu.
 
Rusya'nın bundan endişe duyduğunu ve uygun olmayan kararlar alınması halinde buna karşılık vereceklerini anlatan Putin, "Eğer kararlar tek taraflı alınırsa ve bunun haksız rekabet aracı olduğunu görürsek, bunun sonucunun şu anda yaşananlara benzer olacağını düşünüyorum. Yani fiyatlar artacak" dedi.
 
Çeşitli hidrokarbon hammadelerine sahip olan Rusya'nın bu alanda rekabet avantajları bulunduğuna dikkat çeken Putin, "Ancak bunlar bizim doğal rekabet avantajlarımız ve bunu hayatın bir gerçeği olarak görülmesi gerekir. Sonuçta bu konuda yapılacak bir şey yok, bu doğal rekabet avantajlarına herhangi bir şekilde odaklanmak ve onları sınırlamak için mekanizma icat etmeye gerek yok. Dürüst, açık bir diyalog yürütmemiz gerekiyor ve biz buna hazırız" diye ekledi.
 
13.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi