Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Karttan karta transfere sıkı takip

Rusya Merkez Bankası, kartan karta yapılan yasa dışı para transferlerini sıkı takibe alıyor. Bankalardan, bu tür havalelerle ilgili rapor sunmaları talep edildi. Kommersant’ın haberine göre, Merkez Bankası’nın bankalara gönderdiği mektupta, karttan karta yapılan para transferleriyle ilgili kısıtlamalar, limitler ve kontroller hakkında bilgi sunulması istendi.
 
Elektronik Para ve Para Transferleri Piyasası Katılımcıları Birliği Başkanı Viktor Dostov, “Bugün dolancırıcılık hacmi artıyor ve bu dolandırıcıklarda, transfer yapılan karttan daha sonra bu paranın çıkarıldığı işlemler büyük pay sahibi” dedi.
 
Bu konuyla ilgili makul önlemlerin alınması gerektiğini belirten Dostov, “Bir yandan art niyetli kişilere uyarı niteliğinde olmalı, ancak diğer yandan, yakınlarına, akrabalarına para transferi yapmaya alışan sıradan vatandaşlarda rahatsızlık yartmamalı” değerlendirmesini yaptı.
 
Rusya Merkez Bankası, gerçek kişiler arasında yapılan para transferlerine yönelik daha sıkı takip uygulanması için bankalara tavsiyede bulunmuştu. 
 
Merkez Bankası’nın sitesinden yapılan açıklamada, gerçek kişiler tarafından yapılan para transferlerinde, çok sayıda karşı tarafın (günde 10, ayda 50’den fazla) olduğu işlemlerde ve günde 30’dan fazla nakit dışı operasyonun yapıldığı durumlarda sıkı kontrol uygulanması tavsiye edilmişti.
 
Gerçek kişilerin günde 100 bin, ayda 1 milyon rubleden fazla tutarda işlem yapmasının, işlem miktarının, bakiye tutarından önemli ölçüde az olmasının ve bir dakikadan daha az aralıklarla işlem yapılmasının da şüpheli olduğu belirtildi.
 
11.10.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi