Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

"Sibirya'da yeni yaşam"a destek

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun ortaya attığı Sibirya'ya yeni endüstriyel kentler kurma önerisi vatandaşlardan da ilgi görmüşe benziyor. Otkrıtiye bankasının düzenlediği ankete katılanların yüzde 41'i, yeni kurulacak kentlere taşınmayı düşünebileceği yönünde fikir beyan etti.

Halen Sibirya'da yaşayan Rusya vatandaşlarının yüzde 16'sı yeni kurulacak kentlere "kayıtsız şartsız" taşınmaya hazır olduğunu söylerken ülke genelinde bu oran yüzde 7 olarak ölçüldü. Yüzde 41'lik bir kesim ise "bazı şartların sağlanması durumunda" taşınmayı düşünebileceğini dile getiriyor.

Taşınma için koşulan ilk şart maaş artışı. Katılımcıların yüzde 29'u mevcut maaşının iki-üç kat artması durumunda Sibirya şehirlerine yerleşmeye hazır. Yüzde 11'lik bir kesimin talebi "konforlu yaşam koşulları", yine yüzde 11'lik bir kesim ise "gelişkin bir altyapı" olmasını şart koşuyor.

Yeni kurulacak şehirlere taşınma fikrine soğuk bakanların oranı yüzde 51. Moskova, St. Petersburg ve çevre kentlerde bu oran yüzde 60'a kadar yükseliyor. Sibirya'da ise yüzde 32.

Sibirya'da yaşamak istemeyenlerin en önemli iki gerekçesi iklim ve coğrafi uzaklık. Beş kişiden biri ise yeni kurulacak şehirlerde daha fazla para kazanabileceğine inanmıyor.

28.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2021 yılında işleriniz geçen yıla kıyasla...©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi