Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Milletvekili seçilen Şoygu ve Lavrov bakanlık koltuğunda kalacak

Rusya'da beklenen siyasi kararı Kremlin ilan etti. Son Duma seçimlerinde iktidar partisi Birleşik Rusya'nın aday listesinde ilk iki sırayı alarak seçim başarısında önemli pay sahibi olan iki güçlü isim, bakan olarak kalmaya devam edecek.
 
Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Duma'ya milletvekili olarak katılmayacak.
 
Bu kararı önce Kremlin Sözcüsü Peskov açıkladı.
 
Ardından bu isimlerle bir görüşme yaparak başarılarından dolayı tebrik eden Putin, kendilerine bakanlıklarının yanı sıra, Birleşik Rusya Partisi içinde yeni ek görevler verdi.
 
Buna göre Şoygu,  partinin Doğu Sibirya'nın gelişimi ve Lavrov ise yurt dışındaki yurttaşları destekleme komisyonlarına liderlik yapacak.
 
RBC kaynakları, daha önce Devlet Duması seçimlerini kazanan ilk beş kişiden yalnızca Anna Kuznetsova'nın milletvekilliği yapacağını bildirmişti. Diğer isimlerin yerine parti listesinden başka isimler Duma'ya girecek.
 
Gelişmeler, geçen hafta şu haberle gündeme gelmişti:
 
Rusya’da seçimlerde iktidar partisi Birleşik Rusya'nın aday listesinde ilk sıralarda yer alan "vitrindeki isimler" Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un siyasi gelecekleriyle ilgili belirsizlik sürüyor.
 
Rus medyasında yer alan haberlerde, Birleşik Rusya Partisi’nin seçimlerde aday listesinde ilk beş sırada bulunan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Duma’ya girmesinin beklenmediği, milletvekilliğini parti listesindeki ikinci sıra isimlere bırakacakları belirtildi.
 
İlk beşteki diğer iki isim “Yetenek ve Başarı” Vakfı Müdürü Yelena Şmeleva ve koronavirüs tedavisi yapılan Kommunarka Hastanesi Başhekimi Denis Protsenko’nun da Duma’ya girme niyeti olmadığı, partinin ilk beş adayı içinden sadece Anna Kuznetsova’nın parlamentonun alt kanadında yer alabilceği yazılıyor.
 
Kremlin’den kaynaklara dayandırılan bir haberde, Başkan Putin’in önümüzdeki günlerde bu isimlerle bir araya gelmesinin ve konuya son noktayı koymasının beklendiği belirtiliyor. 
 
Bazı uzmanlar, anketlerde en popüler isimler olarak vitrine çıkan iki deneyimli bakanın Duma seçimlerine girmesini, iktidarın halkın memnuniyetsizliğini giderme arzusuna bağlıyor.
 
Diğer yandan seçimlerde ilk sıralarda aday gösterilen bu isimlerin hiçbirinin Duma’ya girmemesinin “seçmenleri aldatma” olarak algılanabileceği, bu nedenle, çocuk ombudsmanı Kuznetsova’nın isminin öne çıktığı yorumu yapılıyor.
 
Putin daha önce yaptığı açıklamada, Şoygu ve Lavrov’un şimdiki görevlerini bırakarak Duma’ya girmelerinin üzücü olacağını belirterek, ancak bu kararı kendilerinin vermesi gerektiğini vurgulamıştı.
 
2y.9.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2021 yılında işleriniz geçen yıla kıyasla...©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi