Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Kovid Putin'i kuşatmış: "Çevremde onlarca kişide görüldü..."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çevresinde onlarca kişi koronavirüse yakalandığı için karantina kararı aldığını söyledi.
 
Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) liderleri zirvesine video konferans yoluyla bağlanan Putin, “Son anda Duşanbe ziyaretimi iptal etmek zorunda kaldım. Çok üzgünüm, fakat bu bildiğiniz gibi yakın çevremde koronavirüs vakalarına rastlanmasından kaynaklı. Bir, iki kişide değil, onlarca kişide. Şimdi birkaç günlüğüne karantinada kalmam gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
Putin, Rusya’nın KGAÖ’nün önündeki kilit görevleri yerine getirmekle ilgilendiğini ifade etti.
 
Rus lider, “KGAÖ’nün sorumluluğundaki bölgede ve üye ülkelerin dış sınırlarında durum sadece istikrarsız olmakla kalmayıp aynı zamanda ülkelerimiz için ciddi zorluklar ve riskler barındırıyor” dedi.
 
Putin, ABD’nin Afganistan’daki güçlerini çekerken aceleci davranıldığını da ifade etti.
 
Putin, “ABD ve müttefiklerinin güçlerini -hafif tabirle- aceleyle çekmesi ve Taliban’ın yönetime gelmesinin hemen ardından, bu ülkede durumun çarpıcı şekilde değişmesi ile bağlantılı tehlikeler hakkında fikir paylaşımı yaptık” ifadelerini kullandı.
 
Putin, mevcut koşullarda KGAÖ’nün kendi bölgesinde istikrarı korumak için savunma ve siyasi potansiyelini kullanmaya hazır olması gerektiğini kaydetti.
 
Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, çevresinde rastlanan koronavirüs vakaları nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en az bir hafta karantinada kalacağını söyledi.
 
Gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Peskov, “Karantinanın en az bir hafta süreceğini düşünüyorum, ancak net olarak kaç gün olacağını söyleyemem” dedi.
 
Peskov, Putin’in işi, yaşamı ve güvenliği için hizmet veren kişiler arasında koronavirüse rastlandığını kaydetti.
 
Putin’in koronavirüsle ilgili gerekli tüm testlerinin yapıldığını ve normal şekilde çalışmaya devam etiğini belirten Peskov, koronavirüse yakalanan kişiler arasında hiç kimsenin durumunun ağır olmadığını, herkesin süreci hafif geçirdiğini vurguladı.
 
Peskov, bu kişilerin ne zaman hastalandığı sorusuna karşılık da, “Büyük ihtimalle eylülde” yanıtını verdi.
 
Putin’in çevresinde onlarca kişinin koronavirüse yakalandığını söylemesinin Sputnik V aşısının etkinlik düzeyi hakkında şüphe uyandırıp uyandırmadığı sorusuna karşılık Peskov, “Hayır, uyandırmıyor. Aşı olanlara da virüs bulaşabilir. Birçok kez söyledik. Aşının yoğun bakıma alınmaktan ve ölümden koruma oranı çok yüksek, ancak virüs vücudunuza bulaşabilir ve hastalığı hafif biçimde geçirebilirsiniz” yanıtını verdi. (Sputnik)
 
16.9.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi